Προς το περιεχόμενο

Η Nokia ετοιμάζει το επόμενο WP8 smartphone της με 41mp PureView κάμερα και Snapdragon 800


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω κατι σχετικα με το 808, οταν το αφηνεις στο τραπεζι επιπεδο, δεν γρατσουνιεται ο φακος της καμερας? Γιατι μου φαινεται οτι το μεγαλυτερο "καρουμπαλο" στο πισω μερος ειναι ο φακος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ρωτησω κατι σχετικα με το 808, οταν το αφηνεις στο τραπεζι επιπεδο, δεν γρατσουνιεται ο φακος της καμερας? Γιατι μου φαινεται οτι το μεγαλυτερο "καρουμπαλο" στο πισω μερος ειναι ο φακος

λεπτομέριες

από σχεδίασει το θεωρώ άθλιο το 808 σε σχέσει με τα άλλα μοντέλα της εταιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ανεφερα παραπανω ειμαι και κατοχος και της Canon EOS 5DMKII και της SONY VG 20 και για βασικο κινητο εκτος του NOKIA εχω το Galaxy note 2, ουτε το note τραβαει καλυτερες φωτογραφιες, ουτε και το S4 θα καταφερει να το πιασει η τεχνολογια pureview θα ηγειται για πολυ καιρο ακομη για αυτο μη λες μεγαλες κουβεντες εδω τα βρισκει σκουρα η EOS 5DMKII θα τα καταφερει το S4???? μπειτε πιο πανω που εχω βαλει σε link στο Flickr και δειτε τα δειγματα και τα συγκριτικα που εχω ανεβασει και μετα να λεει ο καθενας την εξυπναδα του.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι σχετικα με το 808, οταν το αφηνεις στο τραπεζι επιπεδο, δεν γρατσουνιεται ο φακος της καμερας? Γιατι μου φαινεται οτι το μεγαλυτερο "καρουμπαλο" στο πισω μερος ειναι ο φακος

Ο φακός προστατευεται από ένα τζαμάκι, και μαλλον για το τζαμάκι ρωτάς.

Nokia_808_3.jpg

3 πράγματα προστατεύουν αυτό το τζαμάκι από το να γρατσουνιστεί

  1. Είναι (μάλλον) κρύσταλλο/γυαλί (ίσως γκορίλα) δεν είναι κοινό πλαστικό και χαράζει άρα δύσκολα (το γυαλί δεν χαράζει εύκολα και όχι από σκόνη άμμο βρομιές). Κοινό πλαστικό δεν είναι έχει τελείως άλλη αίσθηση.
  2. είναι ελαφρά πιο μέσα από το μεταλλικό "καπάκι" που γράφει 41μπ (δεν ακουμπάει άμεσα στε καμία επιφάνεια) 
  3. Επειδή το σύστημα του φακού προεξέχει σαν καρούμπαλο όταν το ακουμπάς στο τραπέζι το πάνω μέρος κάνει γωνία (δεν βρίσκεται παράλληλα με το επιπεδο). Ακουμπάει στο επίπεδο μονο ένα λάστιχο στο καπάκι χαμηλά (προς το μικρόφωνο) και από το μεταλλικό καπάκι (που γράφει 41mp) το κάτω μέρος του προς το μικρόφωνο. Το άνω μέρος του αιωρείται βασικά δεν ακουμπάει πουθενά (πχ τα γράμματα 41mp δεν ακουμπούν πουθενά είναι στον αέρα). 

Δεν ξέρω αν το εξήγησα. Το πρόβλημα είναι ότι λερώνει από δαχτυλιές και όλη την ώρα το καθαρίζεις. Σκόνη που φοβόμουν πάντως μεσα δεν βάζει (ή μεχρι τώρα δεν μου έβαλε εμένα). Θα προτιμούσα ένα συρόμενο καπάκι αλλα θα αυξανε και άλλο το ήδη μεγάλο πλάτος του κινητού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις τα 41 mp μωρέ?? Σοβαρά τώρα, υπάρχει περίπτωση το μάτι να καταλάβει διαφορά από το 10mp και τα 40? Ένα αυτό και δεύτερο αν θέλαμε 41mp για φωτογραφία τα αποία χρησιμεύουν για επαγγελματική φωτογράφηση δεν θα πέρναμε κινητό θα πέρναμε φωτογραφική μηχανή... Και θα είναι κ πανάκριβο και θα είναι και 10gb η μία φωτογραφία του...

Το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι κάποιος που ασχολείται με επαγγελματική φωτογράφηση θα μπορεί να τα συνδιάσει και θα έχει όφελος μόνο στην μετέπειτα επεξεργασία της φωτό... Τίποτα άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το 808 εφαγε μεγαλη βουτια απο 600 που ειχε τιμη καταστηματος πλεον το βρισκεις με 250 σαν μεταχειρισμενο.

 

Καλη η φωτογραφικη αλλα αν δεν εχει να σου προσφερει και κατι αλλο σαν κινητο δεν υπαρχει λογος να παρεις αυτο απο μια κανονικη φωτογραφικη.

 

Αυτο μονο καλο ειναι για τους καταναλωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις τα 41 mp μωρέ?? Σοβαρά τώρα, υπάρχει περίπτωση το μάτι να καταλάβει διαφορά από το 10mp και τα 40? 

losseless zoom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις τα 41 mp μωρέ?? Σοβαρά τώρα, υπάρχει περίπτωση το μάτι να καταλάβει διαφορά από το 10mp και τα 40? Ένα αυτό και δεύτερο αν θέλαμε 41mp για φωτογραφία τα αποία χρησιμεύουν για επαγγελματική φωτογράφηση δεν θα πέρναμε κινητό θα πέρναμε φωτογραφική μηχανή... Και θα είναι κ πανάκριβο και θα είναι και 10gb η μία φωτογραφία του...

Το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι κάποιος που ασχολείται με επαγγελματική φωτογράφηση θα μπορεί να τα συνδιάσει και θα έχει όφελος μόνο στην μετέπειτα επεξεργασία της φωτό... Τίποτα άλλο...

Φίλε μου δεν είναι τα μπ σα νούμερο που πρέπει να σε εντυπωσιάζουν. Η εικόνα που βγάζει ο συγκεκριμένος συνδυασμός αισθητήρα-φακού είναι εντυπωσιακότατη. Δες δείγματα στο ίντερνετ και θα καταλάβεις. Άντε επιτέλους να μπει στα windows phone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...