Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα της θεωρίας, απεδείχθη οτί οι κρατήσεις ήταν όντως ~23%.

οπότε για τα χρήματα της πρακτικής θα περίμενα

- 1528 Ε για απόφοιτους Λυκείου

- 1757 Ε για απόφοιτους ΑΕΙ

πρακτική μόνο είπαμε. Προσθέστε τα 305 της θεωρίας, και ότι λείπει απο τα 2400/2700 θα πρέπει να το πάρουμε ως επιστροφή φόρου το 2015 (αν κατάλαβα σωστά, δν είμαι ειδικός στις "επιστροφές" :D )

 

Όσο για το πότε, δεν έχει κανείς ιδέα, ο καθένας λέει το δικό του. Λιγότερο απο 3μηνο απο το τέλος της πρακτικής θα μου φαινόταν ουτοπικό προσωπικά, και η καθυστέρηση στα της θεωρία μας δείχνει οτί μπορεί και καλοκαίρι να πληρωθούμε.

Υπομονή και θα έρθουν όμως.
Όσο για το "άκουσα οτί μπήκαν σε κάποιον κάπου κάποτε", καλό είναι να μη διαδίδουμε πληροφορίες αν δεν είναι προσωπικές και δεν τις επαλληθεύσουμε, καθώς οι μεταβλητές είναι πολλές και η (καλοπροαίρετη) παραπληροφόριση είναι πανεύκολη και συχνή. Με όλο το σεβασμό το λέω, γιατί υπάρχουν παιδιά εδώ που θα αρχίσουν να ελπίζουν σε αυτά τα χρήματα, πολύ πιο σύντομα απ'ότι θα τα πάρουν, και θα βρεθούν σε στρες ή και σε απόγνωση χωρίς λόγο.

Φυσικά εύχομαι να είμαι εντελώς λάθος και να αρχίσουν να εμφανίζονται άτομα που να έχουν μπει σε αυτούς επαλληθεύμένα τα χρήματα της πρακτικής!! αλλά όταν πολλοί δεν έχουν λάβει της θεωρίας ακόμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρις να θελω να αγχωσω οποιον παραπληροφορηθηκε απο το κεκ του απλα και μονο για να μην κανουν και αλλοι το ιδιο λαθος.Αν και το γραφει πολλες φορες και η συμβαση που υπογραψαμε αλλα δεν την εχω εδω μαζι μου.Παιδια μεγαλωσαμε πρεπει να διαβαζουμε ο,τι υπογραφουμε! http://www.ecdltest-themata.gr/epidotoumena-seminaria-oaed/565-karta-anergias-oaed-ananeosi-epidotoumeno-anergon.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα της θεωρίας, απεδείχθη οτί οι κρατήσεις ήταν όντως ~23%.

οπότε για τα χρήματα της πρακτικής θα περίμενα

- 1528 Ε για απόφοιτους Λυκείου

- 1757 Ε για απόφοιτους ΑΕΙ

πρακτική μόνο είπαμε. Προσθέστε τα 305 της θεωρίας, και ότι λείπει απο τα 2400/2700 θα πρέπει να το πάρουμε ως επιστροφή φόρου το 2015 (αν κατάλαβα σωστά, δν είμαι ειδικός στις "επιστροφές" :D )

 

 

Δεν καταλαβαίνω τα νμ σου, τα 1528Ε είναι τα 2400Ε του λυκείου μείον 23% και αντίστοιχα 1757Ε τα 2700Ε των τει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τα νμ σου, τα 1528Ε είναι τα 2400Ε του λυκείου μείον 23% και αντίστοιχα 1757Ε τα 2700Ε των τει;

Της πρακτικής είναι αυτά. 

Κάτσε να φτιάξω ένα πινακάκι να τα δείχνει όλα μήπως βοηθήσει:

vouche3.png

 

Ελπίζω να είναι κατανοητό. Διευκρινίζω οτί αυτά είναι στο περίπου, να πάρουμε μια ιδέα, (γιαυτό δεν έγραψα και δεκαδικά), στα ±20€ πιστεύω παίζει η πραγματική τιμή.

Στη πρακτική αναφέρομαι κυρίως, πχ μπορεί να μη πάρει 1528 κάποιος απόφοιτος λυκείου, αλλά να πάρει 1520 ή 1550, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά εκεί θα παίξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το πινακάκι Smarty. 600 γρώσσα δεν είναι και λίγα.

 

Ένα σημαντικό ερώτημα είναι, σε μας που η πρακτική έπιασε και 2014, αν θα έχουμε θέμα με την επιστροφή. Γιατί θα βγάλουμε φράγκα το 2014 βεβαίως βεβαίως. Το είπαν και τ' άστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της πρακτικής είναι αυτά. 

Κάτσε να φτιάξω ένα πινακάκι να τα δείχνει όλα μήπως βοηθήσει:

vouche3.png

 

Ελπίζω να είναι κατανοητό. Διευκρινίζω οτί αυτά είναι στο περίπου, να πάρουμε μια ιδέα, (γιαυτό δεν έγραψα και δεκαδικά), στα ±20€ πιστεύω παίζει η πραγματική τιμή.

Στη πρακτική αναφέρομαι κυρίως, πχ μπορεί να μη πάρει 1528 κάποιος απόφοιτος λυκείου, αλλά να πάρει 1520 ή 1550, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά εκεί θα παίξει.

μια μικρη διευκρινιση: θα μας επιστραφεί το 20% του συνολικού ποσού, που είναι η παρακράτηση. Το 3,6% που είναι το χαρτόσημο δεν το ξαναπαίρνουμε πίσω.

 

Οπότε όσοι πληρώθηκαν το επίδομα θεωρίας το 2013, θα πάρουν πίσω απ'την εφορία το καλοκαίρι του 2014 80 ευρώ (παρακράτηση 20%).

 

Όλα τα υπόλοιπα που θα πληρωθούμε το 2014 (πρακτική +  θεωρία για κάποιους) θα τα πάρουμε πίσω απ'την εφορία το καλοκαίρι του 2015(?) (την παρακράτηση εννοώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα γινει επιτελους με τα λεφτα της πρακτικης???εχω τελειωσει εδω και μισο μηνα!!!

Εδω υπαρχουν ατομα που δεν εχουν παρει τα λεφτα της θεωριας και εχουν τελειωσει εδω και καιρο!Της πρακτιικης περιμενες να παρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

kai meis episis kai teleiwnoume ti deutera...an einai na ginei me tin idia ka8usterisi kai i plirwmi tis praktikis kalo iounio..elpizw na mi pane me tin idia seira oi plirwmes!

Τι να πω ρε παιδια;Το κεκ που πηγαινω εγω παντως ξερω απο μια φιλη μου που δουλευει εκει οτι εκανε αιτηση αποπληρωμης στις 24/12 επεσαν και οι γιορτες και οι αργιες μπορει να εχει παρει αδεια και ο υπευθυνος που χειριζεται το φακελο του κεκ οποτε απλα περιμενω..Παρτε κανενα τηλεφωνο στα κεκ σας μπορει να εχουν ξεχασει να κανουν αιτηση αποπληρωμης.Και το δικο μου ολως τυχαιως την εκανε την ιδια μερα που πηρα να τους ρωτησω τι γινεται με τα λεφτα!

Τι καθυστέρηση θα έχουν Τελικά τα χρήματα τις πρακτικής;;; Και πόσο θα είναι το ποσό;;(Γιατί έχω ακούσει διάφορα).απολυομαι κ εγώ τέλος του μήνα..

 

Μια του κλέφτη δύο του κλέφτη Τρεις κ έγινε υπουργός!!

Αν εισαι αποφοιτος πανεπιστημιου τα λεφτα πρακτικης και θεωριας ειναι 2077Ε.Για τους αλλους δεν ξερω!

Μπα δεν ελειψα, ρωτησα το κεκ και με ειπαν οτι και οι ιδιοι το εχουν απορια και θα ενημερωσουν το υπουργειο και θα με παρουν τηλ. την αλλη βδομαδα θα τους ξαναπαρω.

Δεν ξερω ποσο σχετικο μπορει να ειναι αλλα πριν λιγες μερες πληρωθηκα και εγω για ενα προγραμμα που ειχα παρακολουθησει και το ποσο ειχε μπει με στρογγυλοποιηση προς τα κατω.Δεν ξερω για ποιον λογο.Και πληρωθηκε ολο το το τμημα ετσι ασχετως παρουσιων και ουτε το δικο μας κεκ ηξερε να μας απαντησει.
Αν είσαι απόφοιτος Πανεπιστημίου ξέρω ότι είναι πολλά παραπάνω..Στα 2700€.Κ για αποφοίτους Λυκείου Στα 2400€ το θέμα είναι πόσα θα πάρουμε με τις κρατήσεις..Τι πόσα είναι το ξέρωΜια του κλέφτη δύο του κλέφτη Τρεις κ έγινε υπουργός!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μικρη διευκρινιση: θα μας επιστραφεί το 20% του συνολικού ποσού, που είναι η παρακράτηση. Το 3,6% που είναι το χαρτόσημο δεν το ξαναπαίρνουμε πίσω.

 

Μικρό το κακό!

Στη φορολογική δήλωση όμως πως θα δηλωθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό το κακό!

Στη φορολογική δήλωση όμως πως θα δηλωθούν;

Αν εννοείς τον κωδικό στην φορολογική δήλωση, δεν τον θυμάμαι. Δεν είναι στον ίδιο κωδικό με τα εισοδήματα για μισθούς και συντάξεις πάντως. Θα το μάθουμε όταν έρθει η ώρα.

 

Προφανώς όταν έρθει η ώρα της φορολογικής δήλωσης, θα πρέπει να λάβουμε μια βεβαίωση με τα χρήματα που πήραμε και παρακρατήσεις που είχαμε. Τώρα ποιός την εκδίδει αυτήν την βεβαίωση, δεν το ξέρω. Πάντως για όλες τις αμοιβές είναι υποχρεωμένοι να της στέλνουν στα σπίτια των αμοιβόμενων.

 

Όσοι δεν πήραν τα χρήματα της θεωρίας το 2013, δεν θα χρειαστεί να κάνουν κάτι για το θέμα στην φετινή φορολογική δήλωση.

 

Έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας για την δήλωση του 2015, που αφορούν και τις αμοβές για την πρακτική που είναι και το μεγαλύτερο ποσό που θα λάβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ράδιο αρβύλα ότι δεν πληρωνόμαστε για τις απουσίες που κάνουμε. Δεν το αναφέρει πουθενά στην αρχική ανακοίνωση, και το επιβεβαίωσα και στο υπουργείο οικονομικών. Οπότε μπορούμε να λείψουμε 58 ώρες (σύνολο) χωρίς να χάσουμε χρήματα.

 Είναι σίγουρο, ότι δε θα χάσουμε χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...