Προς το περιεχόμενο

H Apple κατηγορείται για τεράστια φοροδιαφυγή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κυριαρχήσει το anrdoid 

 

Νομίζω πως αυτή η πιπιλα περί middle end συσκευής που πουλιέται για high end είναι κατι που θα έπρεπε να είχε τελειώσει προ πολλού... Σημασία έχει δλδ το hardware configuration που αναγράφεται στα χαρτιά; Τι να το κάνω το super duper hardware οταν για παράδειγμα στα android θα έπρεπε να βγει 4πυρινο κινητο με 2 GB ram για να μπορει να σηκώσει όχι τα apps αλλα το ίδιο του το λειτουργικό... Απο το galaxy s3 και μετα μπορούμε να πούμε οτι το android είναι πλέον ενα λειτουργικό που δε lagαρει όπως παλια... Κατι που οι users των iPhone το έχουνε απο το πρώτο κινητο της apple το 2007... Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα επιτέλους... Ακομα περιμένω κάποιον να μου αναφέρει ενα cross platform app που να παίζει πιο smooth σε android περιβάλλον απ οτι σε ios... ;)

Sent from my iPhone using Insomnia

Το lag δεν υπάρχει σε μονοπύρηνο 1ghz επεξεργαστή,
Low end τα iphone δυστυχώς ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ευχομαι να κλεισει επιτελους και να κυριαρχησει το android. Ειδα κι επαθα να πεισω εναν φιλο μου να παρει το galaxy note 10.1 κι οχι το iOverpricedPad

 

Και σε λίγο που θα αρχίσει να σε βρίζει, ελπίζω να του δώσεις τα χρήματα πίσω σαν ηθική αποζημίωση!  :P

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονόπλευρη η είδηση, για όλες τις μεγάλες εταιρίες ισχύουν τα ίδια ή παρόμοια, απλά το όνομα Apple πουλάει περισσότερο στη δημοσιογραφία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεπερνόντας το κομμάτι περί μη ενδείξεων και αποδείξεων από το κονγκρέσσο, η πρώτη παράγραφος του άρθρου είναι λάθος. Τα 75 δις που αναφέρονται δεν είναι το ύψος των φόρων, αλλά το ύψος των πωλήσεων για τις οποίες -θεωρητικά- δεν έχει μπει φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχομαι να κλεισει επιτελους και να κυριαρχησει το android. Ειδα κι επαθα να πεισω εναν φιλο μου να παρει το galaxy note 10.1 κι οχι το iOverpricedPad

Καταγγελια απ'ευθειας και γραμμη για γκουανταναμο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διάστημα το οποίο έγινε CEO ο Tim βλέπω. Δεν ξέρω τι να πιστέψω γιατι ο Jobs κάποτε είχε μιλήσει για το θέμα αυτό και δήλωνε πως η εταιρία του ειναι σωστή σε όλα.

 

Πάντως έχουμε και το event σε λίγες εβδομάδες. Ολο και κάτι θα βρήκαν...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο διάστημα το οποίο έγινε CEO ο Tim βλέπω. Δεν ξέρω τι να πιστέψω γιατι ο Jobs κάποτε είχε μιλήσει για το θέμα αυτό και δήλωνε πως η εταιρία του ειναι σωστή σε όλα.

 

Πάντως έχουμε και το event σε λίγες εβδομάδες. Ολο και κάτι θα βρήκαν...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Ο Cook έγινε CEO τον Αύγουστο του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερή είδηση. Ούτε καν το υποψιαζόμασταν!!! Νομίζαμε ότι όλα αυτά τα υπερκέρδη τα είχε αποκτήσει με απόλυτα νόμιμες μεθόδους τηρώντας το γράμμα του νόμου....

 

Πέσαμε από τα σύννεφα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έδειξαν χθές όλα τα δελτία ειδήσεων όπως και τις εξωχώριες εταιρείες που έχουν τα λεφτά του κοσμάκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αυτή η πιπιλα περί middle end συσκευής που πουλιέται για high end είναι κατι που θα έπρεπε να είχε τελειώσει προ πολλού... Σημασία έχει δλδ το hardware configuration που αναγράφεται στα χαρτιά; Τι να το κάνω το super duper hardware οταν για παράδειγμα στα android θα έπρεπε να βγει 4πυρινο κινητο με 2 GB ram για να μπορει να σηκώσει όχι τα apps αλλα το ίδιο του το λειτουργικό... Απο το galaxy s3 και μετα μπορούμε να πούμε οτι το android είναι πλέον ενα λειτουργικό που δε lagαρει όπως παλια... Κατι που οι users των iPhone το έχουνε απο το πρώτο κινητο της apple το 2007... Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα επιτέλους... Ακομα περιμένω κάποιον να μου αναφέρει ενα cross platform app που να παίζει πιο smooth σε android περιβάλλον απ οτι σε ios... ;)

Sent from my iPhone using Insomnia

Αυτο ελειπε... να εχει lag ενα χιλιοκλειδωμενο λειτουργικο χωρις τις δυνατοτητες του android που προοριζεται για μια μονο συσκευη. Θιχτηκες επειδη ειναι μια mid range συσκευη; Γουστο και καπελο τους οσοι αγοραζουν iphone. Εφοσον καλυπτει τις αναγκες τους, καλως το αγοραζουν. Αλλωστε και το γελοιο status symbol που ειχε, πλεον εχει ξεπεραστει αφου και η τελευταια φοιτητριουλα της Φιλοσοφικης κυκλοφορει με iphone 4 και 4s.

 

Οπως εγραψε παραπανω ενας φιλος, η πραγματικη περιουσια της Apple ειναι το user base της. Ειτε εισαι 50αρης παραλης ειτε εισαι hipster το μονο κινητο που γνωριζεις ειναι το iphone επειδη εχει μηλαρακι. Βρειτε μια διαφημιση που να λεει πχ στειλε απο το κινητο σου και να μην δειχνει iphone.

 

Το αξιο σχολιασμου με την φοροδιαφυγη της Apple ειναι η προσπαθεια του Jobs να την παρουσιασει ως ηθικη εταιρια. Καλως χρησιμοποιησε τα παραθυρακια του νομου. Αλλα οτι ειναι νομιμο, ειναι και ηθικο; Ωχ κατι μου θυμιζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...