Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Πόσα διαθέτετε; Γενικά Super flower είναι κορυφή.

Προς το παρών σκέφτομαι να κάνω αλλαγή συστήματος άλλα όχι άμεσα, κάρτα γραφικών σίγουρα θα μπει κάποια με 8gb vram μοντέλο θα το σκεφτώ, άλλα σίγουρα θα καίει ποιο πολύ βέβαια αυτό το τροφοδοτικό που έχω επαρκεί στα 650w και περισσεύει κιόλας άλλα το  κακό είναι ότι τα έχει τα χρονάκια του, από την άλλη το καινούριο μπορεί να καεί  και σε 5 μέρες ας πούμε και να τα πάρει όλα μαζί του   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

'Εχω ένα seasonic s12ii 620w, το οποίο έχει 1x6 pin pci-e και 1x6+2 pin pci-e, και περιμένω μια 3070 της msi η οποία χρειάζεται 2x8 pin pci-e. Λογικά θα πάω σε νέο τροφοδοτικό, αλλά έχω την εξής απορία:

Στο site της, η msi δηλώνει power consumption 220w, οπότε γιατί η κάρτα ζητάει connectors ικανά να δώσουν 300w; Θα μπορούσε να δουλέψει με το υπάρχον τροφοδοτικό, με τα προαναφερθέντα connectors, τα οποία μαζί με τα 75w της θύρας pci-e φτάνουν τα 300w;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panos3521 είπε

Θα μπορούσε να δουλέψει με το υπάρχον τροφοδοτικό, με τα προαναφερθέντα connectors, τα οποία μαζί με τα 75w της θύρας pci-e φτάνουν τα 300w;

Έγκλημα και μόνον που το διαννοήθηκες.

21 λεπτά πριν, panos3521 είπε

Στο site της, η msi δηλώνει power consumption 220w, οπότε γιατί η κάρτα ζητάει connectors ικανά να δώσουν 300w

Διότι, άλλα watt τα μεν, άλλα τα δε. Δεν αθροίζονται, δεν αφαιρούνται, δεν συγκρίνονται.

25 λεπτά πριν, panos3521 είπε

Λογικά θα πάω σε νέο τροφοδοτικό

Έτσι να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, panos3521 είπε

'Εχω ένα seasonic s12ii 620w, το οποίο έχει 1x6 pin pci-e και 1x6+2 pin pci-e, και περιμένω μια 3070 της msi η οποία χρειάζεται 2x8 pin pci-e. Λογικά θα πάω σε νέο τροφοδοτικό, αλλά έχω την εξής απορία:

Στο site της, η msi δηλώνει power consumption 220w, οπότε γιατί η κάρτα ζητάει connectors ικανά να δώσουν 300w; Θα μπορούσε να δουλέψει με το υπάρχον τροφοδοτικό, με τα προαναφερθέντα connectors, τα οποία μαζί με τα 75w της θύρας pci-e φτάνουν τα 300w;
 

Το υπολοιπο συστημα απο τί αποτελειται?

cpu, monitor, δισκοι? ledstrips?, watercool? coolers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

 

Ryzen 3600, 2x8gb ram, 2 ssd, 1 hdd, 5 fans 120mm (6 με την ψύκτρα του cpu), χωρίς rgb κλπ, 1 monitor 1080p 60hz, 1 monitor 1440p 144hz.
Δεν είχα σκοπό να το ρισκάρω και ούτε πρόκειται, είχα μπει σε διαδικασία να βρω νέο PSU πριν καν ανοίξω το θέμα, απλά μου γεννήθηκε η απορία και είπα να ρωτήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω και εγω την κλασσικη ερωτηση. 😄 Μιας και η RX 580 ειναι μαλλον στα τελευταια της ειπα να κανω μια μικρη αναβαθμιση. παρηγγειλα μια 6700 χτ να την συνδιασω με ενα 5600. Τo υπολοιπο συστημα εχει 2 24 οθονες, 1 nvme, 2 ssd, b450 mobo, 16gb ram, be quiet 500fx κουτι. Τωρα για τροφοδοτικο εχω ενα thermaltake berlin 630w. https://www.bestprice.gr/item/2151212084/thermaltake-berlin-630w.html

Να παω για νεο η πιστευετε με αυτο ειμαι ενταξει?

Επεξ/σία από privateer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, privateer είπε

Τωρα για τροφοδοτικο εχω ενα thermaltake berlin 630w. Να παω για νεο η πιστευετε με αυτο ειμαι ενταξει?

Berlin δεν κάνει. Ούτε για την 580 έκανε. Άμα θες να χαλάσεις και την 6700xt το κρατάς.

Δες coolermaster gold v2. Είναι σε προσφορά. Για το σύστημα όπως το αναφέρεις σου φτάνει το 550άρι. Βάλε τουλάχιστον το 650άρι, αν όχι το 750άρι, για να σηκώνει αναβαθμίσεις (π.χ. οχταπύρηνα, intel κ.ο.κ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, PC_Science_Lefkada said:

Berlin δεν κάνει. Ούτε για την 580 έκανε. Άμα θες να χαλάσεις και την 6700xt το κρατάς.

Δες coolermaster gold v2. Είναι σε προσφορά. Για το σύστημα όπως το αναφέρεις σου φτάνει το 550άρι. Βάλε τουλάχιστον το 650άρι, αν όχι το 750άρι, για να σηκώνει αναβαθμίσεις (π.χ. οχταπύρηνα, intel κ.ο.κ.).

https://www.skroutz.gr/s/25855121/CoolerMaster-Gold-V2-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

για αυτο μιλας υποθετω?

οι τιμες ειναι κοντα στα watt οποτε αν ειναι παραγγελνω το 750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, privateer είπε

για αυτο μιλας υποθετω?

οι τιμες ειναι κοντα στα watt οποτε αν ειναι παραγγελνω το 750

Αχ, μπερδεύτηκα νυχτιάτικα, με συγχωρείς. Το coolermaster bronze v2 εννοούσα. Πολύ καλό τροφοδοτικό. Καμία σχέση με berlin και είναι σε προσφορά. Λόγω του ότι το σκεφτόσουν αν χρειάζεσαι καινούργιο ή μήπως όχι, θεώρησα ότι ψάχνεις κάτι οικονομικό.

Αν πας σε gold και σε κατηγορία τιμής 95-120 ευρώ υπάρχουν λίγο καλύτερες επιλογές από τα coolermaster, σε corsair κυρίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, PC_Science_Lefkada said:

Αχ, μπερδεύτηκα νυχτιάτικα, με συγχωρείς. Το coolermaster bronze v2 εννοούσα. Πολύ καλό τροφοδοτικό. Καμία σχέση με berlin και είναι σε προσφορά. Λόγω του ότι το σκεφτόσουν αν χρειάζεσαι καινούργιο ή μήπως όχι, θεώρησα ότι ψάχνεις κάτι οικονομικό.

Αν πας σε gold και σε κατηγορία τιμής 95-120 ευρώ υπάρχουν λίγο καλύτερες επιλογές από τα coolermaster, σε corsair κυρίως.

ποιο θα προτεινες εκει στα 100 πανω κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, privateer είπε

https://www.skroutz.gr/s/25855121/CoolerMaster-Gold-V2-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

για αυτο μιλας υποθετω?

οι τιμες ειναι κοντα στα watt οποτε αν ειναι παραγγελνω το 750

Βαλε το χερι τωρα στην τζεπη για να μην το βαζεις σε καθε λογαριασμο στην ΔΕΗ

What is Power Supply Efficiency and Why is it Important?

3 λεπτά πριν, privateer είπε

ποιο θα προτεινες εκει στα 100 πανω κατω?

https://www.skroutz.gr/s/28498189/Be-Quiet-Pure-Power-11-FM-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/28498893/Be-Quiet-Pure-Power-11-FM-650W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/11452857/Corsair-TX-M-Series-TX750M-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Semi-Modular-80-Plus-Gold.html

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, privateer είπε

ποιο θα προτεινες εκει στα 100 πανω κατω?

Ξαναβλέπωντας τις τιμές που φουσκώνουν κάθε βδομάδα, είναι τα δύο που έχει βάλει ο @SabotazNic + 2 coolemaster  V750 gold και gold 750 v2. Ισάξια και σε παραπλήσιες τιμές και τα τέσσερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα Lenovo SFF το οποίο έχει 14pin φύσα για τη μητρική, όχι την κλασική που συναντάμε στα τροφοδοτικά του εμπορίου. Επειδή δεν έχω άλλο τρόπο να το δοκιμάσω μιας και το pc πλέον δε λειτουργεί, ξέρει κανείς ποια pins πρέπει να γεφυρώσω ώστε να δω αν λειτουργεί;

 

image.jpeg.3f1f14bee0720816997071a8b4a09a87.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...