Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ενα συστημα με ryzen 1600 X370 prime pro rx570 4 fans και 2 σκληρους θελω ενα τροφοδοτικο vfm . ο ryzen 1600 θα ειναι oc μεχρι το 1.3v και η rx570 θα ανεβασω το power limit . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε λες budget

σαν watt 450w-550w είναι αρκετά.

corsair cxm είναι το πιο vfm τροφοδοτικό, εναλλακτικά το bequiet pure power 11

λίγο καλύτερο το mwe gold

https://www.skroutz.gr/s/15900092/CoolerMaster-MWE-Gold-550.html

https://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-mwe-gold-550w-p-PER.818290

ακόμα πιο καλό το corsair rmx

https://www.skroutz.gr/s/15335152/Corsair-RMx-RM550x.html

 

Επεξ/σία από grmaster2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Γνωριζουμε κατι για αυτο το τροφοδοτικο https://www.skroutz.gr/s/12266885/Chieftec-GPM-550S.html ;

Αναφορά σε κείμενο

In our tests Chieftec Navitas GPM-550S showed good results in general. The efficiency of the new power supply unit corresponded to the level of 80PLUS Gold, the results turned out to be no worse than other comparable BP premium brands. Output voltage under load fell slightly. For ripples and noises, we did not get record values, but they did not go beyond permissible limits. We liked the use of high-quality capacitors and a complete set of protection schemes.

In the work of Chieftec Navitas GPM-550S showed a relatively small noise level, the reason lies in the low fan speed. Under load, the noise level becomes noticeable, but this result is quite acceptable for a power supply that is not oriented to the Silent category. In terms of equipment, many users will miss the modular cabling system, but perhaps Chieftec will update older PSU models with detachable cables. A set of power interfaces for the 550-W model is quite sufficient, including two PCI Express plugs.

In general, we can recommend the Chieftec Navitas GPM-550S for purchase. Of course, the Chieftec Navitas GPM-550S is quite a decent power supply, but it does not stand out in terms of features and guarantees. Although the price in Russia is quite pleasant. The Corsair CS550M power supply with 80PLUS Gold certification and a modular cable management system can be purchased for 6.5 thousand rubles . An alternative can be considered a more expensive Seasonic G-550 for 8.9 thousand rubles with modular cables and a long warranty period.

If you like the Chieftec Navitas GPM-550S, you can safely buy a power supply. But do not forget to see the alternatives on the market.

Benefits of Chieftec Navitas GPM-550S

  • High Performance (80PLUS Gold)
  • High performance / power for its class
  • Stable output voltages
  • Good implementation of protection schemes
  • Quiet work

Disadvantages of Chieftec Navitas GPM-550S

  • Only two years warranty
  • (Fixed cable connection)

https://www.hardwareluxx.ru/index.php/artikel/hardware/netzteile/37922-chieftec-navitas-550w-test.html?start=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tanasen01 είπε

ευχαριστω . το ειδα στα 43 ευρω και μ κανε εντυπωση αλλα μου φαινεται πως ειναι ξεπερασμενη πλατφορμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/07/2019 at 14:35, Sheogorath said:

Παίδες τα JoyJoe ή όπως στο διάλο λέγονται

Μήπως εννοείς τα Jou Jye; Είχα κι΄εγώ ένα τέτοιο

Και μιας και μπήκα ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι

Θέλω να βάλω τον Ryzen 2600 με 2x8 ddr4 3000, 1 Sata κι έναν ssd κι΄έχω ακόμα την 1050 Τi. Θα αλλαχτεί αργότερα με την 1660Ti

To Power Supply Calculator μου λέει ότι θα χρειάζομαι 317 W

Με την 1660 ti θα θέλω 362 W

Τώρα καταλανώνω 358W (Χeon E5450, 4x2 DDR2, 1050Ti, 1 ssd, 1 sata 7200 )

Πριν με την 4850, κατανάλωνα 413 και όλα οκ

Ενα τροφοδοτικό CWT PSP575 405W έχω 

Εχει αποδειχτεί σκυλί και καλύτερο ένος Enermax που μου κάηκε

Λέτε να το κρατήσω ή να πάρω κάποιο καινούργιο;

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Coscas είπε

Μήπως εννοείς τα Jou Jye; Είχα κι΄εγώ ένα τέτοιο

Και μιας και μπήκα ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι

Θέλω να βάλω τον Ryzen 2600 με 2x8 ddr4 3000, 1 Sata κι έναν ssd κι΄έχω ακόμα την 1050 Τi. Θα αλλαχτεί αργότερα με την 1660Ti

To Power Supply Calculator μου λέει ότι θα χρειάζομαι 317 W

Με την 1660 ti θα θέλω 362 W

Τώρα καταλανώνω 358W (Χeon E5450, 4x2 DDR2, 1050Ti, 1 ssd, 1 sata 7200 )

Πριν με την 4850, κατανάλωνα 413 και όλα οκ

Ενα τροφοδοτικό CWT PSP575 405W έχω 

Εχει αποδειχτεί σκυλί και καλύτερο ένος Enermax που μου κάηκε

Λέτε να το κρατήσω ή να πάρω κάποιο καινούργιο;

Ναι, μια χαρα θα είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, 

Αυτήν την στιγμή έχω ένα σύστημα με i5 9600k, gtx 1060 6gb, 1tb hdd, 256gb m2, 4 fans και τροφοδοτικό 600w Master lite της cm. 

Μου έπεσε μια 2080ti σε τιμή ξεφτίλα και σκέφτομαι να την κρατήσω αλλά με προβληματίζει το τροφοδοτικό και λέω να τσιμπήσω το corsair rm750x τι γνώμη έχετε; είναι αρκετό; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω το κάτωθι τροφοδοτικό για περίπου 6 χρόνια τώρα (δηλαδή είμαι εκτός εγγύησης) και ενώ δουλεύει κανονικά μυρίζει σαν καμένος βακελίτης τις τελευταίες μέρες.

http://www.xfxforce.com/en-us/products/pro-series/pro-series-550w-psu-p1-550s-xxb9 

Πως μπορώ να διαπιστώσω αν έχει καεί;

Ο ανεμιστήρας του δουλεύει κανονικά και εξωτερικά δεν φαίνεται κάτι ύποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Snoo2 είπε

Μου έπεσε μια 2080ti σε τιμή ξεφτίλα και σκέφτομαι να την κρατήσω αλλά με προβληματίζει το τροφοδοτικό και λέω να τσιμπήσω το corsair rm750x τι γνώμη έχετε; είναι αρκετό; 

 

Αρκετό είναι και το 600ρι σου, αλλά τα master lite δεν είναι και ότι ποιοτικότερο. Οπότε το rmx είναι σίγουρα κλάσεις καλύτερο και έχεις και παραπάνω "αέρα" σε περίπτωση που κάνεις κάποιο overclocking, όπου τα ρεύματα που δίδονται είναι κάπως...περίεργα.

Καλή λύση θα ήταν και το Seasonic 750 plus gold αν είχε την ίδια τιμή που είχε μέχρι πριν λίγο καιρό που κοιτούσα, αλλά από διαθεσιμότητα είναι ανύπαρκτο. Έχει και άλλες λύσεις, αλλά και αυτό που κοιτάς, αν "σε παίρνει" , το αγοράζεις ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2019 στις 5:36 ΜΜ, Coscas είπε

Μήπως εννοείς τα Jou Jye; Είχα κι΄εγώ ένα τέτοιο

Και μιας και μπήκα ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι

Θέλω να βάλω τον Ryzen 2600 με 2x8 ddr4 3000, 1 Sata κι έναν ssd κι΄έχω ακόμα την 1050 Τi. Θα αλλαχτεί αργότερα με την 1660Ti

To Power Supply Calculator μου λέει ότι θα χρειάζομαι 317 W

Με την 1660 ti θα θέλω 362 W

Τώρα καταλανώνω 358W (Χeon E5450, 4x2 DDR2, 1050Ti, 1 ssd, 1 sata 7200 )

Πριν με την 4850, κατανάλωνα 413 και όλα οκ

Ενα τροφοδοτικό CWT PSP575 405W έχω 

Εχει αποδειχτεί σκυλί και καλύτερο ένος Enermax που μου κάηκε

Λέτε να το κρατήσω ή να πάρω κάποιο καινούργιο;

Το οτι δεν έπαθε τίποτα, και το οτι όντως φτάνει για να σε καλύψει σε watt, δεν σημαίνει οτι είναι και της προκοπής...

Για το παλιό σου σύστημα, αντε πάει κι έρχεται... Για νέο σύστημα, λυπάμαι το σύστημα...

Δωσε έστω 40 ευρώ και πάρε κάτι ανθρώπινο...

Κρίμα είναι σε νέο σύστημα να βάλεις αυτήν την σαβούρα...

Πάρε κάτι τέτοιο τουλάχιστον

https://www.skroutz.gr/s/9871627/Thermaltake-TR2-S-450W.html

https://www.skroutz.gr/s/12685510/Thermaltake-Smart-RGB-500W.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου είναι ότι στο τροφοδοτικό δεν πρέπει να κόβουμε. Γενικά καλό είναι να έχεις ένα τροφοδοτικό με παραπάνω watt απ' όσο χρειάζεσαι και ας σου φαίνεται overkill γιατί γύρω στο 50-60% έχουν την καλύτερη απόδοση. Και τουλάχιστον bronze πιστοποίηση. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και πρακτικά και ψυχολογικά. Αν τσιγκουνευτείς 20-30 ευρώ μπορεί να τα πληρώσεις μετά πολλαπλάσια. Αν είναι θέμα budget κόβεις λίγο από κάτι άλλο ή καθυστερείς λίγο το build για να τα μαζέψεις.Γενικά εγώ θα πρότεινα αυτό https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX-M-Series-TX550M.html. 550 watt είναι αρκετά για κάθε σοβαρό build που δεν ξεφεύγει σε χαρακτηριστικά (πχ 2080ti) , gold πιστοποίηση και semi modular το οποίο είναι ότι πρέπει αν δεν κάνεις custom καλώδια αφού έτσι και αλλιώς το 24πινο και το EPS δεν τα γλιτώνεις. 70 ευρώ, αρκετά μεν για κάποιον που είναι σε σφιχτό budget αλλά μια φορά θα το πάρεις και ξεμπερδεύεις (το bronze CX550 δεν αξίζει αφού βγαίνει στην ίδια τιμή)..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα smart και tr2 είναι για κλοτσιές μη τα συζητήσουμε πάλι. Το txm είναι όντως vfm αυτήν την περίοδο, λίγο θορυβώδες όμως άμα ζοριστεί. Το cm lite επίσης δεν λέει τίποτα. Σαν φτηνότερο εγώ προτείνω το system power 9 αφού είναι το φτηνότερο επώνυμο dcdc με full protection. Από εκεί και πάνω υπάρχουν τα cx, cxm, pp11, txm, formula gold, rmx κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...