Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

mary1

Μέχρι 7/12/2014 πρέπει να έχουν υπογράψει την σύμβαση.

 

Spect~

Όχι δεν το επιτρέπει το πρόγραμμα αυτό! Πρέπει πρώτα να τελειώσεις την θεωρεία και μετά να ξεκινήσεις την πρακτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mareled

Τι σχέση έχει το Υπουργείο με την έναρξη του τμήματος;

Αυτό έχει να κάνει με το εκάστοτε Κέντρο Δια Βίου Μάθησης και την συμπλήρωση του τμήματος.

Άλλοι φορείς ξεκινούν τμήμα το λιγότερο με 20 άτομα και άλλοι το λιγότερο με 5.

Το Υπουργείο απλά θέλει να δηλωθεί η έναρξη του τμήματος 20 μέρες ποιο πριν!

Το φανταστηκα οτι δεν εχει σχεση κ οτι ηταν η δικαιολογια του ΚΕΚ οταν ρωτησα γτ τοσο αργα θα αρχισουμε τη θεωρια . Ερωτηση επιβεβαιωσης ηταν πιο πολυ. Αυτο παντως με τις συμβασεις που θα τις παρουμε οταν αρχισουμε θεωρια το εχετε ξανακουσει? Τελικα μου εστειλε την συμβαση με μειλ αφου ξυνιστηκε

Επεξ/σία από mareled
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mareled

Άλλοι τις δίνουν εξ’ αρχής, άλλοι τις δίνουν όλες μαζί πριν τη θεωρεία. Αυτό πιστεύω ότι λίγη σημασία έχει από την στιγμή που έχεις ένα αντίγραφο ανυπόγραφο όμοιο.

Η ουσία είναι να την έχει από πριν ο ωφελούμενος αν θέλει να την διαβάσει!

Η μία είναι δική σου ούτως ή άλλως οπότε δεν κατανοώ αν επιμένεις γιατί να μην στην δώσουν.

Πιστεύω καλοπροαίρετα σκεπτόμενος, ότι αν τις δίνουν όλες μαζί είναι για να μη μπερδεύονται στο (σε σένα την έδωσα, στον άλλον δεν την έδωσα κτλ…).

Αλλά ξαναλέω η μία σύμβαση είναι του ωφελούμενου και αν την θέλει εξ’ αρχής δεν μπορείς να του την αρνηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φανταστηκα οτι δεν εχει σχεση κ οτι ηταν η δικαιολογια του ΚΕΚ οταν ρωτησα γτ τοσο αργα θα αρχισουμε τη θεωρια . Ερωτηση επιβεβαιωσης ηταν πιο πολυ. Αυτο παντως με τις συμβασεις που θα τις παρουμε οταν αρχισουμε θεωρια το εχετε ξανακουσει? Τελικα μου εστειλε την συμβαση με μειλ αφου ξυνιστηκε

Και σε εμένα έτσι έγινε στο περσινό. Μάλιστα επειδή ήμουν ο πρώτος που υπέγραψε και περίμενα σχεδόν ένα μήνα χωρίς ενημέρωση, δεν ήξερα καν αν είχε υπογράψει η εταιρία (τους είχα ρίξει άκυρο αρχικά) και είχα κατααγχωθεί.

 

Πάντως αυτό που πρέπει να το δηλώσουν 20 ημέρες πριν δεν το ήξερα. Δηλαδή ξεκινάς θεωρία το νωρίτερο 20 ημέρες αφού υπογράψεις;

 

Μάλιστα το πιο σημαντικό, δηλαδή το ωράριο και το πρόγραμμα, μας το έδωσαν σε όλους μερικές ημέρες πριν την ολοκλήρωση της θεωρίας. Από ότι κατάλαβα το έβγαζαν μέσω υπολογιστικού προγράμματος. Ξεκίναγε δύο, τρεις ημέρες μετά το πέρας της θεωρίας και απλά ήταν όλες οι ημέρες πλην των νόμιμων αργιών.

 

Εγώ υποψιάζομαι ότι δεν στο έδιναν, επειδή νομίζω θεωρητικά πρέπει να είναι παρόντα και τα τρία μέρη που υπογράφουν ταυτόχρονα, οπότε μπορεί να φοβήθηκε ο υπάλληλος μη γίνει καμιά στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miracle Worker

Όχι έκανα λάθος. 20 μέρες ήταν στην προηγούμενη πρόσκληση στα 18-29.

Στα 18-24 και 25-29 το έχουν αλλάξει είναι 5 μέρες πλέον.

(5 μέρες έναρξη τμήματος από την στιγμή που έχει τελειώσει την διαδικασία υπογραφών των συμβάσεων όλους του τμήματος)

 

 

Τι εννοείς το ωράριο στο δίνουνε πριν τη λήξη της θεωρίας;

Το ποιες ώρες και πότε το συμφωνείς στην συνέντευξη με την επιχείρηση! Άρα το ξέρεις κατ’ ουσίαν πριν ακόμα υπογράψεις την σύμβαση.

Για να κάνεις ούτως ή άλλως έναρξη τμήματος στο υπουργείο, το εκάστοτε Κέντρο Δία βίου Μάθησης, στέλνει αναλυτικά το ωριαίο δηλαδή το πρόγραμμα πρακτικής ανά ωφελούμενο, άρα το ξέρει εξ’ αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν όσοι είναι στο πρόγραμμα δικαιούνται να πάρουν συνταγή για γυαλιά μυωπίας;

Επίσης τι γίνεται αν πρέπει να αφαιρέσει προληπτικά κάποια ελιά πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς το ωράριο στο δίνουνε πριν τη λήξη της θεωρίας;

Το ποιες ώρες και πότε το συμφωνείς στην συνέντευξη με την επιχείρηση! Άρα το ξέρεις κατ’ ουσίαν πριν ακόμα υπογράψεις την σύμβαση.

Για να κάνεις ούτως ή άλλως έναρξη τμήματος στο υπουργείο, το εκάστοτε Κέντρο Δία βίου Μάθησης, στέλνει αναλυτικά το ωριαίο δηλαδή το πρόγραμμα πρακτικής ανά ωφελούμενο, άρα το ξέρει εξ’ αρχής.

Τι να σου πω, έτσι έγινε. Μάλιστα επειδή ήταν και τα Χριστούγεννα στη μέση, μας είχαν και παραμονή πρωτοχρονιάς και δεύτερη μέρα του χρόνου, που πολλές επιχειρήσεις ήταν κλειστές.

 

Καλά εμένα η εταιρία δεν πίστευε στα ωράρια, γι' αυτό και στην αρχή δεν πήγα. :) (τελικά καλά ήταν από αυτή την άποψη) Τις μέρες πως να τις ξέρεις όταν δεν έχεις ιδέα πότε θα αρχίσει το τμήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miracle Worker

Μα κάνεις έναρξη τμήματος όπου δηλώνεις στο σύστημα το πότε θα ξεκινήσει το τμήμα (της θεωρίας) και το πρόγραμμα πρακτικής του κάθε καταρτιζόμενου (της πρακτικής).

 

  Porg

Το πρόγραμμα σε καλύπτει για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Οπότε λογικά πρέπει να σε καλύπτει  και γι αυτές τις περιπτώσεις. Αυτό όμως το ΙΚΑ θα στο πει σίγουρα αν τους πεις ότι είσαι σε επιδοτούμενο πρόγραμμα που καλύπτει μόνο το 6,45% για ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να σας ρωτήσω...όταν έκανα την αίτηση έδωσα το ΙΒΑΝ ένος λογαριάσμου που δεν ήξερα ότι είχε κλείσει και στα δικαιολογητικά που έδωσα στο κεκ έδωσα το ΙBAN από καινούργιο λογαριασμό που άνοιξα, τα λέφτα σε ποιον λογαριασμό θα μπουν ή δεν παίζει μεγάλο ρόλο αυτό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phoenix7

Περιμένουμε να ανακοινωθεί, δεν έχουμε κάποια ενημέρωση για τον ακριβή χρόνο ακόμα.

 

 

Nikalmo

Ο λογαριασμός στην τράπεζα για να κλείσει πρέπει να περάσουν 20 χρόνια.

Απλά τίθεται ανενεργός στην περίπτωση που δεν γίνει κίνηση λογαριασμού για κάποιο χρονικό διάστημα.

Μπορείς να τον ενεργοποιήσεις πηγαίνοντας σε έναν υπάλληλο, εκτός ταμείου.

Το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης μπορεί να αλλάξει τον αρ. λογαριασμού πάντως, οπότε αν στο σύστημα είναι το νέο τα χρήματα θα πάνε στον νέο λογαριασμό.

Για μένα κάνε μία ενεργοποίηση στον παλιό για να είσαι σίγουρος 100%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς αν ισχύει το οτι αν έχεις τελειώσει το voucher κανα 3μηνο πριν την λήξη του έτους υπάρχει μεγαλύτερη περίπτωση να μπουν τα λεφτά πάνω στο δίμηνο απο την λήξη ? μου το ειπαν απο ενα κεκ μου το ειπε και άτομο που δουλευε παλιότερα σε άλλο .

παίζει ρόλο η όχι ? (αν ολα γίνουν σωστά ofc και σταλούν τα χαρτιά στην ώρα τους χωρίς παρατράγουδα) 

πάντως δικό μου άτομο τα πήρε στους 2 μηνες τα λεφτά απο το προηγούμενο voucher απο αυτό που ημουν (οχι τουρισμού , ένα άλλο δεν θυμάμαι ποιο) απλά αναρωτιέμαι αν θα τα πάρουμε μέχρι τα Χριστούγεννα, δηλαδή πάνω κάτω στους τρεις μηνες  
 

πήρε κανείς τα λεφτά της πρακτικής απο το τελευταίο τουρισμού ? σε κανα 2-3 μέρες κλείνω 2 μηνες  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο μενα! να ρωτησω ποσα ΚΕΚ υπαρχουν στην περιοχη της Αττικης? υπαρχει καποια ιστοσελιδα οπου αναγραφονται ολα μαζι, και πληροφοριες για το καθενα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...