Προς το περιεχόμενο

[Συνέχεια] HP PROBOOK 4545S (AMD)


corpse_grinder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν τρέχει το ΝΒΑ 2Κ13 έτσι, τότε δεν μασάει σχεδόν σε κανένα game από τα κλασσικά (fifa 2013 κτλ). Ίσως παίζει και battlefield καλά. Τα ανεμιστήρια πως ήταν κατά την διάρκεια του gaming?

Θερμοκρασίες μέτρησες?  Ισχύουν τα 80+ κελσίου που μας έλεγε ο φίλος σε απλή χρήση?

 

Y.Γ: Επίσης με την μπαταρία  να μας πει κανείς μια εκτίμηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα και έτρεχε μονο του CPU 2 quarter η κίνηση του παιχνιδιού στα 35-50 fps ειναι πολύ smooth με τα γραφικά όλα στο τέρμα. Δεν ισχύουν οι 80 βαθμοί σε καμία περίπτωση το λαπτοπ ειναι δροσερό..

Ωστόσο θα το τρέξω σήμερα αργα το βράδακι για περισσότερο infο οσο αναφορά θερμοκρασίες.

Fifa13 με όλες τις λεπτομέρειες ενεργοποιημένες παίζει σχεδόν τέλεια.. μου κάνει ενα χαζο frame drop απο 60 στα 45-50 frames..ισως χρειάζεται περισσότερο CPU ή δεν χρησιμοποιεί σωστα την ATI δεν ξέρω.

ανεμιστήρα δεν ακουσα να απογειώνεται σε καμία φάση...

@panos βρήκες ακρη να το πάρεις τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Fifa διαβασε εδώ:

http://www.fifa-infinity.com/fifa-13/fifa-13-bug-fixes/

Νομίζω είχα φτιάξει ένα profile στο D3DOverrider και μου είχε λύσει τελειώς κάτι μικροκολληματάκια.

 

Υπενθυμίζω ξανά για την μπαταρία....έστω μέχρι το 50%. Θα καταλάβουμε πόσο περίπου θα πηγαίνει και έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα χθες και το παρελαβα απο το καταστημα, εξαιρετικο το λαπτοπ για τα χρηματα που δωσαμε. εκανα την βλακεια και το αφησα να περασει το suse στην αρχη (ατελειωτη μου φανηκε η εγκατασταση) και τα εσβησα αμεσως μετα, μου ειχε χωρισει τον δισκο σε 5 partition (4 μικρα και ενα μεγαλο στα 666 gb :devil:  :devil:  :devil:  lol) και αναγκαστηκα να διαγραψω ολα τα διαμερισματα για να περασω τα 7αρια. εκει μονο με 2 συσκευες ειχα προβλημα με τους drivers (το 3d driveguαrd και το southbridge) χαρη στον γουγλη βρηκα την ακρη. το μηχανημα ειναι αψογο, ενα μεγαλο ευχαριστω στον τοπικ σταρτερ για την ευρεση της προσφορας και στο εσοπ για την τιμουλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεξε το παιχνίδι με high performance ... και χωρίς high performance και δες αν έχουν τα ίδια Frames

επίσης φαντάζομαι να έχεις εγκαταστήσει ΟΛΟΥΣ τους drivers απο το site της HP .

εκτός απο κάτι Utilities και security..

 

ενα videaki που τράβηξα για το frame rate του ΝΒΑ 2κ13 ολα στο high settings.

 

 

τελικά με τις μνήμες Corsair CMSX8GX3M2A1600C9 NB λέτε να έχουμε θέμα ; το λέω γιατι βλέπω οτι παίζουν στο 1.5 volt , ενώ αυτές που φοράει το λάπτοπ αν και 1600άρες το CPUZ τις διαβάζει 1.28 V με SPD800!

Μηπως είναι καλύτερα να βρούμε αλλη μια ίδια με τη μαμα; 

απο τι έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Επίσης όσες μνήμες SO-Dimm DDR3 1600 είδα ηταν στo 1.5 volt.. 

μια trancend βρήκα μόνο απο amazon 1.35-150 volt Εγραφε.

Βυtters pls ρε μπορεις ενω παιζει ενα παιχνιδι σε high performance να το κανεις windowed ωστε να τρεχει και ταυτοχρονα το system monitor για να δω αν παιρνει και πορους απτην 7650m?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να φανταστώ δεν έχεις βγάλει άκρη ακόμη;

το προσπάθησα αυτο που λές σε FIFA δεν γινόταν.. στο 2k δεν ξέρω θα το δοκιμάσω πιο μετά και θα σου πώ.

 

ειχε μια επιλογή recording το system monitor ..και υπέθεσα οτι θα καταγράφει την χρήση της κάρτας και επεξεργαστή στο background αλλά δεν βρήκα κάποιο file οταν βγήκα απο το παιχνίδι και σταμάτησα το record.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω νομιζα οτι το record αυτο βγαζει βιντεακι ολη την οθονη γενικοτερα το παιχνιδι σου.

για να πας σε windowed mode συνηθως αρκει ενα alt+F4 παντως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά με τις μνήμες Corsair CMSX8GX3M2A1600C9 NB λέτε να έχουμε θέμα ; το λέω γιατι βλέπω οτι παίζουν στο 1.5 volt , ενώ αυτές που φοράει το λάπτοπ αν και 1600άρες το CPUZ τις διαβάζει 1.28 V με SPD800!

Μηπως είναι καλύτερα να βρούμε αλλη μια ίδια με τη μαμα; 

απο τι έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Επίσης όσες μνήμες SO-Dimm DDR3 1600 είδα ηταν στo 1.5 volt.. 

μια trancend βρήκα μόνο απο amazon 1.35-150 volt Εγραφε.

 

Ασε το Cpuz να λέει ότι θέλει. Οι προδιαγραφές Jedec για τις DDR3 ορίζουν τάση στα 1,5V (όχι πως δε θα βρεις μνήμες σε χαμηλότερα/υψηλότερα volt). Oι συγκεκριμένες μάλιστα έχουν σχετικά χαμηλά timings για την συχνότητά τους χωρίς να απαιτούν περισσότερο ρεύμα, άρα έχουν καλά τσιπάκια και καλή υλοποίηση. Δεν παίζουν καλύτερες μνήμες, ακόμα και σε διπλάσια τιμή. Απλώς θα περιμένεις λίγο να παραλάβεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει κανονικά η κάρτα και στα 2 παιχνίδια μόλις το τσέκαρα.. για την ακρίβεια χρησιμοποιεί και τις 2 κάρτες ..

αυτο θελω να δω με prntscrn αν μπορεις, οταν παιζει και με τις δυο καρτες και το διαπιστωνεις μεσω system monitor. κανε ενα prntscrn! γιατι εχω φρικαρει :P

 

δηλαδη το μοναδικο πραγμα που εκανες ειναι να κανειs install απτο ftp της hp τον οδηγο για την καρτα γραφικων που ειναι κοντα στα 200+ΜΒ και μετα στο switchable γραphics εχει υψηλη αποδοση και μετα στο συστεμ μονιτορ οταν παιζεις ενα παιχνιδι σου δειχνει οτι χρησιμοποιει πορους και απ'τις δυο καρτες γραφικων? 

 

επισης, τι λειτουργικο εχεις? win8 ή win7? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DriverDownload.jsp?prodNameId=5229464&locale=en_us&taskId=135&prodSeriesId=5229461&prodTypeId=321957

 

Θα σου κάνω αυριο . Απο εδω δεν τους κατεβασες;

Win7 pro 64bit

Στο bios έχεις τσεκάρει οτι χρησιμοποιεί και τις 2 κάρτες.. Στο λέω γιατι θυμάμαι οτι έκανες bios update και μπορει να άλλαξε η ρύθμιση και να χρησιμοποιεί μονο την 7420g. Δες αυτο αν δεν το χέις δει και πες μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/DriverDownload.jsp?prodNameId=5229464&locale=en_us&taskId=135&prodSeriesId=5229461&prodTypeId=321957

 

Θα σου κάνω αυριο . Απο εδω δεν τους κατεβασες;

 

Στο bios έχεις τσεκάρει οτι χρησιμοποιεί και τις 2 κάρτες.. Στο λέω γιατι θυμάμαι οτι έκανες bios update και μπορει να άλλαξε η ρύθμιση και να χρησιμοποιεί μονο την 7420g. Δες αυτο αν δεν το χέις δει και πες μου..

εκανα bios update ναι. λες να αλλαξε κατι εκει και να πεδευομαι τοση ωρα σα χαζος? παω να δω τωρα και επιστρεφω Ο_Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα bios update ναι. λες να αλλαξε κατι εκει και να πεδευομαι τοση ωρα σα χαζος? παω να δω τωρα και επιστρεφω Ο_Ο

 

Και για bios ειχαμε γραψει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...