Προς το περιεχόμενο

Προβλημα Με Router Της Wind ZTE-ZXHN H108L


Evoliasmenos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από geoaua,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,ειχα συνδεση στην hol πανω απο 2,5 χρονια και αποφασισα να παω στην wind λογω οικονομιας...(εχει 1 εβδομαδα το πολυ που ειμαι τωρα στην wind)εχω το πακετο medium με 24αρα και απεριοριστα σταθερα/υπεραστικα με 20ευρω μεσω online αιτησης...ολα καλα μεχρι εδω ηρθε ο εξοπλισμος εγινε και η συνδεση απλα απ'οτι εχω παρατηρησει δεν εχει αρκετη εμβελεια οσο το router της hol δηλαδη εχω και ενα notebook hp που το χρησιμοποιει αλλο μελος στο σπιτι και στο σαλονι εχει 2 με 3 γραμμες στην καλυτερη περιπτωση ενω με της hol ειχε 4-5(full)..

 

+δεν εχω αλλαξει τα φιλτρακια απο το τηλ στον διαδρομο και στο δωματιο μου επειδη βαριομουν( :-D ) και το ενα ειναι πισω απο την ντουλαπα,θελει να την τραβηξω κτλ...παιζει καποιο ρολο αυτο???οταν εκανα την συνδεσμολογια ολα λειτουργουν κομπλε και τα λαμπακια ειναι αναμμενα οπως πρεπει...

 

 

+ενα προβλημα ακομα με το wifi...εχω συνδεσει ολες τις συσκευες του σπιτιου desktop(ethernet),notebook,κινητα κτλ εκτος απο το δικο μου...στην αρχη δεν το εβρισκε καθολου το δικτυο και μετα απο 1-2 μερες το εμφανιζει κανονικα,κανω την συνδεση ολα ωραια ως εδω αλλα παω να μπω απο το κινητο π.χ facebook και δεν φορτωνει καθολου...ειναι ενα sony ericsson w995 και παλιοτερα δεν ειχα κανενα θεμα με οποιοδηποτε router και να ειχα...

 

 

+εχω συνδεσει και usb stick για να δοκιμασω το wifi του router απο τον desktop μου και συνδεεται κανονικα

 

 

 

το router που εχω τωρα ειναι στο πρωτο jpeg

 

 

+το δευτερο jpeg ειναι για ρυθμισεις του router απο το interface...δειτε μηπως θελουν καποιες αλλαγες...(υπαρχει κινδυνος αν μεγαλωνει βεβαια η εμβελεια για αυξημενη ακτινοβολια κτλ???)

post-241639-0-77696700-1367081910_thumb.jpg

post-241639-0-76140500-1367086329_thumb.jpg

Επεξ/σία από Evoliasmenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

current channel 6

δοκίμασε μία αυτό!

το δοκιμαζω και απανταω...

 

το δοκιμαζω και απανταω...

ακυρο....δεν μπορω να το αλλαξω...δεν με αφηνει καν να πατησω ειναι '''γκριζαρισμενο'''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξε το auto που εχει

επισης δοκιμασε και με αλλα καναλια πχ 8-9

κατεβασε το inssider σε καποιο πισι με wifi Και τσεκαρε σε τι καναλι παιζουν τα τριγυρω wifi.Βαλε αυτο που ειναι πιο μακρια απο τα υπολοιπα

προσοχη σε μερικες ασυρματες καρτες αν βαλεις πχ 13 καναλι δεν το βλεπουν μερικες συσκευες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλαξε το auto που εχει

επισης δοκιμασε και με αλλα καναλια πχ 8-9

κατεβασε το inssider σε καποιο πισι με wifi Και τσεκαρε σε τι καναλι παιζουν τα τριγυρω wifi.Βαλε αυτο που ειναι πιο μακρια απο τα υπολοιπα

προσοχη σε μερικες ασυρματες καρτες αν βαλεις πχ 13 καναλι δεν το βλεπουν μερικες συσκευες!

δοκιμαζω και ξαναστελνω...

 

το εκανα με το inssider οπως μου ειπες...διαλεξα στο καναλι νουμερο 4(οι περισσοτεροι ειναι στο καναλι 6-11 και 1)...το εβαλα εκει το router μου...ξαφνικα το κινητο μου βρηκε το δικτυο μου αλλα παλι δεν με βαζει για να κανω πλοηγηση η fb κτλ...γιατι ετσι???

 

+ειχα κανει παλιοτερα συγχρονισμο μεσω pc companion(sony ericsson)...λες να ειναι απο κατι τετοιο???

Επεξ/σία από Evoliasmenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το κινητο δες αν υπαρχει καμια ενημερωση σε στυλ firmware update.αλλιως δεν μπορεις να αλλαξεις κατι παραπανω εκτος απο τον τυπο κλειδωματος.πχ wpa αντι για wpa2 Κτλ κτλ.



αλλιως υπαρχει και η λυση το παλιο ρουτερ το ενωνεις πανω στο καινουριο και αφου κανεις τις ρυθμισεις που χρειαζονται (δεν ειναι τιποτα δυσκολο) τοτε χρησιμοποιεις το καινουριο για το ασυρματο.η αν το παλιο συγχρονιζει καλυτερα απο το καινουριο κρατας το παλιο ρουτερ στην θεση του καινουριου.

αλλιως μπορει να χρειαστει αλλαγη κανα mtu κτλ αλλα μην μπλεξεις με αυτα.

οχι δεν φταινε τα φιλτρακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το κινητο δες αν υπαρχει καμια ενημερωση σε στυλ firmware update.αλλιως δεν μπορεις να αλλαξεις κατι παραπανω εκτος απο τον τυπο κλειδωματος.πχ wpa αντι για wpa2 Κτλ κτλ.

 

αλλιως υπαρχει και η λυση το παλιο ρουτερ το ενωνεις πανω στο καινουριο και αφου κανεις τις ρυθμισεις που χρειαζονται (δεν ειναι τιποτα δυσκολο) τοτε χρησιμοποιεις το καινουριο για το ασυρματο.η αν το παλιο συγχρονιζει καλυτερα απο το καινουριο κρατας το παλιο ρουτερ στην θεση του καινουριου.

αλλιως μπορει να χρειαστει αλλαγη κανα mtu κτλ αλλα μην μπλεξεις με αυτα.

οχι δεν φταινε τα φιλτρακια.

το εχω σε wpa2,το παλιο μου router της hol το ειχα σε wpa και οταν το αλλαξα σε wpa2 παλι επιανε κανονικα/εμπαινε κτλ...θα ψαξω για κανενα firmware κτλ αλλα δεν νομιζω γιατι παλιοτερα δεν ειχα θεμα με οποιαδηποτε συνδεση και αν ειχα...αυτο για την εμβελεια ξερεις κατι???εχω σηκωσει ενα jpeg απο το interface του router μου...αν μπορεις δες το και στειλε μου αν χρειαζεται καποια αλλαγη..

 

+αν βαλω το router της hol θα δουλευει η συνδεση μου κανονικα???δεν θα εχω καποιο προβλημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.αν περασεις τα στοιχεια θα παιζει πιστευω.δεν νομιζω οτι εχουν κατι κλειδωμενο.
β.στο wifi δενεχεις κανει κατι λαθος.κοινως αφηνεις τα default και πειραζεις μονο κλειδωμα σαν κωδικο,τυπο κλειδωματος και καναλι.απο ρουτερ σε ρουτερ δυστυχως η εμβελεια αλλαζει.απλα μπορεις να δοκιμασες και wpa μηπως λυσεις κανα προβλημα γενικοτερα με το κινητο κτλ.αλλιως μετα πρεπει να βαλεις το αλλο ρουτερ ειτε σαν ασυρματο ειτε σαν adsl router

 

δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να φταιει με το fb.να πειραχτηκε εννοοω κατι στο κινητο.αυτο θα το δουμε μονο αν βαλεις το παλιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το τελευταιο λογισμικο στο κινητο μου...12-15-7995 RIHA035 091210   :-(



a.αν περασεις τα στοιχεια θα παιζει πιστευω.δεν νομιζω οτι εχουν κατι κλειδωμενο.
β.στο wifi δενεχεις κανει κατι λαθος.κοινως αφηνεις τα default και πειραζεις μονο κλειδωμα σαν κωδικο,τυπο κλειδωματος και καναλι.απο ρουτερ σε ρουτερ δυστυχως η εμβελεια αλλαζει.απλα μπορεις να δοκιμασες και wpa μηπως λυσεις κανα προβλημα γενικοτερα με το κινητο κτλ.αλλιως μετα πρεπει να βαλεις το αλλο ρουτερ ειτε σαν ασυρματο ειτε σαν adsl router

 

δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο μπορει να φταιει με το fb.να πειραχτηκε εννοοω κατι στο κινητο.αυτο θα το δουμε μονο αν βαλεις το παλιο πανω.

οταν λες να περασω τα στοιχεια...???δεν το καταλαβα αυτο...μπορω να εχω μηπως και τα 2 router(ενα στο δωματιο και ενα μεσα στο σαλονι η κατι τετοιο...???)για το κινητο εχω κανει και συγχρονισμο αλλα και παλι τπτ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα στοιχεια της wind στον ρουτερ της Ηοl να περασεις.
β.οχι δεν γινεται και τα 2 ρουτερ μαζι ταυτοχρονα εκτος αν τοδευτερο αντι με την τηλεφωνικη γραμμη συνδεθει με το αλλο ρουτερ με καλωδιο ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα στοιχεια της wind στον ρουτερ της Ηοl να περασεις.

β.οχι δεν γινεται και τα 2 ρουτερ μαζι ταυτοχρονα εκτος αν τοδευτερο αντι με την τηλεφωνικη γραμμη συνδεθει με το αλλο ρουτερ με καλωδιο ethernet

μπορω να το συνδεσω με καλωδιο ethernet...λογικα θα παρει τις ρυθμισεις απο το πρωτο σωστα? η θελει να τις κανω manual...αν ναι πως μπαινω στο interface του δευτερου router...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να το συνδεσω με καλωδιο ethernet...λογικα θα παρει τις ρυθμισεις απο το πρωτο σωστα? η θελει να τις κανω manual...αν ναι πως μπαινω στο interface του δευτερου router...???

manual .αυτα που πρεπει να γινουν ειναι τα παρακατω.

αν το πρωτο ρουτερ ειναι πχ 192.168.2.1 θα πρεπει το δευτερο ρουτερ να μπει στο ιδιο δικτυο πχ 192.168.2.254.μετα θα πρεπει να του κλεισεις τον dhcp και φτιαχνεις και το wireless.και θα παιξει απλα σαν ενα access point.δεν μπλεκεις με username password ουτε το συνδεεις με τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manual .αυτα που πρεπει να γινουν ειναι τα παρακατω.

αν το πρωτο ρουτερ ειναι πχ 192.168.2.1 θα πρεπει το δευτερο ρουτερ να μπει στο ιδιο δικτυο πχ 192.168.2.254.μετα θα πρεπει να του κλεισεις τον dhcp και φτιαχνεις και το wireless.και θα παιξει απλα σαν ενα access point.δεν μπλεκεις με username password ουτε το συνδεεις με τηλεφωνο.

αν τα κανω ολα αυτα...θα εχω καλυτερο σημα(με το δευτερο router της hol εννοω για τους υπολοιπους)και αυτο της wind το εχω εγω κρατημενο οπως ειναι με ethernet για μενα...και κατι ακομα...αν το κανω αυτο θα μοιραστει η παροχη ταχυτητας κτλ...???η απλα θα δουλευει σαν repeater...???

 

+αμα λειτουργει ετσι ολη αυτη η υποθεση λες να καταφερω να συνδεσω το κιν μου...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα κανω ολα αυτα...θα εχω καλυτερο σημα(με το δευτερο router της hol εννοω για τους υπολοιπους)και αυτο της wind το εχω εγω κρατημενο οπως ειναι με ethernet για μενα...και κατι ακομα...αν το κανω αυτο θα μοιραστει η παροχη ταχυτητας κτλ...???η απλα θα δουλευει σαν repeater...???

 

+αμα λειτουργει ετσι ολη αυτη η υποθεση λες να καταφερω να συνδεσω το κιν μου...???

η μια λυση ειναι να βγαλεις το ρουτερ τηςwind τελειως και να βαλεις απλα της hol.

περνας username password και οκ.

 

ο δευτερος τροπος που εγραψα πιο πανω ειναι για να τα κρατησεις και τα 2 .το ενα θα παιζει κανονικα με καλωδιο και μπορεις και με wireless η μπορεις να το κλεισεις και το δευτερο θα παιζει απλα σαν ασυρματο.η δευτερη λυση εχει νοημα να την κανεις αμα για καποιο λογο δεν μπορεις να κανεις το ρουτερ της hol να παιξει στην wind.δεν χανεις σε ταχυτητα.δεν μοιραζεται η ταχυτητα να το πω ετσι απλα.σαν repeater παιζει απλα με καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...