Προς το περιεχόμενο

Διάρρηξη σε ενοικιαζόμενο σπίτι. Ποιος πληρώνει τις ζημιές;


enzokou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα είναι να ασφαλιζουμε τα σπίτια για τον καθένα που μπαίνει και τα κάνει κόσκινο καλύτερα να τα πουλήσουμε τώρα που πιάνουν και καλά λεφτά και να τα φάμε στα μπουζούκια.συμφωνεις ρε συ Β; παρεπιπτωντος η ατάκα σου που είπες μου άρεσε.Στο τέλος θα ζητάνε και πρωινό από τον ιδιοκτητη και μη πω και τι άλλο.......... 

Να τονίσω ότι ειμαι και ενοικιαστής και ιδιοκτήτης  και δε μου αρέσει να κάνω σε άλλους αυτά που δε θελω να μου κάνουν.Το καλοκαίρι το σπίτι που μένω με ενοίκιο το έβαψα γιατι θελω να ζω ομορφα δεν απέτησα από τον ιδιοκτήτη  να μου το βάψει γιατι ντρέπομαι  να ζητιανευω.Πραγματα αυτονόητα σε αυτό το ισομανια πως το λέτε έχουν γίνει ολόκληρη επιστήμη............ Αν δεν είναι άνθρωπος αυτός που θα ενοικιάσεις η σου νοικιάσει άστα να πάνε...........

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι τι να ασφαλίσεις από ένα άδειο σπίτι, τις πόρτες και τα ντουβάρια; Αν νοικιάζεται επιπλωμένο να το ασφαλίσεις αλλά τα προσωπικά αντικειμενα κάποιου άλλου  δεν ανήκουν στον ιδιοκτήτη για να τα ασφαλίσει, εκτός τι να πω, αν τα νοικιάζει από τον ιδιοκτήτη.  Θα πρέπει να υπάρχει μια σχέση ισοροπιας ανάμεσα στους δύο γενικά, και ο ιδιοκτήτης να μην είναι αδιάφορος αλλά και ο ενοικιαστής υπερβολικά απαιτητικός.

Κι εγώ στην ίδια κατηγορία είμαι και σαν ενοικιαστής θεωρώ ότι ό, τι χαλάω το φτιάχνω ο ίδιος με δικά μου έξοδα. Σαν ιδιοκτήτης δέχομαι να φτιάχνω ότι δεν χαλάει από την χρήση κάποιου άλλου αλλά απλά από παλαιότητα. Καμμια φορά είναι και θέμα ερμηνείας.  Για το βάψιμο υπάρχει η συνηθεια όταν φεύγει κάποιος το σπίτι να βάφεται για τον επόμενο.  Το να ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη να σου βάψει το σπίτι όσο είσαι μέσα το θεωρώ πέρα από τα όρια της συμφωνίας και επαφίεται στην καλή διάθεση του ιδιοκτήτη.

Επεξ/σία από beagnot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 hours ago, beagnot said:

Μήπως θέλεις να σου πληρώσει ο ιδιοκτήτης και τα προσωπικά σου έξοδα μέχρι τα γεράματα; Μια που το ξεκινήσαμε έτσι να το πάμε σε άλλο επιπεδο.

Δεν πιστεύω να περιμένεις απάντηση μετά από 7 χρόνια κι από bannαρισμένο account...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι  μπερδεύουν την κινητή και ακίνητη περιουσία,  είναι εντελώς  διαφορετικό να ασφαλίσεις ένα αυτοκίνητο ιδιωτικής χρήσης, ένα επαγγελματικό και ένα σπίτι.Εαν υπολογίσουμε τα ασφάλιστρα που δείνουμε τόσα χρόνια για τα αυτοκίνητα θα αγοράζαμε ένα καινούργιο κάθε 13 χρόνια ανάλογα βεβαια με το αμαξι.Οι ασφάλειες είναι για να τα κονομάνε οι τεράστιες εταιριες allianz κτλ, ολοι το ξερουμε αυτο.Αν φθάσουμε στο σημείο να ασφαλιζουμε ένα σπίτι για νοικιασμα (επαγγελματικο), χαιρετίσματα!!!!!1oν τα ασφάλιστρα είναι πανακριβα 2ον και βασικο,οι περισσότεροι ενοικιαστες που δεν ειναι φιλοτιμοι δεν θα τους ενδιαφερει γιατι σου λεει έχει ασφαλεια και να καεί θα του φτιάξουν καινουργειο πραγμα που δεν ισχύει.Αν καεί ένα αυτοκίνητο σου περνει καινούργιο η ασφαλεια;δε νομίζω μάλλον εμπλεξες. Με το σπίτι θα σου φτιαξει καινούργιο; τοσο βλαμμένες νομίζουμε ότι είναι οι ασφαλιστικές εταιριες;Εγώ πάντως βλέπω που είμαι και στις δύο μεριές ότι ο ενοικιαστής είναι ο κερδισμενος αν ειναι λαμογιο, αλλαζει καθε χρονο σπιτι καταστρεφοντας το προηγουμενο και μετά είναι όλο απαιτήσεις στον επόμενο ντροπή...... Μόνο μη πέσει σε κάνα τρελο........Την έχω πατήσει έτσι εκτός και εάν σου πέσει καλός άνθρωπος.Με το θέμα της κλοπής δεν καταλαβαίνω το αυτονόητο. Τι δουλειά έχει ο ιδιοκτήτης  με το κλεφτη;Με αυτή τη λογική αν εγω εχω κάποιον που δε με χωνευει η αφηνω την εξοπορτα ανοιχτη η οτι αλλο , και μπαινουν κλεφτες καθε βδομαδα, πρέπει  ο ιδιοκτητης να πληρωνει τη δικια μου χαζομαρα καθε βδομαδα;Να ειμαστε και λιγο λογικοι....... εγω παντως οποιο σπιτι και αν μισθωσα ως ενοικιαστης το αφησα καλυτερο απο πριν γιατι το ενιωθα περισσότερο  απο δικο μου και επειδη ξερω τι εξοδα έχει και τι τελικά τι μένει στον ιδιοκτητη.το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να σε αναγκάσει ο ενοικιαστης να του φτιαξεις τη πορτα η οτι αλλο επειδη μπηκε κλεφτης, και αν δε του αρεσει να βρει αλλο σπιτι  με security  να τον φυλανε οπως  τον Κουλη.Δε σοβαρεβομαστε καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, socpan1978 είπε

Το σπίτι ήταν κλειδωμένο παραβιάστηκε η πόρτα με λοστό και μάλιστα ήρθε και η Αστυνομία  για αποτύπωμα.Δεν αποδειξε τιποτα ο ιδιοκτήτης  το αναποδο, απλα ο δικαστης κατεληξε πως επειδη εγω διεμενα στο σπιτι εχω την ευθύνη και οτι επρεπε εγω να μεριμνω για την ασφαλεια του οσο για τις λεπτομέρειες  δεν μπορω να βγαζω στο Διαδίκτυο  δικογραφα να βρω κανα μπελα και πολλα ειπα μεχρι εδω......Από κει και πέρα ψάξτε τους νόμους γιατι σήμερα δεν αργεί κάποιος να σε τρέχει στα δικαστήρια  όπως εμένα και πίστεψε με εκεί φεύγουν πολλά λεφτά από μια πορτα και κάποιες μικροζημιες τα οποία αν τα πλήρωνα δε θα μου κόστιζε ολο το πακέτο 1500 ευρώ περίπου. Μόνο για τα αντιασφαλιστικα μέτρα έδωσα 300 για αρχή.βαλε δικαστικούς  κλητήρες  δικηγόρους κτλ το συμπερασμα δικο σου. 1,5 χρόνο τραβολογιομουν στα δικαστήρια οποίος έχει όρεξη καλυ τύχη εγω πάντως δεν ξανακάνω το μάγκα ακούγοντας το καθένα να λέει τα δικά του.εξω από το χώρο Όλοι καλά τα λένε.

κατι δε μου κολλαει σ αυτα που λες, δηλαδη αμα κανα μαλακισμενο πεταξει πετρα στο παραθυρο επρεπε εσυ να στεκεσε σα το κερβερο απ εξω? δουλειες δεν εχουμε επρεπε να ρωταγες το δικαστη

εγω ακομα πιστευω οτι και κατι αλλο εχει γινει για να βγαλει τετοια αποφαση. δεν ειναι θεμα νομων, δεν υπαρχει νομος που να λεει οτι ο ενοικιαστης (ή ιδιοκτητης) πρεπει να παιζει τον αστυνομο.

ρε συ μπας και πηγες ΕΣΥ δικαστικα και οχι αυτος εσενα? αμα ειναι ετσι τοτε καλα ειπε ο δικαστης, δεν εχει καμια υποχρεωση να πληρωσει ο ιδιοκτητης. αυτον μπορει να μην τον νοιαζει που η πορτα ειναι σπασμενη, εσυ επρεπε να αγορασεις πορτα αμα ηθελες να αισθανεσαι ασφαλης. βεβαια μετα παρε την μαζι σου και ξαναβαλε του τη σπασμενη που του αρεσε

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοια θεματα διαβαζω ή ακουω τυχαια και σκεφτομαι οτι εκανα καλη επιλογη που μετακομισα στη ταιλανδη και δεν ακουω ελληνικες συζητησεις! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συμβόλαιο ενοικίασης που υπογράφει ο μισθωτής και ο εκμισθωτής - απ αυτά που πωλούνται στα βιβλιοπωλεία κλπ. - γραφει ξεκάθαρα ότι ο ενοικιαστής εφόσον παραλαμβάνει το σπίτι όλα τα έξοδα που το αφορούν τα πληρώνει ο ίδιος εκτός αν ο ιδιοκτήτης θέλει ο ίδιος να κάνει αλλαγές - για τις οποίες πρέπει να έχει την σύμφωνη γνώμη του ενοικιαστή. Δεν ξέρω αν αυτό είναι νόμος ή αν έχει αλλάξει δίνοντας κάποια δικαιώματα στον ενοικιαστή να απαιτήσει διάφορα πράγματα από τον ιδιοκτήτη αν πάντως ισχύει τότε εξηγείται πως ο δικαστής έβγαλε απόφαση υπέρ του ιδιοκτήτη. Πολλοί ενοικιαστές από την άλλη έχουν την εντύπωση ότι ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να πληρώνει από την τσέπη του οτιδήποτε έχει να κάνει με ζημιες μέσα στο σπίτι - πχ  αν ριξω μια κλωτσιά και σπάσω μια πόρτα ο ιδιοκτήτης πρεπει να την φτιάξει και να πληρώσει τα έξοδα;  Δεν ξέρω πως η κοινή λογική μπορεί να το δικαιολογήσει αυτό. Η οικονομική κρίση έκανε ακόμα πιο απαιτητικούς τους ενοικιαστές. 

Για δομικές ζημιές πολύ πιθανόν να ευθύνονται και άλλοι, δηλαδή πχ αν κάποιος από το πάνω διαμέρισμα πλημμυρίζει την τουαλέτα του και η υγρασία από κάτω φτάνει στο ταβάνι του διαμερίσματος πρεπει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει την ζημιά ή αυτός που την προκάλεσε; Κάποιες ζημιές είναι και κοινόχρηστες, πχ  σ'αυτό που νοικιάζω πέφταν λόγω παλαιότητας σωβάδες από τα μπαλκόνια δύο διαμερισμάτων κάτω στο πεζοδρόμιο και γι αυτό πλήρωσαν όλοι οι ιδιοκτήτες συνολικά. Ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ευθύνεται για πράγματα που προκαλούνται από τρίτους.

Επεξ/σία από beagnot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aledjo είπε

κατι τετοια θεματα διαβαζω ή ακουω τυχαια και σκεφτομαι οτι εκανα καλη επιλογη που μετακομισα στη ταιλανδη και δεν ακουω ελληνικες συζητησεις! 

Ταϊλάνδη ε, μπράβο ρε φιλε το όνειρο μου.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, beagnot είπε

Το συμβόλαιο ενοικίασης που υπογράφει ο μισθωτής και ο εκμισθωτής - απ αυτά που πωλούνται στα βιβλιοπωλεία κλπ. - γραφει ξεκάθαρα ότι ο ενοικιαστής εφόσον παραλαμβάνει το σπίτι όλα τα έξοδα που το αφορούν τα πληρώνει ο ίδιος εκτός αν ο ιδιοκτήτης θέλει ο ίδιος να κάνει αλλαγές - για τις οποίες πρέπει να έχει την σύμφωνη γνώμη του ενοικιαστή. Δεν ξέρω αν αυτό είναι νόμος ή αν έχει αλλάξει δίνοντας κάποια δικαιώματα στον ενοικιαστή να απαιτήσει διάφορα πράγματα από τον ιδιοκτήτη αν πάντως ισχύει τότε εξηγείται πως ο δικαστής έβγαλε απόφαση υπέρ του ιδιοκτήτη. Πολλοί ενοικιαστές από την άλλη έχουν την εντύπωση ότι ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να πληρώνει από την τσέπη του οτιδήποτε έχει να κάνει με ζημιες μέσα στο σπίτι - πχ  αν ριξω μια κλωτσιά και σπάσω μια πόρτα ο ιδιοκτήτης πρεπει να την φτιάξει και να πληρώσει τα έξοδα;  Δεν ξέρω πως η κοινή λογική μπορεί να το δικαιολογήσει αυτό. Η οικονομική κρίση έκανε ακόμα πιο απαιτητικούς τους ενοικιαστές. 

Για δομικές ζημιές πολύ πιθανόν να ευθύνονται και άλλοι, δηλαδή πχ αν κάποιος από το πάνω διαμέρισμα πλημμυρίζει την τουαλέτα του και η υγρασία από κάτω φτάνει στο ταβάνι του διαμερίσματος πρεπει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει την ζημιά ή αυτός που την προκάλεσε; Κάποιες ζημιές είναι και κοινόχρηστες, πχ  σ'αυτό που νοικιάζω πέφταν λόγω παλαιότητας σωβάδες από τα μπαλκόνια δύο διαμερισμάτων κάτω στο πεζοδρόμιο και γι αυτό πλήρωσαν όλοι οι ιδιοκτήτες συνολικά. Ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ευθύνεται για πράγματα που προκαλούνται από τρίτους.

Αυτές οι Αμπελοφιλοσοφίες μας φάγανε.

 

3 Σενάρια:

 

1) Εγώ (Ενοικιαστής) ρίχνω κλωτσιά και σπάω την Πόρτα.

2) Στάζει το ταβάνει και πλυμμηρίζουμε.

3) Σπάει ο Σωλήνας του Νιπτήρα ένα βράδυ εκεί που κοιμάμαι και πλυμμηρίζουμε.

 

Ποιοι πληρώνουν:

 

1 = Εγώ.

2 = Ο από πάνω.

3 = Ο ιδιοκτήτης.

 

Έλεος δηλαδή με το τζαμπατζιλίκι σε αυτό το Ελλαδιστάν.

ΝΑΙ, θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης αυτό που του αναλογεί.

 

(Στην περίπτωση μου, έσπασε ένα βράδυ ο σωλήνας του Νιπτήρα εκεί που κοιμόμουν και πλυμμήρισε μπάνιο και κουζίνα. Μου σάπισαν τα πόδια του ξύλινου τραπεζιού μου. Μου σάπισε η ξύλινη στήλη του μπάνιου. Κόστος αγοράς 250 Ευρώ. Συν ο χαμένος μου ύπνος. Ο ιδιοκτήτης πλήρωσε μόνο τον Σωλήνα.)

(Σε άλλη περίπτωση, έσκασε ο θερμοσίφωνας και άρχισε να στάζει. Από ότι είπε ο τεχνικός που ο ιδιοκτήτης έφερε, έσπασε ένα γυαλί μέσα. Τον αντικατέστησε ο ιδιοκτήτης, με δικό του τεχνικό γιατί οι δικοί μου ήταν ακριβοί είπε και κόβαν και απόδειξη (!!!), ο οποίος με ταλαιπώρησε, δεν τον έβαλε καλά, άρχισε πάλι να στάζει, τα έκανε όλα χάλια στο σπίτι, και αναγκάστηκα να φέρω δικό μου να τον τοποθετήσει σωστά.)

(Πριν από όλα αυτά, λόγω τεράστιας υγρασίας το χειμώνα κυριολεκτικά στάζαν οι τοίχοι, τον υποχρέωσα να το μονώσει εξωτερικά. Ήρθε και το έκανε μόνος του (!!!!), όπως και το ταβάνι της κουζίνας που στις πολλές βροχές πήρε νερά από την οροφή και γέμιζα κουβάδες!!!)

(Πριν από όλα τα παραπάνω, είχε διαβρωθεί ο εξωτερικός σωλήνας της ΕΥΔΑΠ, που ξεκίναγε από το ρολόι που ήταν στον δρόμο (η μονοκατοικία που νοίκιαζα μέσα σε έναν πεζόδρομο 100 μέτρα από το ρολόι), έσταζε λίγο λίγο μάλλον, και μια μέρα ενώ έβρεχε για 3 μέρες ασταμάτητα έσπασε. Λογαριασμός 10.000 Ευρώ + 175 Ευρώ τρέχων. Απαίτηση του ιδιοκτήτη να το πληρώσω εγώ γιατί λέει εγώ το κάνω χρήση (!!!), τραμπουκισμός πως έχει βάλει λέει να ορκιστεί γείτονας πακιστανός πως με είδε να περνάω, να βλέπω τα νερά να τρέχουν και να μην λέω τίποτα, και πως θα με πάει δικαστικώς!! Τελικά το έκανε διακανονισμό και το πλήρωσε και μου το χτύπαγε 2 χρόνια πως και καλά μου έκανε χάρη. Και πλήρωσα και 175 Ευρώ λογαριασμό αντί για καμιά 50αρια το πολύ όπως αποδείχτηκε την επόμενη διετία).

(Και όταν έφυγα του άφησα και 100 Ευρώ από την εγγύηση για τα χρώματα. Σπίτι που δεν κάπνισε ποτέ κανένας btw. Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης κανονικά έπρεπε να τα πληρώσει ΌΛΑ αυτά, με αποδείξεις, αλλά η ατάκα ήταν "Τίποτα δεν βγάζω από αυτό το σπίτι".... Απλά απαράδεκτη Ελληνική νοοτροπία... Οταν νοικιάζεις κάτι πρέπει να λειτουργεί σωστά. Αν όχι, πρέπει να το φτιάξεις για να στο νοικιάσει ο άλλος. Αλλιώς φεύγει στη διετία (όπως εκανα και εγώ) διότι δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση. Αν πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει τι να κάνουμε τώρα. Το ίδιο και ο Ενοικιαστής. Το ίδιο και ο Γείτονας. Άντε πια με την ευθυνοφοβία και την cheapιά στο Ελλαντασταν.)

Επεξ/σία από Spiroth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι  ασφαλειες   σπιτιων   καποια   στιγμη   πρεπει  να   γινουν   (και   θα   γινουν   οπως   αναμενετε)  υποχρεωτικες   οπως   στα   παντος   ειδους   οχηματα.

Τουλαχιστον   για   αστικη    ευθυνη.

Δεν   γινεται   σε   μια   πολη   που   ειναι   γεματη   πολυκατοικιες  50-100  χρονων  (ναι  υπαρχουν   τοσο   παλιες)   που   τα   δικτυα   υδρευσης, αποχετευσης

και   ηλεκτρικου   ειναι   παμπαλαια   να   μην  υπαρξουν   ζημιες.

Εγω   το   εχω   ασφαλισμενο   εδω   και   δεκα   χρονια  για   αστικη   ευθυνη   για   οποιοδηποτε   φυσικο   φαινομενο  αλλα   και  για   κλοπη.

330   ευρω   τον  χρονο   για   να   εχεις   το   κεφαλι   σου   ησυχο   δεν  ειναι   πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2020 στις 9:03 ΜΜ, Spiroth είπε

Αυτές οι Αμπελοφιλοσοφίες μας φάγανε.

3 Σενάρια:

1) Εγώ (Ενοικιαστής) ρίχνω κλωτσιά και σπάω την Πόρτα.

2) Στάζει το ταβάνει και πλυμμηρίζουμε.

3) Σπάει ο Σωλήνας του Νιπτήρα ένα βράδυ εκεί που κοιμάμαι και πλυμμηρίζουμε.

Ποιοι πληρώνουν:

1 = Εγώ.

2 = Ο από πάνω.

3 = Ο ιδιοκτήτης.

Έλεος δηλαδή με το τζαμπατζιλίκι σε αυτό το Ελλαδιστάν.

ΝΑΙ, θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης αυτό που του αναλογεί.

(Στην περίπτωση μου, έσπασε ένα βράδυ ο σωλήνας του Νιπτήρα εκεί που κοιμόμουν και πλυμμήρισε μπάνιο και κουζίνα. Μου σάπισαν τα πόδια του ξύλινου τραπεζιού μου. Μου σάπισε η ξύλινη στήλη του μπάνιου. Κόστος αγοράς 250 Ευρώ. Συν ο χαμένος μου ύπνος. Ο ιδιοκτήτης πλήρωσε μόνο τον Σωλήνα.)

(Σε άλλη περίπτωση, έσκασε ο θερμοσίφωνας και άρχισε να στάζει. Από ότι είπε ο τεχνικός που ο ιδιοκτήτης έφερε, έσπασε ένα γυαλί μέσα. Τον αντικατέστησε ο ιδιοκτήτης, με δικό του τεχνικό γιατί οι δικοί μου ήταν ακριβοί είπε και κόβαν και απόδειξη (!!!), ο οποίος με ταλαιπώρησε, δεν τον έβαλε καλά, άρχισε πάλι να στάζει, τα έκανε όλα χάλια στο σπίτι, και αναγκάστηκα να φέρω δικό μου να τον τοποθετήσει σωστά.)

(Πριν από όλα αυτά, λόγω τεράστιας υγρασίας το χειμώνα κυριολεκτικά στάζαν οι τοίχοι, τον υποχρέωσα να το μονώσει εξωτερικά. Ήρθε και το έκανε μόνος του (!!!!), όπως και το ταβάνι της κουζίνας που στις πολλές βροχές πήρε νερά από την οροφή και γέμιζα κουβάδες!!!)

(Πριν από όλα τα παραπάνω, είχε διαβρωθεί ο εξωτερικός σωλήνας της ΕΥΔΑΠ, που ξεκίναγε από το ρολόι που ήταν στον δρόμο (η μονοκατοικία που νοίκιαζα μέσα σε έναν πεζόδρομο 100 μέτρα από το ρολόι), έσταζε λίγο λίγο μάλλον, και μια μέρα ενώ έβρεχε για 3 μέρες ασταμάτητα έσπασε. Λογαριασμός 10.000 Ευρώ + 175 Ευρώ τρέχων. Απαίτηση του ιδιοκτήτη να το πληρώσω εγώ γιατί λέει εγώ το κάνω χρήση (!!!), τραμπουκισμός πως έχει βάλει λέει να ορκιστεί γείτονας πακιστανός πως με είδε να περνάω, να βλέπω τα νερά να τρέχουν και να μην λέω τίποτα, και πως θα με πάει δικαστικώς!! Τελικά το έκανε διακανονισμό και το πλήρωσε και μου το χτύπαγε 2 χρόνια πως και καλά μου έκανε χάρη. Και πλήρωσα και 175 Ευρώ λογαριασμό αντί για καμιά 50αρια το πολύ όπως αποδείχτηκε την επόμενη διετία).

(Και όταν έφυγα του άφησα και 100 Ευρώ από την εγγύηση για τα χρώματα. Σπίτι που δεν κάπνισε ποτέ κανένας btw. Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης κανονικά έπρεπε να τα πληρώσει ΌΛΑ αυτά, με αποδείξεις, αλλά η ατάκα ήταν "Τίποτα δεν βγάζω από αυτό το σπίτι".... Απλά απαράδεκτη Ελληνική νοοτροπία... Οταν νοικιάζεις κάτι πρέπει να λειτουργεί σωστά. Αν όχι, πρέπει να το φτιάξεις για να στο νοικιάσει ο άλλος. Αλλιώς φεύγει στη διετία (όπως εκανα και εγώ) διότι δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση. Αν πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης θα πληρώσει τι να κάνουμε τώρα. Το ίδιο και ο Ενοικιαστής. Το ίδιο και ο Γείτονας. Άντε πια με την ευθυνοφοβία και την cheapιά στο Ελλαντασταν.)

Κι όλα αυτά έγιναν μέσα σε δύο χρόνια; σπίτι νοικιασες ή ποταμόπλοιο.

Σαράβαλα ειναι τα οχήματα, ερείπια ειναι και τα σπίτια. Ουσιαστικά πληρώνουμε πιο πολλά τώρα ατομικά αλλά και σαν χώρα με όλες τις ανοησiες που κάναμε όλα τα προηγούμενα χρόνια και συνεχίζουμε να κάνουμε από το να ειχαμε σωστές υποδομές από την αρχή. Εδώ θα είμαστε να τα λουζόμαστε είτε ως ενοικιαστές είτε ως ιδιοκτήτες. 

Επεξ/σία από beagnot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 26/01/2020 at 04:37, ThReSh said:

Δεν πιστεύω να περιμένεις απάντηση μετά από 7 χρόνια κι από bannαρισμένο account...

ο @insomniaK και ο @whodatinsomniaK ήμουν @TheouLiS

 

Ο ιδιοκτήτης πληρώνει.

Επεξ/σία από Ψιτ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οποιαδήποτε ζημιά που γίνει και δεν είναι υπαιτιότητα του ενοικιαστή το λογικό είναι ότι πάει στον ιδιόκτητη , εφόσον μετα η κλειδαριά θα του μείνει. να αντικαταστήσει ο ενοικιαστής ζημιά χωρίς να φταίει για να υπάρχει μετα comple και στον επόμενο ?δηλαδη αν ο κλεφτης κανει ζημια και στην πορτα της εισοδου θα πληρωσει και ζημιες στην οικοδομη ο ενοικιαστης?Δεν είναι το ίδιο με το να πάρει φωτιά το σπίτι. Αν πάρει φωτιά από υπαιτιότητα του ενοικιαστή θα τα πληρώσει αυτός. Είναι λίγο φως φανάρι όλα αυτά.
και τα ασφαλιστρα για ασφάλιση κατοικίας δεν είναι τόσα πολλά για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχό από κάθε ιδους ζημιά.
στην ασφαλιση κατοικίας εφόσον το εχεις δηλώσει στην σωστή τιμή θα αποζημιωθείς σε αξία αντικαταστης δεν είναι το ίδιο με τα αυτοκίνητα που είναι σε εμπορική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...