Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαννη,θεωρεις οτι αυτο ειναι βλακεια που μου ειπε ο λογιστης;;Για να ειμαι ειλικρηνης,& εγω αυτο σκεπτομουν,να κανω νεα ρυθμιση,,,πρεπει,ομως,να παω στην εφορια ή απο εδω μεσα ηλεκτρονικα στο Taxis?

 

 

Οι ρυθμισεις γινοντε μονο μεσω taxis .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επιστροφη φορου ποτε θα παρουμε; Μου εχει βγει το εκκαθαριστικο απο τελος Ιουλιου και εχω κανει αιτηση απο μεσα Αυγουστου για συμψηφισμο γιατι χρωστουσα 60 ευρω και ειναι να παρω 485 επιστροφη. Φυσικα δεν εχω τιποτα ΦΑΠ ΦΠΑ κλπ για να μου τα κρατησουν οπως γραφουν οτι θα τα κρατανε ακομα και να μην εχουν ληξει.

 

Η πλακα ειναι που ζητησα να πληρωσω αυτα τα 59 ευρω που τωρα εχουν παει 63 για να μην περιμενω να γινει συμψηφισμος κι η εξυπνη στην Εφορια μου ειπε "δεν υπαρχει λογος αρχες Σεπτεμβρη θα μπουν τα λεφτα στον λογαριασμο που μας δωσατε" πηγα αρχες μου ειπαν για το τελος πηγ στο τελος μου ειπαν για Χριστουγεννα.

 

Θα προλαβω να τα δωσω στον γιο μου οταν παει φανταρος στα 19 του χρονια γιατι τωρα ειναι σχεδον 4 ετων.

 

Εχω βαρεθει να διαβαζω στα site-forum για τις επιστροφες αυτων που χρωστανε που εχουν δοσεις ΦΑΠ κλπ κλπ.

 

Για αυτους που δεν χρωστανε η αυτα που χρωστανε ειναι λιγοτερα απο αυτα που ειναι να παρουν οπως εγω παραδειγμα δεν εχω διαβασει τιποτα!

Δεν έγινε ακόμη η εκκαθάριση. Και εγω στην αναμονή είμαι. Ευελπιστώ οτι ως τα τελη Δεκεμβρίου θα τα παρουμε δεδομένου οτι θα θελουν να ξεμπερδεψουν με αυτού του τύπου δηλωσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγινε ακόμη η εκκαθάριση. Και εγω στην αναμονή είμαι. Ευελπιστώ οτι ως τα τελη Δεκεμβρίου θα τα παρουμε δεδομένου οτι θα θελουν να ξεμπερδεψουν με αυτού του τύπου δηλωσεις.

 

Η εκκαθαριση μου εχει γινει απο τελος Ιουλιου και εχω ηδη εδω και πανω απο δυο μηνες το εκκαθαριστικο στα χερια μου το κανονικο οχι αυτο που εκτυπωνουμε μεσω taxis.

 

Μηπως αντι για εκκαθαριση εννοεις συμψηφιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαζή ερώτηση έχω να κάνω...

 

Άστεγος με μηδενικό εισόδημα ( χωρίς περιουσιακά στοιχεία ) υποχρεούται να κάνει δήλωση για τα εισοδήματα του 2012 ( οικ.έτος 2013 ) ή η εφορία τους εκδίδει υπεύθυνη δήλωση περί μη υποχρέωσης ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του ερθει και χαρατσι να πληρωσει για την κολονα της δεη που εχει πανω απο κει που κοιματι στον δρομο.

 

Βρε αυτοι οι Ταλιμπαν ενα αεροπλανο δεν μπορουσαν να το ριξουν πανω στην Βουλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαζή ερώτηση έχω να κάνω...

 

Άστεγος με μηδενικό εισόδημα ( χωρίς περιουσιακά στοιχεία ) υποχρεούται να κάνει δήλωση για τα εισοδήματα του 2012 ( οικ.έτος 2013 ) ή η εφορία τους εκδίδει υπεύθυνη δήλωση περί μη υποχρέωσης ;

 

 

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1811999

http://www.dikaiologitika.gr/201306076063/taxisnet/forologikh-dhlwsh-2013.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ισχύει τελικά με τις αποδείξεις που πρέπει να μαζεύουμε;

 

Διάβασα διάφορα άρθρα που αναφέρουν ότι στην δήλωση του 2014 θα μετράνε για πρώτη φορά και οι αποδείξεις από κινηματογράφο, εισιτήρια αθλητικών αγώνων και από έξοδα ξενοδοχείων!

 

Ισχύει αυτό; Δηλαδή θα προσκομίζουμε το σκισμένο εισιτήριο από το σινεμά (αν το έχουμε κρατήσει) ή το κομμένο στα 2 εισιτήριο από ποδοσφαιρικό αγώνα;;    :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω διαβάσει εγώ είναι ότι μαζεύουμε ΟΛΕΣ τις αποδείξεις και θα ανακοινωθεί ποιά κατηγορία από αυτές θα χρησιμοποιηθεί σε κάθε επόμενο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...