Προς το περιεχόμενο

Πιθανή ανακοίνωση των Vertex 5 SSDs τον επόμενο μήνα


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτω απο το vector οπότε ποιό το νόημα; Εκτός αν έχει αξιόλογη διαφορά τιμής (πράγμα μάλλον απίθανο).

 

Όσο για την αντοχή των SSD, δυστυχώς έγινε θέμα όταν πρωτοβγήκαν (τότε δεν ήταν παράλογο λόγω μικρης χωρητικότητας) και απο τότε έχει μείνει και επαναλαμβάνεται απο τον κάθε άσχετο. Ενα κάρο άρθρα έχουν γραφτεί γι αυτό το θέμα αλλά το παραμύθι συνεχίζεται.

Στο δικό μου δίσκο πάντως σε 6 μήνες έχω γράψει 2,5ΤΒ (system drive) άρα με write amplification λίγο <1 (sandforce) έχω φάει περίπου 20/3000 = 0,7% της ζωής του. Σε 71 χρόνια δηλαδή θα είναι για πέταμα ! Αίσχος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την αντοχή των SSD, δυστυχώς έγινε θέμα όταν πρωτοβγήκαν (τότε δεν ήταν παράλογο λόγω μικρης χωρητικότητας) και απο τότε έχει μείνει και επαναλαμβάνεται απο τον κάθε άσχετο.

Ενώ τώρα οι χωρητικότητες έχουν εκτιναχθεί :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά κάνω ότι έκανα και με τον Velociraptor, οι συνήθειές μου δεν άλλαξαν...

Ακριβως το ιδιο και εγω.

Σιγα μην μου γινει και αγχος ενα πραμα 150€ που εχει πρακτικο οριο ζωης 4πλασιο απο αυτο που θα το κρατησω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως ξεκίνησε η ιστορία με την αντοχή των SSDs. Ίσως είναι απομεινάρι από τότε που παίζαμε με τους προβληματικούς JMicron controllers με το καταραμένο lag και το "ταβάνι" στη χωρητικότητα ήταν στα... 32 GiB.

 

Απομυθοποίηση τώρα: οι SSDs δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την αντοχή τους.

 

 

Εκτός κι αν αγοράζετε τους Samsung 840 με τα TLC NAND τσιπάκια.

 

 

Μη φοβάστε να γράφετε, σβήνετε, κάνετε format. Κάντε ότι θέλετε. Κάντε ότι θα κάνατε και σε έναν HDD. Και όποιος φίλος σας φοβάται, πείτε μου ότι ότι κακώς φοβάται. So fuckin simple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εξαρτώνται από τον wear leveling αλγόριθμο κάθε δίσκου. Αν ο δίσκος είναι 90% γεμάτος, ο χρήστης γράφει/σβήνει συνεχώς στο υπόλοιπο 10% και ο αλγόριθμος δεν προβλέπει relocation των λιγότερο χρησιμοποιούμενων blocks τότε η καταστροφή είναι αναπόφευκτη. 

 

Όλοι οι νέοι αλγόριθμοι προβλέπουν λίγο-πολύ αυτά τα σενάρια.

 

Το θέμα είναι ότι, όπως και το κάνουμε, με ένα velociraptor έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από την άποψη των εγγραφών/σβησιμάτων και πληρώνεις 3~4 φορές λιγότερο από SSD. Οι επιδόσεις είναι αντιστρόφως ανάλογες φυσικά.

 

Επίσης η τεχνολογία SSD θα καταργηθεί κάποια στιγμή στο μέλλον ενώ οι μηχανικοί δίσκοι θα εξακολουθούν να υπάρχουν.

 

Το πρόβλημα είναι απλό: όσο μικραίνει η NAND, μικραίνει ο αριθμός των κύκλων p/e και μεγαλώνουν τα latencies. Ήδη στα 20nm MLC ΝΑΝD μιλάμε για 1500~3000 p/e κύκλους (άλλες μετρήσεις μιλούν για λιγότερο από 1000) οπότε φανταστείτε τί θα γίνει στα 14nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η τεχνολογία SSD θα καταργηθεί κάποια στιγμή στο μέλλον ενώ οι μηχανικοί δίσκοι θα εξακολουθούν να υπάρχουν.

 

Αυτό από που προκύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Αν δεν αλλάξει η τεχνολογία και να μπορούμε να γράφουμε - σβήνουμε ανεμπόδιστα τί να το κάνεις.

 

Δεν έχω SSD , αλλά άτομα που έχουν , το σκέφτονται να κάνουν re-install ένα πρόγραμμα.... ή τα ίδια τα windows.

 

Κάποτε ΄γνωστός μου έκανε secure erase για να διορθώσει κάποια κακώς κείμενα, και τώρα σκέφτεται να ξανακάνει λίγο πριν τελειώσει η εγγύηση.

 

Γενικά έχουμε δει το θέμα με φόβο. Και το μόνο εντυπωσιακό είναι η απόκριση στο Load, access time Κλπ, Όλοι δουλεύουν τους SSD λές και είναι read only.

 

Σε μηχανικό δίσκο ομως κανείς δεν "ντράπηκε" φορματ, copy, delete , double copy, torrent, multi download και ότι άλλο ζόρισμα μπορείτε να φανταστείτε.

 

Προσωπικά έχω Image-file του συστήματός μου με διφορετικά settings και προγράμματα που ΄τρέχουν "ορισμενες φορές" και ποτέ δεν σκέφτηκα να το εαναφέρω σε μηχανικό δίσκο. Θα το έκανα σε SSD να πανωγράφω 20-30GB σε εβομαδιαία βάση ?

 

Δεν ξέρω. Έχω πει πολλές φορές ότι θα πάρω έναν να πειραματιστώ , αλλά πιστεύω ότι η τεχνολογία της επανεγγραφής δεν έχει ωριμάσει ακόμα σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ επίπεδο.

 

Θα ήθελα να ακούσω ότι κάι τέτοιο δεν ισχύει πλέον με τους καινούριους (πάντως όσους ξέρω με SSD 1 χρόνο πίσω όλοι θέλουν να τους αλλάξουν για τους χ λόγους μέγεθος, απόδοση , τυχαία θέματα firmware, πάλι με SSD βέβαια....)

Υπερβολές ένα 100αρικο+ κάνει και έχει 5 χρόνια εγγύηση, θα του πιω το αίμα και θα τον χρησιμοποιώ όπως οποιονδήποτε σκληρό

 

Δε χρειάζεται να είσαι ψυχαναγκαστικος με το hw σου, απλά εκμεταλλευσου το όσο πιο πολύ μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...