Προς το περιεχόμενο

ενοικίαση βάρκας. χρειάζομαι δίπλωμα;


kep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τεπόζιτο πάνω στην μηχανή (ενσωματωμένο) έχουν μόνο μερικές μηχανές μικρής ιπποδύναμης, 4 ή 5 ίππων ασπούμε. Οι μεγαλύτερες έχουν εξωτερικό τεπόζιτο (φορητό βέβαια). Συνήθως είναι 20 λίτρων. Η κατανάλωση είναι ανάλογη της ιπποδύναμης, του μεγέθους της βάρκας, και του γκαζιού που θα δίνεις. Γενικά με τα νοικιάρικα βαρκάκια με 20 λίτρα μπορείς να τριγυρνάς όλη μέρα από παραλία σε παραλία αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την άδεια χειριστή και ιπποδύναμη ταχυπλόων ο Γενικός Κανονισμός Λιμένα, άρθρο 20 λέει

ΤΑΧΥΠΛΟΟ ΣΚΑΦΟΣ:

Η λέμβος ή το μικρό σκάφος που από τον ισχύοντα Γενικό Κανονισμό Λιμένα χαρακτηρίζεται ως ταχύπλοο και που είναι:Κάθε μηχανοκίνητο σκάφος αναψυχής το οποίο είναι ιδιωτικής χρήσης ή εκμισθώνεται ή χρησιμοποιείται από τον εκμισθωτή και:

α) ανεξάρτητα από τον τύπο ή και το υλικό κατασκευής του φέρει

-εξωλέμβια μηχανή συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 30 ΗΡ ή

-έσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 40 ΗΡ ή

- εσωλέμβια πετρελαιομηχανή πάνω από 70 ΗΡ ή

β) είναι πνευστού τύπου (φουσκωτό) στο σύνολο του ή μέρος αυτού ή ανεξάρτητα από το υλικό κατασκευής του είναι διπλής ή πολλαπλής γάστρας ή γάστρας τύπου V και φέρει

- εξωλέμβια μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ ή

- έσω/εξωλέμβια μηχανή ή εσωλέμβια βενζινομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 40 ΗΡ ή

- εσωλέμβια πετρελαιομηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 50 ΗΡ ή

γ) ανεξάρτητα από τον τύπο ή το υλικό κατασκευής του φέρει μηχανή μέγιστης συνεχούς ιπποδύναμης πάνω από 15 ΗΡ και έχει σύστημα πρόωσης με υδραυλική αντίδραση (water jet).

Ταχύπλοο επίσης θεωρείται το θαλάσσιο μοτοποδήλατο και το HOVER CRAFT, η έννοια των οποίων δίνεται στον παρόντα Γενικό Κανονισμό Λιμένα.

Δεν θεωρείται ταχύπλοο το ξύλινο σκάφος, που φέρει εσωλέμβια μηχανή, τύπων παραδοσιακών όπως των τύπων «τσερνίκι», «βαρκαλάς», «πέραμα», «τρεχαντήρι», «λίμπερτυ», «κούντουλα», «υδραίικο» και όποιο άλλο σκάφος συναφούς-συγγενούς τύπου εγκρίνεται από τη Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.

>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 χρόνια αργότερα...

Σκεύτομαι να νοικιάσω μια βάρκα στον Πόρο για να πάς από το Λιμάνι - Δασκάλιο. Η ιδέα είναι να βρω μια που να έχει μηχανή < 15hp ώστε να μην χρειάζομαι άδεια χειρηστή ταχύπλοου. Παραταύτα θα ήθελα να ξέρω τι άλλα χρειάζομαι ώστςε ν αοδηγήσω μια τέτοια βάρκα και πως μπορώ να τα μάθω. Εννοώ δεν θέλω να το πάρω ελαφρά τη καρδία το θέμα.

 

Η ιδέα είναι να πάρω μια βάρκα απόγευμα να πάω στο σημείο που θέλω Δασκάλιο και να κοιμηθώ εκεί μετά να πάω στο εξωκλήσι να εκκλησιαστώ και μετά να επιστρέψω στο Λιμάνι. Όμως απο θέμα ασφάλειας δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω αλλά και πως να δέσω ασφαλώς μια βάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Σκεύτομαι να νοικιάσω μια βάρκα στον Πόρο για να πάς από το Λιμάνι - Δασκάλιο. Η ιδέα είναι να βρω μια που να έχει μηχανή < 15hp ώστε να μην χρειάζομαι άδεια χειρηστή ταχύπλοου. Παραταύτα θα ήθελα να ξέρω τι άλλα χρειάζομαι ώστςε ν αοδηγήσω μια τέτοια βάρκα και πως μπορώ να τα μάθω. Εννοώ δεν θέλω να το πάρω ελαφρά τη καρδία το θέμα.

 

Η ιδέα είναι να πάρω μια βάρκα απόγευμα να πάω στο σημείο που θέλω Δασκάλιο και να κοιμηθώ εκεί μετά να πάω στο εξωκλήσι να εκκλησιαστώ και μετά να επιστρέψω στο Λιμάνι. Όμως απο θέμα ασφάλειας δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω αλλά και πως να δέσω ασφαλώς μια βάρκα.

Εχεις καθόλου ιδέα πως να χειριστείς μια βάρκα;Με την θάλασσα δεν παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εχεις καθόλου ιδέα πως να χειριστείς μια βάρκα;Με την θάλασσα δεν παίζεις.

Όχι γι αυτό ρωτώ πως μπορώ να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PC_MAGAS είπε

Όχι γι αυτό ρωτώ πως μπορώ να μάθω.

Βρες κάποιον να σε πάει,αν είναι εκκλησία εκει θα πηγαίνουν και άλλοι και θα πας μαζί τους.

Χωρίς να έχεις ιδέα και μονος σου είναι ότι πιο λάθος μπορείς να κάνεις.Γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Σκεύτομαι να νοικιάσω μια βάρκα στον Πόρο για να πάς από το Λιμάνι - Δασκάλιο. Η ιδέα είναι να βρω μια που να έχει μηχανή < 15hp ώστε να μην χρειάζομαι άδεια χειρηστή ταχύπλοου. Παραταύτα θα ήθελα να ξέρω τι άλλα χρειάζομαι ώστςε ν αοδηγήσω μια τέτοια βάρκα και πως μπορώ να τα μάθω. Εννοώ δεν θέλω να το πάρω ελαφρά τη καρδία το θέμα.

 

Η ιδέα είναι να πάρω μια βάρκα απόγευμα να πάω στο σημείο που θέλω Δασκάλιο και να κοιμηθώ εκεί μετά να πάω στο εξωκλήσι να εκκλησιαστώ και μετά να επιστρέψω στο Λιμάνι. Όμως απο θέμα ασφάλειας δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω αλλά και πως να δέσω ασφαλώς μια βάρκα.

Τι αποσταση ειναι αυτο?

Για τοσο μικρη ιπποδυναμη θες την απολυτη νηνεμια για να ταξιδεψεις...

Σιγουρα θα πιτσιλιστεις η θα βραχεις, και θεωρω πως δε θα καταφερεις να δεσεις η να αγκυροβολησεις σωστα.

don't do it faidon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

Σκεύτομαι να νοικιάσω μια βάρκα στον Πόρο για να πάς από το Λιμάνι - Δασκάλιο. Η ιδέα είναι να βρω μια που να έχει μηχανή < 15hp ώστε να μην χρειάζομαι άδεια χειρηστή ταχύπλοου. Παραταύτα θα ήθελα να ξέρω τι άλλα χρειάζομαι ώστςε ν αοδηγήσω μια τέτοια βάρκα και πως μπορώ να τα μάθω. Εννοώ δεν θέλω να το πάρω ελαφρά τη καρδία το θέμα.

 

Η ιδέα είναι να πάρω μια βάρκα απόγευμα να πάω στο σημείο που θέλω Δασκάλιο και να κοιμηθώ εκεί μετά να πάω στο εξωκλήσι να εκκλησιαστώ και μετά να επιστρέψω στο Λιμάνι. Όμως απο θέμα ασφάλειας δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω αλλά και πως να δέσω ασφαλώς μια βάρκα.

Ξεκίνα διαβάζοντας το παρακάτω:

Τι να προσέξεις όταν νοικιάζεις βάρκα. Συμβουλές για νέους καπετάνιους (organiclife.gr)

Πάντως πολύ πιο φτηνά - και φυσικά πολύ πιο εύκολα - θα σου βγει αν σε πάει και σε φέρει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Όχι γι αυτό ρωτώ πως μπορώ να μάθω.

Καλυτερα εφοσον δεν εχεις επαφη να μη το σκεφτεσαι καν, ποσο μάλλον να το κάνεις...

Επισης με 15 ιππους και 4.5-5 μετρα μπανιερα μόλις σε πιασει η μπουκαδουρα του σαρωνικου (για να μην αναφερω καν τα μελτεμια) θα ξεκινησεις νωριτερα τις ψαλμωδίες και τις προσευχες απο τον εκκλησιασμό...

Σκεψου οτι με 5,5-6 μετρα και 40 ιππους μηχανη με3 μποφορ αρχιζεις και τα βλεπεις ζόρικα ακομα και με κάποιες γνωσεις λόγω χαμηλου βάρους/ ανυπαρκτου βυθισματος/ελλειψης ισχύος...*

Βρες καποιον με σκαφος να σε παει, δωσε του κατι για τις βενζινες του...

 

*και στα λεω αυτα έχοντας διπλωματα ταχυπλοου και ιστιοφόρου και εχοντας ταξιδεψει δεκάδες ώρες ως σκιππερ με 44αρι έως και 55αρι σκαφος (~18 m) και ταχυπλοα με διπλες εσω- μηχανες και πολλές εκατονταδες ιππους που σου βγαζουν ευκολα 65 κομβους στο νερο

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απόσταση ειναι 100μ. Ακόμα και κολυμπώντας πας. Ή βλέπω κάτι λάθος?

https://goo.gl/maps/eCM7jQtFdHVghsd78

image.png.3e48a8e5fc062f03a4dcfc4785bae12a.png

 

image.png.d0a940692343839928093c42e70b52d1.png

9 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Τι αποσταση ειναι αυτο?

100μ !!!

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κοντα αλλα οπως ειπωθηκε δεν ειναι τοσο απλο αν δεν εχεις καμμια εμπειρια

ακομα και με κουπι θα δυσκολευτει καποιος αν εχει λιγο κυματισμο

αν αυτο θελεις να το κανεις μια η 2 φορες δεν αξιζει το κοπο...βρες καποιον να σε παει ....οπως πανε ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Η απόσταση ειναι 100μ. Ακόμα και κολυμπώντας πας. Ή βλέπω κάτι λάθος?

https://goo.gl/maps/eCM7jQtFdHVghsd78

image.png.3e48a8e5fc062f03a4dcfc4785bae12a.png

 

image.png.d0a940692343839928093c42e70b52d1.png

100μ !!!

περιπου 1.7 μιλια σε ευθεια ειναι (σαφως δε πας ευθεια αλλα γιαλο γιαλο οποτε ευκολα 3 μιλια)

image.png.8c7bfbb89fe6ca4d8f61ffce2ea6d204.png

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

ειναι κοντα αλλα οπως ειπωθηκε δεν ειναι τοσο απλο αν δεν εχεις καμμια εμπειρια

ακομα και με κουπι θα δυσκολευτει καποιος αν εχει λιγο κυματισμο

αν αυτο θελεις να το κανεις μια η 2 φορες δεν αξιζει το κοπο...βρες καποιον να σε παει ....οπως πανε ολοι

100μ είναι. Μια κανονική μέρα χωρίς κύμα, τα παει κολυμπώντας, με βάρκα jumbo, με μπρατσάκια, με φουσκωτό μονόκερο και γενικά με κάθε τρόπο. Είναι 100μ μόνο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...