Προς το περιεχόμενο

Εκτροφείς ασημότριχης αλεπούς στην Ελλάδα;


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ξέρετε αν υπάρχει στην Ελλάδα εκτροφέας ασημότριχης αλεπούς; Ή γενικά αν υπάρχει κάποιο μέρος (στην Αθήνα κατά προτίμηση) που να μπορώ να βρω;

 

Είναι απολύτως σοβαρή ερώτηση, μην ειρωνευτείτε πολύ, παρακαλώ. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για συντροφιάς το θέλεις ή για γούνα ; Εννοώ αν θες πήγαινε καστοριά στα γουναράδικα . Αν θες να γίνεις εκτροφέας , νομίζω η συγκεκριμένη είναι Ρωσικη πατέντα , απαγορεύεται η έξοδος απο την χώρα τους ζωντανής , παρα μόνο του γουνοδέρματος , και είναι πανάκριβο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για συντροφιάς το θέλεις ή για γούνα ; Εννοώ αν θες πήγαινε καστοριά στα γουναράδικα . Αν θες να γίνεις εκτροφέας , νομίζω η συγκεκριμένη είναι Ρωσικη πατέντα , απαγορεύεται η έξοδος απο την χώρα τους ζωντανής , παρα μόνο του γουνοδέρματος , και είναι πανάκριβο .

http://www.domesticfox.com/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, δεν είναι πολύ γλυκούλι; :)

 Όντως είναι πανέμορφη! Απλώς αναρωτιέμαι για το αν ενδείκνυται να την έχει κανείς ως οικόσιτο ζώο. Απ' όσο ξέρω - με κάθε σχετική επιφύλαξη, έτσι; απλώς το έχω ακούσει από πολλούς, μεταξύ των οποίων και σχετικώς ειδικοί (π.χ. κτηνίατροι) - κάποια άγρια ζώα, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται τόσο οι αλεπούδες, όσο και οι λύκοι, δεν αποβάλλουν ποτέ εντελώς τα άγρια ένστικτά τους. Με άλλα λόγια, πρακτικά δεν εξημερώνονται στο 100%, ώστε να θεωρείται απολύτως ασφαλής η «συγκατοίκηση» με τον άνθρωπο.

 

(edit: μόλις είδα το link που παρέθεσε ο Τούφας και, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα. Τι να πω; Ίσως και να έχω λάθος πληροφόρηση, αλλά προσωπικά δε θα το τολμούσα. Εντάξει, μια σταλιά σκατό είναι, αλλά δεν παύει να είναι άγριο..) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παλιό μας σπίτι είχαμε μια από τις κλασικές λονδρέζικες της γύρας κ που την έβρισκες που την έχανες μέσα στη κουζίνα μας χωνόταν.Αξιαγάπητη ήταν  κ προς το τέλος μάλιστα  καθόταν κ κανά λεπτό πριν αρχίσει να τρέχει όσο είμασταν παρόντες.Ξενοδοχείο την είχε δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Θενξ για το λινκ. Τους έστειλα μέιλ για πληροφορίες, αλλά παραείναι τσουχτερή η τιμή απ' ότι βλέπω. Μάλλον σε σκύλο με βλέπω να καταλήγω. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όντως είναι πανέμορφη! Απλώς αναρωτιέμαι για το αν ενδείκνυται να την έχει κανείς ως οικόσιτο ζώο. Απ' όσο ξέρω - με κάθε σχετική επιφύλαξη, έτσι; απλώς το έχω ακούσει από πολλούς, μεταξύ των οποίων και σχετικώς ειδικοί (π.χ. κτηνίατροι) - κάποια άγρια ζώα, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται τόσο οι αλεπούδες, όσο και οι λύκοι, δεν αποβάλλουν ποτέ εντελώς τα άγρια ένστικτά τους. Με άλλα λόγια, πρακτικά δεν εξημερώνονται στο 100%, ώστε να θεωρείται απολύτως ασφαλής η «συγκατοίκηση» με τον άνθρωπο.

 

(edit: μόλις είδα το link που παρέθεσε ο Τούφας και, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα. Τι να πω; Ίσως και να έχω λάθος πληροφόρηση, αλλά προσωπικά δε θα το τολμούσα. Εντάξει, μια σταλιά σκατό είναι, αλλά δεν παύει να είναι άγριο..) 

 

 

Kι εγω ετσι πιστευα μεχρι προσφατα αλλα δεν ξερω....

 

 

Το ζητημα ειναι οταν μεγαλωσει κι αλλο, μην εχει τιποτα λιγουρες και τον ανοιξει στην μεση τον τυπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγω ετσι πιστευα μεχρι προσφατα αλλα δεν ξερω....

 

 

Το ζητημα ειναι οταν μεγαλωσει κι αλλο, μην εχει τιποτα λιγουρες και τον ανοιξει στην μεση τον τυπο....

 

Το ζήτημα, όπως λες, είναι ακριβώς στο σημείο αυτό: Το ...γατί που φαίνεται στο βίντεο, είναι πιτσιρίκι (αν έχεις δει από κοντά ενήλικη τίγρη, το καταλαβαίνεις από το μπόι του συγκριτικά με τον άνθρωπο: το ενήλικο αρσενικό είναι τουλάχιστον...τρεις φορές τόσο!) με ότι αυτό συνεπάγεται σχετικά με τη συμπεριφορά του. Κοινώς, στο βίντεο βλέπουμε ένα παιδάκι που παίζει. Ακόμα και στο φυσικό του περιβάλλον, σ' αυτή την ηλικία δεν κυνηγά ακόμα την τροφή του. Όταν μεγαλώσει, δεν είναι ζωάκι με το οποίο σε παίρνει να το παίζεις θαρραλέος και να κάνεις παιχνιδάκια...

 

Από 'κει κι έπειτα όμως, εγώ είμαι και καχύποπτος όσο δε φαντάζεσαι! Θεωρώ δεδομένο, ότι κάτι ...θηριοδαμαστές και λοιποί φιγουρατζήδες, τα έχουν τίγκα στη μαστούρα τα άγρια ζώα κατά τη διάρκεια των διάφορων show... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γάτα σαβάνας?γουαου.Οπτικοποίηση πλήζ

 

ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩ!

Παιζει ναι κυκλοφορουν και αδεσποτες μερικες τετοιες ή διασταυρωσεις τους?? Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειχα δει μια αλλα σε μικροτερο μεγεθος σε ενα δασακι στο πανεπιστημιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...