Προς το περιεχόμενο

u care ή guard?


GTI890

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, ενδιαφερομαι να αγορασω καποια καθαριστικα για το αμαξι μου και επειδη θελω να ειναι καλα και να μην εχω κανενα θεμα....ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο μαρκες μιας και ειναι οι πιο ευκολες να βρω και συχνες που βλεπω στα μαγαζια που παω.... ποια απο τις δυο ειναι πιο αξιοπιστη και καλυτερη εταιρια? η u care ή guard ? συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για σαμπουαν με κερι απο μια απο αυτες τις μαρκες και ς γενικα άλλα....περιμενω τις αποψεις σας! ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λέω για να ξέρεις. Μην επιχειρήσεις να βάλεις κερί στο αμάξι χωρίς να ξέρεις και χωρίς μηχάνημα. Θα σου το καταστρέψει το χρώμα. Μια φορά έβαλα στο καπό και σε λίγες μέρες ξεφλούδισε και μαζί με την φλούδα έφυγε και το χρώμα. Για το ερώτημά σου δεν ξέρω αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε site όπως http://www.goldendeals.gr/ και τα σχετικά και να δεις για προσφορές που βάζουν για κέρωμα και πλύσιμο. Νομίζω και ποιο φθηνά θα σου έρθει και ποιο ξεκούραστα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε πρακτικερ παρε το σετ γυαλιστικο για ταμπλο της guard με σφουγγαρι και με σαμπουαν που εχει κερι μεσα.πλυνε το αυτοκινητο με αυτο αλλαμην το ξεπλυνεις.. και θα δεις διαφορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λέω για να ξέρεις. Μην επιχειρήσεις να βάλεις κερί στο αμάξι χωρίς να ξέρεις και χωρίς μηχάνημα. Θα σου το καταστρέψει το χρώμα. Μια φορά έβαλα στο καπό και σε λίγες μέρες ξεφλούδισε και μαζί με την φλούδα έφυγε και το χρώμα. Για το ερώτημά σου δεν ξέρω αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε site όπως http://www.goldendeals.gr/ και τα σχετικά και να δεις για προσφορές που βάζουν για κέρωμα και πλύσιμο. Νομίζω και ποιο φθηνά θα σου έρθει και ποιο ξεκούραστα. :)

εννοεις να μην επιχειρησω σαμπουαν με κερι?????? αυτο ειναι επικινδυνο???? ή εννοεις σκετο κερι? γιατι εγω εννοουσα το προιν που λεει απεξω σαμπουαν με κερι....πες σε παρακαλω για να ξερω μην κανω καμια βλακεια....ευχαριστω!

 

πηγαινε πρακτικερ παρε το σετ γυαλιστικο για ταμπλο της guard με σφουγγαρι και με σαμπουαν που εχει κερι μεσα.πλυνε το αυτοκινητο με αυτο αλλαμην το ξεπλυνεις.. και θα δεις διαφορα..

ενα σαμπουαν με κερι θα παρω αν ειναι....πως το χρησιμοποιω δηλαδη? ας πουμε το κανονικο απλο σαμπουαν το πλενω το αμαξι και το στεγνωνω με δερμα....

στην περιπτωση του σαμπουαν με κερι δεν πρεπει να το στεγνωνω? δεν καταλαβα αν μπορεις να το διευκρινησεις λιγο...ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις να μην επιχειρησω σαμπουαν με κερι?????? αυτο ειναι επικινδυνο???? ή εννοεις σκετο κερι? γιατι εγω εννοουσα το προιν που λεει απεξω σαμπουαν με κερι....πες σε παρακαλω για να ξερω μην κανω καμια βλακεια....ευχαριστω!

 

ενα σαμπουαν με κερι θα παρω αν ειναι....πως το χρησιμοποιω δηλαδη? ας πουμε το κανονικο απλο σαμπουαν το πλενω το αμαξι και το στεγνωνω με δερμα....

στην περιπτωση του σαμπουαν με κερι δεν πρεπει να το στεγνωνω? δεν καταλαβα αν μπορεις να το διευκρινησεις λιγο...ευχαριστω!!!

δεν ξερω τα αλλα αλλα το συγκεκριμενο δεν θελει ξεπλυμα.. απλα με 1 σφουγγαρι κανεις ολο το αμαξι και στεγνωνεις μετα.

το απλο το σαμπουαν αφηνει μια θωλουρα πανω στο χρωμα ενω αυτοοχι το κανει λιγο να γυαλιζει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,για να βάλουμε και κάποια πράγματα σε μια σειρά,τι ακριβώς περιμένεις απο το σαμπουάν και σε τι κατάσταση είναι το βερνίκι;

Αν μιλάμε για μή μεταλλικό ή ασημί χρώμα και θές ένα φτηνό σαμπουάν,πάρε το Guard να κάνεις την δουλειά σου.Μήν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις απο τα σαπούνια που ανέφερες,τόσο απο άποψη λάμψης όσο και προστασίας.Ισχύει και εδώ το γνώριμο ρητό "ότι πληρώνεις παίρνεις".

Για κάτι καλύτερο,μπορείς να δείς το Armorall Wash & Wax που είναι εξίσου εύκολο να το βρείς,αν και αισθητά πιο ακριβό (είναι και 1lt).Αν δέν έχεις θέμα με το budget,πάς μια και έξω σε Meguiars Ultimate Wash & Wax.

Και στις δύο περιπτώσεις το ποσό μπορεί να ακούγεται εξωφρενικό,αν όμως πλένεις το αμάξι σε νορμάλ διαστήματα,ένα τέτοιο μπουκάλι σε βγάζει άνετα έτος.

Δέν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στον τρόπο χρήσης τους,απλά σαμπουάν είναι.Προσωπικά δέν χρησιμοποιώ δέρμα chamois για το στέγνωμα,γιατί αφαιρεί αρκετό απο το κερί που θές να μείνει πάνω στο βερνίκι και μπορεί να δημιουργήσει εκδορές εάν δέν είναι καθαρό απο ξένα σώματα.Μπορείς να αφήσεις το αμάξι να στεγνώσει τελείως φυσικά ή να χρησιμοποιήσεις πεπιεσμένο αέρα για να επιταχύνεις τη διαδικασία,δέν ξέρω κατα πόσο σκληρό είναι το "νερό" στην περιοχή σου (αν έχει πολλά άλατα, μπορεί να κάνει στάμπες)

 

Απο εκεί και πέρα -όχι για άλλο λόγο,άλλα επειδή αναφέρθηκε- το χρώμα δέν θα πάθει απολύτως τίποτα αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να το κερώσεις μόνος σου,ούτε θα βγάλει βούλες ούτε θα πάρει φωτιά.Απλά ακολουθάς τις οδηγίες και εφαρμόζεις ελαφρά πίεση,χρησιμοποιώντας πετσετάκια μικροινών.Το κακό είναι οτι θα γίνεις Daniel LaRusso και θα σου φύγει ο πάτος με το wax on-wax off.Ο μόνος τρόπος να τα κάνεις τελείως σκατά, είναι να χρησιμοποιήσεις το πιο βρωμερό πανί που έχεις, ενώ τρίβεις σάν πίθηκας με όλη σου την δύναμη.Δεύτερος τρόπος να τα κάνεις επίσης OK (oscar kolos),είναι να βάλεις αλοιφαδόρο,χωρίς να έχεις ξαναπιάσει στα χέρια σου.Και στις δύο περιπτώσεις θα "φάς" το βερνίκι,μειώνοντας επικίνδυνα το πάχος του (στην καλύτερη) ή αφαιρώντας το σε κάποια σημεία (στην χειρότερη).

Αν δέν αισθάνεσαι ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση για το συγκεκριμένο κομμάτι,υπάρχουν επαγγελματίες που αναλαμβάνουν το detailing με κάποιο κόστος (σχετικά μικρό αν μιλάμε μόνο για κέρωμα).

Όπως είπα,εξαρτάται τι θές να κάνεις στο αμάξι σου.Πχ. ενας "μερακλής" θα κερώσει το αμάξι του 2 φορές μέσα στο έτος και πιθανότατα στα 2~3 έτη να το πάει και για επιδιόρθωση χρώματος για να φύγει η όποια "αράχνη" έχει εμφανιστεί.Για σένα το όλο εγχείρημα μπορεί να ακούγεται ασήμαντο,χρονοβόρο και παράλογα ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις να μην επιχειρησω σαμπουαν με κερι?????? αυτο ειναι επικινδυνο???? ή εννοεις σκετο κερι? γιατι εγω εννοουσα το προιν που λεει απεξω σαμπουαν με κερι....πες σε παρακαλω για να ξερω μην κανω καμια βλακεια....ευχαριστω!

 

ενα σαμπουαν με κερι θα παρω αν ειναι....πως το χρησιμοποιω δηλαδη? ας πουμε το κανονικο απλο σαμπουαν το πλενω το αμαξι και το στεγνωνω με δερμα....

στην περιπτωση του σαμπουαν με κερι δεν πρεπει να το στεγνωνω? δεν καταλαβα αν μπορεις να το διευκρινησεις λιγο...ευχαριστω!!!

 

Εγώ λέω για σκέτο κερί. Όπως είπα πήγαινε σε κάποιον ειδικό ή πάρε μηχάνημα (ένα 20ρικο έχει). Για τα σαμπουάν δεν έχω ιδέα. Όπως είπε και ο Tenshi σε περίπτοση που βάλεις κερί θα σουπέσουν τα χέρια και άμα πάρεις μηχάνημα θέλει αρκετά λίγο πάτημα ίσα ίσα για να παραμορφωθεί το σφουγγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να *ΜΗΝ* πάρει αλοιφαδόρο, απο την στιγμή που δέν γνωρίζει.Δέν είναι μόνο το θέμα πίεση,άλλα και το πόσο επιμένει σε κάθε panel που γυαλίζει.Εδικά τα μηχανήματα των 20 ευρώ είναι ακόμα πιο επικίνδυνα στα χέρια ενός ερασιτέχνη.Με την single action κεφαλή (περιστροφική κίνηση,στυλ τροχού) ανεβαίνει εύκολα η θερμοκρασία στο σημείο που προσπαθείς να γυαλίσεις,με αποτέλεσμα το θάμπωμα της επιφάνεις.Οι αλοιφαδόροι με dual action κεφαλές (περιστροφή και εκκεντρική κίνηση) είναι καλύτεροι στον συγκεκριμένο τομέα, αφού δέν στρεσάρουν τόσο πολύ την επιφάνεια,άλλα και εξαιρετικά πιο ακριβοί.

Αν θέλει ντέ και καλά να ασχοληθεί με το σπόρ,ας πάρει τον φτηνό,άλλα να κάνει πρώτα δοκιμές πρίν τον βάλει πάνω στο αμάξι (πχ σε κάποιο μεταχειρισμένο φτερό/πόρτα) για να έχει το γενικότερο feeling.

 

Ο OP για ένα απλό σαμπουάν με κερί ρώτησε btw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...