Προς το περιεχόμενο

SLI Gigabyte GTX 650Ti Boost & AMD FX


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Heat θα παιχτει κανενα bench απο Metro Last light,με normal Tesselation και No SSAA?? :P

 

Btw,δεν κανουν 150€ η μια 650ti boost, αλλα 175-180€.. Και απο οτι λεει η εμπειρια με το sli ειναι πολυ καλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα...ιδεα σου ρε συ!

Εε..επειδη ασχολουμε με 3D εφαρμογες η CUDA της nVidia ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα αρα...nVidia προτιμω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα δεν εχω τιποτα με την AMD...εγω εχω την HD 6770...τα 100 ευρω της τα εβγαλε...για τα λευτα της δεν με εχει απογοητεύσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνετε μερικοί ότι εδώ μέσα δεν είμαι για να πουλήσω μούρη; Καταλαβαίνεται μερικοί ότι η αντικειμενικότητα σας είναι ανύπαρκτη; Έχετε κάτσει ποτέ να σκεφτείτε και κάτι άλλο; Να αναρωτηθείτε λίγο παραπάνω;
Κάθεστε και κατηγορείτε μερικοί μέλη που προσπαθούν να δώσουν στο Forum για φανμποισμό; Πρότεινα εγώ ποτέ σε κανέναν να αγοράσει τα πράγματα μου και πιο συγκεκριμένα να αγοράσει SLI; Διαβάσατε καθόλου το πρώτο Post και πως προσεγγίζω το θέμα;
Μιλάτε για προβληματικό SLI χωρίς να έχετε ιδέα περί αυτού, ενώ ταυτόχρονα προτείνετε χαμηλότερων επιδόσεων λύσεις που αν υποστούν Overclocking ίσως φτάσουν σε επιδόσεις την αντίστοιχη πιο ακριβότερη φυσικά λύση. Ήμουν ο πρώτος που έκραζα τις dual gpu και από τους λίγους που είχα Quad CrossFire, αλλά και Dual σε nvidia όταν τελικά κατέληξα στην πολύ καλή ATI EAH 5870.
Δεν έχω σχηματίσει γνώμη για το SLI του 2013. Μπορεί σε λίγους μήνες να δώσω τις κάρτες και να αγοράσω μία ATi ή nvidia. Μέχρι στιγμής όμως αυτά που βλέπω είναι φοβερά.
 
Δεν είστε αντικειμενικοί. Όταν βγήκε το Metro, οι περισσότεροι με ATi 7950 καθόσαστε να βρείτε που παίζει στα μέγιστα η κάρτα το παιχνίδι με Overclocking. Σε κάθε παιχνίδι, διαφορετικά ρολόγια με το σύστημα να είναι μεταξύ ζωής και θανάτου. Δεν είναι κριτήριο αγοράς το Overclocking. Πρώτον επειδή δεν είναι σε καμία περίπτωση σταθερό ή αν γίνει σταθερό θέλει ρεύματα και κατ ' επέκταση θερμοκρασίες, άρα φθορά (αν θέλουμε χαμηλές θερμοκρασίες, θόρυβος) και δεύτερον γιατί απαιτεί γνώσεις. Παραπάνω γνώσεις απ' ότι απαιτεί μία συστοιχία SLI. Γιατί δεν φλασάρετε τις κάρτες όλοι εσείς που κάνετε Overclocing; Φαντάζομαι ότι φοβάστε ότι μπορεί να σκάσει σε κάποιο παιχνίδι. Έστω σε ένα.
 
Το ίδιο ισχύει σε γενικές γραμμές με τους επεξεργαστές. Οι περισσότεροι λέτε ψέματα για τις θερμοκρασίες που έχετε και για τις τάσεις που εφαρμόζετε. Ακόμα και αυτό το OC σε αρκετούς είναι στο όριο με κάτι δεκαδικά νούμερα να κάνουν την εμφάνιση τους στο CPU-Z. Απλά στους επεξεργαστές λόγω απλούστερης τεχνολογίας και λόγω "ευχών" των εταιριών, γίνεται.
Το έχουν παραδεχτεί κατά καιρούς μέλη, ότι δεν τους ενδιαφέρει αν κρασάρει σε κάποιο πρόγραμμα το οποίο δεν το χρησιμοποιούν συχνά ή ποτέ. Δεν κρασάρει στα προγράμματα που τρέχει και στα παιχνίδια ή κρασάρει σπάνια, οπότε ok.
 
Αυτό λέγεται άρπα-κόλλα.
 
Παρόλα αυτά, μπορεί να υπάρχει μία μερίδα ανθρώπων που να βγάζουν το ψυγείο της υδρόψυξης έξω από το σπίτι για καλύτερη απόδοση, το PC να είναι σε Bench Table ή χωρίς πλαϊνό καπάκι, έτοιμο για την επόμενη αλχημεία. Καλά κάνουν, μην μας το πλασάρουν όμως για σωστό και να μας το προτείνουν.

Το έχω πει εκατοντάδες φορές ότι το Overclocking σε κάρτες γραφικών δεν μου λέει τίποτα. Και φυσικά δεν παίρνω καμία μέτρηση με Overclocking στα σοβαρά. Αν κάποιος με FX επεξεργαστή, μου βγάλει Score στα 5Ghz πάλι δεν θα το λάβω υπόψη μου, γιατί ξέρω ότι δεν θα παίζει σωστά ή αν παίζει θα είναι εξαιρετικά σπάνια περίπτωση. Μετρημένα κουκιά είναι.
 
Επίσης κοιτάτε μόνο απόλυτα νούμερα πάντα σε αυτά που σας συμφέρει. Το οπτικό αποτέλεσμα δεν σας λέει κάτι. Αφήστε εμένα και την άποψη μου για το PhysX (που δεν με απασχολεί, αλλά μπορώ να πω ότι γλυκαίνομαι τελευταία). Έχετε σκεφτεί όταν προτείνετε κάρτες γραφικών ότι ο αγοραστής μπορεί να θέλει να βλέπει "περισσότερο γραφικά" (particles - physX στην οθόνη - Για το Cuda δεν αναφέρω κάτι, γιατί είναι πιο σπάνιο κάποιος να θέλει τέτοιες δουλειές) και εσείς τον καίτε χωρίς να του έχετε παρουσιάσει τι κάνει το κάθε προϊόν και απλά του πετάτε το μεγαλύτερο Frame Rate και παρέα το φοβερό overclocking, επειδή η δική σας επιλογή θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη;
 
Οι εταιρίες που στα δίνουν όλα είναι η Intel στα CPU και η nvidia στα GPU. Από την άλλη μεριά η AMD τόσο με τα CPU όσο και με τα GPU, δίνει λιγότερα σε πολύ καλύτερες τιμές. Αυτό έτσι έχει και αν κάποιος δεν το δέχεται να του πω τι δίνει η κάθε εταιρία ένα προς ένα.
 
Το SLI με GTX 650 Ti Boost είναι στα επίπεδα που ανέφεραν και αναφέρουν τα Reviews. Δηλαδή συνήθως πάνω από την GTX 670 - 7950 και τις περισσότερες φορές κάτω από 7970 - GTX 680. Η 7970 παίζει με την GTX 680. Ακόμα και στα ίδια Frames να είναι οι δύο κάρτες η GTX 680 είναι πιο ακριβή λόγω των features που προσφέρει! Το ίδιο ισχύει και με το SLI. Αν έχουμε ίδιες επιδόσεις με μία Single GPU, καλύτερα να προτιμήσουμε τη Single. Οι εταιρίες όμως δεν το έχουν αφήσει έτσι. Πάντα αποδίδει καλύτερα το SLI από την αντίστοιχη Single GPU με μικρότερο κόστος, με τον χρήστη να περιμένει κάποιες φορές Drivers για SLI profile. Στο Metro δεν έγινε όπως αποδείχτηκε και οι Single GPU ATi είχαν προβλήματα.
 
Λυσάξατε με το Hitman absolution, ότι δεν παίζει καλά σε AMD επεξεργαστές. Το παιχνίδι το καταπίνει ο FX. Κάποια προβλήματα με Frame Drops σε άκυρα σημεία (τα οποία κάπως διορθώθηκαν με το τελευταίο Patch), τα έχουν και συστήματα με Intel επεξεργαστές. Από που λοιπόν όλη αυτή η παραφιλολογία;

Υ.Γ.: Πως τυχαίνει να έχω κάνει ublock κάποιους που τους είχα μπλοκάρει σε συζητήσεις με Apple και οι ίδιοι να κάνουν την εμφάνιση τους σαν nerds-trolls μόνο και μόνο για να προσβάλουν και να την πουν.
 


Το Metro το έχω τρέξει και έχω ποστάρει στο αντίστοιχο thread. Θέλω να βάλω σωστά το τελευταίο Patch να τρέξω πάλι.

Το Hitman πάει νερό πάντως και μόνο unplayble δεν το λες.

 

hitmanabsolutionbenchma.jpg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω με ποιους εχεις διαφωνιες (εγω παντως δεν εχω καποια μαζι σου ), ομως να πουμε μερικα πραγματα 

 

το να κλοκαρεις εναν επεξεργαστη το δεχεσαι φανταζομαι και το κανεις 

τωρα οι θερμοκρασιες εξαρτωνται απο πολλα πραγματα , εγω παντως προσωπικα δε σου κρυβω οτι παρολο που εχω καλες λυσεις ψυξης στο pc μου , σημερα ενα aircondition για να παραμεινω σε θερμοκρασιες χειμωνα ανοιξα οσο επαιζα 

 

οποτε σχετικα ειναι ολα με τις θερμοκρασιες , ομως σιγουρα το να κανεις overcklock σου δινει πραγματα

 

και παμε στη καρτα.. 

 

η καρτα λοιπον οπως ολοι εχουμε διαπιστωσει ειναι ενα ατιμο πραγμα.. παρολα αυτα εγω πιστευω οτι ολα τα πραγματα μπορει να κλοκαριστουν μεχρι ενα συγκεκριμενο επιπεδο και να ειναι σταθερα ΠΑΝΤΟΥ!

 

επειδη προσωπικα ουτε εγω , ουτε οι αμεσοι φιλοι μου παμε για ρεκορ παντα λειτουργουμε θα ελεγα συντηρητικα οταν πειραζουμε το οτιδηποτε , πολυ απλα γιατι οταν δουλευεις στα ορια της τασης σου (αν δεχτουμε οτι θα κινηθεις με δεδομενη ταση που θα σε ικανοποιει απο αποψη ζεστης ) το να παει κατι στραβα ειναι πιο πιθανο 

 

επισης εγω ειμαι της αποψης οτι δεν εχει νοημα να κλοκαρεις στο θεο για ενα benchmark ή ενα παιχνιδι , αλλα να βρεις μια λυση για ολη μερα καθε μερα και ολες φυσικα τις εποχες του χρονου 

 

ειναι δηλαδη απλο να φτασεις σε ψηλα ρολογια καπου αλλα να μην εισαι πραγματικα σταθερος και απλα να καταφερεις να τρεξεις ενα benchmark για να ποσταριστει μονο και μονο για να πεις , να τι κανει η καρτα μου , ειναι η καλυτερη 

 

αυτη λοιπον η τακτικη δεν ειναι τακτικη που ακολουθουν ολοι , καποιοι απλα παιζουν εκει που ειναι πραγματικα σταθεροι 

φυσικα ειναι και απολυτα λογικο το πρωτο καιρο που αγορασες κατι ειτε να ψαχνεις ακομα  τα ορια του (οπως κανει ο phanispal) ή να το παιζεις πιο χαλαρα με στοχο τη σταθεροτητα (οπως εγω), παρολα αυτα ακομα να ψαχνεσαι για το αν εισαι οντως σταθερος γιατι οπως ειπα ο χρονος κατοχης  ειναι λιγος 

 

παρολα αυτα καποια στιγμη ολοι λιγο πολυ καταληγουμε καπου που ξερουμε οτι ειμαστε σταθεροι , απλα στη καρτα γραφικων αυτη η αναζητηση μπορει να κρατησει περισσοτερο 

 

το "κακο" με τις 7950 ειναι οτι κλοκαρονται πολυ, στο ιντερνετ βλεπεις τρελα πραγματα και φτανεις να θεωρεις το 1050 ή 1100 πυρηνα (απο 800 που πρωτοβγηκε η καρτα ) μπανανα και να πιστευεις οτι πρεπει ντε και καλα να εισαι κοντα στο 1200αρι γιατι καποιοι σε καποια φορουμ επεσαν σε καλα κομματια ή απλα κοροιδευουν οπως περιγραφω παραπανω ( τρεχουν δηλαδη ενα bench με νυχια και με δοντια μονο και μονο για το ποστ)

 

οποτε διαφωνω μαζι σου περι του o/c στη καρτα , πιστευω οτι καλο ειναι να γινει αν σε παιρνει και εχεις ορεξη να το ψαξεις, απλα σου τονιζω τα διαφορα προβληματα που προκυπτουν τα οποια ειναι κυριως προβληματα απληστιας να το πω υπερβολικα  και παραπαπηροφορησης (προσφατα υπηρξε θεμα με χρηστη απο δω που ηθελε με το καλημερα να παει 1200 , γιατι προφανως καπου το διαβασε , ομως τελικα δεν ειναι ετσι στη πραξη και δεν ειδε ουτε τα 1100 που θεωρουνται υποτιθεται  μετριο o/c ) 

 

γενικα το να πιεζεις κατι στα ορια του καποια στιγμη θα σου προκαλεσει θεμα, για αυτο κι εγω δεν κλοκαρα ουτε τη καρτα μου ουτε τον επεξεργαστη μου 10-10 mhz , αλλα 50-50 ή 100-100 (εχω ολοστρογγυλα νουμερα στα ρολογια μου, πιο στρογγυλα απο οτι ειχε στοκ ή εχει ακομα ο mac της υπογραφης σου μιας και ειναι ο ιδιος επεξεργαστης )  , δεν καθισα να ξεζουμισω και το τελευταιο mhz , απλα μολις ειδα τα παραμικρα , μικρα προβληματα εκανα πισω

δεν περιμενα τα freeze ή crash, στις μικρες λαμψεις σταματησα.. 

 

δε λεω οτι ειναι κακο καποιος να το ψαχνει μεχρι τελους, εγω απλα δεν εχω την ορεξη και βασικα  θεωρω πιο ασφαλες αυτο που κανω 

με λιγα λογια μολις βγηκε και το μετρο, απλα το εβαλα και επαιξε (δεν ημουν βεβαιος για τη σταθεροτητα της καρτας μου πριν το βαλω, ομως πλεον ειμαι και για αυτο το παιχνιδι )  και φυσικα benchαρα για να δω τι κανω σε σχεση με αλλους 

 

ξαναλεω δεν ξερω με ποιον εχεις θεμα ή αν εχεις και με μενα (γιατι σιγουρα θα εχουμε διαφωνησει περι apple, ειμαι σχεδον βεβαιος γιατι με πιανει μεγαλη μαλακια σε θεματα περι apple και δε μπορω να κρατηθω, το παραδεχομαι :P  ), ουτε κι εγω προσπαθω να σου πουλησω μουρη και να σου πω οτι η δικη μου επιλογη ειναι καλυτερη και η δικη σου χειροτερη

ισα ισα που παρατηρω την επιλογη σου με πολυ ενδιαφερον λογω του οτι ειναι ασυνηθιστη και κοντα στο κοστος της δικης μου 

 

ομως δε μπορω να δεχτω οτι και το o/c της καρτας ειναι κατι τελειως αναξιοπιστο και γινεται ο,τι να 'ναι. οτι θελει ψαξιμο θελει, ομως καποια στιγμη θα ξερεις οτι εισαι σταθερος και τα κερδη σε επιδοσεις δεν ειναι καθολου μα καθολου αμελητεα για να τα αγνοησουμε ετσι απλα και να πουμε οτι δε θα κανουμε καθολου 

 

αυτα και φιλικα παντα  :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ακριβώς τι σκέψη σου και μπορώ να πω ότι συμφωνώ σε έναν μεγάλο βαθμό. Προσωπικά μαζί σου δεν έχω τίποτα, ίσα ίσα βλέπω το ενδιαφέρον σου και πως είσαι έτοιμος για ήρεμη κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων. Με το ποιους έχω θέμα, μπορείς να το καταλάβεις πιστεύω. Είναι τα άτομα που σκοπό έχουν να προσβάλουν. Το ίδιο Forum διαβάζουμε, οπότε καταλαβαίνουμε.

 

Επί του θέματος, η προσωπική μου άποψη, είναι πως προτιμώ να αγοράσω κάτι, που βγάζοντας το από το κουτί θα δουλέψει όπως διαβάζω στα Reviews, παρά να το ψάξω μέχρι να φτάσω τα νούμερα που αναφέρουν κάποιοι. Αν θες μπορώ να σου ποστάρω Scores μεγαλύτερα από αυτά που πόσταρα. Δεν μου λέει κάτι όμως γιατί οι κάρτες έκαναν λάθη, τρεμοπαίγματα και τα γνωστά προβλήματα αστάθειας που από τη μία βγάζουν το μεγαλύτερο score, ταυτόχρονα όμως μιλάμε για unstable καταστάσεις.

Ψυχολογικά δεν αντέχω να περιμένω πότε θα μου κρασάρει το σύστημα. Να λέω, την έβγαλε και σε αυτό το παιχνίδι, οπότε πάμε καλά. Νομίζω ότι αυτό μπορεί εύκολα να το καταλάβει κάποιος και να το σεβαστεί. Από την άλλη αγοράζοντας ήδη Overclocked edition, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

 

Γενικά υπάρχει η λογική του εγώ πήρα αυτό, άρα είναι το καλύτερο, άρα αυτό προτείνω. Σίγουρα όταν μείνει ο άλλος ευχαριστημένος, θα προτείνει το προϊόν που εμπιστεύτηκε. Από την άλλη δεν βάζει και άλλες παραμέτρους, που μπορεί κάποιον να τον ενδιαφέρουν.

 

Υ.Γ.: Έχω όλη την διάθεση για να μπορέσουμε να μετρήσουμε CPU (πέρα από τα Cinebench) και να εμπλουτίσουμε το Forum, να έρθει κάποιος με την κάρτα γραφικών του, να δούμε διαφορές στα Score με τον AMD FX.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμησε...δεν ειπα οτι το SLI ειναι ενετλως χαλια αλλα το σκεφτομαι σαν...3 ανθρωποι

οι 2 απο αυτους ειναι χαζοι και συνεργαζονται για να πιασουν ψαρια...και οι 2 τα κυνηγανε με τα χερια...

ο 3ος ανθρωπος ειναι μονος του χωρις βοηθεια...αλλα ειναι πιο εξυπνος και φτιαχνει δυχτι και πιανει περισσοτερα ψαρια...

 

Εαν ηταν ετσι γιατι εφτιαξαν την GTX 690?

Γιατι να μην αγοραζαμε 2χ GTX 680?

 

Δεν ειναι χαζοι και εχουν λογους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 690 την έφτιαξαν γι' αυτούς που η μητρική τους δεν παίρνει δεύτερη κάρτα και για να έχουν δυνατή μονή VGA.

Όπως και η AMD με την 7990.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτός που έχει να δώσει 1Κ€ δυσκολεύεται ν' αλλάξει μητρική/κουτί/επεξεργαστή/ταπάνταόλα.

Είναι σαν τους Έλληνες που τσιμπάνε iPhone στα 7 κατοστάρικα και κατά τα άλλα δεν έχουν να φάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...