Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα! θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κάνω μια ερώτηση!

είχα την τύχη φέτος να είμαι στους επιτυχόντες της επιταγής για 18-24..το ΚΕΚ με το οποίο συνεργάζομαι είναι άψογο μπορώ να πω σε όλα του! ωστόσο θέλω να ρωτήσω (κυρίως εσένα politechnon) κάτι διευκρινιστικό! έχω στα χέρια μου την τριμερή σύμβαση υπογεγραμμένη, αλλά πουθενά δεν βλέπω κάτι για την πληρωμή μου!

μόνο στην παράγραφο που αναφέρει για τις υποχρεώσεις των παρόχων κατάρτισης αναφέρει πληρωμή 560 ευρώ για 18-14 ετών, αλλά νομίζω πως αυτό αφορά την πληρωμή των Κέντρων δια βίου μάθησης και όχι των ωφελουμένων! σωστά?

από τι μου είπε μια φίλη που είχε λάβει πέρσι μέρος, η σύμβασή της ανέφερε με κάθε λεπτομέρεια τα χρήματα που θα λάμβανε και τις δόσεις-φάσεις κτλ! θα ήθελα να γνωρίζω προτού παραδώσω την σύμβαση και στα χέρια του ΚΕΚ αύριο ή μεθαύριο, παρότι είναι πολύ εξυπηρετικοί και πραγματικά δείχνουν να ενδιαφέρονται για τα παιδιά που αναλαμβάνουν,πλέον δεν έχω εμπιστοσύνη πουθενά με τόσα που βλέπω και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να με ενημερώσει!

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

*μόλις μίλησα με το ΚΕΚ και με διαβεβαίωσαν πως δεν μπορούν να επεξεργαστούν την σύμβαση και πως δεν υπάρχει κάποια συμπληρωματική σύμβαση αργότερα μετά την θεωρία όπου αναφέρεται το ποσό που λαμβάνουν οι ωφελούμενοι..

δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι καλό αυτό..αν και φαντάζομαι πως επειδή ελέγχονται δεν μπορούν να κάνουν τίποτα στους ωφελούμενους όσοι είναι "λαμόγια"..

Επεξ/σία από lalala2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Είμαι και εγώ επιτυχούσα στο Voucher 25-29 και έχω κάνει επιλογή παρόχου...Διάβασα ότι έχετε υπογράψει την τριμερής σύμβαση και αναρωτιέμαι αν έχει αναρτηθεί στο σύστημα η τριμερης σύμβαση 2014 γιατί το κεκ μου είπε ότι θα με ειδιποιήσει όταν βγει γιατί έχω βρει και επιχείρηση πρακτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παρότι έχω υπογράψει, σήμερα θα καταφέρω να την παραδώσω στο ΚΕΚ και θα ρωτήσω σχετικά..φαντάζομαι πως εξαρτάται από το κάθε ΚΕΚ το πόσο γρήγορα θα το ανεβάσει.. αν και για να ξεκινήσουν τα θεωρητικά που για πολύ κόσμο ξεκινάνε την άλλη εβδομάδα απ όσο γνωρίζω είναι απαραίτητο να έχουν καταχωρηθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σε όλους. 
Δεν ξέρω πόσους αφορά αυτό που θα σας πω, γιατί πλέον οι περισσότεροι μιλάτε για το καινούριο voucher.

Λοιπόν, επικοινώνησα με το Παρακαταθηκών και Δανείων σχετικά με το πότε θα γίνει η πληρωμή όσων έχουν τελειώσει την πρακτική τους και έχουν ελεγχθεί οι φάκελοί τους  από την ΕΥΕ-ΕΚΤ και μου απάντησαν ότι δεν τους έχουν πιστώσει χρήματα για να μας πληρώσουν. Δεν μπορούσε να μου δώσει καμία συγκεκριμένη ημερομηνία γιατί και η ίδια δεν έχει καμία επίσημη πληροφόρηση. 

 

 

Υ.Γ ίσως όμως να αφορά και όσους θα ξεκινήσετε τώρα το πρόγραμμα για να ξέρετε ότι δεν θα πληρωθείτε στην ώρα σας.

Επεξ/σία από elenalnta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Υπάρχουν ΚΕΚ που αρχίζουν σεμινάρια; Ρωτάω γιατί αρχίζω να σκέφτομαι μήπως δεν πάει κάτιι καλά με το κεκ που επέλεξα...γιατί μου λένε ότι δεν έχουν βγει οι συμβάσεις στο www.voucher.gov.gr γι αυτο και δεν αρχίζουν τμήματα καραρτισης.Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει ξεκινησει καταρτιση ας με ενημερώσει για να απευθυνθώ στο κεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aelin

Δυστυχώς γι αυτούς που μοριοδοτήθηκαν παραπάνω απ’ αυτό που δικαιούνται  είναι εκτός. Έπρεπε μόνο κατά την περίοδο των ενστάσεων να κάνεις ένσταση. Τώρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα δυστυχώς είσαι εκτός προγράμματος.

Και στο υπουργείο να πάρεις το ίδιο θα σου πουν!

 

 

lalala2

καλησπέρα! θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να κάνω μια ερώτηση!

είχα την τύχη φέτος να είμαι στους επιτυχόντες της επιταγής για 18-24..το ΚΕΚ με το οποίο συνεργάζομαι είναι άψογο μπορώ να πω σε όλα του! ωστόσο θέλω να ρωτήσω (κυρίως εσένα politechnon) κάτι διευκρινιστικό! έχω στα χέρια μου την τριμερή σύμβαση υπογεγραμμένη, αλλά πουθενά δεν βλέπω κάτι για την πληρωμή μου!

μόνο στην παράγραφο που αναφέρει για τις υποχρεώσεις των παρόχων κατάρτισης αναφέρει πληρωμή 560 ευρώ για 18-14 ετών, αλλά νομίζω πως αυτό αφορά την πληρωμή των Κέντρων δια βίου μάθησης και όχι των ωφελουμένων! σωστά?

 

Σωστά!

Στις συμβάσεις δεν το αναφέρει.

Το αναφέρει όμως στην πρόσκληση που είναι αναρτημένη (σελίδα 62) στο www.voucher.gov.gr

18-24

ΑΕΙ-ΤΕΙ = 2410€ (480€ θεωρητικό επίδομα) (1930 επίδομα πρακτικής) μικτά!

Δ.Ε-ΙΕΚ = 2240€ (720€ θεωρητικό επίδομα) (1520 επίδομα πρακτικής) μικτά!

 

 

lalala2

Κάνεις τον έλεγχο των χαρτιών, περνάς τα στοιχεία της επιχείρησης πρακτικής στο σύστημα και κατά την τοποθέτηση του ωφελούμενου στο τμήμα δύνεται η δυνατότητα να εκτυπωθεί η σύμβαση, και μετά την υπογράφετε.

 

elia88

Πράγματι υπάρχει ένα μικρό θεματάκι γιατί δεν μπορεί να περάσει ο πάροχος τις επιχειρήσεις. Πιστεύω θα λυθεί σύντομα αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Να ρωτήσω και κατι άλλο...έχω κάνει επιλογή παροχου όπως είπα και παραπάνω και έχω βρει και επιχείρηση αλλά δεν έχω υπογράψει ακόμη κάτι και ανησυχώ....δεν προχωρά καθόλου η διαδικασία!Οφειλέται στο σύστημα όπως μου λένε ή κάτι δεν πάει καλά;


Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Να ρωτήσω και κατι άλλο...έχω κάνει επιλογή παροχου όπως είπα και παραπάνω και έχω βρει και επιχείρηση αλλά δεν έχω υπογράψει ακόμη κάτι και ανησυχώ....δεν προχωρά καθόλου η διαδικασία!Οφειλέται στο σύστημα όπως μου λένε ή κάτι δεν πάει καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kathytherion

Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω κι εγώ, αλλά πράγματι έπρεπε να δηλωθεί το «οικογενειακό εισόδημα».

Γι αυτούς που δηλώσανε λιγότερο εισόδημα, δηλαδή πήραν παραπάνω μόρια απ’ ότι τους αναλογούσε, είναι εκτός μητρώου.

Δεν έχει σημασία το 2014 τι ήσουν ή τι έκανες. Οι φορολογικές δηλώσεις που υποβάλουμε το 2014 είναι για τα εισοδήματα του έτους 2013. Οπότε εσύ ήσουν φοιτήτρια το 2013, που συνεπάγετε προστατευόμενο μέλος και έπρεπε να δηλώσεις το οικογενειακό εισόδημα.

Δυστυχώς είσαι εκτός μητρώου, εκτός αν το οικογενειακό εισόδημα είναι 0.

Αυτο ισχυει ακομη και αν κανω δικη μου φορολογικη δηλωση?(η οποια ειναι μηδενικη)

Παντως δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη,αν καποιος 23 χρονων δεν ειναι φοιτητης-προστατευομενο μελος που να εχει μια στηριξη απο τους γονεις πως θα ζησει πο το voucher που τον πληρωνει εκ των υστερων?

εκ των πραγματων οι ωφελουμενοι πρεπει να χουν εξασφαλισμενη κατοικια, τροφη κλπ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elia88

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, είμαστε στην μέση της διαδικασίας των 1ων επιλεγέντων όπου γι αυτό υπάρχει και το περιθώριο των 2 μηνών για την ενεργοποίηση και την υπογραφή της σύμβασης. Οπότε μέχρι 7/12/14 έχεις περιθώριο.

Υπήρχε όπως προανέφερα και στο προηγούμενο post μου και ένα θεματάκι με το σύστημα και την καταχώρηση των επιχειρήσεων, ώστε να εμφανιστούν οι συμβάσεις και να υπογραφούν.

Το πρόγραμμα αν υλοποιείται σωστά με την διαδικασία συνεντεύξεων με επιχειρήσεις κτλ, πρέπει να κατανοήσουμε ότι αυτό θέλει χρόνο για να γίνει σύζευξη επιχειρήσεων και ωφελουμένων για όλο το τμήμα. Μπορεί για κάποιον να βρεθεί ποιο εύκολα μία επιχείρηση και για κάποιον άλλον να χρειαστεί λίγο παραπάνω χρόνος.

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ξαναλέω γιατί υπάρχει περιθώριο μέχρι τις 7/12.

Εγώ θα ανησυχούσα πολύ περισσότερο αν μέσα σε 10 μέρες είχαν υπογράψει όλοι και ξεκινούσαν τα θεωρητικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πρόγραμμα αν υλοποιείται σωστά με την διαδικασία συνεντεύξεων με επιχειρήσεις κτλ, πρέπει να κατανοήσουμε ότι αυτό θέλει χρόνο για να γίνει σύζευξη επιχειρήσεων και ωφελουμένων για όλο το τμήμα. Μπορεί για κάποιον να βρεθεί ποιο εύκολα μία επιχείρηση και για κάποιον άλλον να χρειαστεί λίγο παραπάνω χρόνος.

 

 

Εντάξει αστεία πράγματα τώρα.Καθόλου χρόνο δεν χρειάζεται η σύζευξη.Απλώς συμβαίνουν δύο πράγματα.

1ον)Τα ΚΕΚ παρότι τσιμπάνε ένα χιλιάρικο για κάθε έναν που εξαργυρώνει την επιταγή του σε αυτά, δεν είναι διατεθειμένα να πληρώσουν ούτε μισό ευρώ να προσλάβουν κάποιο επιπλέον άτομο για να βγει η δουλειά. Με αποτέλεσμα να μαζεύονται πολλά άτομα-ωφελούμενοι, το προσωπικό να μην μπορεί να ανταποκριθεί και φυσικό αποτέλεσμα να παρατηρούνται αυτές οι καθυστερήσεις.

2ον)Το κάθε ΚΕΚ έχει πάρε-δώσε με συγκεκριμένους εργοδότες οπότε τρενάρει όσο μπορεί την διαδικασία των συνεντεύξεων για να έρθει στο πάρα πέντε και να πει: βουτσερά πήγαινε εκεί που σε στέλνουμε γιατί θα χάσεις την προθεσμία και εάν επιλεγείς κάποια άλλη φορά θα σε αφήσουμε να διαλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

provokatoras

Εγώ μίλησα για σωστή διαδικασία υλοποίησης του προγράμματος!

Θεωρείς ότι είναι εύκολο για 10-20 παιδιά να βρεις την κατάλληλη επιχείρηση με προοπτική και μεταγενέστερης απασχόλησης;

Δηλαδή θεωρείς εύκολο να δεις και να μιλήσεις με το κάθε παιδί τι θέλει τι έχει σπουδάσει  κτλ… να του φτιάξεις το βιογραφικό του (γιατί το 80% από τα βιογραφικά που έχω δει είναι απλά απαράδεκτα…), να κανονίσεις με τις επιχειρήσεις να πάνε σε συνεντεύξεις να δούνε 5-10 επιχειρήσεις στον τομέα που τους ενδιαφέρει και να αποφασίσουν μέσα σε 15 μέρες όλοι; Και έχεις την εντύπωση ότι σε ένα τμήμα είναι όλοι τσακάλια με πτυχία και είναι περιζήτητη στην αγορά;

Αυτό έχει να κάνει με το προσωπικό του Κέντρου Δια βίου Μάθησης η με τα παιδιά;

 

Και μάλλον δεν έχεις κατανοήσει ότι  πλέον οι επιχειρήσεις δεν μπορούν να παίρνουν σωρηδόν όπως σε παλαιότερα προγράμματα κάθε 2 μήνες ωφελούμενους, αλλά μέχρι το 2016 θα μπορούν να απορροφήσουν μόνο αυτό που τους αναλογεί με αποτέλεσμα πλέον να ψάχνουν τον καταλληλότερο για την θέση που χρειάζονται;

Και στο κάτω-κάτω το ΚΕΚ σιγά με το συμφέρει να σε τρενάρει 2 μήνες για να σε εκβιάζει. Ίσα ίσα που θα ήθελε τα τμήματα να ξεκινούν όσο το δυνατόν γρηγορότερα ώστε να ξεκινήσει το επόμενο τμήμα.

Γι αυτό και ανέφερα να σας τρομάζει αν όλα γίνονται γρήγορα και ξεκινά αμέσως, γιατί τότε ακριβώς δεν ψάχνεις την κατάλληλη επιχείρηση και δεν πας με στόχο την μεταγενέστερη πρόσληψη αλλά «τσουβαλάτα» να υλοποιήσεις το πρόγραμμα!

 

Και μία παροιμία λέει… «Όσοι είναι έξω απ' τον χορό, πολλά τραγούδια λένε»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

politechnon

Θα ξεκινήσω από το προοπτική μεταγενέστερης απασχόλησης.Εντάξει όλοι ξέρουμε την πραγματικότητα.Η οποία είναι ότι στα μέχρι τώρα προγράμματα που έχουν γίνει προσλήφθηκε,και αυτό για έξι μήνες,μόλις ο ένας στους δέκα.Το τι λέει το κάθε ΚΕΚ είναι αδιάφορο.Εάν πάρουμε τοις μετρητοίς όσα λένε τότε θα πρέπει όλοι όσοι έχουν προσληφθεί να είναι πολλοί παραπάνω από τον αριθμό των ωφελούμενων.Άρα όποιο ΚΕΚ τάχα προτάσσει αυτό ως επιχείρημα είτε είναι <<αφελές>> είτε πουλάει παπατζηλίκι.Και θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πόσοι από όλους τους επιτυχόντες έχουν ασχοληθεί σε αντικείμενο παραπλήσιο με των σπουδών τους.

 

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου δεν θεωρώ ούτε εύκολη ούτε δύσκολη αυτή την διαδικασία που περιγράφεις.Θέλει απλώς συντονισμό και βεβαίως  αρκετό κόσμο.Αλλά όπως είπα και πριν κανένα ΚΕΚ δεν προσλαμβάνει επιπλέον άτομα για γραμματειακή υποστήριξη,αυτό είναι στην ουσία,για αυτούς τους μήνες που υπάρχει παραπάνω δουλειά.Επίσης όλοι αυτό που περιγράφεις μπορεί να οργανωθεί με ένα απλό πρόγραμμα σαν το Microsoft Office όπου μπορείς να κατηγοριοποιήσεις τα άτομα που σου έχουν έρθει ανάλογα με ηλικία,επίπεδο σπουδών κτλ.Γενικά μπορείς να κάνεις της Παναγιάς τα μάτια.

Για τις συνεντεύξεις τώρα.Πόσος χρόνος χρειάζεται να αναλωθεί;.Ας πούμε δεν είναι 15-20 τα άτομα είναι 40.Σε πέντε μέρες έχεις τελειώσει,και αυτό εάν υπολογίσουμε ότι θα διαθέσεις στον καθένα από μια ώρα,Πράγμα εντελώς τραβηγμένο, ούτε οι συνεντεύξεις του Obama δεν κρατάνε μια ώρα.

Για το βιογραφικό που λες,δεν δέχομαι το 80% .Που και πάλι για την οικονομία της συζήτησης ας δεχτούμε ότι ισχύει,έχεις ένα υπόδειγμα βιογραφικού,από τα εκατοντάδες που βόσκουν στο διαδίκτυο και τους βάζεις όλους να το κάνουν έτσι.Πόσο θα χρειαστεί να το κάνουν αυτό τα 15-20 άτομα.Ένα λεπτό ο καθένας,Δύο;Πέντε;Δεκαπέντε;Υπ'όψιν μιλάμε για νέους ανθρώπους που εδώ και μια δεκαετία έχουν απίστευτη εξοικείωση με τους Η/Υ.Δεν μιλάμε για μπαρμπάδες.

Τώρα για το θέμα των προσόντων.Αυτή η στάνη αυτό το γάλα βγάζει.Και σιγά τις επιχειρήσεις που υπάρχουν στην Ελλάδα και δεν μπορούν να βρουν τον κατάλληλο υποψήφιο.Δεν ζητάει κανείς νανοβιοτεχνολόγο με ειδίκευση στο DNA των μπαρμπούνιων και δεν βρίσκει.Οι περισσότερες επιχειρήσεις ζητάνε άτομα για πωλήσεις,αποθήκες,γραμματειακή υποστήριξη και γενικά δουλειές που δεν απαιτούν κάποιο εξεζητημένο τίτλο σπουδών.

 

Τέτοια προγράμματα δεν γίνονται κάθε δυο μήνες.Σχεδόν ένα κάθε χρόνο γίνεται.Θα θυμάσαι πολύ καλά ότι το παρόν πρόγραμμα ήταν να γίνει την άνοιξη.Αλλά επειδή δεν υπήρχαν λεφτά από το ΕΣΠΑ μετατέθηκε για το μέλλον,Και αφού η κυβέρνηση παρακάλεσε την Ευρωπαϊκή Επιτροπή δόθηκαν κατέξαίρεσιν λεφτά από το επόμενο ΕΣΠΑ για να πραγματοποιηθεί.Μπορεί να έχουμε και εκλογές δεν ξέρει κανείς.

Η προκήρυξη πάντως είναι ξεκάθαρη.Για να έχει μια επιχείρηση δικαίωμα να συμμετάσχει στο επόμενο πρόβλημα θα πρέπει απλώς να έχει κάνει μια έστω πρόσληψη,για εξάμηνο,από το παρόν,Πρώτη φορά διαβάζω ότι υπάρχει πλαφόν.

Αυτό που εσύ ονομάζεις εκβιασμό εγώ το ονομάζω πεπατημένη.Αφού σαν ΚΕΚ έχω επαφές με συγκεκριμένους εργοδότες γιατί να κάτσω να ψάχνω καινούργιους;Τους στέλνω όλους εκεί και καθαρίζω.Όσο για την βιασύνη πριν μια παράγραφο μου έγραφες ότι το ΚΕΚ πρέπει να πάει προσεκτικά γιατί έχει δύσκολη δουλειά.Και τώρα ξαφνικά βιάζεται για να κάνει τμήματα.Υπάρχει μια αντίφαση δεν νομίζεις;Ή από την αρχή θα βιάζεσαι ή καθόλου.

Για την ταχύτητα εγώ ποτέ δεν είπα ότι 7 Οκτωβρίου βγήκαν τα αποτελέσματα 10 Οκτωβρίου θα έπρεπε να είχαν ξεκινήσει τα θεωρητικά.Αλλά ρε αδελφέ ένας μήνας πέρασε και δεν έχει γίνει τίποτα.

 

Θα συμφωνήσω με την παροιμία.

Όταν κάποιος έχει ΚΕΚ και ροκανίζει σαν λίμασμένος λαδοπόντικας τα λεφτά του ΕΣΠΑ σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με την άνεργη πλεμπαριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...