Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί σκας να μάθεις ποιο καλώδιο είναι τι..αφού το καθένα αντιστοιχεί σε μια συγκεκριμένη θέση, δε μπορείς να το πας όπου θες. Όλα τα τροφοδοτικά έχουν "γραμμές" 3.3V, 5V και 12V οπότε από κει και πέρα αυτά που αλλάζουν είναι τα Αmperes (A), όπως επίσης και η ποιότητα του τροφοδοτικού, η απόδοση κ.α Αυτά που έχεις δεν είναι καν Plus 80 οπότε δε θα τα εμπιστευόμουν καθόλου. Αυτό που παίζει επίσης σημαντικό ρόλο είναι πόσα A δίνει στα 12V γιατί τα πιο ενεργοβόρα κομμάτια του υπολογιστή λειτουργούν με τάση 12V. Το 400αρι έχει μια γραμμή 12αρα η οποία δίνει 15A που σημαίνει σύνολο 180W ενώ το 500αρι έχει 2 γραμμές 12αρες που δίνουν σύνολο 370W. 

οποτε φιλε μου ειναι μια η αλλη? αυτο εννοεις ειτε το ενα ειτε το αλλο το ιδιο??απο αποψης τροφοδοσιας παντα τωρα για ποιοτητα κτλ αστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εννοείς ποιο σηκώνει πιο πολλά "θεωρητικά" τότε η απάντηση είναι το T&P..αν αυτό είναι μάρκα τέλος πάντων. Την ονομαστική ισχύ που γράφει το τροφοδοτικό μη την εμπιστεύεσαι και πολύ, γιατί αν το τροφοδοτικό δεν είναι ποιοτικό με χαμηλή απόδοση τότε μπορεί να γράφει 500W και να δίνει στην πραγματικότητα 350W.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχουνε πολλες γραμμες αυτα του κιλου, απο Α γραφουν οτι θελουν, αν το ανοιξει 99% απο τα ιδια traces παιρνουν οι "δυο γραμμες".

 

Καλυτερα το καινουριο γιατι ισως και να εχει 15Α το αλλο με τιποτα δεν τα βγαζει αυτα.

 

Παντως προτεινω καινουριο ή εστω μτχ επωνυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ναι αλλά αν δεν αναφέρεις αναλυτικά το σύστημα σου δε μπορούμε να σου πούμε με σιγουριά.

το παω για κοματι κοματι για καινουριο το συστημα μου ειναι αστα να πανε...... ψαχνομαι γιατι την 1 φωρα πηρα ετοιμο κ την εφαγα σαν μακακας φιλε..ερευνα κανω..αλλα παραληλα προσπαθω οτι μπωρω να το εχω να δουλευει στο υπαρχο pc μην τα αγοραζω κ καθονται καταλαβες...ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ φτωχεια !!!! το συστημα http://content.etilize.com/Manufacturer-Brochure/1013226071.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τροφοδοτικό εννοώ και μόνο

εχω βρει ενα με 44δολλαρσ αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη μαρκα οπως λετε εδω  https://www.amazon.com/Sentey-XPP725-HS-Computer-Desktop-Bearing/dp/B00SN6VN7W/ref=sr_1_7?s=pc&ie=UTF8&qid=1473620934&sr=1-7&keywords=psu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε να πάρεις ένα καλό, όχι ένα απ' τα ίδια. Επίσης ψάχνεις από εξωτερικό απ' ότι βλέπω..έχεις σκεφτεί μεταφορικά, τελωνεία κτλ; Πες ένα τελικό ποσό για να ξέρουμε τι να προτείνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα βρηκα μια "σταθερη" δουλεια φιλε μου κ σου ειπα μπορω να διαθεσω μεχρι 200 μεχρι να με απολησουν τωρα που θα φτασει δεν ξερω...αλλα το κακο ειναι οτι δεν παιζει να τα μαζεψωολα μαζι .δηλαδη ξερω γω 800 ευρο κ να τα ψωνησω εκαν μια αρχη φιλαξα 300 κ τα χρειαστηκαν ι δικοι μου κ πανε...με λιγα λογια 200 αγορα 200 αγορα καταλαβες??!αληθεια ποσο πανε τα μεταφορικα κ τη διαολο τελωνειο σε συσκευασειες δωρου?? wtf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα βρηκα μια "σταθερη" δουλεια φιλε μου κ σου ειπα μπορω να διαθεσω μεχρι 200 μεχρι να με απολησουν τωρα που θα φτασει δεν ξερω...αλλα το κακο ειναι οτι δεν παιζει να τα μαζεψωολα μαζι .δηλαδη ξερω γω 800 ευρο κ να τα ψωνησω εκαν μια αρχη φιλαξα 300 κ τα χρειαστηκαν ι δικοι μου κ πανε...με λιγα λογια 200 αγορα 200 αγορα καταλαβες??!αληθεια ποσο πανε τα μεταφορικα κ τη διαολο τελωνειο σε συσκευασειες δωρου?? wtf

Φιλε μου το εχεις δει λαθος το θεμα. Δεν θα φτιαξεις υπολγιστη, ετσι, τον φρανκενσταιν τζουνιορ θα φτιαξεις.

Κανε ενα ποστ στο Νεα συστηματα και αναβαθμισεις, γραψε εκει τον πονο σου να σου βγαλουμε τουλαχιστον ενα πλανο. Το τροφοδοτικο το παιρνεις συμφωνα με τις αναγκες του συστηματος που εχεις. Εσυ που δεν εχεις συστημα και δεν ξερεις καν τι θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα θα παρεις λαθος τροφοδοτικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα βρηκα μια "σταθερη" δουλεια φιλε μου κ σου ειπα μπορω να διαθεσω μεχρι 200 μεχρι να με απολησουν τωρα που θα φτασει δεν ξερω...αλλα το κακο ειναι οτι δεν παιζει να τα μαζεψωολα μαζι .δηλαδη ξερω γω 800 ευρο κ να τα ψωνησω εκαν μια αρχη φιλαξα 300 κ τα χρειαστηκαν ι δικοι μου κ πανε...με λιγα λογια 200 αγορα 200 αγορα καταλαβες??!αληθεια ποσο πανε τα μεταφορικα κ τη διαολο τελωνειο σε συσκευασειες δωρου?? wtf

Και χωρις παρεξηγηση ,αν μπορεις βαλε και καμμια τελεια και κανενα σημειο στιξης γιατι δεν σε καταλαβαινω καθολου τι λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...