Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, ο πίνακας αυτός που εστειλες λινκ είναι ότι να ναι.

 

Δες εδώ:

GeForce GTS 450 in SLi - 35A and a 600W PSU minimum

Μια και τις κάρτες αυτές (και μάλιστα Gainward Golden Sample που είναι και factory overclocked) τις είχα και τις έχω δώσει στον ανηψιό μου, να μας εξηγήσει κάποιος πως παίζουνε με Corsair VS 450 χωρίς κιχ.

Εξαρταται τι αλλο ειχε ο ανηψιος σου στο pc του και τι power draw ειχε.Αν δεν ειχε τιποτε το ιδιαιτερο, ισως για αυτο.

Γενικά το single rail στα psu είναι θετικό κατά την γνώμη μου.

Αρα για ποιο λογο συζηταμε?Αυτο θελω να τονισω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαρταται τι αλλο ειχε ο ανηψιος σου στο pc του και τι power draw ειχε.Αν δεν ειχε τιποτε το ιδιαιτερο, ισως για αυτο.

Μα... ο πίνακας αυτός αναφέρει ότι : Also these requirements are for a system containing basic components (unless otherwise noted)

 

Πιο πολλά parts έχει ο ανηψιός μου από το δικό τους minimum, και δουλεύει με 150w μικρότερο PSU. Καταρχήν μια GTS 450 είναι 110-120w περίπου κατανάλωση (σε sli περίπου 240-250w). Για να φτάσει pc να τραβάει 600w έτσι πρέπει να έχει κανα FX 83xx Overclocked + voltage και καμιά δεκαριά δίσκους.

Εν πάσει περιπτώσει, δεν έχω σκοπό να συνεχίσω την συζήτηση. Είναι προφανές ότι δεν έχει νόημα. 

 

Καλή συνέχεια.

 

Εdit: Για να μην παρεξηγούμαι, η ατάκα "είναι προφανές ότι δεν έχει νόημα" πηγαίνει στο γεγονός ότι μερικά γραφικά trolls πάλι πετάγονται να πουν την εξυπνάδα τους, και μα την παναγία δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ ούτε με δαύτους, ούτε και με το thread. Και λέγοντας trolls, δεν εννοώ εσένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το single 12V rail παντως που συμφωνουμε,εδω ο τυπος μεσα σε 3 λεπτα ξεκαθαριζει πολυ καλα και με λιγα λογια γιατι ειναι καλυτερο απο multiple rails .To βαζω ωστε αν καποιο παιδι στο μελλον εχει την απορια.  (Μου ειναι και ιδιαιτερα συμπαθης γιατι δεν ειναι φλουφλης οπως ο Linus και ειναι συνοπτικος. )

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

benign: Κι εμένα το Toughpower που έχω multiple είναι. Αλλά το single rail είναι καλύτερο. Δεν θα κάτσω να γράψω τώρα εδώ όλα τα πλεονεκτήματα του, απλά θα πω ότι (χονδρικά) έχει πλεονεκτήματα και είναι απλούστερο στην κατασκευή, έχει λιγότερο καταπόνηση στα components, και έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά σε σχέση με Multiple rail psu. Και επίσης (εξαρτάται βέβαια από το concept) αλλά είναι πιο εύκολο να έχεις DC-2-DC conversion σε single rail.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας είναι αδιάφορο αν ένα τροφοδοτικό έχει πολλές γραμμές(που δεν υπάρχει,αλλά λέμε) ή μία,όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε benign ο συγκεκριμένος πίνακας https://forum-en.msi.com/faq/article/power-requirements-for-graphics-cards

φαίνεται υπερβολικός αν τα amps πάνε στις κάρτες. Πιο πολύ ταιριάζει τα amps και το wattage να αναφέρονται σε κατανάλωση συστήματος. Στην 390 λέει 30amps..που αν θυμάμαι καλά, τραβάει γύρω στα 260W+ στην πραγματικότητα σε full load. Εκτός αν εννοεί ότι αυτά πάνε στην πραγματική κατανάλωση ενός μέσου συστήματος μαζί με την 390 κουμπωμένη και μετά βάζει και το fail safe wattage για το σύστημα ας πούμε..Αν και δεν νομίζω από την άλλη..Μάλλον εννοεί όπως το καταλαβαίνουμε συνήθως. Τα amps πάνε στις κάρτες. Όπως το site της sapphire..375W λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα είναι overrated αυτά. Ως γνωστόν..Ειδικά σε wattage. Aλλά παίζει τα amps να πάνε και αυτά στην κάρτα εδώ. Αν όχι, ταιριάζουν πολύ στην 390 τουλάχιστον με το site του κατασκευαστή. Βέβαια εκεί προτείνουν παραπάνω watt από ότι εδώ. Γι αυτό λέω μήπως πάνε και τα amps σε όλο το σύστημα όπως φυσικά και το wattage κλασικά.

 

edit: από ότι φαίνεται πάνε όντως όλα στο σύστημα..Παραμιλάω άσχημα βραδυάτικα χαχαχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πάντα. Άλλες εταιρίες δίνουν πιο σωστά minimums. 

Τώρα γι' αυτό που ρωτάς.. δεν ξέρω!

Πάντως τα amperes που λένε στον εν λόγω πίνακα, δεν ανταποκρίνονται στα watt που αναφέρονται δίπλα.
Από την άλλη πλευρά τα amperes που γράφουν είναι πολύ λιγότερα σε watt από όσα γράφουν διπλά, και μάλλον φαίνεται να αναφέρονται στις κάρτες, ενώ τα watt στις ανάγκες ολόκληρου του pc. Οπότε δεν ξέρω τι να υποθέσω.

Γενικά αυτός ο πίνακας είναι.. εχμ.. περίεργος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας είναι αδιάφορο αν ένα τροφοδοτικό έχει πολλές γραμμές(που δεν υπάρχει,αλλά λέμε) ή μία,όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Nα φανταστώ αναφέρεσαι στα τροφοδοτικά που τις γραμμές χωρίζει απλά το Overcurrent protection? Eίναι μια που χωρίζεται σε πολλαπλές εικονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παιδιά επανέρχομαι, στο θέμα με το PSU μου. Το μαγαζί μου αντικατέστησε το προηγούμενο που είχε coil whine, ακόμη και σε idle κατάσταση. Έχω το "νέο" περίπου 3 μήνες και αυτό έχει coil whine που είναι έντονο όταν παίζω, σε idle δεν ακούγεται κάτι. Να ψαχτώ να το στείλω πίσω ή να το αφήσω όπως είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παιδιά επανέρχομαι, στο θέμα με το PSU μου. Το μαγαζί μου αντικατέστησε το προηγούμενο που είχε coil whine, ακόμη και σε idle κατάσταση. Έχω το "νέο" περίπου 3 μήνες και αυτό έχει coil whine που είναι έντονο όταν παίζω, σε idle δεν ακούγεται κάτι. Να ψαχτώ να το στείλω πίσω ή να το αφήσω όπως είναι?

Δεν θυμαμαι φιλε,ποιο ειχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπογραφή.. Corsair CX750M

Μονο αν μπορεις να τους ζητησεις αλλαγη με καποιο αλλο,αλλιως παλι το ιδιο θα σου δωσουν. Τηλεφωνησε τους και αφου αναφερεις το θεμα,ρωτησε τους αν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν μπορεις να τους ζητησεις αλλαγη με καποιο αλλο,αλλιως παλι το ιδιο θα σου δωσουν. Τηλεφωνησε τους και αφου αναφερεις το θεμα,ρωτησε τους αν γινεται.

Το θέμα είναι, ότι και το προηγούμενο το πέρασαν από έλεγχο για το coil whine, λογικά θα πρέπει να περάσουν και αυτό. Αν σ' αυτό κρίνουν ότι δεν χρειάζεται, τότε δεν θα το αλλάξουν, άρα όχι λόγος και για άλλη μάρκα. Εκεί κολλάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...