Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ειπε οτι εχω να πληρωσω 10€.

 

Οι αποδειξεις αυτες ειναι διαφορετικες απο τις υπολοιπες αποδειξεις φαρμακειου που μπαινουν στο 049?

 

 

Παρα πολυ κακως τα εδωσες...Ειναι κολπο των γιατρων και λενε οτι εχουν συμπληρωσει το οριο για τον μηνα αλλα αν ειναι ετσι ειναι υποχρεωμενος να στο πει πριν πας αφου κλεινεις ραντεβου μεσω ΕΟΠΠΥ

 

Οι επισκεψεις σε γιατρους του ΕΟΠΠΥ ειναι δωρεαν...Εν πασει περιπτωση ελπιζω να σου εδωσε αποδειξη , αν οχι κακκιστα.Αυτη θα βαλεις στον 051 μαζι με οτι αλλα ιατρικα εχεις . Τα φαρμακα πανε στην γενικη σουμα στον 049 και οχι στα ιατρικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικα δεν εκλεισα ραντεβου με το τροπο αυτο, καποιος γνωστος μου συστησε το γιατρο, τον πηρα στο κινητο και κανονισα συναντηση την επομενη μερα στο ιατρειο του.

 

Ως τωρα εβαζα τη διαφορα των συνταγογραφημενων  φαρμακων στο 051 και επαιρνα πισω απο την εφορια οτι ισχυε(μου εδινε βεβαιωση το ταμειο μου στο τελος του χρονου), τωρα αλλαζει το πραγμα?

 

Και κατι αλλο, ακουσα οτι σε οδοντογιατρους δεν υπαρχει καμμια ελαφρυνση, τα πληρωνες ολα απο τη τσεπη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν εκλεισα ραντεβου με το τροπο αυτο, καποιος γνωστος μου συστησε το γιατρο, τον πηρα στο κινητο και κανονισα συναντηση την επομενη μερα στο ιατρειο του.

 

Ως τωρα εβαζα τη διαφορα των συνταγογραφημενων  φαρμακων στο 051 και επαιρνα πισω απο την εφορια οτι ισχυε(μου εδινε βεβαιωση το ταμειο μου στο τελος του χρονου), τωρα αλλαζει το πραγμα?

 

Και κατι αλλο, ακουσα οτι σε οδοντογιατρους δεν υπαρχει καμμια ελαφρυνση, τα πληρωνες ολα απο τη τσεπη σου?

 

 

Τα ταμεια οι βεβαιωσεις που δινουν ειναι για ιατρικα και νοσοκομειακα...Δεν περιλαμβανουν φαρμακα

Αν δεν ειπες στον γιατρο οτι πας μεσω ΕΟΠΠΥ ειχε δικαιωμα να σο παρει οσα θελει με αποδειξη παντα

Για οδοντιατρους κανονικα στον 051  οτι αποδειξεις εχεις....Αλλα οδοντιατρος μεσω ΕΟΠΠΥ δεν υπαρχει οποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. ισως δε θυμαμαι καλα. Δηλαδη τοσα χρονια τα συνταγογραφημενα φαρμακα τα πληρωνα εξ ολοκληρου απο τη τσεπη μου και δεν τα δηλωνα στην εφορια(πλην 049)?

Φυσικα ειπα οτι παω μεσω ΕΟΠΥΥ, του εδωσα και εγραψε στο βιβλιαριο, με περασε και στο computer(δεν ημουν ως τοτε, ειπε, περασμενος).
Προφανως πηρε απο μενα 10 και τα υπολοιπα, τα χοντρα, θα τα παρει απο αλλου.
Τελικα στο 051 μονο την επισκεψη βαζω?

Στο 051 εχεις μολις 10% εκπτωση. Σχετικα με οδοντιατρικα, ως τωρα απ το ταμειο μου μου επεστρεφε καπου 30% και τα υπολοιπα τα εβαζα στο 051.
Απ οτι καταλαβα στο εξης η οδοντιατρικη αποδειξη παει κατευθειαν στο 051 για το 10%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερωτησουλα.

Ετσι και σου έρθει χαρτί για επιστροφή και εχει την σημείωση " για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθητε στην ΔΟΥ σας", τι χαρτιά θα πρέπει να εχει ο φορολογούμενος;

Thanks

Να κάνω μια ερωτησουλα.

Ετσι και σου έρθει χαρτί για επιστροφή και εχει την σημείωση " για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθητε στην ΔΟΥ σας", τι χαρτιά θα πρέπει να εχει ο φορολογούμενος;

Thanks

Τελικά, τους ζήτησαν να πανε απο την ΔΟΥ για να τους χρεώνουν 5 ευρώ το διπλοτυπο.

 

Δεν παίζονται τα παλικάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, τους ζήτησαν να πανε απο την ΔΟΥ για να τους χρεώνουν 5 ευρώ το διπλοτυπο.

 

Δεν παίζονται τα παλικάρια...

 

Τι εννοεις οτι χρεωνουν ?? Για ποιο πραγμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρει την επιστροφή θα έπρεπε να τους κόψουν ενα διπλοτυπο το οποίο κόστιζε 5 ευρώ...

 

 

Δεν παμε καλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μια ερωτηση

 

Ζητάνε σε κατι γείτονες λεφτα απο διάφορες φόρου (η εφορία). Τα συνολικά ποσά ειναι 4000 ευρώ αλλα απο διάφορες φόρου 3 ετών...;?!

 

Το ερώτημα τους ειναι: μπορούν να τα πληρώσουν σε δόσεις; Αν ναι τότε πόσες μπορει να ειναι αυτές, (2,4,50);

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ΔΟΥ πλέον δεν αναλαμβάνουν ρυθμίσεις. Όλες γίνονται ηλεκτρονικά ανάλογα με τα έσοδα - έξοδα του κάθε νοικοκυριού. Τα στοιχεία πρέπει να δηλωθούν σωστά.

Μπορούν είτε να το ψάξουν οι ίδιοι στο taxis είτε να παν σε λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρει την επιστροφή θα έπρεπε να τους κόψουν ενα διπλοτυπο το οποίο κόστιζε 5 ευρώ...

Να σε ρωτησω ο μπαμπας μου εχει επιστροφη αλλα ακουσα οτι τα λεφτα θα τα παρουν αρχες 2014 για να δειξουμε πλεονασμα φετος.

 

Εχεις ακουσει κατι τετοιο εσυ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...