Προς το περιεχόμενο

[powerline] Beewi BPL121-A1 @eshop.gr 24.90 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρεπει να ειναι αποκλειστικα σε μια μπριζα η γινεται να υπαρχει π.χ πολυμπριζο για να περνει μια αλλη συσκευή ρευμα?

 

πρεπει απευθείας στο τοιχο τελικα το βρηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα devolo ξέρω οτι δουλεύουν σε τριφασικό

 

H πλάκα είναι που βγάζουν 200-500mbps powerlines και βάζουν 100mbps ethernet port....

 

Η πραγματική πλάκα είναι πως ονοματίζουν 200-500mbps powerlines και δε διευκρινίζουν (εμφανώς τουλάχιστον) πως:

- η powerline επικοινωνία είναι half-duplex, κατ' αντιστοιχία η full-duplex 100mbit ethernet θα έπρεπε να αναγράφεται ως 200mbps.

- η αναγραφόμενη ταχύτητα αφορά την ταχύτητα διαμεταγωγής του φυσικού μέσου και ουδεμία σχέση έχει με αυτή που μπορεί να επιτευχθεί κατά τη μεταφορά δεδομένων, η οποία είναι και κατά πολύ μικρότερη.

- τα powerlines σχηματίζουν ένα (virtual) hub* και όχι switch όπως έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια στο ethernet. 

 

Για ένα 500mbps powerline που θα λειτουργήσει μεταξύ δύο τυπικών δωματίων λοιπόν, ακόμη και μια 100mbps ethernet, όχι μόνο φτάνει αλλά και περισσεύει για να καλύψει την όποια ταχύτητα επιτευχθεί μέσα από τα καλώδια ρεύματος. Κι αν τολμήσεις να βάλεις 3ο ή και 4ο και θέλουν να μιλήσουν όλα μαζί, μη σου πως και και το 10Base2 (ομοαξονικό) θα σου αρκούσε :)

 

*Στα hubs η ταχύτητα του φυσικού μέσου διαμοιράζεται στις συσκευές που προσπαθούν να επικοινωνήσουν ταυτόχρονα... άρα 4 devices που θέλουν να μιλήσουν ανά δύο και η ταχύτητα πάει στο μισό (και κάτι λιγότερο λόγω collisions). Στα switch η διαμεταγωγή μεταξύ διαφορετικών devices αναλαμβάνεται από το backplane τους που συνήθως έχει τόση χωρητικότητα ώστε να καλύψει όλες τις πόρτες ταυτόχρονα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι κι εγώ να το πάρω.

 

Αν βάλω το ένα στην πρίζα του σπιτιού και το άλλο στην αποθήκη (που παίρνει από το ρεύμα του σπιτιού) που θέλω να βάλω κάμερα, θα δουλέψει ή όχι??

 

Υ.Γ. Ωραίο ποστ frap!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειναι αποκλειστικα σε μια μπριζα η γινεται να υπαρχει π.χ πολυμπριζο για να περνει μια αλλη συσκευή ρευμα?

 

πρεπει απευθείας στο τοιχο τελικα το βρηκα

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο ..

Τα δικα μου της TpLink ειναι πισω απο πολυμπριζο αλλα κ UPS κ δουλευουν μια χαρα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειναι αποκλειστικα σε μια μπριζα η γινεται να υπαρχει π.χ πολυμπριζο για να περνει μια αλλη συσκευή ρευμα?

 

πρεπει απευθείας στο τοιχο τελικα το βρηκα

Εγώ έχω και τα δύο τα δικά μου πάνω σε πολύμπριζα και δουλεύουν κανονικά. Υπ'όψιν, το ένα πολύμπριζο έχει πάνω του pc, οθόνη, εκτυπωτή, ρούτερ, κτλ ενώ το άλλο έχει μια plasma, dvd, home theater pc, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ενδιαφέρεστε για τα powerlines γενικά, κάντε μία αναζήτηση στο φορουμ... Ενδεικτικά αντιγράφω δικό μου παλιότερο μήνυμα:

 

"Ξεκινάμε με το ότι χρησιμοποιούμε powerlines ή wifi όταν ΔΕΝ μπορούμε να έχουμε καλώδιο.

Από εκεί και πέρα εγώ έχω το router στο γραφείο και τα πάντα στο γραφείο είναι συνδεδεμένα ενσύρματα με 8αρι 1000αρι switch. Πάνω στο switch είναι και συνδεδεμένά ένας δικτυακός δίσκος NAS που περιέχει ταινίες 1080p, τραγούδια, φωτογραφίες, κ.α.., και το 1ο 500ΑΡΙ powerline της DEVOLO. Στο σαλόνι τώρα είναι η τηλεόραση συνδεδεμένη με το άλλο 500αρι DEVOLO Powerline και το Media Mini PC τα οποία παίζουν άνετα 1080p ταινείες από τον δίκτυακό δίσκο στο γραφείο (μέσω 500αρι powerline!!!) Ακριβώς τα ίδια συνδέονται με άλλο 500αρι powerline στην κρεβατοκάμαρα. Επίσης στο σπίτι υπάρχουν και 2 κάμερες IP HD720p και αυτές με 500αρια powrlines (1 devolo & 1 tp-link). Τέλος υπάρχει στην κουζίνα ένα powerline της TP-Link που λειτουργεί και ως N-wifi-Ap/Extender το οποίο συνδέει ασύρματα τις 2 hd720p κάμερες της πυλωτής... Όλα αυτά μάλιστα σε τριφασικό ρεύμα που λένε κάποιοι διάφορα...

Αυτά λειτουργούν όλα άψογα!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια διευκρινιση για το τριφασικο.

αν τα powerline μπουν σε πριζες που ειναι στην ιδια φαση (γιατι δεν ειναι παντα κι ολες οι πριζες στην ιδια φαση), τοτε εννοειται οτι θα παιξουν μια χαρα.

αν ομως επιλεγουν πριζες διαφορετικης φασης, its a no go.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...