Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire R7: Laptop που μετατρέπεται σε desktop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από ότι διαβάζω στα comments θεωρούν την Acer με την Asus ίδια εταιρία ή απλά τις έχουν μπερδέψει... Πολύ ωραία ιδέα για κάτι διαφορετικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσχημο, αρκετά έξυπνο θα έλεγα αλλά σε διαμόρφωση laptop η τοποθέτηση του touchpad πίσω από το πληκτρολόγιο είναι αντιεργονομική. Καλή προσπάθεια όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η υλοποίηση αλλα λίγο άκυρο ένα όψει Haswell σε μόλις ένα μήνα από τώρα στη Computex 2013.

 

Αναμένουμε τι θα μας παρουσιάσει η Acer με τους νέους επεξεργαστες σε υβριδικες προτάσεις,όπως βέβαια και από άλλους κατασκευαστές.

Θα έχουμε ένα καυτό καλοκαίρι και από τεχνολογικής πλευράς τα των υβριδικών προϊόντων και στην Computex και στην IFA 2013 τέλη Αυγούστου.

 

Sent from my iPad Mini using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι παρομιο ειχε βγαλει πριν πολλα χρονια η hp, για επαγκελματιες και ετσι (απλα δεν ειχε αυτο με την οθονη)

ενα docking station (KP071AV) που κουμπονες πισω απο το λαπτοπ και ειχες desktop

το οποίο χρησιμοποιείται ευρέως και σήμερα...σε επαγγελματικά μοντέλα όπως η σειρά enterprise. Αυτος ειναι και ο καλύτερος τρόπος για να desktop χρήση. Docking station + μεγάλες οθόνες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα desktop σημαίνει 1] δυνατότητα να επιλέξω εγώ μέχρι κεραίας το υλικό επιτυγχάνοντας άριστη απόδοση τιμής για το σκοπό χρήσης, 2] δυνατότητα να επιδιορθώσω/μεταβάλλω ανά πάσα στιγμή τα τεχνικά χαρακτηριστικά με μηδέν περιορισμούς και χωρίς να ψάχνω «how to disassemble» και «service manuals» ή 3] να πληρώνω τα κέρατά μου σε τεχνικούς ή/και πανάκριβα ανταλλακτικά.

Εμένα όταν με ρωτάνε «γιατί να πάρω desktop» λέω τα παραπάνω και συμπληρώνω πως «αν χρειάζεσαι φορητότητα και δεν έχεις χρήματα για δύο PC, τότε ΟΚ, πάρε notebook (και βγάζε τη μπαταρία όσο είσαι σπίτι)».

 

 

Εκείνο που μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στο εν λόγω μηχάνημα είναι η αναδιπλούμενη οθόνη κι ελπίζω αυτό να το δούμε σε περισσότερα μοντέλα στο μέλλον (χωρίς να επηρεάζει ιδιαίτερα τη τιμή όμως, ε!).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πολλοί μου φαίνεται ότι έχουν μπερδέψει την έννοια της εργονομίας με την έννοια της συνήθειας... το ότι έχεις συνηθίσει κάτι ναι μεν σου δημιουργεί μια αίσθηση βολικοτητας αλλα αυτό δεν είναι μέτρο σύγκρισης της εργονομίας..

 

Φυσικά και είναι ΠΟΛΥ πιο εργονομικό απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι αν αξίζει απλά αυτή η λεπτομέρεια της εργονομίας για να μεταπηδήσεις από το υπάρχων laptop σου σε ένα τέτοιο... ίσως για κάποιον συγγραφέα-φοιτητή- δημοσιογράφο... αλλα μέχρι εκεί τέλος δεν το έψαξα πολύ το hardware είναι ικανοποιητικό η γίνονται θυσίες χάριν εργονομίας πχ για να διατηρηθεί το βάρος χαμηλό (= μικρότερη μπαταρία = πιο αδύναμος επεξεργαστής κτλ)? 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον καμία σχέση με desktop!

Είναι άλλο ένα laptop/tablet.

Έχει τα καλά του, άλλα το touch-pad πάνω από το πληκτρολόγιο μου φαίνεται άχρηστο.

 

Επιπλέον το σποτάκι στο βίντεο είναι τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μετατρέπεται σε desktop που ακριβώς το αναφέρει; Σίγουρα πουθενά στο promo video και μια αναφορά στο ότι μοιάζει με all-in-one στην πηγή.

 

Κατά τ' άλλα όλο και κάποιους θα βολέψει το convertible style του, αν φυσικά είναι εργονομικό το trackpad εκεί πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o σωστός χαρακτηρισμός για μένα είναι convertible laptop και όχι μετατρέψιμο σε desktop γιατί δεν έχει κανένα απο τα χαρακτηριστικά του desktop σε hardware,δεν έχει πύργο ούτε οθόνες με καλώδια ούτε είναι all in one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...