Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Ακόμη και 550 watt τροφοδοτικό είναι δύσκολο να το ζορίσεις. Ας πούμε στο gaming η κάρτα τραβάει το max της, αλλά ο επεξεργαστής όχι. Αν κάνεις σοβαρή δουλειά με productivity σίγουρα θα πας σε μεγαλύτερο τροφοδοτικό έτσι και αλλιώς. Ο average joe χρήστης-gamer θα είναι άρχοντας με 550 watt, και δεν θα τα τερματίζει με κανονική χρήση. Τώρα αν πας επίτηδες και τρέξεις superposition και prime95 ταυτόχρονα τότε εντάξει..

4 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Τελικα εριξα μια παραγγελια το system power 9 στα 600w. Τα 3 χρονια δεν ειναι πολλα αλλα νμζ θα κανει κομπλε τη δουλεια τ για μενα.

Πόσο; αν επιτρέπεται. Γιατί και το TX550M είναι κοντά στην τιμή και είναι καλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια βοήθεια, παρήγγειλα τα parts του πρωτου μου build με ryzen 2600 με Μαξ 50 watt κατανάλωση και gtx 1660ti με Μαξ κατανάλωση 130 watt από μετρήσεις σε sites, για τροφοδοτικό πήρα το 700ρι Thermaltake Smart RGB 700W θα μου καίει το σύστημα 700 watt ή ότι καταναλώνει ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών;

Επεξ/σία από vorted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vorted είπε

Παιδιά μια βοήθεια, παρήγγειλα τα parts του πρωτου μου build με ryzen 2600 με Μαξ 50 watt κατανάλωση και gtx 1660ti με Μαξ κατανάλωση 130 watt από μετρήσεις σε sites, για τροφοδοτικό πήρα το 700ρι Thermaltake Smart RGB 700W θα μου καίει το σύστημα 700 watt ή καπου εκεί κοντά ή θα καίει ότι καταναλώνει ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών;

Ότι καίει το hardware σου, άσχετα με το πόσα watt τροφοδοτικό έχεις..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSU COUGAR VTE600 600W 80 PLUS Bronze 43.90€ μέσο newsletters από το eshop αξίζει; λόγο ότι είμαι επαρχία το βλέπω σαν καλή τιμή. Έχω ένα lc550w bronze εδώ κ 5 χρόνια κ λέω να το ανανεώσω, έχω fx8320 Rx580 8g nitro 2ssd 1 απλό και 5 ανεμιστήρες 120 στο κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexinhogr είπε

PSU COUGAR VTE600 600W 80 PLUS Bronze 43.90€ μέσο newsletters από το eshop αξίζει; λόγο ότι είμαι επαρχία το βλέπω σαν καλή τιμή. Έχω ένα lc550w bronze εδώ κ 5 χρόνια κ λέω να το ανανεώσω, έχω fx8320 Rx580 8g nitro 2ssd 1 απλό και 5 ανεμιστήρες 120 στο κουτί.

ειναι dc dc στην 3.3v μονο, single rail, με ιαπωνικους πυκνωτες λεει οτι εχει καμποσες προστασιες, αλλα 2 χρονια εγγυηση βλεπω και δεν βρισκω review . Θα το φοβομουν . Ας μιλησουν οι ειδικοι του φορουμ. Για μενα για 40 ευρω ειναι καλο αλλα θα σου λεγα να πας σε καποιο πιο ''επωνυμο'' με περισσοτερη εγγυηση . 

Btw Βλεπω πολλους που τρολλαρουν τους ιαπωνικους πυκνωτες και οτι ειναι μαρκετινγκ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alexinhogr είπε

PSU COUGAR VTE600 600W 80 PLUS Bronze 43.90€ μέσο newsletters από το eshop αξίζει; λόγο ότι είμαι επαρχία το βλέπω σαν καλή τιμή. Έχω ένα lc550w bronze εδώ κ 5 χρόνια κ λέω να το ανανεώσω, έχω fx8320 Rx580 8g nitro 2ssd 1 απλό και 5 ανεμιστήρες 120 στο κουτί.

Ειναι decent τα Cougar ,οποτε σε αυτη τη τιμη κατα την γνωμη μου παρτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά,θέλω να βάλω κάρτα γραφικών σε ένα σταθερό με q9400 και είμαι ανάμεσα σε μια hd 7770,7850 ή gtx 760,το τροφοδοτικό που έχει είναι Approx APP500PS 500W μπορεί να σηκώσει κάποια από αυτές τις τρεις κάρτες ή θα γίνει πυροτέχνημα  ?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Καλησπέρα παιδιά,θέλω να βάλω κάρτα γραφικών σε ένα σταθερό με q9400 και είμαι ανάμεσα σε μια hd 7770,7850 ή gtx 760,το τροφοδοτικό που έχει είναι Approx APP500PS 500W μπορεί να σηκώσει κάποια από αυτές τις τρεις κάρτες ή θα γίνει πυροτέχνημα  ?

 

Καλησπέρα, θα γίνει πυροτεχνημα.

Ίσως όχι με την 7770 αλλά γιατί να ρισκάρεις; Ένα οποιοδήποτε 80+ 350+ τροφοδοτικό είναι μακράν καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, θα γίνει πυροτεχνημα.

Ίσως όχι με την 7770 αλλά γιατί να ρισκάρεις; Ένα οποιοδήποτε 80+ 350+ τροφοδοτικό είναι μακράν καλύτερο.

ευχαριστώ για την απάντηση, άρα θα βρω κάποια κάρτα χωρίς να θέλει εξωτερική τροφοδοσία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

ευχαριστώ για την απάντηση, άρα θα βρω κάποια κάρτα χωρίς να θέλει εξωτερική τροφοδοσία 

Πιο πολύ με απασχολεί το ripple που θα σκοτώσει κανένα σκληρό καμία ώρα...

Την 7770 θα την σηκώσει πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, THE GG GAMER είπε

ευχαριστώ για την απάντηση, άρα θα βρω κάποια κάρτα χωρίς να θέλει εξωτερική τροφοδοσία 

γιατι  δεν κοιτας για καμια gtx 750ti? καλυτερες επιδοσεις,μικροτερη καταναλωση, μπορεις να την βρεις φθηνα.

Η καμια gt 1030  ή το ανωτερο μια gtx 950 χωρις ανεξαρτητη τροφοδοσια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

γιατι  δεν κοιτας για καμια gtx 750ti? καλυτερες επιδοσεις,μικροτερη καταναλωση, μπορεις να την βρεις φθηνα.

Η καμια gt 1030  ή το ανωτερο μια gtx 950 χωρις ανεξαρτητη τροφοδοσια.

σε καμιά τέτοια έλεγα να πάω...Ποιο πολύ για χαλαρό gaming όχι για κάτι τρελό  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...