Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές ερωτήσεις για το 2013


jeanthira7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία σφήνα και από εμένα...

 

Είμαστε οικογένεια με 1 παιδάκι και οικογενειακό εισόδημα 44.500 €. Δικαιούμαστε επίδομα πετρελαίου θέρμανσης?

 

έγγαμοι υπόχρεοι έως 40.000 ευρώ (από 35.000 ευρώ), με προσαύξηση 3.000 ευρώ για κάθε τέκνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά αν σου έρθει ποσο επιστροφής σε πράσινο χαρτί τι σημαίνει;

 

 

Τι εννοεις πρασινο χαρτι ??? Εκκαθαριστικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε σήμερα η λογίστρια μου πως το 26% θα πρέπει να μπαίνει στην άκρη από του Ε.Ε., και αυτό ψηφίστηκε και ισχύει από τον Γενάρη.

 

Θα το περάσουμε αυτό; Δεν είναι εφιάλτης δηλαδή, ισχύει πραγματικά;

Δεν μου απαντήθηκε αυτό το ερώτημα ρε παιδιά, και είναι μεγάλος πόνος για τους ΟΑΕΕδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενει κανεις απο εσας επιστροφη φορου; Αν ναι πως θα ενημερωθει; Ρωταω γιατι στην δικη μου περιπτωση εκανα διορθωτικη / συμπληρωματικη δηλωση γιατι ξεχασα να δηλωσω τις κρατησεις που ειχα. Οταν την ειχα καταθεσει τον Αυγουστο μου ειχαν πει οτι η επιλογη στο συστημα τους ηταν ανενεργη (οντως την ειδα και εγω στην οθονη). Μου ειπε θα ανοιξει Οκτωβριο - Νοεμβριο.

Παρ΄ολα αυτα εγω το φορο τον πληρωσα τον Σεπτεμβριο για να μην τρεχουν εκπροθεσμοι τοκοι κλπ..

Εαν ο υπαλληλος καταχωρησει την συμπληρωματικη δηλωση στο συστημα, λογικα θα μου ερθει καινουριο εκκαθαριστικο στο σπιτι; Με ποιον τροπο δηλ. θα εισπραξω τα χρηματα - δεδομενου οτι δεν εχουν καποιο τραπεζικο μου λογ/σμο.

 

Εαν καποιος εχει περιπτωση σαν την δικη μου και γνωριζει ας ενημερωσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι, πάρτα.

Παιδιά απλά σας έρχεται χαρτί σπίτι, σαν εκκαθαριστικό και σας γράφει πάνω τις επιστροφές. Οι τελευταίες, χαρείτε τες.

ΚΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΚΑΛΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μου ήρθε σήμερα η επιστροφή φόρου στην τράπεζα περίπου 2 μήνες μετά.

 

Βλέπω πως μου κράτησε 4 ευρώ για προμήθεια εντολής λέει.

Τί είναι αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ενημερωθεί κανείς για συμψηφισμό χρεών/επιστροφής;

Δικαιούμαι μεν επιστροφή αλλά χρωστάω ΦΠΑ, το ποσό του χρέους είναι κάποια ευρώ παραπάνω από αυτό της επιστροφής άρα δεν θα την πάρω. Λογικά ο συμψηφισμός θα γίνει αυτόματα, σωστά; Θα ενημερωθώ εγώ γενικά για τίποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σίγουρο ότι θα γίνει συμψηφισμός και καλό θα είναι να συζητήσεις με τα Έσοδα στη ΔΟΥ σου, αφού η διαδικασία αυτή γίνεται στη ΔΟΥ.

 

 

Ετσι ακριβως....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφη φορου ποτε θα παρουμε; Μου εχει βγει το εκκαθαριστικο απο τελος Ιουλιου και εχω κανει αιτηση απο μεσα Αυγουστου για συμψηφισμο γιατι χρωστουσα 60 ευρω και ειναι να παρω 485 επιστροφη. Φυσικα δεν εχω τιποτα ΦΑΠ ΦΠΑ κλπ για να μου τα κρατησουν οπως γραφουν οτι θα τα κρατανε ακομα και να μην εχουν ληξει.

 

Η πλακα ειναι που ζητησα να πληρωσω αυτα τα 59 ευρω που τωρα εχουν παει 63 για να μην περιμενω να γινει συμψηφισμος κι η εξυπνη στην Εφορια μου ειπε "δεν υπαρχει λογος αρχες Σεπτεμβρη θα μπουν τα λεφτα στον λογαριασμο που μας δωσατε" πηγα αρχες μου ειπαν για το τελος πηγ στο τελος μου ειπαν για Χριστουγεννα.

 

Θα προλαβω να τα δωσω στον γιο μου οταν παει φανταρος στα 19 του χρονια γιατι τωρα ειναι σχεδον 4 ετων.

 

Εχω βαρεθει να διαβαζω στα site-forum για τις επιστροφες αυτων που χρωστανε που εχουν δοσεις ΦΑΠ κλπ κλπ.

 

Για αυτους που δεν χρωστανε η αυτα που χρωστανε ειναι λιγοτερα απο αυτα που ειναι να παρουν οπως εγω παραδειγμα δεν εχω διαβασει τιποτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.να ρωτησω και εγω κατι σχετικο με την εφορια.Εχει βεβαιωθει με βασει τη δηλωση μου-φετεινη-να πληρωσω 1708 ευρω,σε δυο δοσεις.την πρωτη 30-9-2013 & η δευτερη 29-11-2013.Ηδη κατεστησαν ληξιπροθεσμες και οι δυο συμφωνα με τις ημερομηνιες που εχω γραψει.Ηταν απο 867 ευρω η καθε δοση.Δεν πληρωθηκαν,βεβαια,γιατι δεν υπηρχε χρημα.Θελω να ρωτησω,απο εδω και περα πως θα διαχειριστω αυτη την οφειλη μου; Τον λογιστη μου που ρωτησα σημερα,μου ειπε επι λεξει,μη κανεις τιποτα.Αστο οπως ειναι.Να σημειωσω και τουτο:Την περσινη μου δηλωση την εκανα διακανονισμο[ηταν 3.400 ευρω] & πληρωνω καθε μηνα γυρω στα 170-173 ευρω.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.να ρωτησω και εγω κατι σχετικο με την εφορια.Εχει βεβαιωθει με βασει τη δηλωση μου-φετεινη-να πληρωσω 1708 ευρω,σε δυο δοσεις.την πρωτη 30-9-2013 & η δευτερη 29-11-2013.Ηδη κατεστησαν ληξιπροθεσμες και οι δυο συμφωνα με τις ημερομηνιες που εχω γραψει.Ηταν απο 867 ευρω η καθε δοση.Δεν πληρωθηκαν,βεβαια,γιατι δεν υπηρχε χρημα.Θελω να ρωτησω,απο εδω και περα πως θα διαχειριστω αυτη την οφειλη μου; Τον λογιστη μου που ρωτησα σημερα,μου ειπε επι λεξει,μη κανεις τιποτα.Αστο οπως ειναι.Να σημειωσω και τουτο:Την περσινη μου δηλωση την εκανα διακανονισμο[ηταν 3.400 ευρω] & πληρωνω καθε μηνα γυρω στα 170-173 ευρω.Θα ηθελα τη βοηθεια σας.Σας ευχαριστω πολυ.

 

 

Μα καλα.....ποσο βλακας μπορεις να είναι ???? Ξαναμπες στο taxis και κανε νεα ρυθμση οφειλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα.....ποσο βλακας μπορεις να είναι ???? Ξαναμπες στο taxis και κανε νεα ρυθμση οφειλων.

Γιαννη,θεωρεις οτι αυτο ειναι βλακεια που μου ειπε ο λογιστης;;Για να ειμαι ειλικρηνης,& εγω αυτο σκεπτομουν,να κανω νεα ρυθμιση,,,πρεπει,ομως,να παω στην εφορια ή απο εδω μεσα ηλεκτρονικα στο Taxis?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...