Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι επιτυχών στο voucher για 7000 πτυχιούχους. Δεν ξέρω τι να κάνω με τα ΚΕΚ αφού σε όσα πήγα μου ζητούσαν τα δικαιολογητικά και δεν είχαν θέση της ειδικότητας μου,παντως έλεγαν θα βρουν.Φυσικά, δεν έδωσα τίποτα και σε κανένα αφού θέλω θέση της ειδικότητας μου γιατί το πρόγραμμα είναι για κατάρτιση νέων αποφοίτων ΑΕΙ και ΤΕΙ και όχι για να δουλεύουμε πτυχιούχοι σε ταβέρνες.

Οι εργοδότες θέλουν προυπηρεσία λένε τα ΚΕΚ και λέω το πρόγραμμα είναι κατάρτισης αφού παγώνει ο χρόνος της κάρτας ανεργίας και δεν είναι να ζητάνε οι εργοδότες ότι θέλουν. Τι να κάνω; Μπορώ να δώσω τα χαρτιά μου σε όλα τα ΚΕΚ και ότι κατσει ή την πατάω; Συμβουλες θέλω....

ΥΓ: Τα ΚΕΚ καθαρίζουν 3000 και κάτι ψιλά τον εκάστοτε ωφελούμενο σε αυτό το voucher

Καλησπέρα,

Από προσωπική μου πείρα στο περσυνό voucher, να πάτε τα χαρτιά σας σε όσα περισσότερα ΚΕΚ μπορείτε. Όχι μόνο δεν δεσμεύεστε αλλά θα παιχτεί ανταγωνισμός μεταξύ τους ποιος θα σας βρεί κάτι καλύτερο απτον άλλο. Να πάτε σε ότι συνέντευξη σας εκφράζει και να διεκδικήσετε τη θέση που εσείς θέλετε όχι ότι πει ο εργοδοτης ή ο υπάλληλος του ΚΕΚ επειδή βαριέται να ψάχνει. Υποτίθεται πήραμε ένα πτυχίο με αίμα και έχουμε και εμείς κριτήρια επιλογής οπότε εμείς θα κάνουμε "παιχνίδι". Επειδή και εγώ δυσκολεύτηκα να βρω κάτι στην ειδικότητα μου, σε συμβουλεύω να ψάξεις μόνος σου εταιρείες που σε ενδιαφέρουν και γιατί όχι να έρθεις σε επαφή μαζί τους να περάσεις από συνέντευξη και αν συμφωνήσετε και θέλουν άτομο από voucher τότε να απευθυνθείς σε ένα ΚΕΚ.

Πάντως με το να αφήσετε την τύχη να σας χτυπήσει την πόρτα και να περιμένετε κάτι καλό, πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα θα έρθει..

Καλή τύχη

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το voucher για 7000 απόφοιτους ΑΕΙ/ΤΕΙ έχει παγώσει ή τρέχει κανονικά; Η προθεσμία λήγει 31/3, έχουν ανακοινωθεί τα αποτελέσματα αλλά όχι τα κεκ που συμμετέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το voucher για 7000 απόφοιτους ΑΕΙ/ΤΕΙ έχει παγώσει ή τρέχει κανονικά; Η προθεσμία λήγει 31/3, έχουν ανακοινωθεί τα αποτελέσματα αλλά όχι τα κεκ που συμμετέχουν.

Έχει παγώσει σαν πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ελεύθερος επαγγελματίας μπορεί να απασχολήσει κάποιον μέσω προγράμματος voucher?

 

Κατάσταση όχι να έχει μαγαζί δηλαδή αλλά να κάνει ας πούμε μελέτες, γράφείο = το σπίτι του και να χρειάζεται βοήθεια πχ στην εκπόνηση κάποιου μέρους, οργάνωσης της δουλειάς, συννενοήσεις με πελάτες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πριν θα έλεγα θα μπουν κάποτε

Με αυτούς που μπλέξαμε αν δεν δω λεφτά και σε ευρώ δεν πιστεύω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 9 προγράμματα του ΕΣΠΑ για 160.000 θέσεις εργασίας που έχουν «κολλήσει»

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/theseis-ergasias/54372/ta-8-programmata-tou-espa-gia-160-000-theseis-ergasias-pou-exoun-kollisei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω οσους ενδιαφερονται για παραταση κ προσληψη 6 μηνων απο τους εργοδοτες τους μετα το τελος πρακτικης οτι δεν θα γινει!!! Δεν εχουν ενημερωση κ δεν βγηκε εγκυκλιος για παραταση οπως ειχε γινει στο voucher εως 29 κ στο υγειας. Δλδ εγω που τελειωνω 28-3 αποκλειετε να μπορει να με προσλαβει ο εργοδοτης γιατι δεν μπορει κ χανω χιλια κ ευρω λεφτα δλδ απο το προγραμμα και ενσυμα 6 μηνων!!!! Και καθονται κ ασχολουνται ο τσιπρας βαρουφακης με χαζομαρες ολη μερα αντι να πανε να δουλεψουν που εχουν παραλυσει ολα στη χωρα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω ειμαι στο 25-29 και τελειωσα θεορια στις 18/12 και ακομα να πληρωθουμε,πηρα τηλ στο υπουργειο και ειπαν πως τα χαρτια φυγανε απο κει στισ 28 φεβρουαριου και ειναι στο παρακαταθηκων αντε να δουμε ποτε θα μας πληρωσουν γιατι σε 2 μισι βδομαδες τελειωνω και την πρακτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 9 προγράμματα του ΕΣΠΑ για 160.000 θέσεις εργασίας που έχουν «κολλήσει»

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/theseis-ergasias/54372/ta-8-programmata-tou-espa-gia-160-000-theseis-ergasias-pou-exoun-kollisei

 

Οκτώβριο εκανα αιτηση για το βαουτσερ 30-64 εχουμε μαρτιο και ακομα δεν βγηκαν αποτελεσματα, οποτε αν μας παρουν λεφτα θα δουμε τον νοεμβρη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DirLo

Βάση μίας ερώτησης δικής μου, πρέπει η επιχείρηση να έχει κανονική έδρα, όχι την οικία.

 

 

optimistic_83

Anorymous

 

1. Τα voucher 18-24 & 25-29 που έχουν ξεκινήσει, απ’ ότι γνωρίζω και ακούω, την επόμενη βδομάδα θα ξεκινήσει η διαδικασία των επιλαχόντων.

2. Το πρόγραμμα 7000 ανέργων ΑΕΙ-ΤΕΙ έχει παγώσει και μάλλον θα καταργηθεί ώστε να ενταχθεί σε ένα συνολικό πρόγραμμα.

3. Του SETE τα voucher τουρισμού αναμένονται να ανακοινωθούν, μάλλον επεξεργάζονται κάποιες βελτιώσεις υποθέτω.

4. Το voucher 29-64 έχει παγώσει και μάλλον θα καταργηθεί γιατί ήταν φωτογραφικό και έθετε εκτός πολλούς παρόχους, οπότε αναμένετε η επανασχεδίασή του.

 

 

petalouda85

Και στα προηγούμενα προγράμματα 18-29 το ίδιο πρόβλημα είχε δημιουργηθεί, γιατί η εγκύκλιο βγήκε 6 μήνες μετά (φαίνετε η ημερομηνία στο site του ΟΑΕΔ το πότε βγήκε) και ίσχυε αναδρομικά, αλλά είχε παρουσιαστεί είδη πρόβλημα με το πέρασμα του χρόνου για τις επιχειρήσεις και τους ωφελούμενους και πολλοί απ’ αυτούς που ξεκίνησαν το πρόγραμμα γρήγορα στην αρχή στο τέλος έχασαν αυτό το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δευτερη δοση την παιρνουμε οταν τελειωσει ολο το τμημα την πρωτη φαση της πρακτικης; ή οποτε τελειωσει ο καθενας την πρωτη φαση, θα παρει τα λεφτα ανεξαρτητα απο το ποτε θα τελειωσουν οι υπολοιποι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...