Προς το περιεχόμενο

[laptop] HP PROBOOK 4545S Linux @eshop.gr 345€


Konstantin77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν τρελενεται κανεις απλα αν βρεθει Α10 με ~60 ευρω..μετα το μηχανημα ξεφευγει με το crossfire της intergrated καρτας του A10 και της 7650m. παντως οντως μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καμια "δυσκολια" 

εγώ τώρα περνάω driver!! ταλαιπωρία  χαχαχαχ έχω βαρεθεί την ζωή μου!! :P άντε να δούμε!! αν και πιστεύω τα μονα θέματα που μπορεί να έχει είναι το γονίδη :P χαχαχαχαχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 286
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ξέρω τους έχω κατεβάσει να τους έχω έτοιμους.. Για το network εχει αρκετούς drivers!

Χρειάστηκε να περάσετε κάποιον απο αυτούς και αν ναι ποιον;

Λογικα στα windows 7 θα τους βρίσκει αυτόματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω τους έχω κατεβάσει να τους έχω έτοιμους.. Για το network εχει αρκετούς drivers!

Χρειάστηκε να περάσετε κάποιον απο αυτούς και αν ναι ποιον;

Λογικα στα windows 7 θα τους βρίσκει αυτόματα..

στα win8 τους βρηκε αυτοματα, στα 7αρια χρειαστηκε να βαλω καποιον ναι

ειναι ο 2ος εκει που εχει νομιζω κοντα στα 33ΜΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τρελενεται κανεις απλα αν βρεθει Α10 με ~60 ευρω..μετα το μηχανημα ξεφευγει σε αλλες κατηγοριες με το crossfire της intergrated καρτας του A10 και της 7650m. παντως οντως μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καμια "δυσκολια" 

 

Πιθανοτατα, γιατι του εχεις βαλει επανω SSD:

"καλυπτεις" ετσι αρκετα, τις αδυναμιες cpu...

 

Υπαρχουν αρκετα σεναρια multitasking, για να σε εκνευρισει μονοπυρηνη cpu

και να κανει εως και 4 (!) φορες χρονο ολοκληρωσης, σε σχεση με διπυρηνη..

 

Για αναβαθμισεις cpu, διαβαστε λιγο κι αυτο εδω:

Initial impressions on the "REAL" performance of Trinity mobile

http://www.overclock.net/t/1278143/initial-impressions-on-the-real-performance-of-trinity-mobile

Καταπως φαινεται @ turbo δεν τα λεει καλα η AMD

:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιθανοτατα, γιατι του εχεις βαλει επανω SSD:

"καλυπτεις" ετσι αρκετα, τις αδυναμιες cpu...

 

Υπαρχουν αρκετα σεναρια multitasking, για να σε εκνευρισει μονοπυρηνη cpu

και να κανει εως και 4 (!) φορες χρονο ολοκληρωσης, σε σχεση με διπυρηνη..

 

Για αναβαθμισεις cpu, διαβαστε λιγο κι αυτο εδω:

Initial impressions on the "REAL" performance of Trinity mobile

http://www.overclock.net/t/1278143/initial-impressions-on-the-real-performance-of-trinity-mobile

Καταπως φαινεται @ turbo δεν τα λεει καλα η AMD

:fear:

ο τυπος πανω στο συστημα του εχει μονο την Intergrated του Α10 χωρις καποια dedicated ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τυπος πανω στο συστημα του εχει μονο την Intergrated του Α10 χωρις καποια dedicated ετσι?

 

Αυτο καταλαβαινω. Γενικως @ .net γραφεται οτι ενσωματωμενες δημιουργουν θεματα:

κατεβαζουν ρολογια της cpu (για θερμοκρασιες? throttling? για να μεινουν μεχρι 35w?)

οποτε για οποιους εχουν και 2η επιλογη vga καλυτερα να δοκιμασουν να την ορισουν...

παντου B) Ακομη & στη πλοηγηση @ διαδικτυο => τα Παντα ολα /οι Αρκουδες τιποτα! 

 

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ 

 

Για το turbo ειδικα, γραφουν για προγραμμα -"PSCheck", που σωζει τη κατασταση,

lockαροντας το σε σταθερα GHz -αν εχεις dedicated vga και παιζεις με αυτη μονο?-

http://forum.notebookreview.com/hp-pavilion-notebooks/670976-hp-pavilion-dv6z-7000-amd-a10-4600m-trinity-review.html

Βεβαια κατηγορειται απο καποιους χρηστες, οποτε use it με διαβασμα & trial-error!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο καταλαβαινω. Γενικως @ .net γραφεται οτι ενσωματωμενες δημιουργουν θεματα:

κατεβαζουν ρολογια της cpu (για θερμοκρασιες? throttling? για να μεινουν μεχρι 35w?)

οποτε για οποιους εχουν και 2η επιλογη vga καλυτερα να δοκιμασουν να την ορισουν...

παντου B) Ακομη & στη πλοηγηση @ διαδικτυο => τα Παντα ολα /οι Αρκουδες τιποτα! 

 

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ 

 

Για το turbo ειδικα, γραφουν για προγραμμα -"PSCheck", που σωζει τη κατασταση,

lockαροντας το σε σταθερα GHz -αν εχεις dedicated vga και παιζεις με αυτη μονο?-

http://forum.notebookreview.com/hp-pavilion-notebooks/670976-hp-pavilion-dv6z-7000-amd-a10-4600m-trinity-review.html

Βεβαια κατηγορειται απο καποιους χρηστες, οποτε use it με διαβασμα & trial-error!

αυτο το προγραμματακι που μου χες παραθεσει για το system monitor δεν ειχε επιλογη να επιλεξεις κατι, πχ ποια καρτα θες να εχεις για το καθε τι.. ομως! στην επιφανεια εργασιας > δεξι κλικ > εχει: "ΔΙΑΜΟΡΦΩΝ ΕΝΑΛΛΑΞΙΜΩΝ ΓΡΑΦΙΚΩΝ"

 

μπαινουμε εκει ολα καλα και...δεν εχει παλι τιποτα.. μονο επιλογες για το HydraGrid εχει μονο και για το πως να διαμορφωσεις την οθονη του λαπτοπ με τα παραθυρα. 

 

δεν υπαρχει καποιο προγραμματακι που απλα να διαλεγεις ποτε να χρησιμοποιειται η καθε gpu? 

σε μια nvidia gt555m που ειχε ενα λαπτοπ μου, παταγες δεξι κλικ πανω στο .exe του παιχνιδιου πχ που θες να παιξεις και ειχε επιλογη: εκτελεση με nvidia gt555m ή με integrated graphics

 

edit: τελικα ναι, δεν χρησιμοποιειται ποτε η 7650m 

μονο απο την apu του επεξεργαστη ετρεχαν τα παντα (εικονα*)

post-264185-0-22823100-1366415384_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το προγραμματακι που μου χες παραθεσει για το system monitor δεν ειχε επιλογη να επιλεξεις κατι, πχ ποια καρτα θες να εχεις για το καθε τι.. ομως! στην επιφανεια εργασιας > δεξι κλικ > εχει: "ΔΙΑΜΟΡΦΩΝ ΕΝΑΛΛΑΞΙΜΩΝ ΓΡΑΦΙΚΩΝ"

 

μπαινουμε εκει ολα καλα και...δεν εχει παλι τιποτα.. μονο επιλογες για το HydraGrid εχει μονο και για το πως να διαμορφωσεις την οθονη του λαπτοπ με τα παραθυρα. 

 

δεν υπαρχει καποιο προγραμματακι που απλα να διαλεγεις ποτε να χρησιμοποιειται η καθε gpu? 

σε μια nvidia gt555m που ειχε ενα λαπτοπ μου, παταγες δεξι κλικ πανω στο .exe του παιχνιδιου πχ που θες να παιξεις και ειχε επιλογη: εκτελεση με nvidia gt555m ή με integrated graphics

 

edit: τελικα ναι, δεν χρησιμοποιειται ποτε η 7650m 

μονο απο την apu του επεξεργαστη ετρεχαν τα παντα (εικονα*)

 

Σε Intel cpu και Αti vga, το οριζεις μεσα απο το CCC (Catalyst Control Center):

στο switchable graphics επιλεγεις το καθε application σου π.χ. Firefox ή Game,

και του οριζεις => "Ηιgh Peformance" = Ati vga, ενω "Power Saving" = Intel vga.

:-)

Δεν ξερω τι γινεται με bios σου: Αν εχει και πως τα "Fixed" και Dynamic" modes:

http://h20435.www2.hp.com/t5/The-Next-Bench-Blog/On-OpenGL-and-Switchable-Graphics/ba-p/67193

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα κι εγω.. Με χρεώσαν +5 ευρώ για τα μεταφορικα νόμιζα οτι ήταν δωρεάν εντός Αττικης.. + 2 λογο παράδοσης Σαββάτου..

Ωραία κατασκευή πολυ όμορφο! Το καπακι απο κατω ανοιγει πανευκολα! Δεν άφησα και να εγκαταστήσει τα Linux πέρναω windows7 απευθείας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μιά μικρή βοήθεια για όποιον γνωρίζει και γιατί δεν μπόρεσα να βγάλω μόνος μου άκρη γιατί έχει έναν αστερίσκο στο επίσημο site της Intel σχετικά με το HM76 Mobile Chipset.

 

Σκέφτομαι να πάρω το μικρό αδελφάκι Probook στα 284€ (δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια παρά μόνο τα 1080p Videos) και ίσως αργότερα να του βάλω έναν Β980 ή ι3 με ενσωματωμένη HD4000. Εννοείται ότι η RAM θα πάει με το καλημέρα στα 4GB και ο δίσκος θα αντικατασταθεί με έναν SSD OCZ Agility 3.

 

Αν κάποιος γνωρίζει...υποστηρίζει το chipset αυτό SATA3 6gb/s 'η θα δουλέψει backwards compatible στο SATA2 3Gb/s ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση το post 176 φαίνεται να υποστηρίζει sata iii 6Gb/s

 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Παραθέτω ξανά και το link στην HP σχετικά με την λειτουργία SATA 3 στα 6 Gb/s

 

http://h30434.www3.hp.com/t5/Hardware-Upgrades-Replacements/hp-probook-4540s-support-sata-3/td-p/2439029

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρελαβα κι εγω.. Με χρεώσαν +5 ευρώ για τα μεταφορικα νόμιζα οτι ήταν δωρεάν εντός Αττικης.. + 2 λογο παράδοσης Σαββάτου...

 

http://www.e-shop.gr/how_send.phtml

  • Για αγορές οποιωνδήποτε προϊόντων ύψους 90 € και άνω η αποστολή γίνεται δωρεάν ενώ για αγορές μικρότερου ύψους το κόστος είναι 3 €, εκτός από δυσπρόσιτες περιοχές όπου υπάρχει επιπλέον χρέωση.
    • Οι παραδόσεις γίνονται εργάσιμες ημέρες μεταξύ 10.00πμ - 4.00μμ. ... Στην Αθήνα είναι δυνατή απογευματινή παράδοση με έξτρα χρέωση 5 € και παράδοση την ημέρα του Σαββάτου με έξτρα χρέωση 2 €.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Παρελαβα κι εγω.. Με χρεώσαν +5 ευρώ για τα μεταφορικα νόμιζα οτι ήταν δωρεάν εντός Αττικης.. + 2 λογο παράδοσης Σαββάτου...

 

http://www.e-shop.gr/how_send.phtml

 

  • Για αγορές οποιωνδήποτε προϊόντων ύψους 90 € και άνω η αποστολή γίνεται δωρεάν ενώ για αγορές μικρότερου ύψους το κόστος είναι 3 €, εκτός από δυσπρόσιτες περιοχές όπου υπάρχει επιπλέον χρέωση.
  • Οι παραδόσεις γίνονται εργάσιμες ημέρες μεταξύ 10.00πμ - 4.00μμ. ... Στην Αθήνα είναι δυνατή απογευματινή παράδοση με έξτρα χρέωση 5 € και παράδοση την ημέρα του Σαββάτου με έξτρα χρέωση 2 €.

Αρα ειναι λάθος σωστα; Δεν έγινε απόγευμα η αποστολή αλλα Σάββατο πρωί όπως είχε συμφωνηθεί με 2 ευρώ τα οποία και έδωσα..

Έχω στείλει email στο λογιστήριο ..

Δεν ειναι τοσο για τα 5 ευρώ τα οποία παρεμπιπτόντως δεν τα βρίσκεις κατω στο δρόμο, αλλα ας κανουν σωστα τη δουλεια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ειναι λάθος σωστα; Δεν έγινε απόγευμα η αποστολή αλλα Σάββατο πρωί όπως είχε συμφωνηθεί με 2 ευρώ τα οποία και έδωσα..

Έχω στείλει email στο λογιστήριο ..

Δεν ειναι τοσο για τα 5 ευρώ τα οποία παρεμπιπτόντως δεν τα βρίσκεις κατω στο δρόμο, αλλα ας κανουν σωστα τη δουλεια τους.

 

έχω την εντύπωση ότι είναι 5+2=7 ευρώ για Σάββατο και όχι απλά 2 ευρώ επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...