Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχετε πληροφοριες για ποτε θα ξεκινησουν πληρωμες πρακτικης;Τελειωσα 7/01 πρακτικη και δεν ανανεωσα.

Αμα υπολογισει κανεις οτι δεν εχουν πληρωθει ολοι τα της θεωριας, τοτε καλο πασχα μην πω καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε πληροφοριες για ποτε θα ξεκινησουν πληρωμες πρακτικης;Τελειωσα 7/01 πρακτικη και δεν ανανεωσα.

πρεπει να τελειωσουν ολοι απο το τμημα σου και σε διαρκεια 2 μηνων πιστευω μαξ θα εχουμε πληρωθει.. π.χ εγω τελειωσα στης 21 αλλα μερικοι απο το τμημα μου τελειωνουν μεσα φεβρουαριο πρεπει να περιμενω να τελειωσουν και εκεινη να κλεισει το τμημα για να παμε στην διαδικασια πληρωμης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για οσους θελουν να τους προσλαβουν μετα το περας του προγραμματος εχετε 1 ημερα περιθωριο να σας κανει προσληψη...

ωραιο χρηματα μερες κλπ τα συμφωνειτε εσεις. μεταξυ σας.

το εσπα χρηματοδοτει για τα ασφαλιστικα 15 ευρω την ημερα κατω απο 25 και πανω απο 25 με 18 ευρω την ημερα..

απλα πρεπει να γινει μαξ την επομενη μερα εφοσον τελειωσει το προγραμμα δεν εχει πολλα περιθωρια. ισα ισα προλαβαμε εμεις.

 

εσεις δεν κανετε τπτ ο εργοδοτης τα κανει ολα.

Αρα μειωσαν και τους μηνες και την επιδοτηση ,γιατι στην αρχικη  προκυρηξη ελεγαν οτι αν σε κρατησουν στην επιχειρηση καλυπτουν ολες τις ασφαλιστικες εισφορες του εργοδοτη για ενα χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εσεις που εχετε τελειωσει με την πρακτικη.. υπολογιζετε ποσες ωρες εχετε δουλεψει και ξερετε ποτε θα τελειωσετε η σας λεει το κεκ οτι ξερεις, τοτε τελειωνεις?

Το λεω γιατι κατι οι αδειες, κατι το ενα, κατι το αλλο, χανεις λιγο τη μπαλα..

Εγω θα πρεπει να χω τελειωσει μεχρι 27 μαρτιου αυστηρα, αλλα υπολογιζοντας απ τη μερα που αρχισα κ χωρις να χω παρει καμια αδεια, οι 500 ωρες τελειωνουν γυρω στις 20 μαρτιου. Μπλεξιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εσεις που εχετε τελειωσει με την πρακτικη.. υπολογιζετε ποσες ωρες εχετε δουλεψει και ξερετε ποτε θα τελειωσετε η σας λεει το κεκ οτι ξερεις, τοτε τελειωνεις?

Το λεω γιατι κατι οι αδειες, κατι το ενα, κατι το αλλο, χανεις λιγο τη μπαλα..

Εγω θα πρεπει να χω τελειωσει μεχρι 27 μαρτιου αυστηρα, αλλα υπολογιζοντας απ τη μερα που αρχισα κ χωρις να χω παρει καμια αδεια, οι 500 ωρες τελειωνουν γυρω στις 20 μαρτιου. Μπλεξιμο..

εμένα από την πρώτη μέρα, το ΚΕΚ μου έδωσε γραπτό πρόγραμμα που έλεγε πότε θα πηγαίνω για δουλειά, ωράριο και πότε τελειώνω. Να φανταστώ πως εσύ δεν έχεις κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi, μονο το παρουσιολογιο μου εδωσαν και τους το παω μια φορα το μηνα να περασουν τις παρουσιες. Δεν πολυασχολουνται απ πτι εχω καταλαβει. Το μονο θετικο ειναι οτι πληρωθηκα της θεωριας εγκαιρα.. μετα απο εναμιση μηνα πρακτικης..παλι καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξα μπας και είχε μπει τίποτα, αλλά ... δεν (για πρακτική, της θεωρίας είχαν μπει)

 

Τελείωσα με το πρόγραμμα 24/12/2013

Εγώ τελείωσα πρακτική 30/11 και τίποτα, της θεωρίας τα πήρα μέσα Νοεμβρίου κάπου εκεί. Οπότε της πρακτικής Μάρτιο το λιγότερο ό,τι και να λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα τηλ τότε και ρώτα. Γτ από το τμήμα μου ενώ ξεκινήσαμε σχεδόν όλοι μαζί ορισμένοι δουλεύουν ακόμα γτ το ωράριο τους ήταν πιο μικρό από το δικό μου. Εγώ έχω τελειώσει από τα Χριστούγεννα, τα χρήματα της θεωρίας τα έχω πάρει επίσης από πριν τελειώσω την εργασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα τι εννοεις πιο μικρο? 500 ωρες ειναι κ συγκεκριμενα 6 ωρες τη μερα. Το μονο που μπορει να το διαφοροποιει ειναι η διαρκεια. Π.χ αν δουλευει καποιος σαββατο η αν δουλευει σε ιδιωτικο σχολειο που αναγκαστικα ειναι κλειστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εσεις που εχετε τελειωσει με την πρακτικη.. υπολογιζετε ποσες ωρες εχετε δουλεψει και ξερετε ποτε θα τελειωσετε η σας λεει το κεκ οτι ξερεις, τοτε τελειωνεις?

Το λεω γιατι κατι οι αδειες, κατι το ενα, κατι το αλλο, χανεις λιγο τη μπαλα..

Εγω θα πρεπει να χω τελειωσει μεχρι 27 μαρτιου αυστηρα, αλλα υπολογιζοντας απ τη μερα που αρχισα κ χωρις να χω παρει καμια αδεια, οι 500 ωρες τελειωνουν γυρω στις 20 μαρτιου. Μπλεξιμο..

 

Εχει να κάνει με το πρόγραμμα της πρακτικής που έχει δηλώσει το ΚΕΚ (online κάπου).

Αυτό έχει ρητή ημερομηνία έναρξης, κάθε μέρα πρακτικής, και ημερομηνία λήξης.

Αν όταν πήρες άδεια (ή κάποιου είδους άτυπο ρεπό) ΔΕΝ ενημέρωσες το ΚΕΚ ωστέ να κάνει τις διαδικασίες που γίνονται όταν απουσιάζεις, τότε αυτή την ημέρα/μέρες θα είναι σαν να δούλεψες κανονικά. Βέβαια ρίσκαρες αυτό το 1% να σου σκάσει έλεγχος και να χάσεις την επιταγή αν ειδικά δε σε "καλύψουν" ικανοποιητικά τα αφεντικά (πχ εξωτερική δουλειά έρχεται σε λίγο, και σε παίρνει τηλ).  Αλλά η ημερομηνία δεν άλλαξε.

 

Πχ εγώ τα Χριστούγεννα κλείσαμε ~10 μέρες απο τις οποίες το πρόγραμμα του ΚΕΚ είχε ήδη προβλέψει τις 9 κάπου και "γλύτωσα" μία μέρα.

 

Με απλά λόγια, το ΚΕΚ ξέρει με σιγουριά. Και το παρουσιολόγιο, κανονικά έχει μια λιστούλα στην αρχή που λέει ποιες ημερομηνίες δουλεύεις, δε πας όποτε σου έρθει και βάζεις εκείνη την ημερομηνία παρουσία και όλα κομπλέ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την ενημερωση!

 

Εμενα δεν εχει λιστουλα. Γραφω ημερομηνια και τα λοιπα και τελος. Γι αυτο δε ξερω τι μου γινεται. Θα παρω στο κεκ να δω..ν α σας πρηξω λιγο ακομα τους παλιους?? :-p

Αν παρω μερες αδεια τις αναπληρωνω και παει πιο μετα η ημερομηνια ληξης του προγραμματος ή επειδη τισ δικαιουμαι, η ημερομηνια παραμενει ιδια? Ευχαριστωωω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτό στο ΚΕΚ πρέπει να το ρωτήσεις, γιατί εδώ δεν είμασταν σίγουροι. 

Σίγουρα πάντως δεν αλλάζει η ημερομηνία λήξης της πρακτικής.

ή Δικαιάσαι "τσάμπα" άδεια (όπως κάθε εργαζόμενος στη πραγματική ζωή)

ή όπως πρότειναν κάποιοι θα χάσεις τα χρήματα εκείνης της ημέρας. 

Προσωπικά νομίζω οτί το δεύτερο δε παίζει, αλλά δεν έχω πάρει άδεια να ξέρω.

 

Επίσης αν θες να αλλάξεις ημερομηνία (να βγάλεις τώρα μια μέρα και να τη βάλεις στο τέλος) γίνεται απο το ΚΕΚ και είναι ψιλοεπίπονη διαδικασία οπότε δε στο προτείνω.

Γενικά το ΚΕΚ θα πάρει αρκετά χρήματα λόγω εσένα, έχει απόλυτη υποχρέωση να σε εξυπηρετεί, τουλάχιστον τις απορίες σου και σωστά παρουσιολόγια, απουσίες κτλ. Φαντάσου στην αρχική πρόσκληση έλεγε minimum μία φορά τη βδομάδα να συναντιέστε για feedback...!

Ρώτα τους, και ζήτα ότι χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...