Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι, ότι και το προηγούμενο το πέρασαν από έλεγχο για το coil whine, λογικά θα πρέπει να περάσουν και αυτό. Αν σ' αυτό κρίνουν ότι δεν χρειάζεται, τότε δεν θα το αλλάξουν, άρα όχι λόγος και για άλλη μάρκα. Εκεί κολλάω...

Αν υπαρχει προβλημα coil whine υπαρκτο ασε το ποιοι τι θα κρινουν αυτοι(δεν ξερω καταστημα).Πηγαινε το πισω και ζητα πιστωτικο να παρεις αλλο. Στα χρηματα του πλεον αγοραζεις το πιο καινουργιο(και της ιδιας εταιριας)corsair rmx 650 https://www.skroutz.gr/s/7593714/Corsair-RMx-Series-650W.html?keyphrase=corsair+rm+650x

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το coil whine ρε σεις, κάθε φορά τον σταυρό του να κάνει κανείς είναι :P.  Φτού σκόρδα..Μην σου τύχει, αλλά αν δεν έιναι ενοχλητικό, τότε παλεύεται. Εγώ είχα στο AX760 όταν το πρωτοπήρα, αλλά μετά από λίγο καιρό έφυγε..βαριόμουν να το πάω και πίσω...και μου βγήκε σε καλό τελικά :rolleyes: Φίλε capttony αν σε ενοχλεί ταμάλα, πήγαινέ το πίσω να το ξαναδούν. Μετά βλέπεις τι κάνεις, ίσως πάρεις πιστωτικό για άλλη μάρκα ή μοντέλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει προβλημα coil whine υπαρκτο ασε το ποιοι τι θα κρινουν αυτοι(δεν ξερω καταστημα).Πηγαινε το πισω και ζητα πιστωτικο να παρεις αλλο. Στα χρηματα του πλεον αγοραζεις το πιο καινουργιο(και της ιδιας εταιριας)corsair rmx 650 https://www.skroutz.gr/s/7593714/Corsair-RMx-Series-650W.html?keyphrase=corsair+rm+650x

Δεν ξέρω αν για λίγο coil whine (μόνο όταν παίζεις) σου το πάρουν πίσω. Κανονικά πρέπει, έτσι? Το να ζητήσω πιστωτικό έτσι απλά δεν το θεωρώ τόσο εύκολο, εφόσον το τροφοδοτικό λειτουργεί!

Αυτό το coil whine ρε σεις, κάθε φορά τον σταυρό του να κάνει κανείς είναι :P.  Φτού σκόρδα..Μην σου τύχει, αλλά αν δεν έιναι ενοχλητικό, τότε παλεύεται. Εγώ είχα στο AX760 όταν το πρωτοπήρα, αλλά μετά από λίγο καιρό έφυγε..βαριόμουν να το πάω και πίσω...και μου βγήκε σε καλό τελικά :rolleyes: Φίλε capttony αν σε ενοχλεί ταμάλα, πήγαινέ το πίσω να το ξαναδούν. Μετά βλέπεις τι κάνεις, ίσως πάρεις πιστωτικό για άλλη μάρκα ή μοντέλο.

Κοίτα, coil whine στάνταρ έχει. Σαφώς όχι τόσο έντονο σαν το προηγούμενο, αλλά είναι ενοχλητικό. Θα το πάω πίσω. Δεν ξέρω αν θα θέλω (αν με το καλό το δεχτούν πίσω) να πάω πάλι σε Corsair (αν και την θεωρώ αξιόπιστη). Αλλά όλα στον καιρό τους. Θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα σας πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες,επειδη διαβασα κατι για C6 KAI C7 και δεν πολυ καταλα τι εννοει ο ποιητης..με λιγα λογια το xfx 550w gold θα ειναι απολυτα συμβατο με τον ι3 6100?(+1 8αρα ραμ 2133,και μια καρτα της ταξης των 150 ευρω) δεν λεω αν τα σηκωνει(εννοιτε θα τα σηκωσει και πολυ ανετα)λεω αν ειναι συμβατο με αυτον τον cpu,θενξ 

http://xfxforce.com/en-us/products/ts-series-gold-full-wired/ts-gold-series-550w-psu-p1-550g-ts3x

http://ark.intel.com/products/90729/Intel-Core-i3-6100-Processor-3M-Cache-3_70-GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ο cpu μου θα ειναι skylake S 6ης γενιας γιαυτο ρωτησα,επομενως οκ,αν ανοιξει κανονικα εγω να απενεργοποιησω αυτα τα 2 για να εχω το κεφαλι μου ησυχο η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά θα ανοίξει, τα c6&c7 states είναι για όταν το pc έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση(πχ sleep mode). Τα παλιά τροφοδοτικά μπορεί να σβήναν όταν γινόταν αυτό οπότε το μόνο που χρειαζόταν να κάνεις είναι να το απενεργοποιήσεις απ' τα bios. Δεν είναι και κανα τρελό feature. Εφόσον το XFX είναι Haswell Ready δε θα υπάρχει τέτοιο θέμα. Και άλλο τροφοδοτικό να έπαιρνες που δεν είναι Haswell Ready το πολύ πολύ να έσβηνε το pc άμα ήταν σε κατάσταση χαμηλής λειτουργίας..και τι έγινε; Δε θα πάθει κάτι το pc. Νομίζω στις περισσότερες μητρικές έρχεται από default disabled αυτή η λειτουργία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, τα φωτα σας!

 

Ειχα ανοιξει αυτο το θεμα πριν λιγες μερες... Για να μην καθεστε και ψαχνετε εκει τα χαρακτηριστικα του pc μου, εχει:

CPU: i3-2120 3.3GHz

GPU: AMD R7 260x Sapphire 2GB

Motherboard: Foxconn H81 (δε θυμαμαι τωρα, κατι τετοιο)

RAM: 4GB

Hard Drive: Toshiba 1TB

PSU: Turbo-X 550 II (το ξερω, χαλια επιλογη... Το θεμα ειναι οτι δεν το ηξερα πριν 5 περιπου χρονια που εφτιαχνα τον υπολογιστη! αν και μεχρι προσφατα δεν ειχα κανενα προβλημα)

 

Λοιπον, θα παω για ελεγχο τον υπολογιστη το απογευμα στο πλαισιο. Σε περιπτωση που μου πουν οτι τελικα ειναι το τροφοδοτικο το προβλημα, αυτο κανει; Σηκωνει εννοω τα παραπανω; Δεν εχω και ουτε προκειται να κανω σε κατι overclock...

 

Δε θα επαιρνα τροφοδοτικο απο το πλαισιο καθως ειναι πολυ περιορισμενες οι επιλογες μου, αλλα χαλασε και η τηλεοραση στο σαλονι... Εστειλα την TV σε αντιπροσωπο της LG, μου ειπαν πως δε φτιαχνεται και πως μπορω να παω στο πλαισιο να παρω αλλη, οποια θελω... Την ειχα παρει 339 και τωρα θα παρω μια στα 249. Τους πηρα τηλεφωνο χθες, στο πλαισιο, και μου ειπαν πως θα μου κοψουν πιστωτικο και θα μπορω να κανω οποιαδηποτε αλλη αγορα! Οποτε μου περισσευουν 90€!

 

Οποτε θελω να μου πειτε αν θα δουλεψει καλα με τον υπολογιστη μου και αν οχι, τι αλλο προτεινετε... Παντως επειδη θα ηθελα να το αντικαταστησω μονος μου, καθως θεωρω ξεφτιλα να σκασω 25€ για να μου συνδεσουν ενα εξαρτημα, θα με βολευε το συγκεκριμενο τροφοδοτικο, που ειναι semi-modular και, ελπιζω, δε θα εχω ιδιαιτερο θεμα με το cable management!

 

Τον υπολογιστη τον χρησιμοποιω για παιχνιδια τυπου Hitman Absolution, SC: Blacklist και L.A. Noire (οπως ειχα γραψει και στο αλλο θεμα) και οχι κατι νεωτερο και επομενως πιο βαρυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες κάτι παραπάνω (και 350 θα σου έκανε δουλειά) http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/psu-trofodotika/Corsair-VS-Series-450W-CP-9020096-EU.htm

 

Αν επιμένεις να φας και τα 90 σε τροφοδοτικό πάρε το CX600 αν και δεν το χρειάζεσαι, ή καλύτερα δώσε 30 ευρώ για να πάρεις το RMX650 που είναι πολύ καλό, αλλά αξίζει μόνο αν κάνεις κάποια άλλη αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το λες και απ' τα καλά, άσε που το έχουν ακριβά. Δυστυχώς βλέπω οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Έχεις σκοπό στο μέλλον να κάνεις κάποια αναβάθμιση;

 

 

Υ.γ: Τουλάχιστον το RMx 650W έχει 10 χρόνια εγγύηση και είναι καλό τροφοδοτικό οπότε θα του μείνει για καιρό. Κι αυτό βέβαια ακριβά το έχουν, ένα 30αρι κάτω το βρίσκεις στο σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν υπήρχε επιλογή απο άλλο μαγαζί δεν θα τα πρότεινα προφανώς. Για παράδειγμα είχα πάρει απο το eshop ο vs450 35 ευρώ πριν ένα χρόνο. Στο πλαίσιο είναι και λίγα και ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες κάτι παραπάνω (και 350 θα σου έκανε δουλειά) http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/psu-trofodotika/Corsair-VS-Series-450W-CP-9020096-EU.htm

 

Αν επιμένεις να φας και τα 90 σε τροφοδοτικό πάρε το CX600 αν και δεν το χρειάζεσαι, ή καλύτερα δώσε 30 ευρώ για να πάρεις το RMX650 που είναι πολύ καλό, αλλά αξίζει μόνο αν κάνεις κάποια άλλη αναβάθμιση.

Το White απο το Bronze εχει καποια μεγαλη διαφορα;

και απλα φοβαμαι μηπως εχω θεμα με το cable management...

 

Δε το λες και απ' τα καλά, άσε που το έχουν ακριβά. Δυστυχώς βλέπω οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Έχεις σκοπό στο μέλλον να κάνεις κάποια αναβάθμιση;

Οχι, δε θα αλλαξω κατι... Ισως μετα το καλοκαιρι αν εχει περισσεψει κανενα ψιλο, να βαλω RAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο κουτι εχεις?

 

Τωρα που μολις κοιταξα απαραδεκτες τιμες το Πλαισιο και μηδενικη ποικιλια. Ξερεις τι να κανεις?Δωσε το πιστωτικο σε κανενα φιλο σου η συγγενη και να σου δωσει τα χρηματα να παρεις ενα καλο και οχι ακριβο τροφοδοτικο απο αλλου,αλλιως σε κλεβουν και σου δινουν και μετριαντζες.Ενω τα καλα τροφοδοτικα της μονο μιας εταιριας που εχουν,ειναι εξοργιστικα υπερτιμημενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...