Προς το περιεχόμενο

The Forest


Galis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιο τέλος; δεν ειναι πλέον σε early access;

 

Αν και απάντησε ήδη ο φίλος {TDi}Dj2k..infc, το παιχνίδι είναι σε ΕΑ ακόμη ωστόσο μετά από εκκλήσεις των παιχτών, προστέθηκε ο χώρος που ολοκληρώνει την ιστορία.

 

Κανονικά το παιχνίδι είχε ξεκινήσει ως ένα απλό survival fps με στόχο το Multiplayer αλλά ο κόσμος του τελικά φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρων και αποφασίστηκε να δημιουργήσουν ένα ολοκληρωμένο σενάριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το game είναι σαν ένα πιο πριβέ coop rust (χωρίς haxors και @@ες). Έχει πιο αναλυτικό και εκτενές crafting system και απαιτεί συνεργασία και δουλειά ειδικά στην αρχή που κτίζεις τη base. Με λίγα λόγια είναι ιδανικό για παρέα 3-5 ατόμων. Ο κόσμος σώζεται locally στον host ενώ οι clients μπορούν να σώσουν ατομικά το inventory τους οποιαδήποτε στιγμή. Όταν φτάσουμε mid-endgame θα ποστάρω περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μπορούσε να το σηκώσει το raspberry pi,θα μας άνοιγα έναν dedicated server 8 ατόμων να παίζαμε..

τώρα μόνο όποιος hostαρει..και όχι τίποτα,αν δώσεις τα saves σου σε άλλον δε τα φορτώνει :/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μπορούσε να το σηκώσει το raspberry pi,θα μας άνοιγα έναν dedicated server 8 ατόμων να παίζαμε..

τώρα μόνο όποιος hostαρει..και όχι τίποτα,αν δώσεις τα saves σου σε άλλον δε τα φορτώνει :/

 

Αυτό με τα saves δεν ισχύει στη τωρινή build, αναγκαστήκαμε να κάνει host άλλος με το ίδιο save (θα πάρεις τον char του άλλου προφανώς) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα saves δεν ισχύει στη τωρινή build, αναγκαστήκαμε να κάνει host άλλος με το ίδιο save (θα πάρεις τον char του άλλου προφανώς) .

ένιωσε;Γιατί του Δεκεμβρίου δεν ένιωθε,μας ξεκινούσε τελείως νέο παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το πήρα το παιχνίδι.. Δείχνει ωραίο, με παρέα θα είναι ακόμα πιο fun to play.

το παιχνίδι όμως δεν είναι early access, έχει κυκλοφορήσει κανονικά. Το λέω για τον τίτλο

Επεξ/σία από dimitriskougou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα σε ολους.Πριν 2 ημερες αγορασα το παιχνιδι αλλα χρειαζομαι βοηθεια.Το παιχνιδι το εχω για ps4 .Λοιπον...Αν και ο εν λογω τιτλος σε προδιαθετει για κατι το πολυ καλο (ελπιζω να μη διαψευστω) ,ομολογω πως ειναι λιγο δυσνοητο τοπαιχνιδι ως προς το τι πρεπει να κανεις και που πρεπει να πας.Και για να γνω πιο κατανοητος,Στο to do list  εχω τα

1)set up camp

2)set up defense

3)find timmy

ξεκιναω λοιπον και στταρω το camp ,ok.Μου το σβηνει απο τη λιστα.Στη συνεχεια ομως οσα defences και να βαλω δε μου το σβηνει απο τη λιστα ποτε.Επισης δε γνωριζω που ακριβως πρεπει να κινηθω  για να συνεχισω το παιχνιδι.Το τοπιο ειναι αχανες και δεν υπαρχει χαρτης για να με βοηθησει.Εχω κανει καποια combine με καινουρια οπλα και αλλα ,αλλα δε μπορω να καταλαβω που πρεπει να παω .Θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας γιατι νομιζω πως το παιχνιδι μποιαζει αξιολογο.

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vagelis81 είπε

Καλησπερα σε ολους.Πριν 2 ημερες αγορασα το παιχνιδι αλλα χρειαζομαι βοηθεια.Το παιχνιδι το εχω για ps4 .Λοιπον...Αν και ο εν λογω τιτλος σε προδιαθετει για κατι το πολυ καλο (ελπιζω να μη διαψευστω) ,ομολογω πως ειναι λιγο δυσνοητο τοπαιχνιδι ως προς το τι πρεπει να κανεις και που πρεπει να πας.Και για να γνω πιο κατανοητος,Στο to do list  εχω τα

1)set up camp

2)set up defense

3)find timmy

ξεκιναω λοιπον και στταρω το camp ,ok.Μου το σβηνει απο τη λιστα.Στη συνεχεια ομως οσα defences και να βαλω δε μου το σβηνει απο τη λιστα ποτε.Επισης δε γνωριζω που ακριβως πρεπει να κινηθω  για να συνεχισω το παιχνιδι.Το τοπιο ειναι αχανες και δεν υπαρχει χαρτης για να με βοηθησει.Εχω κανει καποια combine με καινουρια οπλα και αλλα ,αλλα δε μπορω να καταλαβω που πρεπει να παω .Θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια σας γιατι νομιζω πως το παιχνιδι μποιαζει αξιολογο.

Σας ευχαριστω

Έχεις να κάνεις πολύ ψάξιμο και να βρεις στοιχεία και που πρέπει να πας για να βρεις τον Timmy, εφόσον παίζεις μόνος, βάζε στόχους κάθε φορά που να κινηθείς στον χάρτη και τί να κάνεις κάθε φορά που παίζεις, θα χαοθείς. Έχε στο νου ότι ο χάρτης δεν είναι μόνο ότι βλέπεις, έχει και σπηλιές που πρέπει να μπεις. Αυτά είναι τα λιγότερα που έχεις στην λίστα σου, θα εμφανιστούν κι 'άλλα μόλις ανακαλύψεις στοιχεία και νέες συνταγές για crafting.  Μόλις βρεις τα 4 κομμάτια θα έχεις ολόκληρο τον χάρτη και θα σου είναι λίγο πιο εύκολο να κινηθείς, αλλά σχηματίζεται στο χαρτί όσο προχωράς.
To αεροπλάνο σου μπορεί να έχει πέσει σε διαφορετικό σημείο από κάποιον οδηγό που μπορείς να έχεις δει, μην σε τρομάξει.
Πρόσεχε το βράδυ, χρειάζεσαι φως μιας και το φοβούνται οι οχθροί αλλά όχι τα τέρατα, οι κανίβαλοι είναι αρκετά επιθετικοί, ειδικά εαν σε βλέπουν να σκοτώνεις κάποιον δικό τους, σίγουρα θα σου επιτεθεί ο ένας και ο άλλος θα τρέξει να φωνάξει άλλους, σε μεγαλύτερα γκρουπς των 2 θα έχεις πρόβλημα. Επίσης μην αφήνεις πολύ ώρα το αίμα πάνω σου, να βουτάς στο νερό κάθε τόσο. Τα τέρατα μόλις μάθεις να τα αντιμετωπίζεις δε θα σε τρομάζουν, αλλά εννοείται κάτι τεράστια θέλουν τακτική για να τα σκοτώσεις.

Να έχεις πάντα πάνω σου υλικά για να φτιάχνεις ένα προσωρινό καταφύγιο και για να μπορείς να κάνεις save όταν είσαι μακριά από την βάση σου. 
Να πειραματίζεσαι με τα υλικά που μαζεύεις ώστε να μαθαίνεις νέες συνταγές, στο βιβλίο που κρατάς δεν υπάρχουν όλες, εμφανίζονται μόλις τις μάθεις.
Η βάση σου να είναι περιφραγμένη και κλειστή με πόρτα, να βάλεις effigies τριγύρω οπότε όταν το ΑΙ μάθει που μένεις και σου κάνει ντου για να στα σπάσει, θα ασχοληθεί με αυτά πρώτα, οπότε έχεις χρόνο να τους διώξεις/σκοτώσεις.

Να θυμάσαι όσο πιο επιθετικός γίνεσαι με τους κανίβαλους, άλλο τόσο γίνονται και αυτοί. Το ΑΙ μαθαίνει τί κάνεις με τον καιρό. Να θυμάσαι όσο πετσοκόβεις τους κανίβαλους, ο χαρακτήρας σου χάνει σε sanity.
Επίσης μη τρομάξεις όταν γυρίσεις πίσω στη βάση σου και βρεις κανίβαλους να σε περιμένουν, μαθαίνουν που είναι και σου έρχονται.

Δες το βίντεο, θα σε βοηθήσει:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και το παιχνιδι σε " κραταει" ομολογουμένως πρόκειται για ένα πααρα πολύ δύσκολο τίτλο. Πιο συγκεκριμένα  το gameplay του ειναι αρκετά καλό και το σενάριο  του επίσης (θέλω πάρα πολύ να δω τι θα γίνει με τον timmy).Το θέμα είναι ότι βρίσκω πάρα πολύ δύσκολο το που πρέπει να πάω κάθε φορά,σε έναν τόσο μεγάλο χαρτη .Νομίζω πως κάποια βοήθεια ως προς τα που πρέπει να κινηθείς θα έκανε το the forest πιο εύκολο και πιο ενδιαφέρον.Δεν έχω ιδέα κάθε φορά που πρέπει να πάω.Επισης το παιχνιδι δεν είμαι γενναιόδωρο ,πράγμα που σε κάνει πολύ ευάλωτο στους εχθρούς. Δυσκολεύομαι ιδιαίτερα να βρω meds .Κατά τ άλλα   ωραία γραφικά και το πιο ωραίο είναι ,η αίσθηση ότι πρέπει να κινηθείς και να επιβιώσεις σ έναν άγνωστο κόσμο δίνεται όμορφα στον παίκτη 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...