Προς το περιεχόμενο

[laptop] HP PROBOOK 4545S Linux @eshop.gr 345€


Konstantin77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο το προγραμματακι που μου χες παραθεσει για το system monitor δεν ειχε επιλογη να επιλεξεις κατι, πχ ποια καρτα θες να εχεις για το καθε τι.. ομως! στην επιφανεια εργασιας > δεξι κλικ > εχει: "ΔΙΑΜΟΡΦΩΝ ΕΝΑΛΛΑΞΙΜΩΝ ΓΡΑΦΙΚΩΝ"

 

μπαινουμε εκει ολα καλα και...δεν εχει παλι τιποτα.. μονο επιλογες για το HydraGrid εχει μονο και για το πως να διαμορφωσεις την οθονη του λαπτοπ με τα παραθυρα. 

 

δεν υπαρχει καποιο προγραμματακι που απλα να διαλεγεις ποτε να χρησιμοποιειται η καθε gpu? 

σε μια nvidia gt555m που ειχε ενα λαπτοπ μου, παταγες δεξι κλικ πανω στο .exe του παιχνιδιου πχ που θες να παιξεις και ειχε επιλογη: εκτελεση με nvidia gt555m ή με integrated graphics

 

edit: τελικα ναι, δεν χρησιμοποιειται ποτε η 7650m 

μονο απο την apu του επεξεργαστη ετρεχαν τα παντα (εικονα*)

ρε παιδιά εγώ έχω πρόβλημα με τους driver!!!και εκτος αυτού ξέρει κανεις πως μπορώ να ενεργοποιήσω μόνιμα την κανονική gpu(7650m)? γιατί πχ βάζω ένα game (MW3) και μου την τρέχει με την ενσωματωμένη gpu :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 286
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω την εντύπωση ότι είναι 5+2=7 ευρώ για Σάββατο και όχι απλά 2 ευρώ επιπλέον.

αν είναι έτσι οκ κανένα πρόβλημα. βέβαια στους όρους δεν φαίνεται κάτι τέτοιο.

 

Λοιπόν εντυπώσεις απο εναν mac user..

 

Εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής : πολύ όμορφο εξωτερικά και εξαιρετική ποιότητα κατασκευής η οποία δεν προδίδει σε καμία περίπτωση οτι πρόκειται για λάπτοπ των 350 ευρώ.

Στιβαρό μηχάνημα .Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση το αποσπόμενο καπάκι.Πρόσβαση σε αναβάθμιση μνήμης και σκληρου σε χρόνο 0.

ο Επεξεργαστής αναβαθμίζεται πολύ ευκολα επίσης με λίγη προσοχή.

 

Οθόνη :  το δουλεύω στο σαλόνι για σήμερα που ειναι μεσα στον ηλιο.. Η φωτεινότητα είναι υπερ αρκετή. Την εχω 3 ,4 κλικ κάτω απο  το μέγιστο σε πολύ φωτεινό περιβάλλον και πάλι είναι φωτεινή και ευκρινής. Τα χρώματα ειναι καλά και ζωντανά για τα δεδομένα της οθόνης και την ανάλυση της . 

 

Touchpad - keyboard ποιοτικό keyboard και πολύ καλή αίσθηση του πληκτρολογίου αντίστοιχη με του macbook pro mid 2010 που έχω. Θέλει λίγο συνήθεια μιας και δεν έχω συνηθίσει το numeric απο δεξιά και καμια φορά πάει το χέρι μου προς τα εκεί ..αλλά ήδη γράφω στο νερό..

Το touchpad αρκετά καλό δεν με εχει δυσκολέψει καθόλου.Κυλάει ωραία το χέρι.Στα gestures καμια φορά δεν αντιλαμβάνεται αμέσως το 2fingers για scroll up και down.Θα το δώ στην πορεία αυτό.

 

Ηχος-Ηχεία  εδώ είναι μεγάλη η έκπληξη τα ηχεία του είναι δυνατά και βγάζουν καθαρό ήχο. Δεν το περίμενα ομολογώ .Εχουν περάσει παρα πολλά λάπτοπ απο τα χέρια μου λόγο δουλειάς , δεν θυμάμαι τόσο καλό ηχο ακόμη και απο πολύ ακριβά μοντέλα.

Για παράδειγμα στο δίκο μου mac δεν έχω καλύτερο ήχο απο του probook.

 

Θόρυβος Θερμοκρασία μεχρι στιγμής αθόρυβο και δροσερό. Ετρεξα αρκετά MKV 1080 Και games Fifa13 και pro13.Είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα πρέπει να το γονατίσω για να σας πώ ;)

 

Ταχύτητα και χρόνος εκκίνησης  Με αυτα που άκουσα για τον επεξεργαστή πίστευα οτι θα σέρνεται και έψαχνα να βρώ απο τώρα αντικαταστάτη του..

Η αλήθεια ειναι οτι ο χρόνος εκκίνησης με τον σκληρό που έχει είναι παραπάνω απο καλός.Για την ακρίβεια μπουτάρει αρκετά γρήγορα.

Εκανα unzip μεγάλα αρχεία 300+ mb και ταυτόχρονα εγκατάσταση παιχνιδιού  δεν κόλλησε πουθενά..

Σερφάρισμα περιήγηση στα windows η απόκριση άμεση και πολύ γρήγορα χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση.

Και αυτη ηταν η δεύτερη έκπληξη που μου επιφύλασε το μηχάνημα.

 

MKV 1080 και 720  με Klite και software support. (δεν ενεργοποίησα ακόμη το GPU στο Klite  )

Οι ταινίες τρέχουν φυσικά και απροβλημάτιστα ενώ ο επεξεργαστής φτάνει στο 40-50 % χρήσης.

Με GPU enabled θα πέσει στο 10-20% λογικά ο επεξεργαστής..θα το δοκιμάσω στη πορεία.

 

Games Δοκίμασα μόνο ProEvo13 και Fifa 13 στο full ολα τα γραφικά(στο Fifa13 και 4χ) με την κάρτα του επεξεργαστή τρέχουν ικανοποιητικά αλλα λίγο choppy . Μόλις ενεργοποιήσεις την 7650M (δεξί κλικ στο desktop ->configure switchable graphics->επιλέγεις high performance στο παιχνίδι 'η εφαρμογή που επιθυμείς) τρέχουν smooth κυριολεκτικά στα 60 Frames με ελάχιστα κολληματάκια το fifa13 τα οποία σίγουρα διορθώνονται.

Θα δοκιμάσω και FPS παιχνίδια ,

Οι drivers της Ati είναι μαμα απο HP και δεν δοκίμασα τους τελευταίους ακόμη.

 

Μπαταρία δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές λοιπόν θα γράψω κι αλλα στην πορεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος μπορεί να βοηθήσει στο πρόβλημα μου με την εγκατάσταση των Windows. θα του ημουν ευγνωμον.

http://www.insomnia.gr/topic/483697-probook-4545s-%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85/?p=52311180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Games Δοκίμασα μόνο ProEvo13 και Fifa 13 στο full ολα τα γραφικά(στο Fifa13 και 4χ) με την κάρτα του επεξεργαστή τρέχουν ικανοποιητικά αλλα λίγο choppy . Μόλις ενεργοποιήσεις την 7650M (δεξί κλικ στο desktop ->configure switchable graphics->επιλέγεις high performance στο παιχνίδι 'η εφαρμογή που επιθυμείς) τρέχουν smooth κυριολεκτικά στα 60 Frames με ελάχιστα κολληματάκια το fifa13 τα οποία σίγουρα διορθώνονται.

Θα δοκιμάσω και FPS παιχνίδια

 

Θετικό να έχουμε review από Mac user. Και εγώ είμαι συνηθισμένος στα MAC και σπάνια ρίχνω τα standards μου, οπότε η άποψη σου μετράει πολύ. Για το θέμα του FIFA 2013 και τα κολληματάκια που ενδεχομένως έχεις φυσικά και δεν ευθύνεται η απόδοση της κάρτας. Θυμάμαι αντιμετώπισα το ίδιο στο MACBOOK RETINA...τελικά η λύση είναι κατέβασεις ένα προγραμματάκι και να ενεργοποιούσες κάτι σχετικό με το vsync. Ακόμη δεν κατάφερα να θυμάμω τί ακριβώς κατέβασα, αλλά υπάρχει λύση και μετά θα σου παίζει εντελώς smooth. Σου λέω το έπαιζα σε 2880χ1800 full detail 4x.

 

Περιμένουμε με την πρώτη ευκαιρία και τα αποτελέσματα από την μπαταρία (wifi-surfing). Αν σου βγάλει κανένα 4ωρο είναι σούπερ.

 

Φοβάμαι ότι αν με κάποιο τρόπο το πάρω (ίσως σε άλλη έκδοση) δύο πράγματα θα με χαλάσουν. Το numeric keyboard (με ξενερώνει απίστευτα σε laptop) και χαλάει την γεωμετρία του γιατί το touchpad δεν είναι κεντραρισμένο και λίγο η ανάλυση της οθόνης, καθότι άρχισα να συνηθίζω στην βολικότατη 1600χ900 του Lenovo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Δοκιμασε για παραδειγμα 200 photos να τις κλεισεις .pdf @ Acrobat
ενω ταυτοχρονως (!) σε αλλες 100 να περνας φιλτρα/εφε @ Corel.. :cry:
(εννοειται μια μετα αλλη, οχι ολες μαζι, και παρατηρησε "σκαλωμα")
 

Ταχύτητα και χρόνος εκκίνησης  Με αυτα που άκουσα για τον επεξεργαστή πίστευα οτι θα σέρνεται και έψαχνα να βρώ απο τώρα αντικαταστάτη του..

Η αλήθεια ειναι οτι ο χρόνος εκκίνησης με τον σκληρό που έχει είναι παραπάνω απο καλός.Για την ακρίβεια μπουτάρει αρκετά γρήγορα.

Εκανα unzip μεγάλα αρχεία 300+ mb και ταυτόχρονα εγκατάσταση παιχνιδιού  δεν κόλλησε πουθενά..

Σερφάρισμα περιήγηση στα windows η απόκριση άμεση και πολύ γρήγορα χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση.

Και αυτη ηταν η δεύτερη έκπληξη που μου επιφύλασε το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκιμασε για παραδειγμα 200 photos να τις κλεισεις .pdf @ Acrobat

ενω ταυτοχρονως (!) σε αλλες 100 να περνας φιλτρα/εφε @ Corel.. :cry:

 

 

Είναι κάτι που το κάνεις κάθε μέρα και μάλιστα τόσο συνηθισμένο που το ζητάς-απαιτείς-περιμένεις-όπωςθεςπεςτο από ένα φορητό αξίας 345€.

 

Κοσμάρα.

 

edit

 

Παρέλαβε σήμερα και ο ανηψιός μου και είναι πολύ ευχαριστημένος. Μου ανέφερε ότι τρέχει την matlab, mathematica πολύ καλά.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δοκιμασε για παραδειγμα 200 photos να τις κλεισεις .pdf @ Acrobat

ενω ταυτοχρονως (!) σε αλλες 100 να περνας φιλτρα/εφε @ Corel.. :cry:

(εννοειται μια μετα αλλη, οχι ολες μαζι, και παρατηρησε "σκαλωμα")

 

 

Και συγχρόνως video and audio editing!eleos.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάτι που το κάνεις κάθε μέρα και μάλιστα τόσο συνηθισμένο που το ζητάς-απαιτείς-περιμένεις-όπωςθεςπεςτο από ένα φορητό αξίας 345€.

 

Κοσμάρα.

 

Απο 15.6"αρια φορητα? Nαι, ζητιεται*, γιατι οχι? Ασχετως της τιμης αποκτησης:

το θεμα δεν ομως θα 'ναι σε εμενα -που ξερω τι δυνατοτητες υπαρχουν & τι οχι-

τετοια λαπτοπ μπορει, πολυ ευκολα, να ειναι το *μόνο μηχανημα ενος ατομου...!

[Το παραδειγμα που ανεφερα παραπανω, συναντησε φοιτητρια στη σχολη της]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panos

Λοιπόν κι εγώ ειχα εκφράσει την ανησυχία μου για το keyboard.

η αλήθεια ειναι οτι στην αρχή με δυσκόλεψε αλλά μετα απο μία ώρα max γράφω τυφλό συστημα δηλαδή οπως και πρίν ακριβώς.

 

Οσο αναφορά την οθόνη .Σίγουρα μην περιμένεις συγκρίσεις με την Retina του mac αλλα και του lenovo η οποία φαντάζομαι θα ειναι πολύ ανώτερη.

Θα στο πώ αντικειμενικά και με αυστηρά κριτήρια. Είναι μια average οθόνη με καλά ευκρινή χρώματα καλή φωτεινότητα και μέτρια γωνία θέασης.

Μου θυμίζει πάρα πολυ οθόνες mid price range απο laptop vaio.

Εμένα που το μάτι μου έχει συνηθίσει στο ipad 4 retina και Macbook pro δεν μου δημιουργεί αρνητική αισθηση οταν αλλάζω οθονες αλλα ουτε λέω τι οθονάρα ειναι αυτή.Εργάζομαι ευχάριστα και δεν με κουράζει καθόλου.

Εχω δεί κατα πολύ κατώτερα panel και απο πολύ ακριβότερα μοντέλα acer toshiba κτλ..

 

@thedevil

Κάτσε να το τεστάρω πρώτα σε κάτι πιο βατό και μετά το λιώνουμε λίγο κανένα θέμα.

πάντως αυτο που ζητάς γονατίζει και βαρβάτα μηχανήματα το γνωρίζεις φαντάζομαι..

για every day use που κάνει ενα 90% των χρηστών πάει σφαίρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα κι εγω τελικα το φθηνοτερο,αυτο με τα 284 ευρω!

Αυτο: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.901075

 

Φαινετε ποιοτικη κατασκευη,ομορφο και για τη χρηση που θελω (internet με πολλα παραθυρα και Youtube χωρις κολληματα κ.λ.π ) ειναι οτι πρεπει !!!

 

Kαμια προταση για μνημη ? Σκεφτομαι για 4GB σε λιγο καιρο συν 4GB αργοτερα...

 

8GB παιρνει το μεγιστο ετσι ?

 

Του περασα Win 8 Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη χρήση που το θέλεις τα 2χ4=8gb ειναι υπερ αρκετά.. αλλο ενα 2άρι θα έλεγα χρειάζεσαι .. αλλα επειδή ειμαι της λογικής να μην αναβαθμίζουμε κάθε τρείς και λίγο βάλε μια 4άρα απευθείας τώρα και αργότερα αγοράζεις αλλο ενα 4άρι ίδιο.

kingston 800άρες . Δεν εχω ψάξει μήπως παίρνει και 1066 

wait το δικό μου Dram freq είναι 800

το ΝΒ freq ανεβοκατεβαίνει απο 1100 εως 1600...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα κι εγω τελικα το φθηνοτερο,αυτο με τα 284 ευρω!

Αυτο: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.901075

 

Φαινετε ποιοτικη κατασκευη,ομορφο και για τη χρηση που θελω (internet με πολλα παραθυρα και Youtube χωρις κολληματα κ.λ.π ) ειναι οτι πρεπει !!!

 

Kαμια προταση για μνημη ? Σκεφτομαι για 4GB σε λιγο καιρο συν 4GB αργοτερα...

 

8GB παιρνει το μεγιστο ετσι ?

 

Του περασα Win 8 Pro

 

Τωρα εχει επανω 1 Χ 2GB 1333? Μηπως (προς το παρον) να του βαλεις καποια περισσευουμενη/φθηνη 2GB?

Πιθανοτατα βλεπουν 16GB αλλα, μεχρι να φθηνυνουν τα 8GB sodimm, οι περισσοτεροι βολευομαστε με 4άρια.

 

Αν πας σε εντελως νεες μνημες τσεκαρε ποσο υποστηριζονται 1600MHz,

γιατι οι (Intel) vga παιρνουν memory speed απο αυτες => 1600 > 1333 B)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@corpse μια παράκληση στον φίλο που έβαλε SSD πάνω στο AMD μοντέλο

αν εχεις βάλει SSD που υποστηρίζει sata3 ταχύτητες κάνε ενα bench για SSD να μας δώσεις αποτελέσματα .

Μόνο ετσι θα δούμε αν υποστηρίζει sata 3 ταχύτητες το AMD μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@corpse μια παράκληση στον φίλο που έβαλε SSD πάνω στο AMD μοντέλο

αν εχεις βάλει SSD που υποστηρίζει sata3 ταχύτητες κάνε ενα bench για SSD να μας δώσεις αποτελέσματα .

Μόνο ετσι θα δούμε αν υποστηρίζει sata 3 ταχύτητες το AMD μοντέλο το σκορ ειναι λιγο πιο κατω απ'οταν ο ssd βρισκοταν στο lenovo της υπογραφης μου

post-264185-0-13862300-1366477219_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...