Προς το περιεχόμενο

Διάρρηξη σε ενοικιαζόμενο σπίτι. Ποιος πληρώνει τις ζημιές;


enzokou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως αν γινει σεισμος δεν υποχρεουται ο ενοινιαστης να το ξαναχτισει, ετσι δεν ειναι?

 

Δεν ειναι το ιδιο.

Ενας σεισμος, μια πλημμυρα, ενα βαρυ χαλαζι, ειναι φυσικες καταστροφες, που θα χτυπαγαν το σπιτι ειτε ειναι νοικιασμενο, ειτε ξενοικιαστο.

Μια διαρρηξη ομως, γινεται γιατι ο διαρρηκτης ξερει οτι μεσα κατοικει ο συγκεκριμενος νοικαρης, και αν ο νοικαρης ειναι και λιγο επιδειξιας ως προς το τι εχει, τι χαλαει κλπ. Τοτε ειναι ενα θεμα που χωρα συζητηση.

Ας πουμε σε περιπτωση φωτιας, ο νοικαρης ξεχασε το φαι στη φωτια, και οταν γυρισε το μισο σπιτι ηταν καμμενο. Τα καμμενα κουφωματα, ντουλαπια κλπ, θα τα πληρωσει ο ιδιοκτητης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Τις μόνιμες μετατροπές στο σπίτι, δηλαδή τις μετατροπές που θα παραμείνουν στο σπίτι ακόμα και όταν φύγει ο ενοικιαστής, τις πληρωνεί ο ιδιοκτήτης. Προφανώς το παράθυρο και το τζάμι που θέλουν αλλαγή θα παραμείνουν στο σπίτι ακόμα και όταν φύγει ο ενοικιαστής. Άρα τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

 

 


Δεν ειναι το ιδιο.

Ενας σεισμος, μια πλημμυρα, ενα βαρυ χαλαζι, ειναι φυσικες καταστροφες, που θα χτυπαγαν το σπιτι ειτε ειναι νοικιασμενο, ειτε ξενοικιαστο.

Μια διαρρηξη ομως, γινεται γιατι ο διαρρηκτης ξερει οτι μεσα κατοικει ο συγκεκριμενος νοικαρης, και αν ο νοικαρης ειναι και λιγο επιδειξιας ως προς το τι εχει, τι χαλαει κλπ. Τοτε ειναι ενα θεμα που χωρα συζητηση.

Ας πουμε σε περιπτωση φωτιας, ο νοικαρης ξεχασε το φαι στη φωτια, και οταν γυρισε το μισο σπιτι ηταν καμμενο. Τα καμμενα κουφωματα, ντουλαπια κλπ, θα τα πληρωσει ο ιδιοκτητης;

 

Ναι. Τουλάχιστον σε πρώτη φάση.

 

Σε δεύτερη φάση, μπορεί ο ιδιοκτήτης να κυνηγήσει δικαστικά τον ενοικιαστή για να του ζητήσει ευθύνες αν πιστεύει ότι έχει.

 

Επίσης, εγώ που νοικιάζω επαγγελματικό ακίνητο είμαι υποχρεωμένος από το συμβόλαιό μου να το έχω ασφαλισμένο. Το ίδιο έπρεπε να γίνεται δια νόμου σε όλα τα συμβόλαιο, κατοικίας και επαγγελματικής στέγης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλέψουν ένα ενοικιαζόμενο σπίτι που τα πράγματα μέσα είναι δικά μου, πχ κλέψουν το λαπτοπ, ή την τηλεόρασή μου... τότε δεν έχει καμιά υποχρέωση ο ιδιοκτήτης... ε; ...

 

τώρα αν είναι δικά του τα έπιπλα, τρέχα γύρευε να αποδείξεις ότι δεν τα φόρτωσες εσύ σε κανα φορτηγό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη πόρτα πληρώνει ο ιδιοκτήτης...για πράγματα που είναι του σπιτιού....όπως για παράδειγμα αν σπάσει μια σωλήνα δεν πληρώνει τη βλάβη ο ενοικιαστής...αυτά είναι του ιδιοκτήτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Τουλάχιστον σε πρώτη φάση.

 

Σε δεύτερη φάση, μπορεί ο ιδιοκτήτης να κυνηγήσει δικαστικά τον ενοικιαστή για να του ζητήσει ευθύνες αν πιστεύει ότι έχει.

 

Επίσης, εγώ που νοικιάζω επαγγελματικό ακίνητο είμαι υποχρεωμένος από το συμβόλαιό μου να το έχω ασφαλισμένο. Το ίδιο έπρεπε να γίνεται δια νόμου σε όλα τα συμβόλαιο, κατοικίας και επαγγελματικής στέγης.

 

Σε αυτο συμφωνω. Διοτι υπαρχουν δεκαδες υποπεριπτωσεις στις οποιες μπορει να καταστραφει ενα παραθυρο, ενα τζαμι κλπ, και στις οποιες το να τις πληρωσει ο ιδιοκτητης ειναι γελοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,τις ζημιές θα τις πληρώσει η μητέρα μου.Επίσης πήραν το δεύτερο κλειδί την πόρτας του διαμερίσματος που ο ενοικιαστής τα είχε αφήσει στο σπίτι.Την αλλαγή κλειδαριάς να φανταστώ ότι την πληρώνει ο ενοικιαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση, μπαίνω σπίτι, σπάω ότι δεν μου αρέσει, καλώ την αστυνομία και καταγγέλλω διάρρηξη και μου βάζει ο ιδιοκτήτης καινούργιο εξοπλισμό. Μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση, μπαίνω σπίτι, σπάω ότι δεν μου αρέσει, καλώ την αστυνομία και καταγγέλλω διάρρηξη και μου βάζει ο ιδιοκτήτης καινούργιο εξοπλισμό. Μια χαρά...

Και αν σε καταλάβει η αστυνομία...γιατί και αυτοί μ...δεν είναι μετά πραγματικά θα βάλεις καινούργιο εξοπλισμό...μέχρι και στο άλλο σπίτι του ιδιοκτήτη :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ο μισθωτής είναι υποχρεωμένος να αποζημιώσει τον εκμισθωτή για τις φθορές και μεταβολές που προκλήθηκαν στο μίσθιο, κατά την διάρκεια της μίσθωσης, εξαιρουμένων εκείνων που οφείλονται στην συμφωνημένη χρήση"

 

Αυτό λέει ο νόμος, και(τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ) είναι ξεκάθαρο πως σε περίπτωση διάρρηξης τις ζημιές τις επιβαρύνεται ο μισθωτής(ενοικιαστής).

 

Σε 5-6 παρόμοιες περιπτώσεις πάντως που γνωρίζω από πρώτο χέρι, ο μισθωτής πλήρωσε από τη τσέπη του τις ζημιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλή φάση, μπαίνω σπίτι, σπάω ότι δεν μου αρέσει, καλώ την αστυνομία και καταγγέλλω διάρρηξη και μου βάζει ο ιδιοκτήτης καινούργιο εξοπλισμό. Μια χαρά...

Οπότε αν ισχύει το αντίστροφο (πληρώνει ο ενοικιαστής), μπαίνει ο ιδιοκτήτης -σε ώρα/περίοδο που λείπει ο ενοικιαστής- τα κάνει όλα καλοκαιρινά και μετά ο ενοικιαστής του κάνει το διαμέρισμα παλατάκι.

 

Ή ίσως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,τις ζημιές θα τις πληρώσει η μητέρα μου.Επίσης πήραν το δεύτερο κλειδί την πόρτας του διαμερίσματος που ο ενοικιαστής τα είχε αφήσει στο σπίτι.Την αλλαγή κλειδαριάς να φανταστώ ότι την πληρώνει ο ενοικιαστής.

 

Αν θέλει να αλλάξει κλειδαριά, ναι ο ενοικιαστής την πληρώνει. Αλλά αν φύγει μπορεί να την πάρει και να ξαναβάλει την προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Για την ενημέρωση του θέματος,πληρώσαμε τις ζημιές (στο παράθυρο ) και η ενοικιάστρια έχει την απαίτηση να πληρώσουμε την κλειδαριά(60 ευρώ αλλαγή κωδικού στην ουσία) εμείς,καθώς και να βάλουμε συναγερμό άμεσα.Χωρίς να αυξηθεί το ενοίκιο βέβαια.... :X . Για τον συναγερμό μάλλον θα κάνουμε πίσω καθώς αν φύγει και μόνο το βάψιμο θέλει πιο πολλά λεφτά από τον συναγερμό.Γνωστός του πατέρα μου μας έδωσε μια προσφορά για texecom veritas excel με ένα ραντάρ,μαγνητικές στα παντζούρια και στα τζάμια και τηλεφωνική ενημέρωση στα 500 ευρώ(μπορεί και 450,η καλωδίωση υπάρχει και το σπίτι είναι στα 130 τετραγωνικά με τρία υπνοδωμάτια). Εγώ έλεγα για paradox αλλά και ο texecom που τον έψαξα λίγο είναι ικανοποιητικός για αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κλειδαριά πρεπει να αλλάξετε και συναγερμό να βαλετε, την περιουσία σας προστατεύετε.

 

 

Αλλιως ψαξτε για αλλο ενοικιαστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κλειδαριά πρεπει να αλλάξετε και συναγερμό να βαλετε, την περιουσία σας προστατεύετε.

 

 

Αλλιως ψαξτε για αλλο ενοικιαστή

  Κλειδαριά δεν νομίζω να είναι υποχρέωση μας καθώς δεν παραβιάστηκε και τα δεύτερα κλειδιά τα είχε δίπλα στην πόρτα.Δηλαδή αν τα έχανε στον δρόμο θα έπρεπε να τα πληρώσουμε εμείς;Δεν μου ακούγεται σωστό.Να προσθέσω ότι της είχαμε κάνει μείωση ενοικίου 40 ευρώ πριν δυο μήνες καθώς και άλλα 50 όταν είχε μπει μέσα.Αν θέλει ας φύγει,το συμβόλαιο είναι μέχρι το τέλος του 2014 και είναι υποχρεωμένη να πληρώσει μέχρι τότε σε περίπτωση που φύγει ξαφνικά.Απλά θέλει κυνήγημα και δεν έχουμε όρεξη για δικαστήρια.Το σπίτι είναι καινούργιο και υπάρχει ζήτηση καθώς βολεύει για Αττική οδό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...