Προς το περιεχόμενο

intel i5 η 8350 ΑΜD για game pc


louts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλέ μου φιλε εγω δεν εχω AMD το γραφω και στην υπογραφή μου,, οι ίδιοι εσείς τα γράφετε σε forums.. και οι χαρακτηρισμοί είναι ακριβός αυτοί .. σαν αεροπλάνο,τρένο πλοίο,οπότε δεν παρουσιάζουμε εμείς αλλα εσείς...

 

Ο ορισμός της απάντησης.. !

 

 

Να σου θυμισω να κλεισεις την 2η PCI-E X16 στην παλαιά πλεον 1156 μητρική σου και τις PCI-EX1 θύρες,  μπας και δουλέψει ο SATA III controller που έχει επάνω !

 

Α............ και μην χρησιμοποιείς και USB III και SATA III μαζί γιατί μπουκώνει ο δίαυλος ....

 

Και μετά μου μιλάς για πλατφόρμες και ότι εσύ ίσως μέσα στο πνεύμα της εποχης ... χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κατι δεινοσαυροσουλειμανιδες τα ακουγα εγω παντως

Έλα αφου είσαι επιμελής μαθητής του forum ελα πες πες μην βάλω εγώ λινκ ποιοι τα λένε..

 

Να σου θυμισω να κλεισεις την 2η PCI-E X16 στην παλαιά πλεον 1156 μητρική σου και τις PCI-EX1 θύρες,  μπας και δουλέψει ο SATA III controller που έχει επάνω !

 

Α............ και μην χρησιμοποιείς και USB III και SATA III μαζί γιατί μπουκώνει ο δίαυλος ....

χαχαχαχααχ 1155 έχω εγώ ποτε δεν πέρασα από το 1156..  :P

βλέπεις οτι τέτοιες απαντήσεις ειναι πολυ εύκολες.. αλλα δεν είναι επιπέδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα αφου είσαι επιμελής μαθητής του forum ελα πες πες μην βάλω εγώ λινκ ποιοι τα λένε..

 

χαχαχαχααχ 1155 έχω εγώ ποτε δεν πέρασα από το 1156..  :P

βλέπεις οτι τέτοιες απαντήσεις ειναι πολυ εύκολες.. αλλα δεν είναι επιπέδου.

 

 

Μια χαρα επιχείρημα επιπέδου είναι ...

 

Εσυ ψαξε αν η ψυκτρα κανει 1DB παραπάνω θόρυβο ... και έλα μίλησέ μου για αξία μεταπώλησης και χρηστικότητας στις παλαιές πλέον πλατφόρμες της Intel ...

 

Εγώ αυτή την στιγμή έχω 990FXA-UD7 με πάμπολα lanes για συνδέσεις και λειτουργία χωρίς περιορισμούς ! Αντε να βρεις 42 lanes σε 1155/1150/1156 κ.λ.π. Εσείς αρκεστείτε στα 16 και στα 22 lanes ...

Μόνο σε X79 θα βρεις 38, στο s2011 .

 

SLI-Support-Still-Not-Enabled-on-AMD-900

 

Και για να το πάμε πιο σοβαρά το πράγμα, θόρυβο από μαμά AMD ψύκτρα που να σε ενοχλεί θα έχεις μόνο σε νέους 125Watt  επεξεργαστές και περισσότερο όταν έχεις ΚΑΚΗ ροή αέρα στο κουτί σου (κουτιά των 30€) και έχεις κάνει συνδυασμό με ενεργοβόρα GPU ...

Επίσης ενοχλητικός θα γίνει ο θόρυβος και σε περιπτώσεις rendering κ.λ.π. !

 

Αλλά 80-90C ++ σε AMD επεξεργαστή με μαμά ψύκτρα δεν θα δεις ... Σε intel θα δεις ...

 

Πάρε και την απόδειξη

 

thermalpastecoolertemkiulc.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλείσει το θέμα πάλι γιατι πραγματικά δεν εχει και κανενα νόημα,εμένα μ'αρεσουν οι φίλαθλοι Πανιωνίου,Απόλλωνα,Εθνικού κλπ.. οι Άνθρωποι εχουν άποψη,αλλα δεν λενε οτι έχουν πάρει και τα περισσότερα πρωταθλήματα..

εσυ κάνεις ακριβώς αυτο.. αλλάζεις την πραγματικότητα και λες οτι εγω είμαι στον Λοφο του Στρέφη αλλά εμένα έχει κ λουλούδια ενώ εσένα τα Ημαλαια έχουν μονο πάγο.. ετσι ο άλλος που δεν ξέρει νομίζει οτι αυτα τα δυο εχουν το ιδιο υψόμετρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 4 ψυκτρες στους AMD επεξεργαστές !

 

1) 95watt παλαιά !

 

AMD-AM2-4200.jpg

2) H νέα 95Watt

 

images?q=tbn:ANd9GcTFl7ZZsoLgf0Y3zOWhDd6

 

γ) Η παλαιά 125Watt (δεν κάνει θόρυβο) η καλύτερη μαμά ψύκτρα που υπήρξε ποτέ !!!

 

box_cooler_am2.jpg

 

4) Η νέα 125Watt η οποία κάνει θόρυβο σε load

 

stock-hsf.jpg

 

 

Για την τελευταία και 4η έχουν να λένε. Σε αυτή μείωσε το μέταλλο η AMD και έβαλε μεγαλύτερο ανεμιστήρα .

Tην 2 ειχα τακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κοίταξε παραπάνω τις θερμοκρασίες με το default μιξεράκι της Intel και απάντησε ! Εμένα θα μου άρεσε μια Intel ψύκτρα που θα κρατούσε την θερμοκρασία στους 70C και ας έκανε και 2DB παραπάνω θόρυβο ... παρά να βαράω 95άρια (με αλλαγμένη πάστα)... στους 25C δωματίου ...

 

Και με βάση αυτά τα στοιχεία σου απάντησα πως στην Ελλάδα με τους 40+ θες σε όλα τα cpu aftermarket ψύκτρα ...

 

Στοιχεία δεν θες ? Πάρε να `χεις...

 

Και προχτές πάλι λάθος μου τα έλεγες και μετά μου τα μάσαγες ... Το ξέρω το άθλημα M.gr καλά και από την μια και από την άλλη πλευρα .

 

Sorry για το edit !



Tην 2 ειχα τακη.

 

 

Το ξερω F1. :-D

Αυτή δεν κάνει πολύ θόρυβο αλλά παίζει στα στάνταρ της Intel σε ότι αφορά τις θερμοκρασίες  στα X6... :X

 

Εγώ έχω καβάτζα καμιά 20αριά 125wattες ψύκτρες από τα καινούρια συστήματα που φτιάχνω με aftermarket και τις βάζω στα 95wattα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμπληρώσω χωρίς να διαφωνήσω, ότι πάντα ξεχνάμε την μεταπώληση,ο κόσμος αλλάζει γρήγορα hardware πια,όπως ξεχνάμε και την αλλαγή ψύκτρας στους AMD που η τιμή διαμορφώνεται τελικά γιατί δεν αντέχεται στους +25 το ελάχιστο.Το ισοζύγιο λοιπόν τιμής απόδοσης διαμορφώνεται διαφορετικά αν μπουν όλες οι σωστές συνισταμένες..

Τακη και εγω ξερω καλα την μπαλα στην εξέδρα.. τα db δεν βλέπω πουθενά ... και σου κάνω reply τι έγραψα.. δεν είπα πουθενά οτι δεν ψύχει αντιθέτως εσύ το είπες.. στα επόμενα posts σου..  Μάθε να απαντάς  και όχι όπως και προχτές που δεν έδωσες απάντηση όπως στο cpuboss που δεν έστειλες mail αλλά κυρίως να βλέπεις σωατα τις διαστάσεις.. Παραπληροφορείς αναδεικνύεις και υποκρυπτεις καλυπτόμενος πίσω από τις υπόλοιπες γνώσεις σου.

 

Πάρε και την απόδειξη

 

thermalpastecoolertemkiulc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cpuboss τι είναι που πρέπει να του στείλω και mail ? Δεν κατάλαβα ?

Σου είπα εγώ πως θα στείλω κάποιο mail και δεν έστειλα ?

Μήπως μόνος σου τα λες μόνος σου τα ακούς και μόνος σου κάνεις και τις δηλώσεις ? Ψάξτο ...

 

Ο θόρυβος και οι θερμοκρασίες είναι αλληλένδετες σε default ψύκτρες (μειωμένες διαστάσεις) !

 

Σε οποιαδήποτε ψύκτρα αν βάλεις χαμηλότερων στροφών ανεμιστήρα έχει χαμηλότερο θόρυβο και υψηλότερες θερμοκρασίες και το ανάποδο. Είναι τι επιλέγεις κάθε φορά.

 

Για εμένα προέχει πάνω απ`όλα η σωστή ψύξη και μετά όλα τα υπόλοιπα .

 

Οι ψύκτρες (όλες) σε full ταχύτητα κάνουν θόρυβο ! Αν είσαι έξυπνος κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις στην μητρική (αν δεν έχεις αγοράσει κάποιο σαπάκι σε αυτό τον τομέα) και σε συνάρτηση με την δυναμική διαχείριση του επεξεργαστή έχεις και χαμηλό θόρυβο σε πολλές περιπτώσεις !

 

Αυτά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ .. καταλαβαίνουν όσοι μας διαβάζουν .. ευχαριστώ..

 

Ναι καταλαβαινουν πως δεν εχεις δώσει ουτε ενα επιχείρημα ...

 

Παντως παλι ξεφυγες απο την ερωτηση ...

 

Οι καρτέλες είναι παραπάνω με όλα ! Από ψύκτρες , θερμοκρασίες κ.λ.π.

 

Η ψύκτρα που κατηγορείς τόσο πολύ, κρατάει το FX 8350 που λες πως καταναλώνει πολύ περισσότερο από τους επεξεργαστές της Intel στου 65C-70C full load (socket) και στους 58-60 cores , δηλαδή 25-30C κάτω από την ψύκτρα της Intel (δες τις 100άρες στους 25 βαθμούς δωματίου) που αναδεικνύεις διαρκώς...  και μετά το μόνο που έχεις να πεις είναι ο θόρυβος σε load .

Οκ ... μας τα είπες όλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ .. καταλαβαίνουν όσοι μας διαβάζουν .. ευχαριστώ..

 

ναι καταλαβαμε χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας και κοροιδιας οτι ο ενας ειναι κολλημενος amd και ο αλλος intel ...

ο καθενας παιρνει οτι τον βολευει αναλογα με το μπατζετ που εχει....

και την χρηση που κανει...

οτιδηποτε αλλο περναει εντελως στον βροντο μιας και οπως εχει υποθει πολλες φορες μια πλειοψηφια των χρηστων δεν θα καταλαβει την παραμικρη διαφορα κυριοι και απλα τρωγεστε χωρις λογο και αιτια..

 

η επιδειξη του τι εχει ο καθενας και τι ειναι καλυτερο  με τετοιο τροπο μονο χαος μπορει να δημιουργησει  στον εγκεφαλο καποιο ο οποιος δεν ειναι το ιδιο σχετικος με το αθλημα  σαν εσας ....

 

φιλικα παντα ,

γιατι εχω βαρεθει να διαβαζω flames  λες και το προβλημα μας ειναι  οι  διαφορες στα benchmarks και η εκαστοτε εταιρεια σε επεξεργαστες και καρτες γραφικων...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα προχτές σε αυτό .. δεν είναι flame είναι αποκατάσταση της αλήθειας.. υπάρχουν άνθρωποι που αν δεν υπάρξει αντίλογος θα εγκλωβιστούν στους πίνακες που δείχνουν μια κάποια πλευρά..

 

Ναι καταλαβαινουν πως δεν εχεις δώσει ουτε ενα επιχείρημα ...

 

Παντως παλι ξεφυγες απο την ερωτηση ...

 

Οι καρτέλες είναι παραπάνω με όλα ! Από ψύκτρες , θερμοκρασίες κ.λ.π.

 

Η ψύκτρα που κατηγορείς τόσο πολύ, κρατάει το FX 8350 που λες πως καταναλώνει πολύ περισσότερο από τους επεξεργαστές της Intel στου 65C-70C full load (socket) και στους 58-60 cores , δηλαδή 25-30C κάτω από την ψύκτρα της Intel (δες τις 100άρες στους 25 βαθμούς δωματίου) που αναδεικνύεις διαρκώς...  και μετά το μόνο που έχεις να πεις είναι ο θόρυβος σε load .

Οκ ... μας τα είπες όλα !

Μα μόνο με επιχειρήματα μιλάω.. χαχχχαχααχχ δεν έχω ανεβάσει κανένα πίνακα γιατί απλά εγώ δεν καλούμαι να αποδείξω το αυτονόητο το κάνεις τοσο καλα εσύ ώστε το καταλαβαίνει ο κόσμος.Αλλο σου λένε και εσύ απαντάς σε αυτό που θέλεις.. Εδώ έβγαλες ολόκληρο cpuboss άχρηστο για να δικαιολογήσεις την μοναδικά παγκόσμια δική σου άποψή κ γνώση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με εμένα είναι πως τα επιχειρήματά μου τα αποδεικνύω ...

 

Καλή συνέχεια !

 

Το cpuboss μιλάει για προσαρμοστικότητα εφαρμογής και όχι για επεξεργαστική ισχύ.

 

Πχ. αν υπήρχαν μόνο 10 προγράμματα που τρέχουν ακριβώς όπως το super-pi (single thread Χ87) τότε το cpuboss θα έλεγε πως ένας I5 είναι 100% καλύτερος από ένας FX 8

 

Αν το cpuboss έτρεχε 10 προγράμματα multithread βαριά θα έλεγε πως ο FX είναι 30% μπροστά από έναν I5 !

 

Αυτό δείχνουν τα benches ... και τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...