Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αν δεν σου αρέσουν οι υπηρεσίες του να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω και να τον καταγγείλεις στο επιμελητήριο να του αφαιρέσουν την άδεια.

Έχω δει την ερώτηση superflower vs corsair ξανά στο forum να μένει αναπάντητη και είναι λογικό γιατί δεν υπάρχει εύκολη απάντηση.

Το + στην SF είναι ότι χρησιμοποιεί πιο ακριβά Infineon mosfet (027N04L) ενώ η corsair τα πιο φτηνά On Semi (NTMFS4C06N), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα On Semi δεν είναι καλά και με το παραπάνω για τροφοδοτικό υπολογιστή. Ένα ακόμα + για την SF είναι ότι το ανεμιστηράκι είναι ball bearing ενώ της corsair είναι FDB που έχει θεωρητικά μικρότερη διάρκεια ζωής, χωρίς να σημαίνει ότι μια 10ετία δεν θα την βγάλει άνετα στις θερμοκρασίες που δουλεύουν τα τροφοδοτικά. Τελευταίο + για την SF είναι ότι το soldering της σύμφωνα με τα review site είναι άψογο ενώ της Corsair απλά πολύ καλό. To + για την Corsair είναι ότι έχει καλύτερο regulation, λίγο καλύτερο efficiency και πιο σύγχρονο σχεδιασμό. Εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ τέτοιο τροφοδοτικό γιατί δεν υπάρχει χρήση για τόσα watt αλλά αν έπρεπε να διαλέξω θα δυσκολευόμουν πολύ.

Από όσο γνωρίζω κανένα δεν είναι πιο αθόρυβο από το RMx ενώ αντιθέτως το BQ SP11 κάνει κάποιο θόρυβο στο load. Από ποιότητα υλικών μάλλον το BQ είναι καλύτερο αλλά εγώ (χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω) εμπιστεύομαι περισσότερο το QC, την σχεδίαση και την προσοχή στην λεπτομέρεια της Corsair.

γιατί δεν υπάρχει εύκολη απάντηση? στα 2 αυτα τα τροφοδοτικα?

επειδη δεν γνωριζω  ειπες οτι το SF εχει ακριβά Infineon mosfet (027N04L)   ,τι ακριβως  ειναι αυτο?

ειπες οτι το  ανεμιστηράκι είναι ball bearing ,,  τι ακριβως  ειναι αυτο?

το   soldering της ειπες  οτι ειναι καλο? τι κανει ακριβως το   soldering??

σε τελικη αναλυση αν εσυ επελεγες αναμεσα σε αυτα τα 2 πιο θα αγοραζες, αν και  ειπες οτι και τα 2  ειναι παρα  πολυ καλα

Επεξ/σία από panagiotakis2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, elpenor είπε

Γιατί είναι και τα δύο καλά.

επειδη δεν γνωριζω  ειπες οτι το SF εχει ακριβά Infineon mosfet (027N04L)   ,τι ακριβως  ειναι αυτο?

ειπες οτι το  ανεμιστηράκι είναι ball bearing ,,  τι ακριβως  ειναι αυτο?

το   soldering της ειπες  οτι ειναι καλο? τι κανει ακριβως το   soldering??

σε τελικη αναλυση αν εσυ επελεγες αναμεσα σε αυτα τα 2 πιο θα αγοραζες, αν και  ειπες οτι και τα 2  ειναι παρα  πολυ καλα

 

παντος ειναι παρα  πολυ δυσκολη  επιλογη γιατι και τα 2  εχουν  την ιδια βαθμολογια σε αυτα τα  2  links.

 

https://www.jonnyguru.com/blog/2015/08/03/superflower-leadex-titanium-1600w-power-supply/

https://www.jonnyguru.com/blog/2018/02/26/corsair-ax1600i-1600w-power-supply/

τον jonnyguru τον εμπιστευεσαι  για τα reviews  που εχει κανει στα 2  τροφοδοτικα??

ειναι αξιοπιστος?

Επεξ/σία από panagiotakis2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, panagiotakis2030 είπε

επειδη δεν γνωριζω  ειπες οτι το SF εχει ακριβά Infineon mosfet (027N04L)   ,τι ακριβως  ειναι αυτο?

Κάποια από τα εξαρτήματα που έχει μέσα.

5 λεπτά πριν, panagiotakis2030 είπε

ειπες οτι το  ανεμιστηράκι είναι ball bearing ,,  τι ακριβως  ειναι αυτο?

https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_fan#Bearing_types

6 λεπτά πριν, panagiotakis2030 είπε

το   soldering της ειπες  οτι ειναι καλο? τι κανει ακριβως το   soldering??

Οι κολλήσεις.

7 λεπτά πριν, panagiotakis2030 είπε

σε τελικη αναλυση αν εσυ επελεγες αναμεσα σε αυτα τα 2 πιο θα αγοραζες, αν και  ειπες οτι και τα 2  ειναι παρα  πολυ καλα

παντος ειναι παρα  πολυ δυσκολη  επιλογη γιατι και τα 2  εχουν  την ιδια βαθμολογια σε αυτα τα  2  links.

https://www.jonnyguru.com/blog/2015/08/03/superflower-leadex-titanium-1600w-power-supply/

https://www.jonnyguru.com/blog/2018/02/26/corsair-ax1600i-1600w-power-supply/

Το Corsair θα έπαιρνα προσωπικά όμως αναγνωρίζω ότι το Superflower έχει πιο ποιοτικά εξαρτήματα και ειναι πιθανό να ζήσει περισσότερο. Δεν ισχυρίζομαι ότι το Corsair είναι καλύτερο απλά αυτό που θα έπαιρνα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, elpenor είπε

Κάποια από τα εξαρτήματα που έχει μέσα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_fan#Bearing_types

Οι κολλήσεις.

Το Corsair θα έπαιρνα προσωπικά όμως αναγνωρίζω ότι το Superflower έχει πιο ποιοτικά εξαρτήματα και ειναι πιθανό να ζήσει περισσότερο. Δεν ισχυρίζομαι ότι το Corsair είναι καλύτερο απλά αυτό που θα έπαιρνα εγώ.

εφοσον λες οτι το   Superflower έχει πιο ποιοτικά εξαρτήματα γιατι θα αγοραζες το  corsair-ax1600i? απο  την στιγμη  που το   Superflower έχει πιο ποιοτικά εξαρτήματα.

 

θα επαιρνες το  corsair ax16000i επειδη εχει  καλύτερο regulation, λίγο καλύτερο efficiency και πιο σύγχρονο σχεδιασμό απο το   Superflower?

Επεξ/σία από panagiotakis2030
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panagiotakis2030 είπε

εφοσον λες οτι το   Superflower έχει πιο ποιοτικά εξαρτήματα γιατι θα αγοραζες το  corsair-ax1600i? απο  την στιγμη  που το   Superflower έχει πιο ποιοτικά εξαρτήματα.

θα επαιρνες το  corsair ax16000i επειδη εχει  καλύτερο regulation, λίγο καλύτερο efficiency και πιο σύγχρονο σχεδιασμό απο το   Superflower?

Να γρφαεις τις ιδιες ερωτησεις ξανα και ξανα δε βαριεσαι καθολου, να ψαξεις απο μονος σου ομως βαριεσαι και ταυτοχρονα εχεις την απαιτηση να καθονται οι αλλοι να σου εξηγουν οχι μια αλλα πολλες ερωτησεις.Να καθεται ο αλλος να γραφει σεντονια για να σου εξηγησει απο επιπεδο junior εως expert..... καφεδακι θελεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεύτομαι τώρα τελευταία να αντικαταστήσω το τροφοδοτικό του υπολογιστή ... Δεν μου κάνει προβλήματα - τουλάχιστον για τη ώρα και απο ότι έχω δεί, όμως είναι παλιό. Βασικά, το έχω απο το 2010 και είναι ένα TX850W της Corsair. Θα ήθελα να πάω σε ένα semi η full modular προκειμένου να μειωθεί και η τρομερή "μακαρονάδα" που επικρατεί απο καλώδια στο πίσω μέρος του κουτιού ... Δεν είμαι σίγουρος όμως αν πρέπει. Κυρίως γιατί αυτό που έχω, παρ'ολα τα χρόνια του έχει αποδειχτεί "σκυλί", και δεν ξέρω αν κάποιο καινούργιο θα απέδιδε αντίστοιχα καλά, για τόσο καιρό ( μιλάμε, το έχω 10 χρόνια ).

Θα υπήρχε κάποιο πρακτικό όφελος να το άλλαζα ; Τι προτείνετε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, εδώ και λίγο καιρό έχω θέμα με το τροφοδοτικό μου, έχω τον υπολογιστή σε μια συρταριερα και όταν κοπανάω κάνα συρτάρι ακούγεται ένα γρρρρ σαν να έχει πιαστεί καλώδιο σε ανεμιστήρα, μετά από πολύ ψάξιμο είδα ότι έρχεται από το τροφοδοτικό, ρωτάω λοιπόν το εξής, υπάρχει περίπτωση να τον πάρω στο χέρι? Να πω πως πέρα από το αυτό δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα! ή να κοιτάξω για νέο?

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2013 στις 7:43 ΜΜ, coolerman είπε

Εκανα αυτόν τον οδηγό για να εμπλουτίσουμε η ποιό πολύ την γνώσης μας περί τροφοδοτικών και ποιός "κρύβεται" πίσω απο την κατασκεύη τους ;)

Screenshot_1.pngScreenshot_2.pngScreenshot_3.pngScreenshot_4.pngScreenshot_5.pngScreenshot_6.png

      3R system           ABS                 AcBel                  Adata                AeroCool           Akasa

Screenshot_7.pngScreenshot_8.pngScreenshot_9.pngScreenshot_10.pngScreenshot_11.png Screenshot_12.png                     Amacrox             Andyson          AnTec               Arctic                Asus               AXP XION

Screenshot_14.pngScreenshot_15.pngScreenshot_16.pngScreenshot_17.pngScreenshot_20.pngScreenshot_19.png

Be quiet              Chieftec          Chill                  Club3D            Azza              Conceptronic

Screenshot_21.pngScreenshot_22.pngScreenshot_23.pngScreenshot_24.pngScreenshot_25.pngScreenshot_26.png

 CoolerMaster     Corsair             Cougar           Cwt              Enermax         EVGA           

Screenshot_28.pngScreenshot_29.pngScreenshot_30.pngScreenshot_31.pngScreenshot_32.pngScreenshot_33.png

     FSP               Gigabyte                Hec                      sirtec                Hiper              HuntKey

Screenshot_35.pngScreenshot_36.pngScreenshot_37.pngScreenshot_38.pngScreenshot_39.pngScreenshot_40.png

   InWin                    JouJye         KingWin          Lc-Power              LePa                Lian Li

Screenshot_41.pngScreenshot_42.pngScreenshot_43.pngScreenshot_44.pngScreenshot_45.pngScreenshot_46.png

   MaxCube              Mukii                 Mushkin            NesteQ              Nexus               NOX

Screenshot_47.pngScreenshot_48.pngScreenshot_49.pngScreenshot_50.pngScreenshot_51.pngScreenshot_52.png

    NZXT               Ocz              PcPower        PowerColor     RaidMax           Rasurbo

Screenshot_54.pngScreenshot_55.pngScreenshot_56.pngScreenshot_57.pngScreenshot_58.pngScreenshot_59.png

  RoseWill           Sapphire             Skythe           Seasonic              Seed           Sentey

Screenshot_61.pngScreenshot_62.pngScreenshot_63.pngScreenshot_65.pngScreenshot_66.pngScreenshot_67.png   Screenshot_27.png

   Sharkoon        SilentMaxx   SilverPower   Silverstone      Sparkle            Spire               Fractal

Screenshot_69.pngScreenshot_70.pngScreenshot_71.pngScreenshot_72.pngScreenshot_73.pngScreenshot_74.pngScreenshot_68.png

    Tacens              Tagan            ThermalTake       ThorTech            Tunig               Ultra            S/F 

Screenshot_75.pngScreenshot_76.pngScreenshot_77.pngScreenshot_78.pngScreenshot_79.pngScreenshot_80.pngScreenshot_81.png

   VisionTek         VanTec           Xclio                 XFX               Xigmatek           Xilence        ZALMAN

Το τροφοδοτικό είναι το Α και το Ω ενός υπολογιστή.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

όπως μου έλεγε κάποιος

Πρίν αγοράσουμε τροφοδοτικό οποιοδήποτε πρέπει να βρούμε ποιός "κρύβεται" πίσω απ' αυτό

για να συγκρίνεται αν το τροφοδοτικό σας είναι κατασκευασμένο απο τους παρακάτω.

Ο κατάλογος με τα τροφοδοτικά έχει και rewiew στα περισσότερα.

Kορυφαίες εταιρίες κατασκευής τροφοδοτικών.

Sirtec 

Super Flower

Seasonic

Etasis

Flextronics

Delta Electronics

Enermax

NTNG

Hec

FSP

CWT

Enhance

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σας ευχαριστώ όλους :)

Coolermaster GX 750 W .Η συγκεκριμένη εταιρεία δεν είναι κατασκευαστής. Έλα όμως που το έχω από το 2008 και είναι ακόμα πιστός σκύλος . Έχει μπει σε 3 αναβαθμίσεις μέχρι τώρα. Πείτε μου τι άλλο να επιλέξω , μετά από όλα αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ryzen 3600, Msi tomahawk max b450, 16gb ram, 2x ssd + 2x hdd, 5600xt. Θα αγορασω τροφοδοτικο, καθως ισως αυτο που εχω τωρα να ειναι προβληματικο. Το τωρινο μου ειναι 650w. Μπορω να πεσω στα 550w; Και ποιο μου προτεινετε;

Καποια αποψη για αυτο; https://www.skroutz.gr/s/7985709/Seasonic-M12ii-Evo-520W.html

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Ryzen 3600, Msi tomahawk max b450, 16gb ram, 2x ssd + 2x hdd, 5600xt. Θα αγορασω τροφοδοτικο, καθως ισως αυτο που εχω τωρα να ειναι προβληματικο. Το τωρινο μου ειναι 650w. Μπορω να πεσω στα 550w; Και ποιο μου προτεινετε;

Καποια αποψη για αυτο; https://www.skroutz.gr/s/7985709/Seasonic-M12ii-Evo-520W.html

https://www.skroutz.gr/s/16368959/Be-Quiet-Pure-Power-11-500W-CM.html

https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX-M-Series-TX550M.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Ryzen 3600, Msi tomahawk max b450, 16gb ram, 2x ssd + 2x hdd, 5600xt. Θα αγορασω τροφοδοτικο, καθως ισως αυτο που εχω τωρα να ειναι προβληματικο. Το τωρινο μου ειναι 650w. Μπορω να πεσω στα 550w; Και ποιο μου προτεινετε;

Καποια αποψη για αυτο; https://www.skroutz.gr/s/7985709/Seasonic-M12ii-Evo-520W.html

Και ποια κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5600xt, το έγραψα.  Απλά έχω 4 σκληρούς δίσκους και θέλω να έχει υποδοχές το τροφοδοτικό. Semi ή full modular ;

 

** Τελικά κατέληξα στο παρακάτω : https://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1166019

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...