Προς το περιεχόμενο

Windows 8: 100 εκ. πωλήσεις στο δρόμο για τα Windows Blue


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ειχε πολλες προσφορες σε οσους ειχαν vista οπως επισης και δωρεαν κιολας, αν ειχες παρει λαπτοπ με vista μεχρι καποιους μηνες πριν την κυκλογορια των 7.

Χμ και εγώ θυμάμαι κάτι τέτοιο. Νομίζω μόνο για laptop με Vista και ίσως υπήρχε και κάποιος πρόσθετος όρος (έπρεπε να το αναφέρει όταν το αγόρασες or something). Ωστόσο, 1) δεν μπορώ να βρω με σύντομο search κάποια επίσημη είδηση να το επιβεβαιώνει (όχι την φήμη, την επίσημη είδηση- έγινε παντού ή σε συγκεκριμένες περιοχές/καταστήματα; ήταν για τα Home που έρχονται κλασσικά με laptops ή για τα 7 Pro, για πόσους μήνες κράτησε κλπ) 2) και πάλι δεν είναι στην ίδια κλιμακα marketing που έγινε για τα 8. Επίσης, προσφορές σε τάξη $15 ή $30 δεν θυμάμαι για Windows 7 Pro.

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω παραπάνω. Για μένα είναι προφανές ότι δεν είναι ίδιες οι συνθήκες και το marketing που γίνεται (και προφανώς όχι άδικα. Πέρα από το ότι κάποιοι είδαν/-με τα 8 με στραβό μάτι λόγω των αλλαγών στο interface, είναι το επόμενο βήμα από τα 7 (που πολύς κόσμος τα θεωρεί απολύτως αποδεκτά για τη δουλειά του στο 2013+), ενώ τα 7 ήταν το επόμενο βήμα από τα Vista, και όσο ανεκτά/ (ή καλά με αρκετό tweaking) κι αν ήταν τα Vista, το γενικό κλίμα ήταν "πήγαινε στα 7 να γλιτώσεις" - τουτέστιν, η Microsoft ίσως δεν χρειαζόταν να τα σπρώξει και πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμ και εγώ θυμάμαι κάτι τέτοιο. Νομίζω μόνο για laptop με Vista και ίσως υπήρχε και κάποιος πρόσθετος όρος (έπρεπε να το αναφέρει όταν το αγόρασες or something). Ωστόσο, 1) δεν μπορώ να βρω με σύντομο search κάποια επίσημη είδηση να το επιβεβαιώνει (όχι την φήμη, την επίσημη είδηση- έγινε παντού ή σε συγκεκριμένες περιοχές/καταστήματα; ήταν για τα Home που έρχονται κλασσικά με laptops ή για τα 7 Pro κλπ) 2) και πάλι δεν είναι στην ίδια κλιμακα marketing που έγινε για τα 8. Επίσης, προσφορές σε τάξη $15 ή $30 δεν θυμάμαι για Windows 7 Pro.

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω παραπάνω. Για μένα είναι προφανές ότι δεν είναι ίδιες οι συνθήκες και το marketing που γίνεται.

 

Μα ποτε δεν μπορει να ειναι ακριβως ιδιες οι συνθηκες. Απλα θελω να πω οτι οι μετρησεις, μεσες ακρες, με τον ιδιο τροπο γινανε και στα 7, με τον ιδιο γινονται και στα 8. Και στα 7 μετρησαν οι προσφορες (εχω ηδη αυτη που ειπα απο vista), και στα 7 μετρησαν οι παραγγελιες στα καταστηματα, και στα 7 μετρησαν οι υποχρεωτικες αγορες με λαπτοπ. Τωρα τα ακριβη ποσα προφανως και δεν μπορουμε να τα γνωριζουμε, οποτε αν ας πουμε υπαρχει μια τελικη διαφορα της ταξης ακομη και του 20-30%, παλι δεν μπορεις να πεις αποτυχια τα 8αρια, επειδη προσπαθησαν να επιβληθουν πανω σε ενα πολυ καλο λειτουργικο (τα 7αρια), σε σχεση με τα 7 που επιβληθηκαν πανω σε ενα ασχημο (εστω και στα λογια) λειτουργικο, τα βιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι προφανώς δεν μπορεί να είναι ίδιες οι συνθήκες. Αυτό λέω. Και αναφέρομαι κυρίως στις προσφορές που έγιναν. Που σε μένα φαίνονται να έγιναν σε αρκετά μεγαλύτερη κλίμακα και πολύ καλύτερες στα 8.

Επίσης, (προσωπικά) δεν λέω αποτυχία τα 8. Αλλά επίσης δεν θα πάρω αβίαστα την κάθε sales-pitch ανακοίνωση από τη Microsoft (χωρίς κάποιο ουσιαστικό βάθος για μένα) για το πόσα καλά τα πάνε. Σίγουρα όχι ως παράμετρο για να αναβαθμίσω σε αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ποτε δεν μπορει να ειναι ακριβως ιδιες οι συνθηκες. Απλα θελω να πω οτι οι μετρησεις, μεσες ακρες, με τον ιδιο τροπο γινανε και στα 7, με τον ιδιο γινονται και στα 8. Και στα 7 μετρησαν οι προσφορες (εχω ηδη αυτη που ειπα απο vista), και στα 7 μετρησαν οι παραγγελιες στα καταστηματα, και στα 7 μετρησαν οι υποχρεωτικες αγορες με λαπτοπ. Τωρα τα ακριβη ποσα προφανως και δεν μπορουμε να τα γνωριζουμε, οποτε αν ας πουμε υπαρχει μια τελικη διαφορα της ταξης ακομη και του 20-30%, παλι δεν μπορεις να πεις αποτυχια τα 8αρια, επειδη προσπαθησαν να επιβληθουν πανω σε ενα πολυ καλο λειτουργικο (τα 7αρια), σε σχεση με τα 7 που επιβληθηκαν πανω σε ενα ασχημο (εστω και στα λογια) λειτουργικο, τα βιστα.

 

Λάθος κάνεις. Οι μετρήσεις δεν γίνανε με τον ίδιο τρόπο. Ενω στα windows 7 λέγανε ακριβή αριθμό διάθεσης αδειών και τελικής χρήσης στα windows 8 αρνούνται να πούνε ακριβής αριθμούς απλά λένε κάθε λίγους μήνες αόριστα ότι ξεπέρασαν κάποια αριθμό αδειών που κατα την γνώμη μου πασχίζουν να παρουσιάσουν τα win8 σαν πετυχημένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανώς δεν μπορεί να είναι ίδιες οι συνθήκες. Αυτό λέω. Και αναφέρομαι κυρίως στις προσφορές που έγιναν. Που σε μένα φαίνονται να έγιναν σε αρκετά μεγαλύτερη κλίμακα και πολύ καλύτερες στα 8.

Επίσης, (προσωπικά) δεν λέω αποτυχία τα 8. Αλλά επίσης δεν θα πάρω αβίαστα την κάθε sales-pitch ανακοίνωση από τη Microsoft (χωρίς κάποιο ουσιαστικό βάθος για μένα) για το πόσα καλά τα πάνε. Σίγουρα όχι ως παράμετρο για να αναβαθμίσω σε αυτά.

Το παραμύθι με τις προσφορές δεν ισχύει. Άστα για τον chek2fire αυτά. :-D

Αν ίσχυε γιατί τότε τα revenues παραμένουν σταθερά χρόνο με τον χρόνο? Αφού οι πωλήσεις είναι ανάλογες με τα Win7 δεν θα έπρεπε τότε αφού τα δίνουν φτηνότερα να έχουμε μείωση των revenues?

 

 

The Windows Division posted revenue of $5.70 billion, a 23% increase from the prior year period. Adjusting for the recognition of revenue related to the Windows Upgrade Offer, Windows Division non-GAAP revenue was flat.

 

http://www.microsoft.com/en-us/news/press/2013/apr13/04-18fy13Q3earningsPR.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κάνεις. Οι μετρήσεις δεν γίνανε με τον ίδιο τρόπο. Ενω στα windows 7 λέγανε ακριβή αριθμό διάθεσης αδειών και τελικής χρήσης στα windows 8 αρνούνται να πούνε ακριβής αριθμούς απλά λένε κάθε λίγους μήνες αόριστα ότι ξεπέρασαν κάποια αριθμό αδειών που κατα την γνώμη μου πασχίζουν να παρουσιάσουν τα win8 σαν πετυχημένα. 

 

Μαλιστα, δηλαδη αν σου ελεγαν εναν αριθμο, πχ 98.650.486 αντιτιπα, εσυ ή ο οποιοσδηποτε αλλος θα μπορουσατε να το διασταυρωσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Χμ και εγώ θυμάμαι κάτι τέτοιο. Νομίζω μόνο για laptop με Vista και ίσως υπήρχε και κάποιος πρόσθετος όρος (έπρεπε να το αναφέρει όταν το αγόρασες or something). Ωστόσο, 1) δεν μπορώ να βρω με σύντομο search κάποια επίσημη είδηση να το επιβεβαιώνει (όχι την φήμη, την επίσημη είδηση- έγινε παντού ή σε συγκεκριμένες περιοχές/καταστήματα; ήταν για τα Home που έρχονται κλασσικά με laptops ή για τα 7 Pro, για πόσους μήνες κράτησε κλπ) 2) και πάλι δεν είναι στην ίδια κλιμακα marketing που έγινε για τα 8. Επίσης, προσφορές σε τάξη $15 ή $30 δεν θυμάμαι για Windows 7 Pro.

όχι μόνο laptop και PC αλλά γενικότερα ΟΕΜ άδεια αγορασμένη από 1 Ιουλίου μέχρι 31 Ιανουαρίου τότε γινόταν τσάμπα upgrade σε 7...

 

η το upgrade family pack που έπαιρνες 3 (upgrade) άδειες Home Premium με 79.99$...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο laptop και PC αλλά γενικότερα ΟΕΜ άδεια αγορασμένη από 1 Ιουλίου μέχρι 31 Ιανουαρίου τότε γινόταν τσάμπα upgrade σε 7...

 

η το upgrade family pack που έπαιρνες 3 (upgrade) άδειες Home Premium με 79.99$...

 

Ελεφαντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

όχι μόνο laptop και PC αλλά γενικότερα ΟΕΜ άδεια αγορασμένη από 1 Ιουλίου μέχρι 31 Ιανουαρίου τότε γινόταν τσάμπα upgrade σε 7...

 

η το upgrade family pack που έπαιρνες 3 (upgrade) άδειες Home Premium με 79.99$...

Still όχι για Pro. Και επίσης, υπάρχει κάποια αναφορά για αυτό; (έτσι για το αρχείο - και για τις λεπτομέρειες τις προσφοράς).

 

@privateer. θα έπρεπε να έχουν μείωση. Δεν έχω ιδέα γιατί δεν έχουν ή γιατί δεν παρουσιάζουν να έχουν (σίγουρα υπάρχει εξήγηση), αλλά νομίζω ότι τα revenues αυτά δεν είναι μόνο από πωλήσεις 7 ή μόνο 8, οπότε δε βγαίνει συμπέρασμα (για μένα anyway).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και αυτό κάνει τις προσφορές αντίστοιχες;

Και επίσης ρε guys, όταν μου λέτε για "το παραμύθι για τις προσφορές δεν ισχύει" μήπως να δίνατε και ένα-δύο links να το διασταυρώσουμε καλύτερα. Αλλιώς να πάψω να ασχολούμαι αν θα γίνει σε αυτό το επίπεδο ο διάλογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού θα μας κάνουν τη χάρη να μας βοηθήσουν στη μετάβαση τους ευχαριστούμε πολύ!!! Σαν το μωυσή που πήρε το λαό του από το χέρι ένα πράμα και τον οδήγησε στη γη της επαγγελίας...

Και ο μωυσης κρατουσε τουφεκι. Με το ζορι τον πηρε τον λαο

Ρε που τα πουλάνε αυτά τα παραμύθια;;;!!!

 

Σιγά που έχουν τον ίδιο ρυθμό πωλήσεων με τα 7!!!!

 

Και φυσικά δεν μπορεί κανείς να μετρήσει από πόσα pc και laptop με προεγκατεστημένα και υποχρεωτικά πληρωμένα τα 8 οι κάτοχοί τους πάνε σε γνωστούς και τεχνικούς και ζητάνε να τα ξηλώσουν....

Εσυ απο οτι φαινεται μπορεις να τα μετρησεις. Ε αντε, πες μας και μας ποσοι ειναι

 

Εκεί όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω... η πώληση των 8 έχει ήδη μετρήσει και σε αυτήν προσθέτουμε άλλη μία πώληση των 7....

Ενω αντιστοιχως απο 7 πισω σε XP δεν μετραγε για πωληση. Τωρα με τα 8 αρχισε....

  

Τα 8.1 πόσο θα τα χρεώνουν άραγε;

 Οσο γουσταρουν. Αμα δεν σαρεσουν, ξερεις ε, μπορεις να μη τα αγορασεις...just saying

 

Ρε παιδες, συγκεντρωθειτε λιγο...ακομα και ΕΜΠΟΡΙΚΑ αποτυχημενα να ειναι τα 8, δεν εχει σημασια ουτε στο ελαχιστο. Τα 7 διαδεχτηκαν ενα FAIL λειτουργικο, τα 8 οχι. Τα 7 τα σπανε, οποτε ΓΙΑΤΙ καποιος να κανει ολοκληρη σκοτουρα (format / backup και ιστοριες) + οτι πρεπει να πληρωσει απτη στιγμη που τα 7 ΕΙΝΑΙ τζαμι. Εγω στο PC μου ακομα 7αρια εχω παρολο που λατρευω τα 8 ακριβως γιατι δεν εχω κανενα λογο να βιαστω να αναβαθμισω (και να πληρωσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...