Προς το περιεχόμενο

Προβλημα Με Router Της Wind ZTE-ZXHN H108L


Evoliasmenos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από geoaua,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστω για την απαντηση..!! Ξερεις τι με προβληματιζει ομως; Δεν εκανα κανενα save σε ρυθμισεις στο router, πως μπορει να περαστηκε καποια αλλαγη; Πηγα να βαλω δυο mac addresses για να μπαινω και απο δυο αλλα pc, γιατι το δικτυο το συγκεκριμενο για προστασια ηθελε(περα απο το wpa2 που εχει) και mac address για να συνδεθεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε ευχαριστω για την απαντηση..!! Ξερεις τι με προβληματιζει ομως; Δεν εκανα κανενα save σε ρυθμισεις στο router, πως μπορει να περαστηκε καποια αλλαγη; Πηγα να βαλω δυο mac addresses για να μπαινω και απο δυο αλλα pc, γιατι το δικτυο το συγκεκριμενο για προστασια ηθελε(περα απο το wpa2 που εχει) και mac address για να συνδεθεις..

σε καποια ρουτερ οταν πατησεις το οκ κατω σημαινει και save αυτοματα.σε αλλα ρουτερ πρεπει να κανεις ξεχωριστα save η save and reboot για να λειτουργησει.

Μπες με καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καποια ρουτερ οταν πατησεις το οκ κατω σημαινει και save αυτοματα.σε αλλα ρουτερ πρεπει να κανεις ξεχωριστα save η save and reboot για να λειτουργησει.

Μπες με καλωδιο.

Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω... Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση..Αν-παρ'ελπιδα- εχει γινει κατι τετοιο και δεν μπω ουτε με καλωδιο, την πατησαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω... Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση..Αν-παρ'ελπιδα- εχει γινει κατι τετοιο και δεν μπω ουτε με καλωδιο, την πατησαμε;

ναι την πατησες οποτε πας για κανα hard reset μαλλον.δοκιμασε καιμε αλλο λαπτοπ /κινητο κτλ μηπως ειναι θεμα λαπτοπ/κινητου (αν και δυσκολο).αν μπεις με καλωδιο που αν ειναι θεμα mac address θα σε αφησει τοτε τραβα και ενα backup το config προληπτικα και μετα φτιαξε τις mac address>αν και αν θες την γνωμη μου καταργησε το τελειως το κλειδωμα με mac address.not too much useful και αν αλλαζεις συσκευες καθε φορα θελει ρυθμιση

ειναι συμπληρωματικο κλειδωμα οχι πρωτευων.οπως και το Hidden ssid ,dhcp off κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι την πατησες οποτε πας για κανα hard reset μαλλον.δοκιμασε καιμε αλλο λαπτοπ /κινητο κτλ μηπως ειναι θεμα λαπτοπ/κινητου (αν και δυσκολο).αν μπεις με καλωδιο που αν ειναι θεμα mac address θα σε αφησει τοτε τραβα και ενα backup το config προληπτικα και μετα φτιαξε τις mac address>αν και αν θες την γνωμη μου καταργησε το τελειως το κλειδωμα με mac address.not too much useful και αν αλλαζεις συσκευες καθε φορα θελει ρυθμιση

ειναι συμπληρωματικο κλειδωμα οχι πρωτευων.οπως και το Hidden ssid ,dhcp

Μπα δοκιμασα και με αλλα pc και λαπτοπ αλλα τιποτα...Τελος παντων σε ευχαριστω και παλι και θα ενημερωσω οταν βρω ακρη..Καλο βραδυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δοκιμασα και με αλλα pc και λαπτοπ αλλα τιποτα...Τελος παντων σε ευχαριστω και παλι και θα ενημερωσω οταν βρω ακρη..Καλο βραδυ!!!

τοτε καλωδιακι εκτος αν εννοεις οτι μπηκες με καλωδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε καλωδιακι εκτος αν εννοεις οτι μπηκες με καλωδιο...

Καλησπερα και παλι..Δοκιμασα  με καλωδιο απο δυο διαφορετικα pc αλλα τζιφος...ΔΕν μπορω να μπω.... Θα δοκιμασω την εξυπηρετηση πελατων,και κανα driver αν υπαρχει και μετα θα δοκιμασω reset.. Αν τελικα κανω ρεσετ, σου ειναι ευκολο να μου παραθεσεις τις κοινες ρυθμισεις του ρουτερ, γιατι δεν το σεταρισα εγω και δεν το ξερω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι..Δοκιμασα  με καλωδιο απο δυο διαφορετικα pc αλλα τζιφος...ΔΕν μπορω να μπω.... Θα δοκιμασω την εξυπηρετηση πελατων,και κανα driver αν υπαρχει και μετα θα δοκιμασω reset.. Αν τελικα κανω ρεσετ, σου ειναι ευκολο να μου παραθεσεις τις κοινες ρυθμισεις του ρουτερ, γιατι δεν το σεταρισα εγω και δεν το ξερω;

 

εφοσον δεν μπαινει απο 2 pc δεν νομιζω να μπορεσουν να σε βοηθησουν απο το support.για Hard reset σε βλεπω.

οι τυπικες ρυθμισεις ειναι Pppoe/llc που συνηθως ειναι ηδη ετσι.

μετα ειναι vpi 8 vci 35 Που επισης ειναι ετσι

και μετα ειναι username/password του παροχου.στα νεα ρουτερ που δινουν οι παροχοι πολλες φορες αμα περιμενεις 5-6 λεπτα τραβαει(βαζει) μονο του το username/password και δεν χρειαζεται να τα γραψεις εσυ.μετα απλα φτιαχνεις το wifi με το ιδιο ονομα και κωδικο που ειχε.αν εχεις wind γιατι δεν γραφεις καπου το πιο πιθανο ειναι οτι μπορει να μην χρειαστει να κανεις τιποτα στο ρουτερ.οτι θα τα φτιαξει ολα μονο του και εσυ απλα θα ρυθμισεις το wireless.τωρα τι εκανες καιδεν μπαινει ουτε με καλωδιο δεν ξερω.μηπως εκλεισες τον dhcp?αν βαλεις καρφωτα ip μηπως μπει τουλαχιστον με καλωδιο?

δηλαδη αν το ρουτερ ειναι 192.168.1.254 τοτε βαλε στο Tcp ip

ip address 192.168.1.200

subnet 255.255.255.0

default gateway 192.168.1.254

dns 192.168.1.254

και δοκιμασε παλι να μπεις.

δεν υπαρχουν drivers .οποτε μην ψαξεις.δεν ειναι Usb modem η ρουτερ για να εχει drivers.εφοσον οι drivers για την ασυρματη καρτα ειναι περασμενοι και συνδεεσε σε αλλα ρουτερ τοτε η καρτα ειναι μια χαρα οποτε no reason for drivers.το ρουτερ επισης δεν εχει drivers.ειναι ethernet και wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

@poulinos : Μπορεί τελικά αυτό το ZTE ZXHN 108L να δουλέψει (ΣΩΣΤΑ) σαν access point  τελικά?

 

Η συνδεσμολογία μου είναι ή εξής:

1. modem ZXHN H168N  με           ip192.168.0.1

2. routerNetgear3500L tomato με  ip192.168.1.1

μέχρι εδώ όλα καλά και δούλευαν άψογα. Στη συνέχεια προσπαθώ να βάλω το ZTE ZXHN 108L σαν access point συνδεδεμένο ενσύρματα για να καλύψω βεράντα και αυλή σε wireless.

Οπότε κάνω ότι είπες

3. Βάζω το ZXHN 108L σε σταθερή ip 192.168.1.254, βγάζω το DHCP, ορίζω wireless WPA-WPA2, ασφάλεια TKIP-AES, κλείνω firewall upnp και το συνδέω ενσύρματα με το router Netgear.

 

Ενώ φαίνονται όλα καλά , έχω συχνες αποσυνδέσεις κινητών και λαπτοπ. Ενω δηλαδή έχουν σήμα και είναι συνδεδεμένα δεν έχω πρόσβαση στο internet. Δοκίμασα και τον προκάτοχό του ZXV10 H108L  αλλά μου έκανε και αυτό τα ίδια.

 

Ξέχασα μήπως να κάνω καμιά ρύθμιση (πχ annex κλπ)?.

 

Τις αλλαγές που είπα στο 3 τις έκανα έχοντας κάνει ρεσετ το μηχάνημα. Οπότε δεν έχω κάνει κάποιο λάθος. Μόνο αν ξέχασα κάτι.

 

Σε περίπτωση που προτείνεις να πετάξω τα δύο  ZXHN 108 στο καλάθι μπορείς μήπως να μου προτείνεις ένα καλό Access Point (ενσύρματη σύνδεση)?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos : Μπορεί τελικά αυτό το ZTE ZXHN 108L να δουλέψει (ΣΩΣΤΑ) σαν access point  τελικά?

 

Η συνδεσμολογία μου είναι ή εξής:

1. modem ZXHN H168N  με           ip192.168.0.1

2. routerNetgear3500L tomato με  ip192.168.1.1

μέχρι εδώ όλα καλά και δούλευαν άψογα. Στη συνέχεια προσπαθώ να βάλω το ZTE ZXHN 108L σαν access point συνδεδεμένο ενσύρματα για να καλύψω βεράντα και αυλή σε wireless.

Οπότε κάνω ότι είπες

3. Βάζω το ZXHN 108L σε σταθερή ip 192.168.1.254, βγάζω το DHCP, ορίζω wireless WPA-WPA2, ασφάλεια TKIP-AES, κλείνω firewall upnp και το συνδέω ενσύρματα με το router Netgear.

 

Ενώ φαίνονται όλα καλά , έχω συχνες αποσυνδέσεις κινητών και λαπτοπ. Ενω δηλαδή έχουν σήμα και είναι συνδεδεμένα δεν έχω πρόσβαση στο internet. Δοκίμασα και τον προκάτοχό του ZXV10 H108L  αλλά μου έκανε και αυτό τα ίδια.

 

Ξέχασα μήπως να κάνω καμιά ρύθμιση (πχ annex κλπ)?.

 

Τις αλλαγές που είπα στο 3 τις έκανα έχοντας κάνει ρεσετ το μηχάνημα. Οπότε δεν έχω κάνει κάποιο λάθος. Μόνο αν ξέχασα κάτι.

 

Σε περίπτωση που προτείνεις να πετάξω τα δύο  ZXHN 108 στο καλάθι μπορείς μήπως να μου προτείνεις ένα καλό Access Point (ενσύρματη σύνδεση)?

Ευχαριστώ

κανονικα θα πρεπε να παιζεις ετσι.δοκιμασε να αλλαξεις καναλι στο ασυρματο μηπως και αλλαξει κατι.φτηνα ap και νορμαλ και value for money ειναι τα  tp link>μετα σε ποιο καλα υπαρχουν air live,draytek,ubiquiti και παει λεγοντας.αλλα θα πρεπε να παιζει ετσι.δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

θελει διαφορετικη ip που εχεις.κλειστο dhcp,και φτιαχνεις το wifi.μπορεις να βαλεις ιδιο ssid αλλα 5 καναλια διαφορα αν γινεται με το netgear.καλο θα ειναι να μην ειναι auto και να μην βαλεις καναλι 12 και 13 γιατι μερικες συσκευες αμερικης δεν τα πιανουν.τα zte οτι ειναι χαλια δυστυχως ειναι ειδικα στο θεμα wireless.δες μηπως κανενα απο τα 2 εχει πιο νεο firmware και παιξε με τα καναλια ή δοκιμασε απο 802.11b/g/n να το κανεις b/g σκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...