Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Κάθησα κ διάβασα όλα τα post γιατί έκανα αίτιση σε ένα KEK (για πρώτη φορά) για τα νέα voucher.

 

- Αυτό που μ έκανε εντύπωση ήταν πως τα ΚΕΚ για κάθε άτομο πάιρνουν περισσότερα λεφτά (καπου στα 1000 διάβασα) απ ότι ο ίδιος ο ωφελούμενος!! (αν ισχύει).

- Προβληματιζόμουν ότι αν με πάρουν κ αρχίσει το πρόγραμμα σύντομα δεν θα μπορώ να ανανεώσω τη κάρτα ανεργίας, επειδή αναμένονται κ νέα κοινωφελή και θα ήθελα να δοκιμάσω κ εκεί. Απο ότι διάβασα όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Κανονικά σε όλη τη διάρκει του προγράμματος ανανεώνεις τη κάρτα ανεργίας.

 

Κ 2 ερωτήσεις. 1) Με πήραν απο το ΚΕΚ που είχα κάνει αίτηση κ μου είπαν να πάω τα πιστοποιητικά-λογαριασμό τράπεζας κτλ. Τα θέλουν για να κάνουν επαλήθευση τα προσόντα μου? Ρωτάω επειδή ακόμα δεν ξεκίνησαν επίσημα οι αιτήσεις. Κ άντε τα πτυχία, ο λογαριασμός τράπεζας??

 

2) Πως γίνεται η εύρεση εταιρειών αργότερα που θεωρώ είναι κ το σημαντικότερο κομμάτι του προγράμματος. Σ δίνει το ΚΕΚ λίστα κ δηλώνεις η πάς γ συνέντευξη? Δηλώνεις απο πριν κατηγορίες επιχειρήσεων? Η απλά κατευθείαν σ λέει το ΚΕΚ εσυ θα πας εκεί θες δεν θες??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

D_artagnan

Τα ΚΕΚ έχουν αρχίσει μία επιθετική πολιτική και παίρνουν τηλέφωνα και λένε ελάτε να κάνετε αιτήσεις για το νέο πρόγραμμα voucher κτλ.

Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί το νέο voucher ούτε ξέρουμε τι είναι ούτε πως θα υλοποιηθεί!

Προσοχή για μένα μην κάνετε αιτήσεις πουθενά, παρά μόνο στην επίσημη ιστοσελίδα του υπουργείου όταν ανακοινωθεί το νέο πρόγραμμα!

Η κάρτα για να συμμετέχεις στα προγράμματα πρέπει να ανανεώνετε καθ΄ όλη την διάρκεια του προγράμματος.

Τα δικαιολογητικά τι να τα κάνουν απ' την στιγμή που δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα.

Όταν κάνεις την αίτηση και επιλεχθείς τότε τους πας και τα δικαιολογητικά.

Για το πρόγραμμα που τρέχει μπορώ να σου πω ότι οι καταρτιζόμενοι παίρνουν 2400€ μικτά για Δ.Ε. - ΙΕΚ και 2700€ μικτά για ΤΕΙ – ΑΕΙ. Τα ΚΕΚ παίρνουν 900€ ή 950€

Γενικά εσύ επιλέγεις σε ποιο ΚΕΚ θες να πας και ποια εταιρεία σου αρέσει.

Υπάρχει στο κάθε ΚΕΚ λίστα με τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις.

Τώρα ακούω διάφορα κουλά όπως ότι σε πολλά ΚΕΚ δεν διαλέγουν οι καταρτιζόμενοι τις επιχειρήσεις κτλ.

Βάση της πρόσκλησης (γι' αυτά που τρέχουν μέχρι τώρα πάντα) ο καταρτιζόμενος διαλέγει το ΚΕΚ που θέλει και αν του κάνουν από τις επιχειρήσεις που έχει!

Στο νέο πρόγραμμα συζητείται ότι τις επιχειρήσεις θα τις διαλέγει ο ΟΑΕΔ.... κανείς δεν ξέρει σίγουρα μέχρι να ανακοινωθεί.

Πάντως και σε ΚΕΚ να κάνατε αίτηση... μπορείτε να πάτε και αφού επιλεχθείτε όπου εσείς θέλετε δεν σας δεσμεύει κανείς και σε τίποτα.

Το “μόνο σε μας μπορείτε να εξαργυρώσετε την επιταγή επειδή κάνατε την αίτηση σε μας” δεν ισχύει!!!

Διαλέξτε φορέα που σας αντιπροσωπεύει , που σας ενημερώνει και πρωτίστως σας προστατεύει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/28804/anergoi-pou-symmetexoun-se-programmata-tha-plirosoun-foro-1-200-evro

 

 

Παιδιά τι γίνεται με αυτό το θέμα; Αν κάνει κάποιος φορολογική ας μας ενημερώσει προσεχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Αγαπητέ/η,

η πληρωμή για το voucher θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα μετά το Πάσχα. Μας ενημέρωσαν από το Υπουργείο ότι , αν και καταβλήθηκαν από το φορέα μας, οι ασφαλιστικές σας εισφορές από λάθος του συστήματος δεν φαινόταν αυτό ηλεκτρονικά στη βάση τους. για αυτό τον λόγο θα υπάρχει κάποια επιπλέον καθυστέρηση.

αν δεν πληρωθείτε μέχρι την Μεγάλη Τετάρτη, τότε η πληρωμή θα γίνει αμέσως μετά το Πάσχα!

 

Ευχαριστώ για τη υπομονή σου,...." 

 

Αυτό μου ήρθε απο το ΚΕΚ.....έχει συμβεί σε κανέναν άλλο........ααααα, τελειώσα 22 ιανουαριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

" Αγαπητέ/η,
η πληρωμή για το voucher θα γίνει κατά πάσα πιθανότητα μετά το Πάσχα. Μας ενημέρωσαν από το Υπουργείο ότι , αν και καταβλήθηκαν από το φορέα μας, οι ασφαλιστικές σας εισφορές από λάθος του συστήματος δεν φαινόταν αυτό ηλεκτρονικά στη βάση τους. για αυτό τον λόγο θα υπάρχει κάποια επιπλέον καθυστέρηση.
αν δεν πληρωθείτε μέχρι την Μεγάλη Τετάρτη, τότε η πληρωμή θα γίνει αμέσως μετά το Πάσχα!
 
Ευχαριστώ για τη υπομονή σου,...." 
 
Αυτό μου ήρθε απο το ΚΕΚ.....έχει συμβεί σε κανέναν άλλο........ααααα, τελειώσα 22 ιανουαριου

 

ΣΟΥ ΗΡΘΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασφαλιστικές σας εισφορές καταβάλλονται στο ΙΚΑ και αποστέλλονται αντίγραφα πληρωμής (ότι πράγματι δηλαδή πληρώθηκαν) μαζί με τα άλλα χαρτιά στο Υπουργείο σαν δικαιολογητικά για την πληρωμή. Ακριβώς , από εκεί και πέρα δίνεται η εντολή πληρωμής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να ηρθε το στομα μου στη θεση του. Και η καρδια μου εχει κανονικο παλι ρυθμο. Ειμουν ετοιμος να ριξω πιστολια σημερα με αυτα που ακουγα. Ειχα απιβδισει. Λεω δουλευω 8 μηνες (ειμαι και στου τουρισμου). Εχω δει 305 ευρω και θα μου τα παρει και η εφορια. Με ολο το σεβασμο αλλα αγανακτισα. Τουλαχιστον θα το τσεκαρουν το θεμα κατι ειναι και αυτο. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, μηπως πληρωθηκε κανεις χθες ή σημερα;

ρωτησα στο παρακαταθηκων και δανειων απο την αλλη εβδομαδα τωρα ειναι σε αδεια...απο ποιο εισαι κ ποτε τελιωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...