Προς το περιεχόμενο

YouTube: Γιορτάζει τα 8 χρόνια με εντυπωσιακά στατιστικά στοιχεία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμπληρώνοντας 8 χρόνια λειτουργίας, το YouTube μας θυμίζει το σημαντικό ρόλο που παίζει στο Internet με στατιστικά που εντυπωσιάζουν.Ίσως το χαρακτηριστικότερο στατιστικό που ανακοίνωσε το YouTube έχει να κάνει με το ότι κάθε λεπτό, ανεβαίνουν στην υπηρεσία βίντεο διάρκειας 100 ωρών η αλλιώς 4 ημερών. Το 2011 ο αριθμός αυτός έφτανε τις 48 ώρες βίντεο και ένα χρόνο μετά είχε φτάσει τις 72 ώρες βίντεο πάντα ανά λεπτό.

 

Όπως και το Facebook, το YouTube χρησιμοποιείται από περισσότερο από ένα δισ. χρήστες το μήνα και με βάση τα ρεκόρ θεάσεων, το YouTube αναφέρει το πόσο απρόβλεπτοι είναι από τη στιγμή που κανείς δε θα μπορούσε να προβλέψει το ρεκόρ του Gangnam Style και του Sesame Street.

 

Το πλάνο της Google γι' αυτή τη χρονιά προβλέπει κανάλια επί πληρωμή με στόχο να ανταγωνιστεί άλλες παρόμοιες υπηρεσίες όπως αυτή του Hulu και του Netflix αν και σε περιορισμένες χώρες αρχικά.

 

Link.png Site: youtube.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να ρωτήσω κάτι άλλο. Πόσα όμως από αυτά τα βίντεο που ανεβαίνουν είναι διπλά και τριπλά; Και εξηγώ. Εμένα μερικά βιντεάκια μου αρέσουν και κάνω το εξής, τα κατεβάζω στον υπολογιστή μου από το Youtube, βγάζω Ελληνικούς υπότιτλους και το ξαναανεβάζω στο Youtube με τους υπότιτλους σε ξεχωριστό stream και όχι hardcode μέσα στο βίντεο (δηλαδή δεν κάνω κάποια επεξεργασία στο βίντεο, απλώς το κατεβάζω για να το έχω σαν βοήθημα την ώρα που βγάζω τους υπότιτλους). Για όσοους ξέρουν το Youtube δείνει την δυνατότητα να αναβάζουμε ξεχωριστά πολλαπλούς υπότιτλους και μπορούμε να τους ενεργοποιούμε ή απενεργοποιούμε από ένα κουμπάκι κατά την διάρκεια της αναπαραγωγής. Οπότε στην ουσία έχω κατεβάσει ένα βιντεάκι και το έχω ξαναανεβάσει δηλαδή στην ουσία υπάρχει 2 φορές. Αυτό πως το μετράνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το YouTube το τελευταίο καιρο σέρνεται ... Και όχι δεν φταίει Πάροχος .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Σέρνεται για όλο το κόσμο, άσε που αν κάνεις το λάθος και μετακινήσεις τον δρομέα χάνει το buffered και αρχίζει πάλι να ξανακατεβάζει. (εννοείται σέρνοντας). Ψώφος στο youtube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέρνεται για όλο το κόσμο, άσε που αν κάνεις το λάθος και μετακινήσεις τον δρομέα χάνει το buffered και αρχίζει πάλι να ξανακατεβάζει. (εννοείται σέρνοντας). Ψώφος στο youtube.

first world problems..

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...