Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

Mε αυτο το σύστημα στο 60% περιπου θα τρέχει σε full load.  Δεν θα παθει τπτ. Φαντάζομαι το vs450 το άσπρο έχεις, οχι το παλιο

Ναι, το άσπρο έχω. Απλά στο outervision μου λέει Load Wattage: 402 W και για αυτό ανησύχησα. Οπότε δηλαδή να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ για όσο αντέξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Ναι, το άσπρο έχω. Απλά στο outervision μου λέει Load Wattage: 402 W και για αυτό ανησύχησα. Οπότε δηλαδή να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ για όσο αντέξει; 

Δεν μπορει να τραβήξει τόσα. Αυτα που σου πα τραβαει πανω κατω. Δεν θα χεις προβλημα με το τροφοδοτικο και δεν χρειαζεται να το αλλαξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, grmaster2 είπε

μεινε όπως είσαι μην πετας λεφτα, το vs είναι αρκετά ικανό για την 480, το σύστημα σου δεν χαλάει πάνω απο 250w

 

54 λεπτά πριν, EddieObscurant είπε

Δεν μπορει να τραβήξει τόσα. Αυτα που σου πα τραβαει πανω κατω. Δεν θα χεις προβλημα με το τροφοδοτικο και δεν χρειαζεται να το αλλαξεις.

Εντάξει τότε θα το κρατήσω. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!(ρα

Το σύστημα που έχω είναι της υπογραφής μου. Επειδή εδώ και καιρό έχει αρχίσει να κολλάει το pc στα games, (random freezes), θεωρώ ότι είναι η το τροφοδοτικό, ή δυστυχώς η κάρτα μας χαιρέτησε (θέλω να πιστεύω το πρώτο).

Επειδή δεν έχω κάποιον γνωστό να μου δανείσει ένα τροφοδοτικό για να δοκιμάσω αν φταίει αυτό ή η κάρτα, μπορεί κάποιος να μου πει τι τροφοδοτικό να αγοράσω για το σύστημά μου?

Εάν είναι η κάρτα τελικά θα το κρατήσω για να πραγματοποιήσω γενική αναβάθμιση :P

p.s. Για θέματα drivers, έχω δοκιμάσει τα πάντα (clean unistall και τα σχετικά) οπότε έχω καταλήξει ότι το πρόβλημα είναι είτε το τροφοδοτικό είτε η κάρτα!

θενξ ε λοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως πιο εύκολο είναι να δοκιμάσεις μια κάρτα γραφικών παρά τροφοδοτικό! Αν βρεις μια κάρτα και την αποκλείσεις από την εξίσωση, ίσως να φταίει το τροφοδοτικό, αλλά με τα random freezes, ποτέ δεν είσαι βέβαιος. Μπορεί να είναι και...η Ραμ, ας πούμε. Είχες ποτέ κάποια μπλε οθόνη; Κάτι στο Event Viewer; Σε πετάει στο desktop από κάποιο game, μήπως και βρούμε έτσι την αιτία; 

Σε περίπτωση τροφοδοτικού, το "600W ATX" που έχεις, ποιο corsair είναι; Έχει την ηλικία του phenom; 

Spoiler

Btw ,7hills? Επταλοφίτης; :D Τα θέματα που είχα παραπάνω τα έλυσα με το ...multirama αμπελοκήπων (αιωνία η μνήμη του 😛 )

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα το είδα το μνμ :) σόρρυ.

Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX αυτό είναι το τροφοδοτικό. Και ναι έχει 8 χρόνια ζωής ήδη.

Κοίτα δοκίμασα την παλιά μου κάρτα, μία ATI Radeon HD6870, δεν freezare καθόλου. Όταν εννοώ random freezes, εννοώ μετά από λίγη ώρα σε game, αλλοιώνεται η εικόνα και κάποια στιγμή κολλάει και θέλει πάτημα το power να κλείσει για να το ανοίξω ξανά.

Βρήκα ένα βίντεο στο youtube με έναν τυπά ο οποίος είχε παρόμοια κάρτα, αλλά αυτός είχε θέματα μόνο με artifacts. Αυτό που έκανε ήταν το εξής : με ανοικτό κουτί όταν σήκωνε ελαφριά την κάρτα από την θέση της στην M/b τα artifacts έφευγαν, όταν την άφηνε να επανέλθει στην θέση της ξαναεμφανίζονταν. Το έκανα και εγώ και όντως όταν πήγαινε να freezarei η κάρτα, την σήκωνα ελαφριά και το γλύτωνα το freeze. Οπότε μία πρακτική τώρα είναι να έχω τον πύργο ξαπλωτό κάτω 😛 . Μέχρι στιγμής καλά πάει.

Τώρα θεωρώ είναι θέμα κάρτας (τι ακριβώς δεν ξέρω να σου πω). Όποια ιδέα ευπρόσδεκτη... (χάλασε η υποδοχή της θέσης της κάρτας στην m/b? είναι ψιλομάπα η συγκεκριμένη παρτίδα της gigabyte! who knows)

Ελπίζω να τα περιέγραψα καλά τα πράγματα :)

Spoiler

τώρα είδα τον spoiler :P Εννοείται Seven Hills στους Los Ampeles Θεσσαλονίκης

 

Επεξ/σία από nevermore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nevermore είπε

Τώρα το είδα το μνμ :) σόρρυ.

Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX αυτό είναι το τροφοδοτικό. Και ναι έχει 8 χρόνια ζωής ήδη.

Κοίτα δοκίμασα την παλιά μου κάρτα, μία ATI Radeon HD6870, δεν freezare καθόλου. Όταν εννοώ random freezes, εννοώ μετά από λίγη ώρα σε game, αλλοιώνεται η εικόνα και κάποια στιγμή κολλάει και θέλει πάτημα το power να κλείσει για να το ανοίξω ξανά.

Βρήκα ένα βίντεο στο youtube με έναν τυπά ο οποίος είχε παρόμοια κάρτα, αλλά αυτός είχε θέματα μόνο με artifacts. Αυτό που έκανε ήταν το εξής : με ανοικτό κουτί όταν σήκωνε ελαφριά την κάρτα από την θέση της στην M/b τα artifacts έφευγαν, όταν την άφηνε να επανέλθει στην θέση της ξαναεμφανίζονταν. Το έκανα και εγώ και όντως όταν πήγαινε να freezarei η κάρτα, την σήκωνα ελαφριά και το γλύτωνα το freeze. Οπότε μία πρακτική τώρα είναι να έχω τον πύργο ξαπλωτό κάτω 😛 . Μέχρι στιγμής καλά πάει.

Τώρα θεωρώ είναι θέμα κάρτας (τι ακριβώς δεν ξέρω να σου πω). Όποια ιδέα ευπρόσδεκτη... (χάλασε η υποδοχή της θέσης της κάρτας στην m/b? είναι ψιλομάπα η συγκεκριμένη παρτίδα της gigabyte! who knows)

Ελπίζω να τα περιέγραψα καλά τα πράγματα :)

  Απόκρυψη περιεχομένων

τώρα είδα τον spoiler :P Εννοείται Seven Hills στους Los Ampeles Θεσσαλονίκης

Για PCI Express της mobo ζήτημα μου κάνει περισσότερο αυτό που περιγράφεις :D Παρά για τροφοδοτικό! Ή το πολύ πολύ να είναι η κάρτα το πρόβλημα (μπουρί αυτή η 6870 ρε φίλε 😛 )

Αν μπορείς να βάλεις κάτι να κρατάει την κάρτα και να μην "γέρνει", τότε ίσως το γλιτώσεις. 

Spoiler

Los ampeles για 30 χρόνια, εργατικές κατοικίες, μέχρι που μας έφαγε η "ξενιτιά" και τώρα είμαι στην χαβούζα την Αθήνα 😛 Αν το nevermore είναι και από την μπάντα, τότε κλείσαμε, είσαι γνήσιος επταλοφίτης 😛 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Για PCI Express της mobo ζήτημα μου κάνει περισσότερο αυτό που περιγράφεις :D Παρά για τροφοδοτικό! Ή το πολύ πολύ να είναι η κάρτα το πρόβλημα (μπουρί αυτή η 6870 ρε φίλε 😛 )

Αν μπορείς να βάλεις κάτι να κρατάει την κάρτα και να μην "γέρνει", τότε ίσως το γλιτώσεις. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Los ampeles για 30 χρόνια, εργατικές κατοικίες, μέχρι που μας έφαγε η "ξενιτιά" και τώρα είμαι στην χαβούζα την Αθήνα 😛 Αν το nevermore είναι και από την μπάντα, τότε κλείσαμε, είσαι γνήσιος επταλοφίτης 😛 

Θα προσπαθήσω να αλλάξω θύρα, αν και το cable managment που μου είχαν κάνει στο κουτί δεν το επιτρέπει (είναι θηρίο η κάρτα). Το πολύ πολύ να πάρει τον μπούλο η κάρτα!

Θενξ για τις απαντήσεις αδερφέ!

Spoiler

Γνήσιος δεν είμαι, βέβαια κλείνω 14 χρόνια εδώ :P, ευτυχώς έψησα την γυναίκα και ανέβηκε Σαλόνικα από Αθήνα αλλιώς με έβλεπα σαν και εσένα :) . Και εννοείται nevermore από την μπάντα.... Next in Line και τα μυαλά στο μίξερ!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι για αγορά τροφοδοτικου καθώς το thermaltake 450w (νομίζω) δεκαετίας που είχα ναι μεν ανοίγει το pc αλλά μετά από 4,5 δευτερόλεπτα κλείνει...Τώρα δουλεύω με ένα παλιό 300w. Το pc είναι q9450,mate, 4 gb ram παλιό, για ίντερνετ κυρίως κ office. Για φθηνό τροφοδοτικό μέχρι 50e τι προτείνεται; Αυτό ;

https://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-elite-v3-400w-230v-p-PER.818002

https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/anavathmisi/trofodotika-ypologisti/trofodotiko-(psu)-corsair-vs350-350w-80-white?utm_source=Facebook&utm_medium=Dynamic&utm_campaign=Added+to+Cart+1+Day&utm_content=Dynamic+Carousel+New+-+V2+-+Copy&fbclid=IwAR2OlNiSnlqnJD1XEAf3QuxBxvzl0JlrxDmvhJlNNTZdHBFES-42ERfhEpg

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, mpampis81 είπε

Είμαι για αγορά τροφοδοτικου καθώς το thermaltake 450w (νομίζω) δεκαετίας που είχα ναι μεν ανοίγει το pc αλλά μετά από 4,5 δευτερόλεπτα κλείνει...Τώρα δουλεύω με ένα παλιό 300w. Το pc είναι q9450,mate, 4 gb ram παλιό, για ίντερνετ κυρίως κ office. Για φθηνό τροφοδοτικό μέχρι 50e τι προτείνεται; Αυτό ;

https://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-elite-v3-400w-230v-p-PER.818002

https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/anavathmisi/trofodotika-ypologisti/trofodotiko-(psu)-corsair-vs350-350w-80-white?utm_source=Facebook&utm_medium=Dynamic&utm_campaign=Added+to+Cart+1+Day&utm_content=Dynamic+Carousel+New+-+V2+-+Copy&fbclid=IwAR2OlNiSnlqnJD1XEAf3QuxBxvzl0JlrxDmvhJlNNTZdHBFES-42ERfhEpg

Σε αυτες τις τιμες που θελετε,δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες.Παρτε καποιο που να εχει λιγο περισσοτερη ισχυ απο το δευτερο για να ειστε λιγο πιο ανετα και να δινεται απο το καταστημα περισσοτερη εγγυηση. Αυτο εχει 5 χρονια εγγυηση ας πουμε https://www.skroutz.gr/s/12685510/Thermaltake-Smart-RGB-500W.html#reviews

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Είμαι για αγορά τροφοδοτικου καθώς το thermaltake 450w (νομίζω) δεκαετίας που είχα ναι μεν ανοίγει το pc αλλά μετά από 4,5 δευτερόλεπτα κλείνει...Τώρα δουλεύω με ένα παλιό 300w. Το pc είναι q9450,mate, 4 gb ram παλιό, για ίντερνετ κυρίως κ office. Για φθηνό τροφοδοτικό μέχρι 50e τι προτείνεται; Αυτό ;

https://www.e-shop.gr/psu-coolermaster-elite-v3-400w-230v-p-PER.818002

https://www.you.gr/anavathmisi-diktyaka/anavathmisi/trofodotika-ypologisti/trofodotiko-(psu)-corsair-vs350-350w-80-white?utm_source=Facebook&utm_medium=Dynamic&utm_campaign=Added+to+Cart+1+Day&utm_content=Dynamic+Carousel+New+-+V2+-+Copy&fbclid=IwAR2OlNiSnlqnJD1XEAf3QuxBxvzl0JlrxDmvhJlNNTZdHBFES-42ERfhEpg

πας εδω κατευθειαν και εχεις τροφοδοτικο κομπλε

https://www.skroutz.gr/s/14158545/Be-Quiet-System-Power-9-500W.html

να πχ το πρωτο μαγαζι και με 5 χρονια εγγυηση

https://www.shophere.gr/full_product.php?prod_id=1565276088&skr_prm=WyIwNGIwN2RmNy03MGNmLTQ5ZTEtOTA4OS04MmIwMzI5Zjk2YjkiLDE1ODY5MDA3Mjk3MTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε συστημα με 1080 ti, ryzen 2700x, 32gb ram tridentz 3200mghz, 1 m2ssd, 1 ssd, 1hdd 7200 rpm 1gb, 3 fans, 2 οθονες

Να κρατησω το τροφοδοτικο Thermaltake Smart SE 630W που εχω??  Την καρτα την 1080ti τωρα την πηρα και σκεφτομαι αν πρεπει να αλλαξω και τροφοδοτικο. Πριν ειχα μια 650 ti οποτε δν ειχα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alani123321 είπε

Σε συστημα με 1080 ti, ryzen 2700x, 32gb ram tridentz 3200mghz, 1 m2ssd, 1 ssd, 1hdd 7200 rpm 1gb, 3 fans, 2 οθονες

Να κρατησω το τροφοδοτικο Thermaltake Smart SE 630W που εχω??  Την καρτα την 1080ti τωρα την πηρα και σκεφτομαι αν πρεπει να αλλαξω και τροφοδοτικο. Πριν ειχα μια 650 ti οποτε δν ειχα θεμα.

Βαλτή απανω και αν δουλέψει κράτα το

Λογικά είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...