Προς το περιεχόμενο

Διάρρηξη σε ενοικιαζόμενο σπίτι. Ποιος πληρώνει τις ζημιές;


enzokou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ενημέρωση του θέματος,πληρώσαμε τις ζημιές (στο παράθυρο ) και η ενοικιάστρια έχει την απαίτηση να πληρώσουμε την κλειδαριά(60 ευρώ αλλαγή κωδικού στην ουσία) εμείς,καθώς και να βάλουμε συναγερμό άμεσα.Χωρίς να αυξηθεί το ενοίκιο βέβαια.... :X . Για τον συναγερμό μάλλον θα κάνουμε πίσω καθώς αν φύγει και μόνο το βάψιμο θέλει πιο πολλά λεφτά από τον συναγερμό.Γνωστός του πατέρα μου μας έδωσε μια προσφορά για texecom veritas excel με ένα ραντάρ,μαγνητικές στα παντζούρια και στα τζάμια και τηλεφωνική ενημέρωση στα 500 ευρώ(μπορεί και 450,η καλωδίωση υπάρχει και το σπίτι είναι στα 130 τετραγωνικά με τρία υπνοδωμάτια). Εγώ έλεγα για paradox αλλά και ο texecom που τον έψαξα λίγο είναι ικανοποιητικός για αυτά τα χρήματα.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, κακώς δεχτήκατε εσείς να πληρώσετε τις ζημιές. Από τη στιγμή που νοικιάζει κάποιος ένα σπίτι αυτόματα γίνεται δικό του, αυτός πρέπει να κάνει ότι πρέπει για να το προστατεύσει από διαρρήκτες, αυτός έχει υποχρέωση να το συντηρεί και να το διατηρεί σε καλή κατάσταση, ο ιδιοκτήτης δεν έχει καν το δικαίωμα να το επιθεωρήσει(εκτός αν προβλέπεται κάτι τέτοιο στο μισθωτήριο).

 

Τώρα από κει και πέρα αν νομίζετε ότι το να καλύψετε εσείς τις ζημιές, να αλλάξετε κωδικό, να βάλετε συναγερμό κτλ σας συμφέρει οικονομικά σε σχέση με το να το αφήσει ο νοικάρης και να πληρώσετε βάψιμο και να μείνει ενδεχομένως κάποιο διάστημα ανοίκιαστο, είναι άλλο θέμα. Εσείς το ξέρετε καλύτερα.

 

Και τέλος δεν έχω ιδέα από συναγερμούς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  Για την ενημέρωση του θέματος,πληρώσαμε τις ζημιές (στο παράθυρο ) και η ενοικιάστρια έχει την απαίτηση να πληρώσουμε την κλειδαριά(60 ευρώ αλλαγή κωδικού στην ουσία) εμείς,καθώς και να βάλουμε συναγερμό άμεσα.Χωρίς να αυξηθεί το ενοίκιο βέβαια.... :X . Για τον συναγερμό μάλλον θα κάνουμε πίσω καθώς αν φύγει και μόνο το βάψιμο θέλει πιο πολλά λεφτά από τον συναγερμό.Γνωστός του πατέρα μου μας έδωσε μια προσφορά για texecom veritas excel με ένα ραντάρ,μαγνητικές στα παντζούρια και στα τζάμια και τηλεφωνική ενημέρωση στα 500 ευρώ(μπορεί και 450,η καλωδίωση υπάρχει και το σπίτι είναι στα 130 τετραγωνικά με τρία υπνοδωμάτια). Εγώ έλεγα για paradox αλλά και ο texecom που τον έψαξα λίγο είναι ικανοποιητικός για αυτά τα χρήματα.

Καλώς πληρώσατε τις ζημιές του παραθύρου,κακώς ζητάει αλλαγή κωδικού με χρέωσή σας,γιατί άμα φύγει θα ξαναχρειαστεί ο επόμενος πάλι αλλαγή,μέχρι την πρώτη του στραβή κ.ο.κ.

Κάκιστα θέλει και συναγερμό στο σπίτι,δεν το νοικιάσατε με συναγερμό (υποθέτω...),ούτε θα της εξασφαλίσετε ομαλή και ασφαλή κοινωνική ζωή,υπάρχει κράτος γι αυτό,ας αλλάξει κράτος εν ανάγκη.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε σχέση με την αποχώρησή της απ' το σπίτι και την υπαναχώρησή της στο ενοικιοστάσιο,θα χρειαστείς πολλαπλάσια για την επισκευή,βαψίματα,κακοχρησία αν αποφασίσει να φύγει,διαφυγόντα κέρδη καθώς για να τα απαιτήσετε δικαστικά θα πρέπει πρώτα να τα δηλώσετε,ακόμη κι αν δεν τα έχετε εισπράξει και θα σας παρακρατηθεί φόρος για ανείσπρακτα στην ουσία κέρδη,δεν κινείται διαφορετικά το σύστημα...

 

Αν είναι "καλή" θα συμφωνήσει με τη λογική μου,αν είναι στραβόξυλο και συμφωνήσετε σε όλα μαζί της,θα σας πει να της πληρώνετε και τα κοινόχρηστα,να της βρείτε και καθαρίστρια τζάμπα και όταν η καθαρίστρια έχει άδεια να πηγαίνετε εσείς να της καθαρίζετε το σπίτι,αν χάσει τη δουλειά της ή της κάνουν μείωση θα σας πει να μην πληρώνει νοίκι κλπ,είναι να μη γίνει η αρχή.

 

 

Συναγερμός κάτω από 100€,πλήρως ασύρματος (χωρίς καλωδιώσεις) και τηλεχειριζόμενος,με ειδοποίηση μέσω GSM (κινητής τηλεφωνίας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη για συναγερμό και αλλαγή κλειδαριάς.

 

Έτσι δόθηκε το σπίτι για ενοικίαση. Δεν υπήρχε συμφωνία για συνεχείς αναβαθμίσεις του. Τώρα αν μπορεί να τα απαιτεί ο ενοικιαστής εκβιαστικά , είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για την ενημέρωση του θέματος,πληρώσαμε τις ζημιές (στο παράθυρο ) και η ενοικιάστρια έχει την απαίτηση να πληρώσουμε την κλειδαριά(60 ευρώ αλλαγή κωδικού στην ουσία) εμείς,καθώς και να βάλουμε συναγερμό άμεσα.Χωρίς να αυξηθεί το ενοίκιο βέβαια.... :X . Για τον συναγερμό μάλλον θα κάνουμε πίσω καθώς αν φύγει και μόνο το βάψιμο θέλει πιο πολλά λεφτά από τον συναγερμό.Γνωστός του πατέρα μου μας έδωσε μια προσφορά για texecom veritas excel με ένα ραντάρ,μαγνητικές στα παντζούρια και στα τζάμια και τηλεφωνική ενημέρωση στα 500 ευρώ(μπορεί και 450,η καλωδίωση υπάρχει και το σπίτι είναι στα 130 τετραγωνικά με τρία υπνοδωμάτια). Εγώ έλεγα για paradox αλλά και ο texecom που τον έψαξα λίγο είναι ικανοποιητικός για αυτά τα χρήματα.

 

Αμα σου τα πρηξει πολυ, παρε απο το ebay εναν κινεζικο με καμμια 50-70αρια ευρα και καντης και δωρο ενα πακετο προφυλακτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Προφανος και πληρώνει ο ενοικιαστής βάσει νομου.Αρθρο 579 το οποίο λεει:Ο εκμισθωτής δεν ευθύνεται για πραγματικά ελαττώματα που γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.Δεν ευθύνεται για φθορές, βανδαλισμους,κλοπη αποκλειστική εχει ο μισθωτής για την αποκατάσταση  των ζημιων.

(O εκμισθωτης ειναι ο ιδιοκτήτης  και ο μισθωτης ο ενοικιαστής)

Οταν δεινουμε συμβουλες κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να εχουμε διαβασει και λιγο τους νομους.Εκτος και αν τους βγάζουμε εμεις επί το που.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, socpan1978 είπε

Προφανος και πληρώνει ο ενοικιαστής βάσει νομου.Αρθρο 579 το οποίο λεει:Ο εκμισθωτής δεν ευθύνεται για πραγματικά ελαττώματα που γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.Δεν ευθύνεται για φθορές, βανδαλισμους,κλοπη αποκλειστική εχει ο μισθωτής για την αποκατάσταση  των ζημιων.

(O εκμισθωτης ειναι ο ιδιοκτήτης  και ο μισθωτης ο ενοικιαστής)

Οταν δεινουμε συμβουλες κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να εχουμε διαβασει και λιγο τους νομους.Εκτος και αν τους βγάζουμε εμεις επί το που.................

Ειναι λιγο μπερδεμενος ο νομος..

Οσον αφορα τις ζημιες...πχ εαν ο ιδιοκτητης δεν σε αφηνει να κανεις μια αναβαθμιση για λογους ασφαλειας τι κανεις?

Μου ετυχε σε μαγαζι που νοικιαζαμε η ιδιοκτητρια να μην μας αφηνει να βαλουμε ρολλα γιατι λεει χαλαγε η προσοψη του καταστηματος...

Οταν εσπασαν την τζαμαρια και μας εκλεψαν τι επρεπε να κανουμε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, socpan1978 είπε

Προφανος και πληρώνει ο ενοικιαστής βάσει νομου.Αρθρο 579 το οποίο λεει:Ο εκμισθωτής δεν ευθύνεται για πραγματικά ελαττώματα που γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.Δεν ευθύνεται για φθορές, βανδαλισμους,κλοπη αποκλειστική εχει ο μισθωτής για την αποκατάσταση  των ζημιων.

(O εκμισθωτης ειναι ο ιδιοκτήτης  και ο μισθωτης ο ενοικιαστής)

Οταν δεινουμε συμβουλες κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να εχουμε διαβασει και λιγο τους νομους.Εκτος και αν τους βγάζουμε εμεις επί το που.................

Επίσης καλό θα ήταν να μην συμπληρώνουμε αυθαίρετα τους νόμους που ποστάρουμε, αυτό που έχω χρωματίσει κόκκινο ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στο άρθρο 579, το άρθρο αυτό έχει μόνο την προηγούμενη πρόταση:

"

Κείμενο Αρθρου

Ο εκμισθωτής δεν ευθύνεται για πραγματικά ελαττώματα, που γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.

Το ίδιο ισχύει και για συμφωνημένες ιδιότητες, που την έλλειψή τους γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.

"

http://www.pasype.gr/arthra-tou-astikou-kodika-schetika-me-tis-misthoseis

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επίσης καλό θα ήταν να μην συμπληρώνουμε αυθαίρετα τους νόμους που ποστάρουμε, αυτό που έχω χρωματίσει κόκκινο ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στο άρθρο 579, το άρθρο αυτό έχει μόνο την προηγούμενη πρόταση:

"

Κείμενο Αρθρου

Ο εκμισθωτής δεν ευθύνεται για πραγματικά ελαττώματα, που γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.

Το ίδιο ισχύει και για συμφωνημένες ιδιότητες, που την έλλειψή τους γνώριζε ο μισθωτής κατά τη συνομολόγηση της σύμβασης.

"

http://www.pasype.gr/arthra-tou-astikou-kodika-schetika-me-tis-misthoseis

Και μην ξεχναμε οτι μιλαμε για αρθρα που γραφτηκαν το 1946 !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Και μην ξεχναμε οτι μιλαμε για αρθρα που γραφτηκαν το 1946 !!!!

Όπως επίσης και ότι συνεχίζεται την κουβέντα σε θέμα που ξεκίνησε πριν από 7 χρόνια και έκτοτε ήταν ανενεργό.🙄

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

Και μην ξεχναμε οτι μιλαμε για αρθρα που γραφτηκαν το 1946 !!!!

Δεν μου λέει κάτι αυτό, το ότι ένας νόμος γράφτηκε το 1946 δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι λάθος ή αναχρονιστικός ή ξεπερασμένος.

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Όπως επίσης και ότι συνεχίζεται την κουβέντα σε θέμα που ξεκίνησε πριν από 7 χρόνια και έκτοτε ήταν ανενεργό.🙄

Στο μπλα μπλα του insomnia βρίσκεσαι σε περίπτωση που δεν το έχεις καταλάβει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δε διαβάσατε καλά ολο το νομο αν όμως πάτε δικαστικα εκει θα διαπιστωσετε οτι δεν κανει ο καθενας οτι τον συμφερει.Ο νόμος είναι μισή σελίδα ψάξτε τον καλύτερα.Ενα κομμάτι του εβαλλα.Παντως εγω που πήγα δικαστικα έφαγα τα μούτρα μου και πλήρωσα στον εκμισθωτή όλες τις ζημιές από τη κλοπη που έγινε στο σπίτι που εμένα +τα δικαστικά έξοδα.Δυστυχως οι εκμισθωτές έχουν το πάνω χέρι και νομικα. Και οπως γνωριζετε καλα δεν υπαρχουν σπιτια αυτοι εχουν τη πιτα και το μαχαιρι..

Καλό είναι να μην ακούμε το καθένα τη λέει και να ρωτάμε κανένα δικηγόρο, τονίζω όχι τσάμπα.Θελει και αυτός λεφτά για να ασχοληθεί σοβαρά.Ε Χ ο ύ ν αλλάξει οι νόμοι προσοχή......

ΕΙΝΑΙ δυνατόν ένας νόμος να είναι 2 γραμμές;.Υπαρχει ολόκληρο φεκ διάβασε το και εκεί φαίνονται ολα.

Δεν έχει σημασία ποτε γράφτηκε ενας νομος σημασία έχει πως τον εφαρμόζει ο δικαστης και ο δικαστής πίστεψε με δε παιρνει αποφάσεις τυχαια........ 

Αν αυτό το ζήτημα μας καίει τοσο πολυ υπάρχει το φεκ. Τώρα εάν βγήκε το 1800 η χθες αυτό δεν λέει τίποτα..........

Καλό είναι να διαβάζουμε όλο το φεκ και να μη λέμε αυθαίρετα ότι μας συμφέρει  και μπερδεύουμε το κόσμο.....

Και τέλος μη κάνουμε τους δικηγόρους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, socpan1978 είπε

Μαλλον δε διαβάσατε καλά ολο το νομο αν όμως πάτε δικαστικα εκει θα διαπιστωσετε οτι δεν κανει ο καθενας οτι τον συμφερει.Ο νόμος είναι μισή σελίδα ψάξτε τον καλύτερα.Ενα κομμάτι του εβαλλα.Παντως εγω που πήγα δικαστικα έφαγα τα μούτρα μου και πλήρωσα στον εκμισθωτή όλες τις ζημιές από τη κλοπη που έγινε στο σπίτι που εμένα +τα δικαστικά έξοδα.Δυστυχως οι εκμισθωτές έχουν το πάνω χέρι και νομικα. Και οπως γνωριζετε καλα δεν υπαρχουν σπιτια αυτοι εχουν τη πιτα και το μαχαιρι..

Καλό είναι να μην ακούμε το καθένα τη λέει και να ρωτάμε κανένα δικηγόρο, τονίζω όχι τσάμπα.Θελει και αυτός λεφτά για να ασχοληθεί σοβαρά.Ε Χ ο ύ ν αλλάξει οι νόμοι προσοχή......

ΕΙΝΑΙ δυνατόν ένας νόμος να είναι 2 γραμμές;.Υπαρχει ολόκληρο φεκ διάβασε το και εκεί φαίνονται ολα.

Δεν έχει σημασία ποτε γράφτηκε ενας νομος σημασία έχει πως τον εφαρμόζει ο δικαστης και ο δικαστής πίστεψε με δε παιρνει αποφάσεις τυχαια........ 

Αν αυτό το ζήτημα μας καίει τοσο πολυ υπάρχει το φεκ. Τώρα εάν βγήκε το 1800 η χθες αυτό δεν λέει τίποτα..........

Καλό είναι να διαβάζουμε όλο το φεκ και να μη λέμε αυθαίρετα ότι μας συμφέρει  και μπερδεύουμε το κόσμο.....

Και τέλος μη κάνουμε τους δικηγόρους 

θες να μας πεις λεπτομερειες απ το δικαστηριο? εχει διαφορα να εχασες το δικαστηριο λογο του νομικου πλαισιου ή επειδη ξεχασες να κλειδωσεις (προσωπικη ευθυνη). εγω πιστευω οτι ο ιδιοκτητης απεδειξε το δευτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπίτι ήταν κλειδωμένο παραβιάστηκε η πόρτα με λοστό και μάλιστα ήρθε και η Αστυνομία  για αποτύπωμα.Δεν αποδειξε τιποτα ο ιδιοκτήτης  το αναποδο, απλα ο δικαστης κατεληξε πως επειδη εγω διεμενα στο σπιτι εχω την ευθύνη και οτι επρεπε εγω να μεριμνω για την ασφαλεια του οσο για τις λεπτομέρειες  δεν μπορω να βγαζω στο Διαδίκτυο  δικογραφα να βρω κανα μπελα και πολλα ειπα μεχρι εδω......Από κει και πέρα ψάξτε τους νόμους γιατι σήμερα δεν αργεί κάποιος να σε τρέχει στα δικαστήρια  όπως εμένα και πίστεψε με εκεί φεύγουν πολλά λεφτά από μια πορτα και κάποιες μικροζημιες τα οποία αν τα πλήρωνα δε θα μου κόστιζε ολο το πακέτο 1500 ευρώ περίπου. Μόνο για τα αντιασφαλιστικα μέτρα έδωσα 300 για αρχή.βαλε δικαστικούς  κλητήρες  δικηγόρους κτλ το συμπερασμα δικο σου. 1,5 χρόνο τραβολογιομουν στα δικαστήρια οποίος έχει όρεξη καλυ τύχη εγω πάντως δεν ξανακάνω το μάγκα ακούγοντας το καθένα να λέει τα δικά του.εξω από το χώρο Όλοι καλά τα λένε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι μια ασφάλεια κατοικίας. Αν μάλιστα υπάρχει καλή σχέση ανάμεσα σε ενοικιαστή και ιδιοκτήτη, μπορεί να συμφωνήσουν να μοιραστούν το έξοδο αφού έτσι είναι αμφότεροι καλυμμένοι και γλιτώνουν τα δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2013 στις 2:59 ΠΜ, insomniaK είπε

Ο ιδιοκτήτης πληρώνει. 

Μήπως θέλεις να σου πληρώσει ο ιδιοκτήτης και τα προσωπικά σου έξοδα μέχρι τα γεράματα; Μια που το ξεκινήσαμε έτσι να το πάμε σε άλλο επιπεδο.

Επεξ/σία από beagnot
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...