Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, wired_1 είπε

Περίμενε δεν ανέφερες κάτι για ανάρτηση ! Το συγκεκριμένο ΔΕΝ έχει ανάρτηση !  Αλλα λες ότι θα κανείς χλμ σε άσφαλτο οπότε μην κοιτάς ποδήλατα με ανάρτηση που θα σου προσθέσουν έξτρα βάρος και δεν θα κάνουν ουσιαστική απόσβεση από κραδασμούς. Μιλάμε πάντα για ποδήλατα πόλης. Σχετικά με το μέγεθος θα σε καθοδηγήσει το κατάστημα που θα κανείς την αγορά, ελπίζοντας να είναι τίμιος και να μη σου πασάρει ότι του έμεινε. 

Σωστά, ευχαριστώ για την διόρθωση. Συνήθως ό,τι ποδήλατα είχα πριν χρόνια είχανε ανάρτηση, γι' αυτό. Όχι, μόνο σε άσφαλτο θα είμαι. Βόλτες/μετακινήσεις από σπίτι - πόλη - σπίτι και πέριξ. Τίποτα με χώμα. Για το μέγεθος βρήκα ότι υπάρχει συσχέτιση ύψους καβάλου και μέγεθος σκελετού και το υπολόγισα λίγο. Με 79 cm ύψος καβάλου, θέλω, σύμφωνα με ένα site που βρήκα, μέγεθος 53-54 σκελετού. Το συγκεκριμένο ποδήλατο που βλέπω έρχεται σε μεγέθη 53-57. Συνήθως πάμε στο μεγαλύτερο ή καλύτερα να είμαστε ακριβείς? 

21 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Αυτό που έχεις βάλει είναι πολύ καλό για αυτά που θες να κάνεις!

Θα σου πρότεινα να το δεις και από κοντά σε κάποιο κατάστημα..

Αν είσαι από Αθήνα κάνε και μια βόλτα στα μεγάλα ποδηλαταδικα να δεις και άλλα.

Πάντος κοίτα για αυτήν την κατηγορία 

Θα προσπαθήσω να το βρω ναι από κοντά. Είμαι Πάτρα, λογικά θα έχει κάτι κι εδώ.

Σε ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Το συγκεκριμένο ποδήλατο που βλέπω έρχεται σε μεγέθη 53-57. Συνήθως πάμε στο μεγαλύτερο ή καλύτερα να είμαστε ακριβείς? 

Το καλύτερο είναι να σου κάνει το κατάστημα την κατάλληλη μέτρηση ( bike fitting ) με  ειδικό λογισμικό στον υπολογιστή αν διαθέτει κάτι τέτοιο. 

Επεξ/σία από wired_1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Ψιλοκοιτάω τον τελευταίο καιρό για hardtail με ανάρτηση αέρος (και κυρίως 29άρες ζάντες) και αναρωτιόμουν ποιο είναι το ελάχιστο κόστος ενός τέτοιου ποδηλάτου (καινούργιου). Το έχετε ψάξει; Έχετε συγκεκριμένες προτάσεις;

Κάπου στο 1000 παίρνεις μια πολύ καλή επιλογή πχ cube attention sl, Scott scale 980 κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Σωστά, ευχαριστώ για την διόρθωση. Συνήθως ό,τι ποδήλατα είχα πριν χρόνια είχανε ανάρτηση, γι' αυτό. Όχι, μόνο σε άσφαλτο θα είμαι. Βόλτες/μετακινήσεις από σπίτι - πόλη - σπίτι και πέριξ. Τίποτα με χώμα. Για το μέγεθος βρήκα ότι υπάρχει συσχέτιση ύψους καβάλου και μέγεθος σκελετού και το υπολόγισα λίγο. Με 79 cm ύψος καβάλου, θέλω, σύμφωνα με ένα site που βρήκα, μέγεθος 53-54 σκελετού. Το συγκεκριμένο ποδήλατο που βλέπω έρχεται σε μεγέθη 53-57. Συνήθως πάμε στο μεγαλύτερο ή καλύτερα να είμαστε ακριβείς? 

Θα προσπαθήσω να το βρω ναι από κοντά. Είμαι Πάτρα, λογικά θα έχει κάτι κι εδώ.

Σε ευχαριστώ!

Καλημέρα.

σχετικά με το cityrun μιας και είμαι χρήστης..

Προερχόμενος από κατηγορία trekking (IDEAL Megisto),πέρασα το 2018 στο εν λόγω ποδήλατο. Δεν σου κρύβω ότι το έκανα με φόβο διότι πίστευα (ο αδαής!) ότι είναι απαραίτητη η ανάρτηση εμπρός κτλ.

Μέχρι τότε, το μέγιστο των χιλιομέτρων μου δεν ξεπερνούσε τα 10.

Την πρώτη εβδομάδα όμως της συμβίωσης μου , με το cityrun, ανέβηκα στα 20-30 και πριν τον μήνα τόλμησα κα κατάφερα 50χλμ. (ακολούθησαν και 100!!).

Στα του ποδηλάτου τώρα. Είναι ένα ελαφρύ ποδήλατο με πολύ καλή κύλιση. Καμία σχέση με trekking. Υπάγεται στην κατηγορία fitness.

Τα χιλιόμετρα έρχονται εύκολα. Ικανοποιητικά φρένα και άνετη θέση οδήγησης.

Βλάβες, προβλήματα....ΔΕΝ.

Όσο για τιμή, πιστεύω ότι θα βρεις άνετα κάτω από τα 350€.

Κάνε δοκιμή στον Μανιατόπουλο, αλλά και στο Bike Center (Γερμανού), μήπως υπάρχει stock κανένα του 2018.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, joya111 είπε

Καλημέρα.

σχετικά με το cityrun μιας και είμαι χρήστης..

Προερχόμενος από κατηγορία trekking (IDEAL Megisto),πέρασα το 2018 στο εν λόγω ποδήλατο. Δεν σου κρύβω ότι το έκανα με φόβο διότι πίστευα (ο αδαής!) ότι είναι απαραίτητη η ανάρτηση εμπρός κτλ.

Μέχρι τότε, το μέγιστο των χιλιομέτρων μου δεν ξεπερνούσε τα 10.

Την πρώτη εβδομάδα όμως της συμβίωσης μου , με το cityrun, ανέβηκα στα 20-30 και πριν τον μήνα τόλμησα κα κατάφερα 50χλμ. (ακολούθησαν και 100!!).

Στα του ποδηλάτου τώρα. Είναι ένα ελαφρύ ποδήλατο με πολύ καλή κύλιση. Καμία σχέση με trekking. Υπάγεται στην κατηγορία fitness.

Τα χιλιόμετρα έρχονται εύκολα. Ικανοποιητικά φρένα και άνετη θέση οδήγησης.

Βλάβες, προβλήματα....ΔΕΝ.

Όσο για τιμή, πιστεύω ότι θα βρεις άνετα κάτω από τα 350€.

Κάνε δοκιμή στον Μανιατόπουλο, αλλά και στο Bike Center (Γερμανού), μήπως υπάρχει stock κανένα του 2018.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το ποδήλατο! Θα περάσω από τα σημεία που είπες για να δω. 

Να 'στε καλά παιδιά για την βοήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, joya111 είπε

Την πρώτη εβδομάδα όμως της συμβίωσης μου , με το cityrun, ανέβηκα στα 20-30 και πριν τον μήνα τόλμησα κα κατάφερα 50χλμ. (ακολούθησαν και 100!!).

Αν επιτρέπετε που τα κάνετε αυτά τα χιλιόμετρα στην Πάτρα; Παραλία (Πλαζ - Βραχνεΐκα) ή κάπου άλλου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχολείται κανείς με Βουνό/Downhill. Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ αλλά είναι αρκετά ακριβό σπορ και θα ήθελα να το δω από κοντά τουλάχιστον μια φορά πριν επενδύσω σε αυτό. Γνωρίζετε καμία ομάδα στην Αθήνα που να κάνει κάτι τέτοιο?

 

Επεξ/σία από k4ts0u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Αν επιτρέπετε που τα κάνετε αυτά τα χιλιόμετρα στην Πάτρα; Παραλία (Πλαζ - Βραχνεΐκα) ή κάπου άλλου;

εξαρταται τι σου αρεσει! τα στανταρ ειναι Πατρα - βραχνεικα, πατρα αχαγια,  πατρα-ριο.. μετα πατρα- ομπλο αν σου αρεσει το ανεβα κατεβα, πατρα-σελλα-λαμπιρι-πατρα, πατρα καλαβρυτα καποιες φορες 😎

ετοιμαζουμε γυρω πελοπονησου για τελη σεπτεμβρη οποιος θελει χοχο

Στις 18/8/2019 στις 12:51 ΜΜ, joya111 είπε

Προερχόμενος από κατηγορία trekking (IDEAL Megisto),πέρασα το 2018 στο εν λόγω ποδήλατο. Δεν σου κρύβω ότι το έκανα με φόβο διότι πίστευα (ο αδαής!) ότι είναι απαραίτητη η ανάρτηση εμπρός κτλ.

μα η αναρτηση η εμπρος κλειδωνει.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Ασχολείται κανείς με Βουνό/Downhill. Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ αλλά είναι αρκετά ακριβό σπορ και θα ήθελα να το δω από κοντά τουλάχιστον μια φορά πριν επενδύσω σε αυτό. Γνωρίζετε καμία ομάδα στην Αθήνα που να κάνει κάτι τέτοιο?

Εγω ασχολουμαι αλλα μενω θεσσαλονικη. Αμα εχεις καποια απορια σχετικα με downhill και λοιπα ρωτησε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k4ts0u είπε

Ασχολείται κανείς με Βουνό/Downhill. Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ αλλά είναι αρκετά ακριβό σπορ και θα ήθελα να το δω από κοντά τουλάχιστον μια φορά πριν επενδύσω σε αυτό. Γνωρίζετε καμία ομάδα στην Αθήνα που να κάνει κάτι τέτοιο?

Επικοινώνησε με τον Πάνο Πατακιά στο https://www.lifecycles.gr/ και κανόνισε να περάσεις μία βόλτα από εκεί να πιείτε έναν καφέ και να μιλήσετε σχετικά.
Τα παιδιά ασχολούνται με το άθλημα πολλά χρόνια και θα σου λύσουν όλες τις απορίες σου.
Απλά να ξέρεις ότι φέρνουν ποδήλατα από εταιρείες ναυαρχίδες του χώρου αλλά είναι λίγο ποιό ακριβά από τις κλασσικές μάρκες.

Πες του ότι σε στέλνει ο Δημήτρης με το Tokyo Fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, k4ts0u είπε

Ασχολείται κανείς με Βουνό/Downhill. Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ αλλά είναι αρκετά ακριβό σπορ και θα ήθελα να το δω από κοντά τουλάχιστον μια φορά πριν επενδύσω σε αυτό. Γνωρίζετε καμία ομάδα στην Αθήνα που να κάνει κάτι τέτοιο?

Kοιτα,
το βουνο δεν σημαίνει αποκλειστικα και μονο downhill.
Εχει και αλλες κατηγοριες (xc,trail,enduro,freeride,downhill).
Ετσι παει απο το ποιο light ας πουμε μεχρο το οποιο xtreme!

Εξαρτάτε τι θες να κανεις στο βουνο.
Χλμ σε μονοπατια?Και αν ναι τι ειδους μονοπατια?(με ανηφορες?με κατηφορες μονο?με αλματα?χωρις?)

Ειναι ακριβο σπορ οπως λες δεν στο κρυβω.
Ομαδες υπαρχουν που πανε ολοι μαζι για downhill στα βουνα της αθηνας.

Αλλα πες τι θες να κανεις ακριβως και θα σε κατατοπίσω! :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω ότι δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο ούτε κάποιο γνωστό που να ασχολείται και προσπαθώ να καταλάβω πως κάποιος μπορεί να ξεκινήσει να ασχολείται με αυτό.

Αρχικά είδα το downhill αλλά καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να πας κατευθείαν εκεί καθότι χρειάζονται συγκεκριμένες ικανότητες χειρισμού και συγκεκριμένο ακριβό ποδήλατο. Οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω με κάτι απλό όπως XC/Trail ώστε να πάρω μια εξοικείωση χωρίς να επενδύσω μεγάλο χρηματικό ποσό και να διαπιστώσω αν όντως μου αρέσει να ασχοληθώ παραπάνω ή όχι. Με αυτό το σκεπτικό κοιτάω για κάποιο hardtail μεταχειρισμένο ποδήλατο.

Επίσης ευχαριστώ πολύ για την αναφορά του lifecycles!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Να τονίσω ότι δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο ούτε κάποιο γνωστό που να ασχολείται και προσπαθώ να καταλάβω πως κάποιος μπορεί να ξεκινήσει να ασχολείται με αυτό.

Αρχικά είδα το downhill αλλά καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να πας κατευθείαν εκεί καθότι χρειάζονται συγκεκριμένες ικανότητες χειρισμού και συγκεκριμένο ακριβό ποδήλατο. Οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω με κάτι απλό όπως XC/Trail ώστε να πάρω μια εξοικείωση χωρίς να επενδύσω μεγάλο χρηματικό ποσό και να διαπιστώσω αν όντως μου αρέσει να ασχοληθώ παραπάνω ή όχι. Με αυτό το σκεπτικό κοιτάω για κάποιο hardtail μεταχειρισμένο ποδήλατο.

Επίσης ευχαριστώ πολύ για την αναφορά του lifecycles!

Ποσα χρηματα διαθετεις?(βασικη ερωτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Ποσα χρηματα διαθετεις?(βασικη ερωτηση)

Όσο παραπάνω διαβάζω τόσα περισσότερα σκέφτομαι ότι πρέπει να δώσω. Δεν έχω συγκεκριμένο budget καθώς δεν επείγομαι να αγοράσω κάτι άμεσα όμως θα προτιμούσα να ξόδευα όσο λιγότερα γίνεται για να κάνω αρχικά τη δουλειά μου και να διαπιστώσω αν όντως θέλω να το συνεχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k4ts0u είπε

Όσο παραπάνω διαβάζω τόσα περισσότερα σκέφτομαι ότι πρέπει να δώσω. Δεν έχω συγκεκριμένο budget καθώς δεν επείγομαι να αγοράσω κάτι άμεσα όμως θα προτιμούσα να ξόδευα όσο λιγότερα γίνεται για να κάνω αρχικά τη δουλειά μου και να διαπιστώσω αν όντως θέλω να το συνεχίσω.

Υπολογισε καπου στα 500.
Γενικα υπαρχουν και ομαδες στο fb με μεταχειρισμενα downhill Ποδηλατα απο 500 ευρω μεχρι οσο θες.

Απλα η γνωμη μου ειναι για αρχη να παρεις κατι λιγο απο ολα να δεις τι σου αρεσει τελικα.

Θα προτεινα ενα καλο hardtail με γεωμετρια να κανει αρκετα πραγματα στο βουνο η καποιο με μπρος πισω αναρτηση αλλα σχετικα παλιο(στην παρουσα φαση δεν σε ενδιαφερει η χρονολογια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...