Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος. Σκέφτομαι να ασχοληθώ με το downhill όμως δεν είμαι 100% σίγουρος καθώς δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο και δεν μπορώ απλά να δώσω 1000 ευρώ για όλο τον εξοπλισμό στα τυφλά. 

Οπότε σκέφτομαι να πάρω κάτι πολύ απλό να ξεκινήσω σε μονοπάτια φάση trailing, να το ψάξω περισσότερο με τις ομάδες και αν είναι δυνατόν να ακολουθήσω κάποια μέρα έστω και χωρίς ποδήλατο για να δω από κοντά πως είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος. Σκέφτομαι να ασχοληθώ με το downhill όμως δεν είμαι 100% σίγουρος καθώς δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο και δεν μπορώ απλά να δώσω 1000 ευρώ για όλο τον εξοπλισμό στα τυφλά. 

Οπότε σκέφτομαι να πάρω κάτι πολύ απλό να ξεκινήσω σε μονοπάτια φάση trailing, να το ψάξω περισσότερο με τις ομάδες και αν είναι δυνατόν να ακολουθήσω κάποια μέρα έστω και χωρίς ποδήλατο για να δω από κοντά πως είναι.

Θα σκεφτομουν να παρεις ενα 29αρι να κανεις λιγο βολτα στην πολη μετα να αρχισεις χωματοδρομο και αν βλεπεις οτι σου αρεσει ή τα πας καλα τοτε μπες και σε κανενα μονοπατι αλλα πρωτη φορα προσεκτικα και αργα να πηγαινεις. Γενικως θελει καιρο για να γινεις σχετικα καλος downhillας. Εγω ξεκινησα απο τα 12 και εκανα τοτε μονο χωματοδρομο. Μετα απο κανα 2 χρονια αρχισα να κατεβαινω μονοπατια. Και τωρα που ειμαι 16 πηγαινω με τα φιλαρακια του πατερα μου και κανουμε downhill κανονικα. Εχω βελτιωθει παρα πολυ απο τοτε που κατεβηκα το πρωτο μονοπατι. Με λιγα λογια θελει υπομονη και χρηματα για αναβαθμισεις κτλ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, k4ts0u είπε

Ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος. Σκέφτομαι να ασχοληθώ με το downhill όμως δεν είμαι 100% σίγουρος καθώς δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο και δεν μπορώ απλά να δώσω 1000 ευρώ για όλο τον εξοπλισμό στα τυφλά. 

Οπότε σκέφτομαι να πάρω κάτι πολύ απλό να ξεκινήσω σε μονοπάτια φάση trailing, να το ψάξω περισσότερο με τις ομάδες και αν είναι δυνατόν να ακολουθήσω κάποια μέρα έστω και χωρίς ποδήλατο για να δω από κοντά πως είναι.

Δεν θα σε ανεβάσουν βουνο χωρίς ποδήλατο .

Επίσης δεν σε ανεβάζουν και τσάμπα.

Οπως όλοι λέμε ,δεν μπορείς με αυτό το budget.

Είναι σαν να παίρνεις παπί για να κάνεις enduro.

Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Μια ΒΟΛΤΑ σε πατημένο χώμα την κάνεις με τα ποδήλατα αυτά,μόνοπατι δεν μπαίνεις.

Αν πας έστω και με τα πόδια στο μονοπάτι θα δείς ότι δεν μπορείς καλά καλά να το περπατήσεις.....θα το περάσεις με το cross?????

Δεν σε αποτρέπω απλά δέν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως λες...

Επίσης το ότι θες να μάθεις αν σου αρέσει βρες έναν φίλο σου αν έχει ποδήλατο downhill  να κάνεις λίγο να δεις πως είναι.

Να σου πω και κάτι ακόμα ,με το downhill ξεχνάς πετάλι και ανηφόρες.μονο κατάβαση θα κάνεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, k4ts0u είπε

Ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος. Σκέφτομαι να ασχοληθώ με το downhill όμως δεν είμαι 100% σίγουρος καθώς δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο και δεν μπορώ απλά να δώσω 1000 ευρώ για όλο τον εξοπλισμό στα τυφλά. 

Οπότε σκέφτομαι να πάρω κάτι πολύ απλό να ξεκινήσω σε μονοπάτια φάση trailing, να το ψάξω περισσότερο με τις ομάδες και αν είναι δυνατόν να ακολουθήσω κάποια μέρα έστω και χωρίς ποδήλατο για να δω από κοντά πως είναι.

Γειά σου φίλε, όσον αφορά τη δική μου εμπειρία στο συγκεκριμένο χόμπυ για χρόνια είχα ποδήλατα downhill και είχα δώσει πολλά χιλιάρικα γι αυτά αλλά ποτέ δεν πήγα σε μεγάλα μονοπάτια με μεγάλα άλματα. Ώσπου τελικά μια μέρα πήρα ένα φίλο που κάναμε μαζί και ξεκίνησα για Υμηττό..μάντεψε τί έγινε..έφαγα τα μούτρα μου αρκετά καλά... από εκείνη τη μέρα και μετά σταμάτησα τα πούλησα όλα και πήρα μια κούρσα για την πόλη.

Πού θέλω να καταλήξω και γενικά να δώσω ότι συμβουλή μπορώ. Αν θες να ξεκινήσεις downhill να έχεις στο μυαλό σου ότι στάνταρ θα φας τα μούτρα σου. Τώρα αν θα σου αφήσει και κανα κουσούρι είναι λίγο στην τύχη. Δεν θέλω να φανώ υπερβολικός ή μιγιάγκιχτος ή αποτρεπτικός απλά από όλη μου την εμπειρία αυτό είδα και βλέπω, downhill χωρίς τούμπες δεν είναι downhill. Έγω εφόσον το ξεκίνησα και λίγο μεγάλος (22-26 χρονών) μετά από 2-3 καλές σαβούρες είπα στον εαυτό μου ότι δεν αξίζει και τόσο για να κολλήσω και κανά κουσούρι για το υπόλοιπο της ζωής μου.

Επίσης θέλει λεφτά αν θα ασχοληθείς πιο σοβαρά και καλό εξοπλισμό μπας και γλιτώσεις κανα δυο σαβούρες :P Είναι τέλειο σαν χόμπυ αλλά έχει και κάποια αρνητικά όσον αφορά την επικινδυνότητα.

Σαν αρχάριος όπως είπες κι εσύ ξεκίνα με trailing σε μονοπάτια. Αν θες δοκίμασε καταβάσεις σε πιο ομαλό έδαφος και χωρίς άλματα και μπες σε ομάδα που θα σε καθοδηγούν.

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία από προπονητήριο;

Λέω να βάλω πάνω το fitness CUBE που έχω γιατί δυστυχώς δεν το χρησιμοποιώ όσο θα ήθελα.

Ψάχνοντας τις τελευταίες μέρες προσανατολίζομαι προς το Satori της Tacx και αγορά από εξωτερικό γιατί οι τιμές εδώ είναι αρκετά πιο υψηλές.

Θα πήγαινα και σε πιο φθηνό μοντέλο αλλά πήρα χαμπάρι το zwift και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα. Κι από βλέπω έχει καλύτερο integration το satori.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, η χρήση θα είναι cardio, ζέσταμα πριν τα βάρη και ελπίζω κανένα πιο μεγάλο session το ΣΚ.

Μέχρι 200€ (αν υπάρχει κάτι αισθητά καλύτερο το βλέπω) και ιδανικά χωρίς να χρειάζεται ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Nighthunter είπε

Έχει κανείς εμπειρία από προπονητήριο;

Λέω να βάλω πάνω το fitness CUBE που έχω γιατί δυστυχώς δεν το χρησιμοποιώ όσο θα ήθελα.

Ψάχνοντας τις τελευταίες μέρες προσανατολίζομαι προς το Satori της Tacx και αγορά από εξωτερικό γιατί οι τιμές εδώ είναι αρκετά πιο υψηλές.

Θα πήγαινα και σε πιο φθηνό μοντέλο αλλά πήρα χαμπάρι το zwift και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα. Κι από βλέπω έχει καλύτερο integration το satori.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, η χρήση θα είναι cardio, ζέσταμα πριν τα βάρη και ελπίζω κανένα πιο μεγάλο session το ΣΚ.

Μέχρι 200€ (αν υπάρχει κάτι αισθητά καλύτερο το βλέπω) και ιδανικά χωρίς να χρειάζεται ρεύμα.

Κοίτα και στο car.gr για μεταχειρισμένα, επίσης θα βρείς πολλά σε ομάδες αγοραπωλησίας ποδηλατικών ειδών στο φβ.

Ένα φθηνό προπονητήριο που ενεργεί απευθείας επάνω στην ρόδα του ποδηλάτου θα σου καταστρέψει το λάστιχο οπότε είτε θα χρειαστείς ειδικό λάστιχο για προπονητήριο (φθηνά είναι) είτε δεν θα βγάζεις το ποδήλατο σε κανονική βόλτα μετά.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nighthunter είπε

Έχει κανείς εμπειρία από προπονητήριο;

Λέω να βάλω πάνω το fitness CUBE που έχω γιατί δυστυχώς δεν το χρησιμοποιώ όσο θα ήθελα.

Ψάχνοντας τις τελευταίες μέρες προσανατολίζομαι προς το Satori της Tacx και αγορά από εξωτερικό γιατί οι τιμές εδώ είναι αρκετά πιο υψηλές.

Θα πήγαινα και σε πιο φθηνό μοντέλο αλλά πήρα χαμπάρι το zwift και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα. Κι από βλέπω έχει καλύτερο integration το satori.

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, η χρήση θα είναι cardio, ζέσταμα πριν τα βάρη και ελπίζω κανένα πιο μεγάλο session το ΣΚ.

Μέχρι 200€ (αν υπάρχει κάτι αισθητά καλύτερο το βλέπω) και ιδανικά χωρίς να χρειάζεται ρεύμα.

Εγω εκανα αρκετά προπονητήριο τον χειμώνα και με zwift... είναι πολύ καλο ειδικα οταν δεν μπορείς ν βγεις εξω και δεν θες ν χάσεις προπόνηση...με το zwoft ξεχνιεσαι λιγο αλλα θες να σου αλλαζει και την κλίση για να υπάρχει μια δυσκολία...εγω βεβαια εχω κούρσα και στις μεγάλες ταχύτητες (30+)μου έβγαζε θόρυβο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω ενα ΚΤΜ Aphex,το οποιο εχει πολλα θεματα.
Ειχα πει να το πουλησω,μιας και το πιο σημαντικο ειναι οτι θελει αναρτηση εμπρος.
Φορουσε μια Boxxer,που υπαρχει,αλλα ειναι ΑΔΕΙΑ !!

Εχουν βγαλει τα παντα απο μεσα.

Το ποδηλατο θελει μπροστα στεφανι,τιμονι,αναρτηση και πισω ντεραγιερ.

Επισης,τα "σωθικα" της αναρτησης παιζει να μπορουν να βρεθουν ( και να συμφερει ) ;

Φοραει 200mm Boxxer,πρεπει να ξερω κατι αλλο σε περιπτωση που ψαξω να βρω ιδια;

Δεν ξερω αλλα χαρακτηριστικα της. 

To μοντελο ειναι αυτο.

p5pb7349636.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, talibanakos είπε

Παιδες εχω ενα ΚΤΜ Aphex,το οποιο εχει πολλα θεματα.
Ειχα πει να το πουλησω,μιας και το πιο σημαντικο ειναι οτι θελει αναρτηση εμπρος.
Φορουσε μια Boxxer,που υπαρχει,αλλα ειναι ΑΔΕΙΑ !!

Εχουν βγαλει τα παντα απο μεσα.

Το ποδηλατο θελει μπροστα στεφανι,τιμονι,αναρτηση και πισω ντεραγιερ.

Επισης,τα "σωθικα" της αναρτησης παιζει να μπορουν να βρεθουν ( και να συμφερει ) ;

Φοραει 200mm Boxxer,πρεπει να ξερω κατι αλλο σε περιπτωση που ψαξω να βρω ιδια;

Δεν ξερω αλλα χαρακτηριστικα της. 

To μοντελο ειναι αυτο.

p5pb7349636.jpg

Οταν δεν ξερεις τι εξαρτηματα φοραει το ποδηλατο καλυτερα πανε να μαθεις και μην το πουλησεις ετσι απλα επειδη ο αγοραστης μπορει να σου κανει παραπονα. Επισης οταν λες οτι ειναι αδεια τι εννοεις? Δεν εχει απολυτως τιποτα μεσα? Μηπως ενοεις οτι δεν έχει αερα? Αμα δεν εχει απολυτως τιποτα πως καθεται ορθια η αναρτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Figantu είπε

Οταν δεν ξερεις τι εξαρτηματα φοραει το ποδηλατο καλυτερα πανε να μαθεις και μην το πουλησεις ετσι απλα επειδη ο αγοραστης μπορει να σου κανει παραπονα. Επισης οταν λες οτι ειναι αδεια τι εννοεις? Δεν εχει απολυτως τιποτα μεσα? Μηπως ενοεις οτι δεν έχει αερα? Αμα δεν εχει απολυτως τιποτα πως καθεται ορθια η αναρτηση?

Εχει μονο το ελατηριο της επαναφορας.

Το πουλαω για ανταλλακτικα προφανως.

 

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Εχει μονο το ελατηριο της επαναφορας.

Το πουλαω για ανταλλακτικα προφανως.

Αμα ειναι παλια και 26αρα δυσκολα θα το πουλησεις σαν ανταλακτικο εκτος αμα το δωσεις πολυ φθηνα για να πουληθει γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dpolal είπε

Κοίτα και στο car.gr για μεταχειρισμένα, επίσης θα βρείς πολλά σε ομάδες αγοραπωλησίας ποδηλατικών ειδών στο φβ.

Ένα φθηνό προπονητήριο που ενεργεί απευθείας επάνω στην ρόδα του ποδηλάτου θα σου καταστρέψει το λάστιχο οπότε είτε θα χρειαστείς ειδικό λάστιχο για προπονητήριο (φθηνά είναι) είτε δεν θα βγάζεις το ποδήλατο σε κανονική βόλτα μετά.

Γενικά αποφεύγω τα μεταχειρισμένα σε αυτά τα ποσά, άσε που διαβάζω διάφορα προβλήματα για τα tacx και θα προτιμούσα να έχω εγγύηση. Στο car είδα πάντως αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Facebook δεν έχω.

Για το λάστιχο, επειδή το δικό μου είναι φαρδύ 700x40 (ή 40/622 όπως γράφει επάνω) είναι δύσκολο να βρω λάστιχο προπονητηρίου.

Απ όσο διαβάζω όμως δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο κι όλας εκτός κι αν κάνεις πολλές ώρες συνεχόμενα και το αφήσεις μετά κουμπωμένο πάνω στο προπονητήριο.

Λέω να πάρω ένα δρόμου (σλικ αν βρω) γιατί το δικό μου είναι ψιλοhybrid και ίσως ολόκληρο τροχό αν δεν μου ανεβάζει πολύ το κόστος.

13 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Εγω εκανα αρκετά προπονητήριο τον χειμώνα και με zwift... είναι πολύ καλο ειδικα οταν δεν μπορείς ν βγεις εξω και δεν θες ν χάσεις προπόνηση...με το zwoft ξεχνιεσαι λιγο αλλα θες να σου αλλαζει και την κλίση για να υπάρχει μια δυσκολία...εγω βεβαια εχω κούρσα και στις μεγάλες ταχύτητες (30+)μου έβγαζε θόρυβο..

Ποιο έχεις; Τον θόρυβο νομίζω δεν τον γλυτώνεις εκτός αν πας σε ακριβή λύση χωρίς τροχό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Figantu είπε

Αμα ειναι παλια και 26αρα δυσκολα θα το πουλησεις σαν ανταλακτικο εκτος αμα το δωσεις πολυ φθηνα για να πουληθει γρηγορα

Το σκελετο δινω,οχι την αναρτηση.

Η αναρτηση απλα θα δοθει μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Nighthunter είπε

Γενικά αποφεύγω τα μεταχειρισμένα σε αυτά τα ποσά, άσε που διαβάζω διάφορα προβλήματα για τα tacx και θα προτιμούσα να έχω εγγύηση. Στο car είδα πάντως αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Facebook δεν έχω.

Για το λάστιχο, επειδή το δικό μου είναι φαρδύ 700x40 (ή 40/622 όπως γράφει επάνω) είναι δύσκολο να βρω λάστιχο προπονητηρίου.

Απ όσο διαβάζω όμως δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο κι όλας εκτός κι αν κάνεις πολλές ώρες συνεχόμενα και το αφήσεις μετά κουμπωμένο πάνω στο προπονητήριο.

Λέω να πάρω ένα δρόμου (σλικ αν βρω) γιατί το δικό μου είναι ψιλοhybrid και ίσως ολόκληρο τροχό αν δεν μου ανεβάζει πολύ το κόστος.

Ποιο έχεις; Τον θόρυβο νομίζω δεν τον γλυτώνεις εκτός αν πας σε ακριβή λύση χωρίς τροχό.

Elite SuperCrono Mag Force (Volare) Bundle

αυτο ειχα παρει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...