Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Κατερίνα90

Όχι δε μπορεί να γίνει αυτό γιατί πρέπει πρώτα να αποδείξει ότι πλήρωσε τον εργαζόμενο και μετά να πάρει τα χρήματα της επιδότησης. Και αυτά τα παίρνει με εκθέσεις στον ΟΑΕΔ κάθε 3μηνο.

Και κάτι άλλο, έχω τελειώσει την θεωρία μου από τις 18/12 και δεν έχουν μπει τα λεφτά ακόμα. Όσες φορές έχω ρωτήσει στο κεκ (είναι το μαστερ κεκ) μου λένε ότι ούτε αυτοί ξέρουν κάτι και ότι θα πληρωθούμε απο βδομάδα.. δε τους πιστεύω όμως διότι νομίζω ότι άργησαν πολύ να στείλουν τα χαρτιά μας στο υπουργείο.. 

Τι μπορεί να συμβαίνει και έχει καθυστερήσει τόσο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τουσ επιλαχωντες 18-29   ακομα κανενα νεοο ?????

Πάνε αυτά φίλε μου. Όσους πρόλαβαν οι καπιτάλες πήραν. Τέλος στην εκμετάλλευση των ανέργων από τις επιχειρήσεις. Απόλαυσε τον αέρα της ελευθερίας, μιας και μόνο άερα μπορεί να απολαύσει ο άνεργος. :P

 

Εσύ λες για τους επιλαχόντες του 18-29. Εδώ δεν έχουν βγάλει αποτελέσματα για τους 7000 πτυχιούχους μέχρι 29, που σύμφωνα με την πρόσκληση οι επιταγές πρέπει να ενεργοποιηθούν μέχρι το τέλος Μαρτίου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερνίνα90


 


Ή δεν έχουν πάει τα χαρτιά καθόλου, ή δεν έχουν ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα, ή αν είχε έρθει έλεγχος στην θεωρεία και δεν βρήκε σωστά τα χαρτιά (παρουσιολόγια, δικαιολογητικά ωφελουμένων, επάρκεια  ατόμων παρακολούθησης στο τμήμα, κτλ…) και υπάρχει πρόβλημα!


Γενικά έχουν καταγραφεί πάρα πολλά παράπονα και καταγγελίες κατά καιρούς για τον συγκεκριμένο φορέα και τα παραρτήματά του!!!


Για μένα πάρε τηλέφωνο στην ΕΚΤ-ΕΥΕ με τον ΚΑΥΑΣ και τον αριθμό του τμήματος και θα σου πουν επ’ ακριβώς.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

politechnon συγγνώμη αλλά μήπως θα μπορούσες να μας ενημερώσεις σχετικά με αυτό που λένε χρηματοδότηση στον εργοδότη σε περίπτωση που απασχολήσει τον ωφελούμενο για τους επόμενους 6 μήνες?

μέσω ποίου προγράμματος είναι η πληρωμή? ΕΣΠΑ? Έχω ακούσει πως ειναι 6 ευρώ την ώρα;

Η επιχείρηση στην οποία κάνω τώρα την πρακτική, είναι σχετικά καινούρια και δεν υπάρχουν οι πόροι για κανονικές προσλήψεις απ΄οτι έχω καταλάβει.

Δύο άλλα άτομα που απασχολούνται προς στιγμήν είναι με μια σύμβαση ΟΑΕΔ Για 2 χρόνια.

Γίνεται να απασχοληθούμε με παρόμοια σύμβαση μόλις τελειώσει το πρόγραμμα; η ισχύει κάτι διαφορετικό για εμάς που λάβαμε μέρος στην επιταγή εισόδου? Με απασχολεί φοβερά το θέμα καθώς έχουν όλη τη καλή πρόθεση να κρατήσουν άτομα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, ελπίζω να μην κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατερνίνα90

 

Ή δεν έχουν πάει τα χαρτιά καθόλου, ή δεν έχουν ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα, ή αν είχε έρθει έλεγχος στην θεωρεία και δεν βρήκε σωστά τα χαρτιά (παρουσιολόγια, δικαιολογητικά ωφελουμένων, επάρκεια  ατόμων παρακολούθησης στο τμήμα, κτλ…) και υπάρχει πρόβλημα!

Γενικά έχουν καταγραφεί πάρα πολλά παράπονα και καταγγελίες κατά καιρούς για τον συγκεκριμένο φορέα και τα παραρτήματά του!!!

Για μένα πάρε τηλέφωνο στην ΕΚΤ-ΕΥΕ με τον ΚΑΥΑΣ και τον αριθμό του τμήματος και θα σου πουν επ’ ακριβώς.

 

Κατάλαβα... Υπάρχει περίπτωση να χάσουμε τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τελος της θεωριας στο τμημα που ηταν μια φιλη μου την εβαλαν να υπογραψει κατι αποδειξεις. εγω δεν υπεγραψα κατι τετοιο.

υπαρχει θεμα με την πληρωμη μου?δεν εχω πληρωθει ακομα εχει περασει ενας μηνας και...θα χασω τα λεφτα μου? 

η αποδειξη λεει πανω yphresies 8ewritikhs katartishs sth drash me antikeimeno "epitagh eisodou gia neous 25-29 etwn se idiwtikes epixeirhseis gia apokthsh ergasiakhs empeirias" me kwdiko programmatos 16194

ουτε εκεινη εχει πληρωθει και εχουν περασει δυο μηνες και..

μπορειτε να μου πειτε..εχω θεμα οικονομικο και δυσκολευομαι ηδη αρκετα,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι για το voucher υγείας: Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν το ΚΕΚ μας πληρώνει την κάρτα για τα ΜΜΜ και για την πρακτική εκτός από τα θεωρητικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Lalala2

Στα προγράμματα voucher, όπως αναφέρει και η πρόσκληση δίνετε η δυνατότητα στις επιχειρήσεις, που μετά το πέρας των εκάστοτε ωρών πρακτικής κρατήσει ωφελούμενο, να χρηματοδοτηθει με 15€/μέρα (για ηλικίες 18-24) και 18€/μέρα (για ηλικίες 25-29).

Αυτή η διαδικασία για να ξεκινήσει πρέπει η επιχείρηση την επόμενη μέρα της λήξης της πρακτικής να κάνει πρόσληψη του ωφελούμενου, το λιγότερο 6μηνης διάρκειας σύμβασης.

Καλό θα είναι 2-3 μέρες πριν τη λήξη να πάει πάντως η επιχείρηση στον ΟΑΕΔ για τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσει.

Παρακαλώ, δεν με κουράζετε ποτέ!

 

Κατερίνα90

Αυτή η απόδειξη είναι ένα δικαιολογητικό που πρέπει να κατατεθεί από το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης προς το Υπουργείο. Να υπάρξει πρόβλημα μη πληρωμής το θεωρώ απίθανο. Μόνο στην περίπτωση που ήρθε έλεγχος και ήταν κάτω του 50% των ατόμων στο τμήμα εκεί μπορεί να κόψει το υπουργείο όλο το τμήμα.

Συνήθως το μεγάλο πρόβλημα είναι η καθυστέρηση, αν τα χαρτά δεν έχουν πάει σωστά ή υπάρχουν ελλείψεις από το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης προς το Υπουργείο.

 

Vabessa88

Ναι στο πρόγραμμα υγείας πρέπει το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης να καλύψει τα έξοδα μετακίνησης και στο θεωρητικό και στο πρακτικό σκέλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμία κίνηση σε σχέση με τους επιλαχόντες; Είδα σήμερα στο Έθνος-Εργασία δύο εταιρίες ζητούσαν άτομα που είναι επιλαχόντες στο Voucher 18-29 για πρακτική άσκηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

miracle worker

 

Δυστυχώς φίλτατε δεν έχω καμία ενημέρωση για το πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των επιλαχόντων.

25-29 εννοείς πιστεύω όχι 18-29 ή τα έβαλες σε ένα το 18-24 και 25-29.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας,εχουμε τελειωσει την θεωρια στις 18/12 και ακομα να πληρωθουμε,ειμαι στο 25-29 στα χανια και το κεκ δελτα απο κει μας ειπαν δεν ξερουν τιποτα,γιατι αργει τοσο πολυ η πληρωμη??εδω συμπληρωσαμε και τισ 200 ωρες πρακτικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...