Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, squib είπε

έχω ένα Carrera T3000Hd https://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/polhs/trecking-off-road-podhlata/carrera-t3000-hd-28inch-2016/ μπορώ να αφαιρέσω την ανάρτηση και να βάλω απλό πιρούνι? 

Το συσκεκριμενο πιρουνι δεν νομιζω να κανει καμια αποσβεση κραδασμων,  γιατι να μπεις στην διαδιακασια να αλλαζεις πιρουνι, μετα λαστιχα πιο "road" κτλ. Καλυτερα δωστο και παρε καθαρα ποδηλατο δρομου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, wired_1 είπε

Το συσκεκριμενο πιρουνι δεν νομιζω να κανει καμια αποσβεση κραδασμων,  γιατι να μπεις στην διαδιακασια να αλλαζεις πιρουνι, μετα λαστιχα πιο "road" κτλ. Καλυτερα δωστο και παρε καθαρα ποδηλατο δρομου.

απλα νομίζω ότι δε τη χρειάζομαι την ανάρτηση. Δεν  το πολυ χρησιμοποιώ έτσι και αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην μπεις στη διαδικασια να το αλλαξεις, αν βρεις θα σου κοστισει 60-100 ευρω περιπου και το νεο πηρουνι αναλογα την αποσταση (λαιμος-αξονας) θα σου αλλαξει την γεωμετρια μπροστα, ισως σε βολεψει ισως οχι. Οπως σου ειπαν ασε το ποδηλατο οπως ειναι και αν δεν σου κανει πουλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και από μένα, τελείως καινούργιος στον χώρο των ποδηλάτων πέρα από την παιδική ηλικία με bmx. Αποφάσισα να αγοράσω ένα ποδήλατο ως χόμπυ και σαν καρδιοαναπνευστική γυμναστική.

Τις τελευταίες ημέρες διαβάζω για τους τύπους ποδηλάτων και διάφορα άλλα περί αυτών όμως δεν έχω καταλήξει σε κάτι , κυρίως γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένη ανάγκη. Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κάτι που να κάνει τα πάντα ,πόσο μάλλον και στο χαμηλό μου budget των 200ευρώ. Αρχικά η σκέψη μου ήταν για βόλτες στην πόλη, Αθήνα οπότε κοιτούσα καθαρά για άσφαλτο, περισσότεροι προτείνουν κούρσα ή fitness γι αυτό.

Μέτα μου μπήκαν ιδέες για χώμα, όχι απαραίτητα βουνό αλλά μονοπάτια κτλ. Παρότι μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον δεν γνωρίζω τίποτα γι αυτό οπότε αν έχετε κάποια συμβουλή είτε μέρη για χώμα στην Αθήνα θα με βοηθούσε. Εκεί παίζει καθαρά το mountain και ίσως το trekking(?). 

Τείνω προς fitness ή mountain αν αποφασίσω για χώμα τελικά. Στα λεφτά αυτά καταλαβαίνω ότι συμφέρει πιο πολύ να δω κάτι σε μεταχειρισμένο αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να κρίνω την κατάσταση του.

Οποιαδήποτε κατεύθυνση ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη , ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, k4ts0u είπε

Γειά σας και από μένα, τελείως καινούργιος στον χώρο των ποδηλάτων πέρα από την παιδική ηλικία με bmx. Αποφάσισα να αγοράσω ένα ποδήλατο ως χόμπυ και σαν καρδιοαναπνευστική γυμναστική.

Τις τελευταίες ημέρες διαβάζω για τους τύπους ποδηλάτων και διάφορα άλλα περί αυτών όμως δεν έχω καταλήξει σε κάτι , κυρίως γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένη ανάγκη. Καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κάτι που να κάνει τα πάντα ,πόσο μάλλον και στο χαμηλό μου budget των 200ευρώ. Αρχικά η σκέψη μου ήταν για βόλτες στην πόλη, Αθήνα οπότε κοιτούσα καθαρά για άσφαλτο, περισσότεροι προτείνουν κούρσα ή fitness γι αυτό.

Μέτα μου μπήκαν ιδέες για χώμα, όχι απαραίτητα βουνό αλλά μονοπάτια κτλ. Παρότι μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον δεν γνωρίζω τίποτα γι αυτό οπότε αν έχετε κάποια συμβουλή είτε μέρη για χώμα στην Αθήνα θα με βοηθούσε. Εκεί παίζει καθαρά το mountain και ίσως το trekking(?). 

Τείνω προς fitness ή mountain αν αποφασίσω για χώμα τελικά. Στα λεφτά αυτά καταλαβαίνω ότι συμφέρει πιο πολύ να δω κάτι σε μεταχειρισμένο αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να κρίνω την κατάσταση του.

Οποιαδήποτε κατεύθυνση ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη , ευχαριστώ!

Ζυγησε τα και δες τι θα κάνεις περισσότερο!

 

Αν κάνεις 60% χώμα τότε πάρε ένα mtb με 29 τροχούς

 

Αν από την άλλη σκοπεύεις να κάνεις το πολύ 30% χώμα και τα άλλα άσφαλτο τότε fitness/trekking

 

Τώρα,στα λεφτά αυτά τίποτα από τα δύο δεν παίρνεις.

Μάζεψε και άλλα τόσα ώστε να πάρεις κάτι ποιοτικό που θα σου κρατήσει για αρκετό καιρό.

Πολλοί πήγαν με το σκεπτικό σου ότι "Έλα μωρέ σιγά μην πάρω ακριβό ποδήλατο" και το χρησιμοποίησαν 10 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω ένα ποδήλατο για να γυμνάζομαι, να κάνω βόλτες, αλλά και γενικά για μετακίνηση σε πόλη κυρίως. Μέχρι τι budget μπορώ να διαθέσω κατ' ελάχιστο? Δηλαδή 300 πχ είναι αρκετά για ένα καλό ποδήλατο? Δεν ξέρω καθόλου όμως ποιες μάρκες είναι καλές και ποιες όχι, όπως και ποιος τύπος ακριβώς ποδηλάτου μου ταιριάζει. Μερικές προτάσεις θα ήταν ευπρόσδεκτες. Να 'στε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Καλησπέρα σας. Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω ένα ποδήλατο για να γυμνάζομαι, να κάνω βόλτες, αλλά και γενικά για μετακίνηση σε πόλη κυρίως. Μέχρι τι budget μπορώ να διαθέσω κατ' ελάχιστο? Δηλαδή 300 πχ είναι αρκετά για ένα καλό ποδήλατο? Δεν ξέρω καθόλου όμως ποιες μάρκες είναι καλές και ποιες όχι, όπως και ποιος τύπος ακριβώς ποδηλάτου μου ταιριάζει. Μερικές προτάσεις θα ήταν ευπρόσδεκτες. Να 'στε καλά.

Πόσα χλμ θα κάνεις στην πόλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Πόσα χλμ θα κάνεις στην πόλη;

Δε ξέρω, αλλά σίγουρα θέλω 1 με 2 ώρες να κάνω διαδρομές σε άσφαλτο. Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό εδώ: https://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/polhs/trekking-on-road-urban-podhlata/ideal-cityrun-700c-2018/

Είναι τα Ideal ακόμα καλά? Δε ξέρω αν αξίζει το συγκεκριμένο, τι λες κι εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοκοιτάω τον τελευταίο καιρό για hardtail με ανάρτηση αέρος (και κυρίως 29άρες ζάντες) και αναρωτιόμουν ποιο είναι το ελάχιστο κόστος ενός τέτοιου ποδηλάτου (καινούργιου). Το έχετε ψάξει; Έχετε συγκεκριμένες προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Ψιλοκοιτάω τον τελευταίο καιρό για hardtail με ανάρτηση αέρος (και κυρίως 29άρες ζάντες) και αναρωτιόμουν ποιο είναι το ελάχιστο κόστος ενός τέτοιου ποδηλάτου (καινούργιου). Το έχετε ψάξει; Έχετε συγκεκριμένες προτάσεις;

Αν θες με αναρτηση αερα θα ανεβει το bugdet σου...  Προσφατα πηρα scott scale 980   29αρι  με rockshox recon air στα 1000 ευρω...  Πανω κατω πιστευω απο 800 + για αυτο που θελεις.

47 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Δε ξέρω, αλλά σίγουρα θέλω 1 με 2 ώρες να κάνω διαδρομές σε άσφαλτο. Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό εδώ: https://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/polhs/trekking-on-road-urban-podhlata/ideal-cityrun-700c-2018/

Είναι τα Ideal ακόμα καλά? Δε ξέρω αν αξίζει το συγκεκριμένο, τι λες κι εσύ?

Ειναι μια χαρα για αυτα τα χρηματα και εχει και ικανοποιητικα περιφερειακα... αν ψαξεις θα το βρεις και πιο φτηνα,

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, wired_1 είπε

Αν θες με αναρτηση αερα θα ανεβει το bugdet σου...  Προσφατα πηρα scott scale 980   29αρι  με rockshox recon air στα 1000 ευρω...  Πανω κατω πιστευω απο 800 + για αυτο που θελεις.

Έχω τσεκάρει 1-2 της Cube στα 1000 και το Voodoo Bizango στα 700-720 περίπου. Οπότε και μ' αυτά που λες, δεν υπάρχει περίπτωση για κάτι ακόμα φθηνότερο λογικά.

Βέβαια σε 27.5 βρίσκεις και φθηνότερα, αλλά πρέπει να δω τι με βολεύει (δεν έχω ανέβει σε >26άρι).

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα με το υψος σου... αν εισαι κοντα στο 1.80 κοιτα αφοβα για 29αρι.  Και τα 27.5 ειναι μια χαρα, για 26αρι δεν θα στο προτεινα,,, οπως θα δεις και στα καταστηματα υπαρχουν ελαχιστα πλεον προς πωληση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, wired_1 είπε

Ειναι μια χαρα για αυτα τα χρηματα και εχει και ικανοποιητικα περιφερειακα... αν ψαξεις θα το βρεις και πιο φτηνα,

Του λείπει κάτι το οποίο πρέπει να ξέρω? Ανάρτηση μπροστά θέλω να έχει σίγουρα. Θα προσπαθήσω να το βρω και πιο φθηνά και ίσως κι από κοντά σε κάποιο κατάστημα. Το μέγεθος πώς ακριβώς πηγαίνει με το ύψος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Του λείπει κάτι το οποίο πρέπει να ξέρω? Ανάρτηση μπροστά θέλω να έχει σίγουρα. Θα προσπαθήσω να το βρω και πιο φθηνά και ίσως κι από κοντά σε κάποιο κατάστημα. Το μέγεθος πώς ακριβώς πηγαίνει με το ύψος?

Περίμενε δεν ανέφερες κάτι για ανάρτηση ! Το συγκεκριμένο ΔΕΝ έχει ανάρτηση !  Αλλα λες ότι θα κανείς χλμ σε άσφαλτο οπότε μην κοιτάς ποδήλατα με ανάρτηση που θα σου προσθέσουν έξτρα βάρος και δεν θα κάνουν ουσιαστική απόσβεση από κραδασμούς. Μιλάμε πάντα για ποδήλατα πόλης. Σχετικά με το μέγεθος θα σε καθοδηγήσει το κατάστημα που θα κανείς την αγορά, ελπίζοντας να είναι τίμιος και να μη σου πασάρει ότι του έμεινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Δε ξέρω, αλλά σίγουρα θέλω 1 με 2 ώρες να κάνω διαδρομές σε άσφαλτο. Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτό εδώ: https://www.action-bikes.gr/shop/podhlata/polhs/trekking-on-road-urban-podhlata/ideal-cityrun-700c-2018/

Είναι τα Ideal ακόμα καλά? Δε ξέρω αν αξίζει το συγκεκριμένο, τι λες κι εσύ?

Αυτό που έχεις βάλει είναι πολύ καλό για αυτά που θες να κάνεις!

Θα σου πρότεινα να το δεις και από κοντά σε κάποιο κατάστημα..

Αν είσαι από Αθήνα κάνε και μια βόλτα στα μεγάλα ποδηλαταδικα να δεις και άλλα.

Πάντος κοίτα για αυτήν την κατηγορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...