Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire R7: Laptop που μετατρέπεται σε desktop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κυκλοφορία των Windows 8 και του διπλού χαρακτήρα που διαθέτουν, οδήγησε αρκετούς κατασκευαστές στην παρουσίαση υβριδικών συστημάτων που συνδυάζουν συνήθως τις λειτουργίες ενός tablet με ένα laptop.Φαίνεται όμως ότι η φαντασία των κατασκευαστών δεν έχει όρια, με την Acer να παρουσιάζει σήμερα το Aspire R7 το οποίο είναι καταρχήν laptop με οθόνη αφής 15' ιντσών, η οποία όμως αποσπάται από το υπόλοιπο σασί μετατρέποντας το Aspire R7 σε desktop. Η θέση της οθόνης είναι ρυθμιζόμενη μέσω ενός μηχανισμού που η Acer ονομάζει Ezel και με το τελικό αποτέλεσμα να θυμίζει ακόμα και all-in-one συστήματα. Μάλιστα η οθόνη μπορεί να "κάτσει" πάνω από το πληκτρολόγιο όπως στο Lenovo IdeaPad Yoga, και να μετατρέψει το Aspire R7 σε tablet.

 

Περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστά πέρα από την Full HD ανάλυση, Intel Core i5/i7 επεξεργαστή, υποστήριξη Dolby Home Theater Audio καθώς και την τεχνολογία Screen Grasp που θυμίζει αρκετά αυτή του Leap Motion.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το Aspire R7 θα τρέχει Windows 8 και θα κυκλοφορήσει στις 14 Μαΐου, αρχικά στην Αμερική με τιμή $999.

 

Link.png Site: engadget.com
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν μου αρέσσει ή όχι, πριν από ένα χρόνο περίπου στο Ben Heck Show είχαν κατασκευάσει το ίδιο λαπτοπ.. Φάινεται ενδιαφέρον αλλά το desktop δεν το κάνει η οθόνη αλλά το τι έχει μέσα και το πως λειτουργεί  και  ψύχεται.. Θα δείξει αν θα πιάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λένε ότι «μετατρέπεται σε desktop» τι ακριβώς εννοούν, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;

 

Δες τις εικόνες, ψηλώνει η οθόνη, μπορείς να τη ρυθμίσεις όπως θέλεις και κάτω μένει σταθερό το πληκτρολόγιο

 

Η τιμή τελικά είναι $999

 

Βγήκε και βίντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ezel; Καμία σχέση με τη γνωστή τουρκική σειρά ή απλή συνωνυμία;

Όλο ιδέες η Acer δε λέω. Transformer πέρυσι που από κινητό γινόταν ταμπλέτα. Τώρα λαπτοπ που γίνεται και σταθερός...καναπές που γίνεται κρεβάτι κτλ. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι ένα: πουλάνε τελικά αυτές οι πατέντες; γιατί δεν έχω δει κανέναν να χρησιμοποιεί ή έστω να σκέφτεται να χρησιμοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι παρομιο ειχε βγαλει πριν πολλα χρονια η hp, για επαγκελματιες και ετσι (απλα δεν ειχε αυτο με την οθονη)

ενα docking station (KP071AV) που κουμπονες πισω απο το λαπτοπ και ειχες desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδέν φαντασία, μηδέν εργονομία. Το touchpad πάνω από το πληκτρολόγιο και η οθόνη έρχεται δυο άχρηστα εκατοστά πιο μπροστά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τις εικόνες, ψηλώνει η οθόνη, μπορείς να τη ρυθμίσεις όπως θέλεις και κάτω μένει σταθερό το πληκτρολόγιο

 

Η τιμή τελικά είναι $999

 

Βγήκε και βίντεο

 

Η ανύψωση και η περιστροφή της οθόνης δηλαδή είναι που το μετατρέπει σε desktop... Μάλιστα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...