Προς το περιεχόμενο

Κινητα απο skroutz


natsos88
Μήνυμα προστέθηκε από stormrain

Στο συγκεκριμένο νήμα συνεχίζουμε τη συζήτηση για ό,τι έχει να κάνει με τις αγορές μας από τα καταστήματα του Skroutz γενικά.

Οτιδήποτε θέλετε να συζητήσετε για το κατάστημα Mobilepoint, υπάρχει ειδικό νήμα και θα το βρείτε εδώ.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/739898-mobilepointgr/

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα παρέλαβα το lg optimus g white από birdphone και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.

Το κινητό είναι από Γαλλία, σφραγισμένο με ελληνικές οδηγίες και έτοιμα τα ελληνικά στο μενού.

 

Μακάρι περισσότεροι να καταλάβαιναν ότι ένα κινητό ευρωπαΙκής εισαγωγής δεν είναι κατώτερο από αυτά που πουλάνε οι μεγάλες αλυσίδες στην Ελλάδα.

 

Υπάρχει πολύ μεγάλη παραπληροφόρηση σε αυτό το θέμα και είναι κρίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα παρέλαβα το lg optimus g white από birdphone και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη.

Το κινητό είναι από Γαλλία, σφραγισμένο με ελληνικές οδηγίες και έτοιμα τα ελληνικά στο μενού.

 

Μακάρι περισσότεροι να καταλάβαιναν ότι ένα κινητό ευρωπαΙκής εισαγωγής δεν είναι κατώτερο από αυτά που πουλάνε οι μεγάλες αλυσίδες στην Ελλάδα.

 

Υπάρχει πολύ μεγάλη παραπληροφόρηση σε αυτό το θέμα και είναι κρίμα.

Ενημέρωσα μια φίλη μου για την ύπαρξη του skroutz.Όπως όλοι στην αρχή,ήταν επιφυλακτική.

Σου λέει τώρα "για να είναι πόσα λεφτά κάτω από την αρχική τιμή του,καμια μπινιά θα παίζει."

Ήθελε να πάρει το Sony Xperia Tipo.Της το βρήκα 100 ευρώ από κάποιο σκρουτζομάγαζο.Αυτή όμως το χαβά της.εκεί να το αγοράσει από τα public.Εμ το πήρε 50 ευρώ ακριβότερα,εμ της κάηκε pixel.

Εκεί τώρα τι της λες;Άμα δεν είναι αυτή θύμα παραπληροφόρησης,τότε ποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θεμα παραπληροφορησης,καθως την ενημερωσες.Ειναι θεμα του κεφαλιους του καθε ανθρωπου που δεν λεει να καταλαβει.Δυστηχως σε μερικους ακομα και να τους δειξεις οτι ειναι ιδιο,εκει θα σου πει οτι το δικο μου ειναι Ελληνικης αντιπροσωπειας.Πληρωνε +100 για Να γραφει απεξω στο κουτι τι περιεχει το κουτι στα Ελληνικα

Παντως να ξερετε οτι δεν ειναι λογικο να ειναι εισαγωγης και να εχει ελληνικο manual μεσα και οδηγιες.Μεγαλες πιθανοτητες[σχεδον σιγουρο δηλαδη τι πιθανοτητες].το ανοιγουν,βαζουν τα μανουαλ και σε μη andoid τα ελληνικα και μετα το ξανασφραγιζουν με ειδικο μηχανημα[αυτο που βαζει την ζελατινα].Αυτο ομως δεν σημαινει οτι το κινητο δεν ειναι αψογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αγοραζουν σε διπλασιες τιμες δεν πειραζει.αυτοι θα τα κλαινε τα λεφτα τους.Οταν ομως ολοι θελουν να ψωνιζουν μονο απο τα γνωστα Public,Plaisio,E-Germanos κλπ,και δεν ψαχνονται τοτε καλα κανουν τα μαγαζια αυτα και βαζουν τις τιμες τοσο ψηλα γιατι εκει ακριβως βασιζονται.

Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι το Nokia 920 http://www.skroutz.gr/s/2554080/Nokia-Lumia-920.html?from=most-popular&keyphrase=nokia+920

Ξεκιναει 300ευρο και φτανει στα πλεον γνωστα μαγαζια στα 500ευρο :shock:

 

http://www.skroutz.gr/s/3034682/Samsung-Galaxy-S4-I9505-16GB.html ξεκιναει στα 473(495 στο seven lol)και φτανει στα γνωστα μαγαζια σχεδον στα 700ευρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αγοραζουν σε διπλασιες τιμες δεν πειραζει.αυτοι θα τα κλαινε τα λεφτα τους.Οταν ομως ολοι θελουν να ψωνιζουν μονο απο τα γνωστα Public,Plaisio,E-Germanos κλπ,και δεν ψαχνονται τοτε καλα κανουν τα μαγαζια αυτα και βαζουν τις τιμες τοσο ψηλα γιατι εκει ακριβως βασιζονται.

Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι το Nokia 920 http://www.skroutz.gr/s/2554080/Nokia-Lumia-920.html?from=most-popular&keyphrase=nokia+920

Ξεκιναει 300ευρο και φτανει στα πλεον γνωστα μαγαζια στα 500ευρο :shock:

 

http://www.skroutz.gr/s/3034682/Samsung-Galaxy-S4-I9505-16GB.html ξεκιναει στα 473(495 στο seven lol)και φτανει στα γνωστα μαγαζια σχεδον στα 700ευρο.

Μόνο τόσο στα Seven?Απλά wow.

 

Δεν ειναι θεμα παραπληροφορησης,καθως την ενημερωσες.Ειναι θεμα του κεφαλιους του καθε ανθρωπου που δεν λεει να καταλαβει.Δυστηχως σε μερικους ακομα και να τους δειξεις οτι ειναι ιδιο,εκει θα σου πει οτι το δικο μου ειναι Ελληνικης αντιπροσωπειας.Πληρωνε +100 για Να γραφει απεξω στο κουτι τι περιεχει το κουτι στα Ελληνικα

Παντως να ξερετε οτι δεν ειναι λογικο να ειναι εισαγωγης και να εχει ελληνικο manual μεσα και οδηγιες.Μεγαλες πιθανοτητες[σχεδον σιγουρο δηλαδη τι πιθανοτητες].το ανοιγουν,βαζουν τα μανουαλ και σε μη andoid τα ελληνικα και μετα το ξανασφραγιζουν με ειδικο μηχανημα[αυτο που βαζει την ζελατινα].Αυτο ομως δεν σημαινει οτι το κινητο δεν ειναι αψογο.

Θέμα παραπληφόρησης όχι από μεριάς δικιάς μου αλλά των media κλπ.Εγώ δε θυμάμαι αν το δικό μου είχε κάνα manual στα ελληνικά,γαλλικά πρέπει να 'ταν.Αλλά δουλεύει  μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, στην κατηγορία των high end κινητών υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά τιμής.

To samsung galaxy s3 mini το αγόρασα 220 ευρώ στο funbazaar και στο public είχε 300.

Το lg optimus g (κορυφαίο κινητό  :-D ) το αγόρασα 320 ευρώ στο birdphone και στο πλαίσιο ακόμα έχει 600!! :confused:

 

Σχετικά με τις ελληνικές οδηγίες, και τα δύο μαγαζιά από τα οποία ψώνισα τουλάχιστον, δεν μου έκρυψαν ότι το σφραγισμένο κουτί έχει μέσα το ευρωπαϊκό βιβλιαράκι και ότι το ελληνικό είναι εξωτερικά της συσκευασίας.

 

Νομίζω ότι η ειλικρίνεια προς τον πελάτη για την προέλευση και την κατάσταση της συσκευής είναι το σημαντικότερο σε αυτά τα μαγαζιά και πάνω σε αυτό βασίζεται η αξιοπιστία τους.

 

Φυσικά και μπορεί να υπάρξουν εξαιρέσεις αλλά το ρίσκο υπάρχει παντού στις ηλεκτρονικές αγορές, ακόμα και στα γνωστά μεγάλα καταστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βρε παιδια το χω το κινητο(το xperia z που αναφερεται στα παλαιοτερα post) μερικες βδομαδες και το εχω καταχαρει. Παιχνιδια, εφαρμογες τα παντα ολα εχει.

μα μερικες φορες μου βγαζει χωρις λογο no service...

δεν ειναι οτι δεν εχω σημα,δεν εχω καθολου δικτυο!οπου και να παω δεν αλλαζει αυτο.

εχει συμβει αυτο δυο φορες προς το παρον.

Την πρωτη εβγαλα την σιμ και υστερα την ξαναεβαλα (αν και δεν τεσταρα απλα ενα ρεσταρτ)

τωρα που ξανασυνεβη

το εβαλα να φορτισει και το κλεισα.

οταν το ξανανοιξα πηρε λιγη ωρα μα τωρα πιανει σημα.

Προς τι η περιεργη συμπεριφορα?

Μηπωε φταιει οτι εχω twin sim? (δλδ δυο σιμ μια micro και μια κανονικη -οποια ενεργοποιηθει πρωτη λειτουργει)

την αλλη σιμ δεν την χρησιμοποιω...

πειτε καμια ιδεα γτ εχω ξενερωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν έχει τεθεί ξανά η ίδια ερώτηση χίλια συγνώμη αλλα δεν την διάβασα κάπου

Θέλω να αγοράσω το LG Optimus G και το βρίσκω 369 απο "vnp computer and mobile". Έχω πιάσει το κεντρικό νόημα ότι για να είναι η εταιρία στο skroutz είναι αξιοπιστη γενική, αλλά έχει πάρει κανείς πράγματα από εκεί? για να νιώσω λίγο πιο σίγουρος δηλαδή πριν προβώ στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/2992958/LG-Optimus-G-E975.html Δεν εχει παντως μεγαλη διαφορα απο το Public,αν φοβασαι το μαγαζι.

Εδω εμεις αναφερουμε κυριως για μεγαλες διαφορες οπως http://www.skroutz.gr/s/3034682/Samsung-Galaxy-S4-I9505-16GB.html

480 εναντιων 690 απο τα γνωστα μαγαζια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ζω επαρχία εδώ και μερικά χρόνια και έχω χρησιμοποιήσει το σκρουτζ άπειρες φορές για να βρω προιόντα που με ενδιαφέρουν. Μάλιστα την πρώτη φορά που το συμβουλεύτηκα έκανα και αγορά ρίσκο. Είχε μόλις πρωτοβγει το SONY Xperia X10i και το χαλβάδιαζα μήνες πριν! Το είχα αγοράσει αν θυμάμαι καλά τότε (από techneasy) γύρω στα 560 χωρίς να ψάξω και ιδιαίτερα απλώς επιλέγοντας την πιο φθηνή προσφορά, ενώ στην υπόλοιπη αγορά είχε 200 ευρώ πάνω. Έκτοτε έχω κάνει πάρα πολλές αγορές (κινητών, φωτογραφική, κλπ) βασιζόμενη στα σχόλια αναγνωστών και στην εκάστοτε προσφορά από πολλά διαφορετικά καταστήματα που αφορούν σε διάφορα gadget. Εκτός από μία και μοναδική περίπτωση που είχα με κάκιστη εξυπηρέτηση (και η παραγγελία να φανταστείτε αφορούσε μόνο μια θήκη smartphone) όλες τις υπόλοιπες φορές έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένη. Δε σημαίνει οτι δεν είμαι υποψιασμένη ή δε το ψάχνω διεξοδικά αλλά θα συμφωνήσω με κάποιους προλαλήσαντες οτι συνήθως οι "μεγάλες" αλυσίδες είναι που πρέπει να αποφεύγονται για διάφορους λόγους. Κι αν για κάτι έχετε αμφιβολία απλώς καλέστε, είναι πολύ πιο εύκολη η επικοινωνία με ένα "μικρότερο"κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αλλος ενας ευχαριστημενος πελατης απο τον skoutz. με δυο smartphones εως τωρα και ολα ειναι αψογα.σημερα εκανα κ την αναβαθμηση στο lumia 620 το οποιο αγαρασα με 200ε την στιγμη που τα μεγαλοκατασηματα το εδειναν 280.πιστευω ως αυτη η διαφορα ειναι ακρως ικανοποιητικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

1) θα ηθελα να ρωτησω η αγορα iphone απο skroutz ισχύει οπως για αλλες εταιριες (lg, sony..) οτι δηλ. καλυπτεται απο ευρωπαϊκη εγγυση...??..(εφοσον εννοειται οτι προερχεται απο χωρα ευρωπαϊκης ενωσης)..???

 

2) και για να βοηθησω....(μια αλλη παραμετρος)...συμβουλευτειτε εαν θελετε ..---->http://www.scamadviser.com/ (Είναι μια ιστοσελίδα που επιτρέπει να ελέγξετε για μια ιστοσελίδα αγοράς ποιος είναι ο ιδιοκτήτης και  αν φαίνεται ύποπτη.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες αγόρασα το samsungs s4 white frost EU από birdphone όπου ήρθε σε λιγότερο από 24 ώρες.
Αρκετά ευχαριστημένος με 250 ευρώ κέρδος περίπου. Αλλά τώρα ψάχνομαι στο google να κάνω σωστές ρυθμίσεις στο κινητό,ότι καλύτερο γίνεται ώστε να μπω στο παιχνίδι :) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...