Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα έχω ένα PSU αλλά το fanάκι του κάνει θόρυβο έτσι σκευτόμουν να το αλλάξω με κάτι ποιο ύσηχο.

Έχετε να προτείνετε κάτι με Noctua fan (η κάτι αντίστοιχο), εί δυνατόν Modular;

Το τροφοδοτικό είναι στο πάνω μέρος του κουτιού.
To παρόν PSU είναι 500W και τροφοδοτεί μια RX550 και έναν intel i5-6400 με έναν SSD και έναν μαγνητικό δίσκο.

Τι έχετε να προτείνετε;  Ήδη στην CPU έβαλα μια Noctua NH-L9x65 ψύχτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά κάτω από 3080, οπού ανάλογα την υλοποίηση ίσως χρειαστεί 750άρι, τα 650άρια σηκώνουν εύκολα όλες τις κάρτες. Και αυτό αποκλειστικά λόγω των spikes, η κανονική κατανάλωση δεν είναι ιδιαίτερα ψηλή. 

Όταν μπεντσάρω πχ, γύρω στα 550-600W τραβάνε τα πιο high end συστήματα (5950-12900) από τοίχο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν το υπαρχον τροφ. ειναι καλης ποιοτητας και ετυχε να χαλασει ο ανεμ., τοτε αλλαξε μονο αυτον. Σε διαφορετικη περιπτωση ...

1. αγορασε ενα τροφ. fanless οπως π.χ αυτο https://www.bestprice.gr/item/2155302654/seasonic-prime-fanless-tx-600w.html

2. εαν επιλεξεις τροφ. με ανεμ. με πολυ μεγαλυτερη ισχυ π.χ 1000W απο αυτη που θελει το pc πχ. 500W, τοτε θα εχει μικροτερες θερμοκρασιες λειτουργιας., αρα ο ανεμ. θα λειτουργει σε χαμηλοτερες στροφες και θα κανει λιγοτερο θορυβο. Πρεπει ομως να εχει καλο βαθμο αποδοσης >90% ωστε στα λιγα watt να ειναι και εκει αποδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο RM1000x μέχρι τα 400W δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας του:

rm1000x_noise.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ξέρω πολλά από τροφοδοτικά αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι η super flower βγάζει τρομερά και ποιοτικά τροφοδοτικά στις αντίστοιχες τιμές προφανώς 

Ο μέσος σπουδαγμενος του Σκρουτζ όμως διαφωνεί 

351377265_Screenshot_20220906-214808_SamsungInternet.jpg.a75cc1695d9688b63c09f634d74718dd.jpg

Στην κατηγορία τροφοδοτικών στο Σκρουτζ είχε προτεινόμενη αυτή την ερώτηση/απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ναι δεν ξέρω πολλά από τροφοδοτικά αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι η super flower βγάζει τρομερά και ποιοτικά τροφοδοτικά στις αντίστοιχες τιμές προφανώς 

Ο μέσος σπουδαγμενος του Σκρουτζ όμως διαφωνεί 

351377265_Screenshot_20220906-214808_SamsungInternet.jpg.a75cc1695d9688b63c09f634d74718dd.jpg

Στην κατηγορία τροφοδοτικών στο Σκρουτζ είχε προτεινόμενη αυτή την ερώτηση/απάντηση

Γενικά το 80% του κόσμου που γράφει στο Skroutz είναι braindead, οπότε δεν βλέπω γιατί να κάνεις το συγκεκριμένο παράδειγμα point out 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω το συγκεκριμένο κουτάκι το οποίο σύμφωνα με τον κατασκευαστή δέχεται SFX και ATX τροφοδοτικό με τον περιορισμό να μην είναι full modular. Θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό γιατί αυτό που έχω τώρα όταν ζορίζεται κάποιες φορές σφυρίζει ο ανεμιστήρας πολύ και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Έχω το build της φωτογραφίας. Ήθελα να ρωτήσω ποιο τροφοδοτικό μου προτείνετε; Θα ήθελα να έχει αέρα στα Watt καθώς σκοπεύω μελλοντικά να αναβαθμίσω gpu και cpu.

image.png.0c67e3e4592366c11fae220e84d93ee3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Έχω το συγκεκριμένο κουτάκι το οποίο σύμφωνα με τον κατασκευαστή δέχεται SFX και ATX τροφοδοτικό με τον περιορισμό να μην είναι full modular. Θέλω να αλλάξω τροφοδοτικό γιατί αυτό που έχω τώρα όταν ζορίζεται κάποιες φορές σφυρίζει ο ανεμιστήρας πολύ και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Έχω το build της φωτογραφίας. Ήθελα να ρωτήσω ποιο τροφοδοτικό μου προτείνετε; Θα ήθελα να έχει αέρα στα Watt καθώς σκοπεύω μελλοντικά να αναβαθμίσω gpu και cpu.

image.png.0c67e3e4592366c11fae220e84d93ee3.png

Θα πρότεινα να πας εδώ, για να είσαι safe από άποψη χώρου. 

https://www.skroutz.gr/s/27371143/CoolerMaster-V750-SFX-Gold-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Θα πρότεινα να πας εδώ, για να είσαι safe από άποψη χώρου. 

https://www.skroutz.gr/s/27371143/CoolerMaster-V750-SFX-Gold-750W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Κοιτούσα μήπως αξίζει να πάω σε semi-modular ATX καθώς είναι πιο οικονομικά. Για corsair μου είπαν ότι είναι τα πιο αξιόπιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2500K, 1050 κάρτα, gigabyte 1155 μητρική , 2x8 gb ram . Ελαφριά χρήση γραφείου .Όχι παιχνίδια. 
Το τροφοδοτικό μου παρέδωσε πνεύμα…

Παρακληση για προτάσεις , αξιόπιστο , δεν θέλω modular, (γιατί χάνω τα καλώδια), έως 70-80 ευρώ.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...