Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ο καιρός πλησιάζει για την υποβολή του Ε1 θα ήθελα αν μπορείτε και γνωρίζετε φυσικά να μου απαντήσετε στα εξής:

 

1.Δήλωση ακινήτου: Εάν σε ένα σπίτι διόροφο στον 1ο όροφο που διαμένω έχω το 100% (πρώτη κατοικία) και στο ισόγειο έχω το 50%, το 50% πώς το δηλώνω? Το ακίνητο που νοικιάζω πώς θα δηλωθεί? Το σπίτι που έχω στο χωριό?

Οι επιλογές που έχω είναι: Τικ σε:

Πρώτη κατοικία-Πρώτη δευτερεύουσα-Δεύτερη Δευτερεύουσα-Λοιπές.

2.Η σύζυγός μου ήταν έγκυος και έλαβε επιδόματα μητρότητας-λοχείας από ΟΑΕΔ-ΙΚΑ καθώς και ένα ποσό από την Ασφαλιστική της.Αυτά τα ποσά απαλλάσσονται από την φορολογία και αν ναι τότε θα πρέπει να δηλωθούν σε συγκεκριμένο κωδικό? Δικαιολογητικά δεν έχει πάρει η σύζυγος για φορολογική χρήση από κανέναν φορέα...

3. Οι τόκοι τελικά άνω των 250 € θα δηλωθούν από εμάς ή θα περιμένουμε να δούμε ηλεκτρονική ενημέρωση τόκων στο έντυπο Ε1? Μέχρι χθες δεν υπήρχε κάτι τέτοιο...

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Στην ενότητα που περιγράφεις, δηλώνουμε τα σπίτια που μένουμε και, επομένως, αφού μένεις στον όροφο, οπωσδήποτε δεν μπορεί να δηλωθεί το ισόγειο ως δευτερεύουσα κατοικία. Μπορεί, βέβαια, να δηλωθεί ως δευτερεύουσα το σπίτι στο χωριό, εάν φυσικά αυτό σε εξυπηρετεί, δηλαδή περνάς κάποιους μήνες πχ 3 ή 4 σ' αυτό, οπότε μπορείς να μοιράσεις με μήνες τη διαμονή σου στις 2 κατοικίες.

Εάν νοικιάζεις το ισόγειο θα το δηλώσεις στο Ε2 με όλα τα στοιχεία του ενοικιαστή και με το ποσοστό σου (50%) ως ιδιοκτήτη. Εάν παρέμεινει κενό όλο το χρόνο ή μέρος του, θα το δηλώσεις ως κενό, έχοντας υπόψη ότι μπορεί να σε ελέγξουν μέσω του ρολογιού που θα δηλώσεις υποχρεωτικά ή να σε καλέσουν να προσκομίσεις αποδείξεις των ΔΕΚΟ.

 

2. .....

 

3. Οι τόκοι λέγεται ότι θα φορτωθούν στο σύστημα αλλά, με βάση τα λεγόμενα του Θεοχάρη, θα πιστωθούν στο πρώτο όνομα αφού ακομη δεν έχει βγει απόφαση για τον επιμερισμό στους συνδικαιούχους. Προσωπικά, πήγα στις τράπεζες και πήρα βεβαιώσεις αλλά τα ποσά είναι αστεία και έτσι δεν ασχολούμαι με το θέμα.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τα ξεκαθαρίσουμε πάλι γι' αυτούς που βλέπουν το post. Στον όροφο που μένω και έχω το 100% απ' ό,τι κατάλαβα τον δηλώνω ως κύρια κατοικία. Στο ισόγειο που μένει ο αδερφός μου και δεν διαμένω εγώ, έχω όμως το 50% το δηλώνω σαν πρώτη δευτερεύουσα ή σαν ΛΟΙΠΗ κατοικία?

Το σπίτι που νοικιάζω είναι εκτός του διαμερίσματος που διαμένω και γι' αυτό συμπληρώνω Ε2 και όχι Ε3. Στο Ε1 από φέτος μου εμφανίστηκε αλλά δεν ξέρω πώς να το κατηγοριοποιήσω (ΛΟΙΠΗ, ΠΡΩΤΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ, ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θελω κ γω να ρωτησω κατι

Εχω μια βεβαιωση απο το ταμειο μου (ταυτεκω που τωρα ειναι εοπυυ) που αφορα την δαπανη που ειχα κανει για αγορα σκελετου κ κρυσταλλων ορασεως

Αυτη τη βεβαιωση (μαζι με τα δικαιολογητικα κ αποδειξεις)  να την βαλω στην δηλωση μου??

Αν ναι λογικα πρεπει βαση της βεβαιωσης να δηλωσω το ποσο στον κωδικο 053??

(βασικα δεν ξερω πιο ποσο να δηλωσω : το ποσο που ειχε εγκριθει απο το ταμειο ή την διαφορα που πληρωσα εγω ?? )

Το ποσο δλδ ηταν συνολο 535ευρο για τα γυαλια κ το ταμειο μου εδωσε 194,49 κ εγω εδωσα απο την τσεπη μου 340,51 ... 

Τα 194,49 να δηλωσω??

 

Sorry για την λιγο αρχαρια ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πίνακα 5.1 δηλώνουμε τα σπίτια που μένουμε είτε ανήκουν στην ιδιοκτησία μας είτε σε άλλο ιδιοκτήτη και μένουμε με νοίκι.

Επομένως, σ' αυτό τον πίνακα θα δηλώσεις το ή τα σπίτια που μένεις είτε σαν κύρια κατοικία είτε πρώτη δευτερεύουσα είτε δεύτερη δευτερεύουσα. Εάν το ισόγειο ανήκει κατά 50% και σ' εσένα και κατά 50% στον αδελφό σου και μένει σ' αυτό 12 μήνες το χρόνο, θα το δηλώσει εκείνος στη δήλωσή του. Εάν σου πληρώνει νοίκι, θα το δηλώσεις στο Ε2, όπως και για το νοικιασμένο στην επόμενη παρ.

 

Εάν έχεις σπίτι που το νοικιάζεις και εισπράτεις νοίκι, θα το δηλώσεις στο Ε2 και θα γράψεις, εκτός από το μετρητή ρεύματος, και όλα τα στοιχεία του ενοικιαστή (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ) καθώς και το μηνιαίο μίσθωμα και το συνολικό για το χρόνο. Το συνολικό ποσό θα το μεταφέρεις ως εισόδημα στο 103 (στη δεύτερη σελίδα).

 

Αφού ξεκαθαρίσεις, όπως είπαμε παραπάνω, τα σπίτια που έχεις, όταν πας να συμπληρώσεις τον πίνακα 5.1 θα τσεκάρεις το σπίτι που μένεις σαν κύρια κατοικία και θα μεταφέρει το σύστημα μόνον αυτό στον πίνακα. Όταν θα συμπληρώσεις τον πίνακα Ε2 θα σου εμφανίσει πάλι όλα τα σπίτια, θα διαγράψεις αυτό της κύριας κατοικίας, αφού το δήλωσες στον πίνακα 5.1, και θα μείνουν τα άλλα δύο. Εάν το ισόγειο ανήκει κατά 50% στον αδελφό σου, και δεν παίρνεις νοίκι, θα το δηλώσει εκείνος ως κύρια κατοικία και αν παίρνεις νοίκι θα το συμπληρώσεις στο Ε2 ως ενοικιαζόμενο, όπως και το άλλο που νοικιάζεις.



Καλησπερα παιδια

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θελω κ γω να ρωτησω κατι

Εχω μια βεβαιωση απο το ταμειο μου (ταυτεκω που τωρα ειναι εοπυυ) που αφορα την δαπανη που ειχα κανει για αγορα σκελετου κ κρυσταλλων ορασεως

Αυτη τη βεβαιωση (μαζι με τα δικαιολογητικα κ αποδειξεις)  να την βαλω στην δηλωση μου??

Αν ναι λογικα πρεπει βαση της βεβαιωσης να δηλωσω το ποσο στον κωδικο 053??

(βασικα δεν ξερω πιο ποσο να δηλωσω : το ποσο που ειχε εγκριθει απο το ταμειο ή την διαφορα που πληρωσα εγω ?? )

Το ποσο δλδ ηταν συνολο 535ευρο για τα γυαλια κ το ταμειο μου εδωσε 194,49 κ εγω εδωσα απο την τσεπη μου 340,51 ... 

Τα 194,49 να δηλωσω??

 

Sorry για την λιγο αρχαρια ερωτηση

 

Η απόδειξη για τα γυαλιά, που πλήρωσες εσύ, θα συμπεριληφθεί στο ποσό που θα δηλώσεις στον κωδικό 049.

Στον 053 γράφουμε ΜΟΝΟ τις υποχρεωτικές εισφορές που δώσαμε το 2012 για τον ασφαλιστικό μας φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το 50% της επικαρπιας(100% κυριοτητα) και το αλλο 50% το εχει η μητερα μου ενος ακινητου στο οποιο μενει ο αδελφος μου.Η Μητερα μου μπορει να βαλει δωρεαν παραχωρηση στο παιδι της για το δικο της ποσοστο εγω βαζω τεκμαρτο εισοδημα(και γραφω δωρεαν παραχωρηση οπως πραγματικα ειναι..)?

Παντως περσυ εβαλα δωρεαν παραχωρηση και ενα 100(200 αλλα 50% το δικο μου 100ευρω) τεκμαρτο και εβγαινε ενα 1200(τον χρονο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρει μέχρι 31/7 αρχικά.

 

Προς τον ts θα πρέπει να δηλώσεις στο Ε2 το 50% του ισογείου που έχεις.

 

Επίσης, pigos23, τα γυαλιά οράσεως θεωρούνται ιατρική δαπάνη και το ποσό συμμετοχής σου το καταχωρείς στον κωδικό 051 και όχι στον 049.

 

Τέλος, σε όλα τα thread υπάρχουν λάθος υποδείξεις και λάθος σκεπτικά αλλά δε σας προλαβαίνω.

Προσοχή! Μην είστε σίγουροι για αυτό που σκοπεύετε να κάνετε, ούτε γι' αυτό που σας είπε ο γνωστός σας, ούτε γι' αυτό που νομίζετε ότι είναι σωστό επειδή "έτσι το κάνετε πάντα", ούτε γι' αυτά που σας γράφω εγώ ο άγνωστος εδώ μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρει μέχρι 31/7 αρχικά.

 

Ετσι εχω ακουσει και εγω αλλα οι μαλακες δεν το εχουν ανακοινωση ακομα επισημα και εχω ανχωθει τελειως γιατι εχω και του πατερα μου να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jpigos23

 

Κωδικοί 051-052  Γράψτε τα ποσά των δαπανών που καταβάλατε στην ημεδαπή και στην αλλοδαπή συνολικά για ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη δική σας ή των προσώπων που μένουν μαζί σας και σας βαρύνουν. Ως έξοδα ιατρικής περίθαλψης θεωρούνται οι αμοιβές που καταβάλλονται σε ιατρούς όλων των ειδικοτήτων για ιατρικές επισκέψεις και εξετάσεις, καθώς και οι αμοιβές που καταβάλλονται σε οδοντιάτρους για οδοντοθεραπεία, οδοντοπροσθετική και γναθοχειρουργική.Επίσης, στις δαπάνες αυτές περιλαμβάνεται και η δαπάνη για φυσιοθεραπεία και λουτροθεραπεία, καθώς και για λογοθεραπεία και για επισκέψεις σε ψυχολόγο, για την αποκατάσταση της υγείας ύστερα από σχετική γνωμάτευση  του  θεράποντος  ιατρού.  Ειδικά,  για  την  αναγνώριση  της  δαπάνης  που καταβάλλεται σε ψυχολόγο και λογοθεραπευτή, εκτός από τη γνωμάτευση του γιατρού απαιτείται και βεβαίωση του γιατρού ότι έλαβε υπόψη του τα πορίσματα του ψυχολόγου ή του λογοθεραπευτή για την παροχή των τελικών υπηρεσιών του.Επίσης, γράψτε τη
διαφορά  των  ποσών  περίθαλψης  μεταξύ  των  εξόδων  ιατρικής  και  νοσοκομειακής περίθαλψης και του συνολικού ετήσιου καθαρού πραγματικού εισοδήματος που φορολογείται με τις γενικές διατάξεις ή με ειδικό τρόπο ή είναι απαλλασσόμενο ή τεκμαρτό  των  προσώπων  που  έχουν  αναπηρία  67%  και  πάνω  από  νοητική  καθυστέρηση, φυσική αναπηρία ή ψυχική πάθηση και τα οποία συνοικούν μαζί σας, αλλά δεν αναγράφονται στον πίνακα 9 της δήλωσης, γιατί το εισόδημά τους υπερβαίνει τα 6.000 ευρώ. Για  την  αναγνώριση  της  έκπτωσης  της  δαπάνης  αυτών  των  προσώπων  απαιτούνται δικαιολογητικά από τα οποία να προκύπτει η συγγένεια αυτών με το φορολογούμενο, η  αναπηρία  τους,  τα  ποσά  των  δαπανών  για  ιατρική  και  νοσοκομειακή  περίθαλψη, καθώς και το ετήσιο εισόδημά τους. Ακόμη, γράψτε τα έξοδα ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης που καταβάλατε για τα τέκνα σας που δεν συγκατοικούν μαζί σας, αλλά με τον άλλο γονέα τους, τον οποίο και βαρύνουν, λόγω του ότι βρίσκεστε σε διάζευξη με αυτόν.Επιπλέον, μεταξύ των δαπανών για νοσοκομειακή περίθαλψη περιλαμβάνονται οι δαπάνες σε νοσοκόμο, η δαπάνη για την αντικατάσταση μελών του σώματος με τεχνητά μέλη κ.λπ., η δαπάνη για νοσοκομειακή περίθαλψη των τέκνων που πάσχουν από ανίατο νόσημα και το 50% της δαπάνης που καταβάλλεται σε επιχειρήσεις περίθαλψης ηλικιωμένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συνεχίζει:

"...Ειδικά σε περίπτωση αγοράς γυαλιών οράσεως ή φακών επαφής ή ακουστικών βαρυκοΐας, απαιτείται να συνυποβάλετε και βεβαίωση γιατρού...."

Εν πάσει περιπτώσει, αν ρωτήσεις το λογιστή σου θα στο επαληθεύσει.

 

Μόλις γλύτωσε 34 ευρώ φόρο ο pigos.

καλημέρα σας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, το γράφει, αλλά στο κείμενο "Για να αναγνωριστεί η δαπάνη των κωδικών 051-052 πρέπει να συνυποβάλετε:", δηλαδή η αναγνώριση της δαπάνης προκύπτει έμμεσα και όχι άμεσα, όπως θα έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σύντομη ερώτηση (ίσως ιδιαίτερη περίπτωση).

Για το Ε2. 

1.Σε κατοικία που είναι στο όνομά μου, μένουν οι γονείς μου, οπότε μέχρι τώρα το δήλωνα ως "δωρεάν παραχώρηση στους γονείς μου" για 12 μήνες. Πλέον αυτή η αιτιολόγηση πού αναγράφεται; Στο πεδίο "ονοματεπώνυμο" ενοικιαστή*;  (το έκανα και το δέχτηκε)

2.Στην ίδια κατοικία ήρθε να μείνει η αδερφή μου για μερικούς μήνες (6ος/2012 ως 12ος/2012) μέσα στο 2012. Οπότε πλέον στο Ε2 έχω δύο καταχωρήσεις για την ίδια κατοικία, για τις δύο περιόδους (λχ 1/12 - 5/12 και 6/12 ως 12/12) με ελάχιστα διαφορετική αιτιολόγηση στο πεδίο "ονοματεπώνυμο". Και αυτό το δέχτηκε... Είναι σωστό;

 

*. Αυτό βάσει του παραδείγματος που έχει το βιβλιαράκι με τις οδηγίες.

(Γενικά το βρίσκω λίγο non-friendly που δεν έχουν ένα context-sensitive help ή γενικότερο help στο E2 για τα πεδία του...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πίνακα 5.1 δηλώνουμε τα σπίτια που μένουμε είτε ανήκουν στην ιδιοκτησία μας είτε σε άλλο ιδιοκτήτη και μένουμε με νοίκι.

 

Δηλώνουμε και τα σπίτια που είναι στο όνομά μας και νοικιάζουμε?

 

Επίσης δεν μου απάντησες για τους χαρακτηρισμούς πρώτη δευτερεύουσα, δεύτερη, κλπ...

Το σπίτι που νοικιάζω και έχω στην Πάτρα (μένω στην Αθήνα) και φέτος βλέπω ότι το έχουν περάσει στο Ε1, στον Πίνακα 5.1 θα το χαρακτηρίσω ως ΛΟΙΠΗ κατοικία ή θα το διαγράψω από το Ε1 και θα το αφήσω στο Ε2? (μάλλον όχι το πρώτο)

Το 50% του ισογείου το οποίο έχω μισό εγώ και μισό ο αδελφός μου (μένουν οι γονείς μου) ναι μεν είναι στο ίδιο σπίτι αλλά σε διαφορετικό όροφο το οποίο δεν χρησιμοποιώ σαν κατοικία, απλά περνάω να πω μία καλησπέρα, θα το δηλώσω ως πρώτη ή δεύτερη δευτερεύουσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ότι:

1. Τα σπίτια που μένουμε και ανήκουν είτε στην ιδιοκτησία μας είτε σε τρίτους, δηλαδή μένουμε με νοίκι, τα δηλώνουμε στο Ε1 α) ως πρώτη κατοικία, εκείνη που μένουμε τους περισσότερους μήνες, β) ως πρώτη δευτερεύουσα εκείνη που μένουμε περισσότερους μήνες πχ το καλοκαίρι και γ) ως δεύτερη δευτερεύουσα εκείνη που μένουμε λιγότερους μήνες το καλοκαίρι.

 

2. Τα σπίτια που μάς ανήκουν και νοικιάζουμε σε τρίτους δηλώνονται στο Ε2.

 

Για τους λόγους που αναφέρονται στην παρ. 1, σου είπα ότι το ισόγειο που μένει ο αδελφός σου δεν μπορείς να το δηλώσεις ως δική σου δευτερεύουσα κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...