Προς το περιεχόμενο

Gaming Desktop 1500+ ευρω!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστα, ξεχασα οτι πλεον υπαρχει και το αυτοματο overclock. Βεβαια δε ξερω εαν η μητρικη που διαλεξα, εχει τετοια δυνατοτητα. Αν και εξακολουθω να το φοβαμαι. Εννοω, εαν δεν εχω καποιο προβλημα στα παιχνιδια, γιατι να το κανω; Και κακα τα ψεμματα, στα παιχνιδια μεγαλυτερο ρολο τον παιζει η καρτα γραφικων.

 

Αφου εχεις αυτη την οθονη, θελω να σε ρωτησω. Τα μαυρα κενα πανω-κατω οταν βλεπεις ταινιες, ειναι ενοχλητικα; Τα παιχνιδια τα κανει stretch ωστε να χωρανε στην οθονη; Παραμορφωνονται δλδ; Εκτος και εαν εχουν ολα επιλογη για 1900x1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το overclock πιστεύω είναι χρήσιμο να υπάρχει δυνατότητα γιατί σε 3-4 χρόνια θα το θέλει το boost του.Αν τον κρατήσεις τόσο βέβαια.Αλλά και πάλι μικρή διαφορά έχει στην τιμή.

 

Για την οθόνη εμένα προσώπικα τα κενά δεν με ενοχλούν.Δοκίμασε στο λάπτοπ μια ταινία με χαμηλή ανάλυση να αφήνει κενά και δες αν σε ενοχλεί.

Για τα παιχνίδια όσα παίζω έχουν επιλογή για 1920x1200 οπότε είμαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το λαπτοπ ετσι κι αλλιως εχει μικρη οθονη, οποτε μαζι με τα κενα, ειναι ακομα χειροτερα. Αλλα να μου πεις αλλο 17" και αλλο 24", εξαλλου οπως φαινεται με τα κενα χανει 120 pixel, 60 πανω, 60 κατω. Ισως ειναι και λιγα.

 

Εσενα σε εχει βολεψει; Εχει καποιο προβλημα με το χρωματισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με βολεύει απίστευτα.
Σε μια ταινία 1080p μέτρησα με χάρακα 2 εκατοστά πάνω και 2 κάτω κενό.Σχεδόν δεν το καταλαβαίνεις.Βέβαια άμα βάλεις μια ταινία με καμιά 300p ανάλυση τα κενά είναι τεράστια.

 

Τα χρώματα είναι φοβερά.Σε σύγριση με το λάπτοπ μου το άσπρο είναι κίτρινο και το μαύρο σκούρο γκρι αλλά και στα υπόλοιπα χρώματα οι διαφορές είναι τιτανοτεράστιες.Αφού αν κάθομαι στον μεγάλο και μετά πάω στο λάπτοπ νιώθω λες και έχω αχρωματοψία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, τοτε εκλεισε και η οθονη.. Τα μεταφορικα ειναι 35 ευρω απο το vision studio που να παρει η ευχη.. Τουλαχιστον στη συναρμολογηση κανουν καλη δουλεια; Εχετε εμπειριες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε διαλέγεις τον box. Αν διαλέξεις και ψύκτρα πχ την 212 evo , αυτή θα σου βάλλουν. Στην σύνθεση που έκανες που είχες σε ξεχωριστό link την ψύκτρα 412s στα σχόλια ή τηλ ζητάς να βάλουν αυτή. Γιατί δεν παίρνεις την gigabyte 7970 http://www.msystems.gr/index.php?category=1647&product=13588 που είναι αισθητά φθηνότερη ; 



επισης να διαλέξες μητρική με καλή ψύξη και όχι αυτήν που διάλεξες και 8pin για ρεύμα αν είναι να πάρεις τον Κ. 

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29391&cat=3&sub=369&pmanuf=undefined&sort=3&step=3

 

μια πολύ καλή αλλά με το p67 χωρίς εξόδους για κάρτα γραφικών είναι η 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=23544&cat=3&sub=369&pmanuf=196&sort=3&step=undefined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις την gigabyte που προτείνει και ο φίλος απο επάνω.Νομίζω είναι καλύτερη στην ψύξη.'Εχω την gtx670 της gigabyte και δεν έχω πρόβλημα.Άσε που είναι και φθηνότερη.Και με τα λευτά που περισεύουν μπορείς να πάρεις καλύτερο πληκτρολόγιο όπως το microsoft sidewinder x4 που έχει και φωτιζόμενα πλήκτρα και βολεύει στο σκοτάδι.

Μητρική διάλεξε με z77 chipset πάντως.

 

Τέλος γιατί νύσταξα πάρε και ένα καλώδιο Displayport.Η Dell δεν έχει HDMI.Οι διαφορές του βέβαια με το dvi είναι αμελητέες αλλά έτσι για το γαμώτο αφού δίνεις τόσα πάρε το καλύτερο.Μόνο πρόσεξε ανάλογα την κάρτα γραφικών που θα πάρεις, να πάρεις και το κατάλληλο καλώδιο.Αυτή που έβαλες εσύ έχει έξοδο mini-displayport ενώ η gigabyte displayport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει κανένα λάθος.. Είχα την 990FXA αλλα λόγο προβλημάτων(Έχω ανοίξει σχετικό θέμα..) αναγκάστηκα να πάρω μια φτηνότερη. Το ίδιο θέμα είχα πάντα σε stock δεν δοκίμασα να κάνω OC καθόλου..

 

Προφανώς εννοώ σχετικά με το πόσο αντέχει ο καθένας δεν συγκρινω βαθμούς C.. Η 620 είναι δανεικη αλλα μάλλον θα την κράτησω γιατι καλα παει τώρα με 2 corsair SP..

 

Πριν είχα i5 760 με hyper 212 και σε stable 3.6 ποτε δεν ανησύχησα για θερμοκρασία..

Αν είχες τον 760 με στοκ ψύξη θα είχες άλλη άποψη περί φούρνου

 

Σωστα, ξεχασα οτι πλεον υπαρχει και το αυτοματο overclock..

Το αυτόματο overclock δεν είναι και πολύ καλή ιδέα για διάφορους λόγους, εκτός (και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου) αν πρόκειται να κλοκαρεις λίγο όπως ο φίλος που πήγε στα 3.8 (400mhz που δεν είναι πολύ και μάλλον δε θέλει καν τάση)

 

Το σωστό είναι αν κάνεις κάτι να το κάνεις εσύ για να ξέρεις τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, καποιες τελευταιες ερωτησεις, για να συνοψιζουμε.

 

Τροφοδοτικο ειναι καλα στα 620w ή θελω παραπανω;

 

Η μητρικη που μου προτεινετε δεν υπαρχει στο msystems. Γενικα δεν εχει πολλες επιλογες.. Τι κανουμε;

 

Τωρα οσο για gigabyte ή asus, η μια λενε οτι ειναι πιο αθορυβη και η αλλη δεν ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασια, επειδη εχει 3 ανεμιστηρες.. Τωρα πραγματικα δε ξερω.. 

 

Τελος, πηγα να δω και τα μεταφορικα στο msystems και μου εβγαλε δωρεαν. Αλλα λεει για 1500 ευρω και πανω δε μπορω να πληρωσω με μετρητα. Εχει κανει καποιος προσφατα παραγγελια να μας πει εμπειριες; Visionstudio ή msystems; Ή να τα συναρμολογησω μονος μου; Βεβαια θα μου παρει αρκετες ωρες, αλλα λογικα θα μαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιά σύνθεση μιλάμε γιατί έχουν γίνει 2-3 στις τελευταίες σελίδες.Στην τελευταία σου το τροφοδοτικό λέει πάντως 720W.Δεν χρειάζεσαι παραπάνω.Ξαναπόσταρε την τελική σύνθεσή σου αν μπορείς.Επίσης, καλύτερα συναρμολόγισετο μόνως σου.Είναι εύκολο.Εντάξει θα σου πάρει ώρες την πρώτη φορά αλλά και θα μάθεις και μετά θα έχεις την άνεση να το μαστορεύεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τωρα οσο για gigabyte ή asus, η μια λενε οτι ειναι πιο αθορυβη και η αλλη δεν ανεβαζει τοσο πολυ θερμοκρασια, επειδη εχει 3 ανεμιστηρες.. Τωρα πραγματικα δε ξερω.. 

 

 

η gigabyte μου με ιδιο συστημα ψυξης (και λιγο ανεβασμενο πυρηνα και μνημες ) παει το πολυ 64 βαθμους και οι ανεμιστηρες φτανουν το πολυ 50% οπου δεν ακουγονται ιδιαιτερα 

(idle δεν ακουγεται καθολου )

 

αν δηλαδη επιλεξεις ενα κουτι οπου θα εχεις καλο airflow  και δε χρειαζεται να ανεβαινουν πολυ οι στροφες της δεν θα θα σε ενοχλει καθολου ο θορυβος της 

 

σε ενα πιο ζεστο κουτι που ενδεχομενως επρεπε να ανεβαζει περισσοτερες στροφες ισως να μιλουσαμε για θορυβο 

γενικα παντως μη φοβασαι τους 3 ανεμιστηρες για θορυβο, ισα ισα οσο περισσοτεροι οι ανεμιστηρες τοσο λιγοτερες οι στροφες που χρειαζεται να ανεβαζουν και το συγκεκριμενο συστημα ψυξης ειναι απο τα πιο ησυχα που εχουν περασει απο τα δικα μου χερια 

 

μια καρτα με ενα μονο ανεμιστηρα θα ηταν πολυ πιο θορυβωδης και απο τις 2 περιπτωσεις που κοιτας 

 

 

Τελος, πηγα να δω και τα μεταφορικα στο msystems και μου εβγαλε δωρεαν. Αλλα λεει για 1500 ευρω και πανω δε μπορω να πληρωσω με μετρητα. Εχει κανει καποιος προσφατα παραγγελια να μας πει εμπειριες; Visionstudio ή msystems; Ή να τα συναρμολογησω μονος μου; Βεβαια θα μου παρει αρκετες ωρες, αλλα λογικα θα μαθω.

αν δε βιαζεσαι και σκοπευεις να το συναρμολογησεις μονος σου κανε 2 διαφορετικες παραγγελιες στο κατω κατω για να σπασει το ποσο 

 

εγω ειχα παραγγειλει καρτα προσφατα απο msystems , μου ηρθε μετα απο μια εργασιμη με δωρεαν μεταφορικα (λογω αττικης) και δε χρεωθηκα αντικαταβολη οπως ελεγε οτι θα με χρεωναν στο σκρουτζ

πληρωσα απλα τη τιμη του site 

 

δε χρησιμοποιουν μεταφορικη/κουριερ, εχουν δικο τους φορτηγακι (με λογοτυπα του μαγαζιου ) και στα φερνει δικος τους υπαλληλος 

 

επισης αν εισαι αθηνα επελεξε παραλαβη απο το καταστημα και πηγαινε παρτο ετοιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τελικα θα το συναρμολογησω μονος μου. Πιστευω θα ερθει και φθηνοτερα εαν παρω τα κομματια ενα-ενα απο διαφορετικα μαγαζια.. 

 

 

Σχεδον τελικα συνθεση : 

 

post-69898-0-75562000-1367923867_thumb.jpg

 

 

Και λεω σχεδον γιατι δε ξερω ποια καρτα γραφικων να παρω.. Την DirectCU II απο asus, την vapor-x απο sapphire ή την GHz OC απο gigabyte; Εχω καταμπερδευτει!!

 

Στο κουτι εκανα μια αλλαγη, πιστευω οτι ειναι καλυτερο..

 

Τροφοδοτικο στα 620w για οικονομια. Θα εχω καποιο προβλημα;

 

Ειπα να παω σε asrock μητρικη. Ειναι καλη;

 

O/C δε θα ασχοληθω οποτε παιρνω απλο επεξεργαστη και οχι K. Μια ερωτηση. Επειδη θα τον συναρμολογησω μονος μου, καλυτερα να παρω tray επεξεργαστη που δεν εχει ψυκτρα; Ρωταω, μηπως δυσκολευτω να βγαλει την μαμισια που θα εχει.. 

 

 

Ξεχασα και το ποντικι : http://www.skroutz.gr/s/350983/Logitech-Optical-Gaming-Mouse-G400.html

 

 

****

 

qsis, ποσταραμε ταυτοχρονα. Πιστευεις οτι το κουτι που διαλεξα ειναι καλο; Απο αποψη ανεμιστηρων ( νομιζω οτι εχει 3 μεσα ) και διαχειρισης αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παρεις tray για να εχεις την επιπλεον εγγυηση , τη στοκ ψυκτρα απλα δε τη χρησιμοποιεις και τη βαζεις στην ακρη , δεν υπαρχει καπου για να τη βγαλεις απο καπου

 

στη συσκευασια  ειναι ξεχωριστα σε σχεση με τον επεξεργαστη 

 

οσο για τις καρτες σου εγραψα και πιο πανω εμπειριες απο τη gigabyte, αλλα γενικα ο,τι και να κοιτας προσωπικα σου προτεινω να κοιταξεις κατι με 3 χρονια εγγυηση γιατι ειναι αρκετα τα λεφτα για να εχεις μονο 2 

 

ετσι δυστυχως βγαινει απο τις προτεινομενες μου η κατα τα αλλα καλη sapphire και μενουν οι asus και η gigabyte με τη 2η απλα να ειναι πιο φθηνη και για αυτο θα σου προτεινα gb 

στην asus πληρωνεις γενικα περισσοτερα χρηματα μονο και μονο για το ονομα 

 

ΥΓ οκ ειμαι μανιακος με τις εγγυησεις :P αλλα αφου υπαρχουν γιατι οχι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...