Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/8/2019 στις 5:21 ΠΜ, Nighthunter είπε

Ωραίο πακέτο για την τιμή του!

Με τι αισθητήρες το έβαλες σε zwift?

Garmin αισθητήρα ταχύτητας,πεταλιου και παρήγγειλα ενα ant+ usb για να τ συνδέσω στον υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

Garmin αισθητήρα ταχύτητας,πεταλιου και παρήγγειλα ενα ant+ usb για να τ συνδέσω στον υπολογιστή

Thanks, μάλλον σε αυτό με βλέπω να καταλήγω. 

Απλά λέω να πάρω τους αισθητήρες της wahoo που έχουν και bluetooth

Επεξ/σία από Nighthunter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε fitness πέραν του Ideal Cityrun (περίπου μέχρι τα 400€);

Κοίτα και την πρόταση της CUBE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dpolal είπε

Κοίτα και την πρόταση της CUBE

Είχα κοιτάξει και προς CUBE, αλλά νομίζω ότι δεν υπήρχε κάτι κοντά σ' αυτό το budget. Για ποιο μοντέλο λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Είχα κοιτάξει και προς CUBE, αλλά νομίζω ότι δεν υπήρχε κάτι κοντά σ' αυτό το budget. Για ποιο μοντέλο λες;

Sorry λάθος μου, είχα στο νού το Cube SL Road αλλά δεν είδα καλά το μπάτζετ που έβαλες.

Κοίτα τo GT Traffic 3.0 ή το Orbea Carpe ή το MBM Life ston Γατσούλη, με μια έκπτωση θα είσαι στα 400.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω περίπου 80 χλμ εβδομαδιαίως. Έχω MTB στο οποίο έβαλα ασφάλτινα λάστιχα. Σκέφτομαι όμως να πάρω fitness ή road bike γιατί με 2-3 που βγαίνουμε μαζί έχουν fitness και trekking και δυσκολεύομαι να τους ακολουθήσω. Τι προτείνετε; fitness και road bike της Lombardo είδα σε πολύ καλή τιμή. To Ideal Intempo επισης σε πολύ καλή τιμή είναι (480 ευρώ). Μου άρεσε και το Cube Attain 2019. 

Τι γνώμη έχετε για την σειρά Claris της Shimano? Ορισμένοι δεν είναι ευχαριστημένοι , αυτό διαβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Trustworthy είπε

Κάνω περίπου 80 χλμ εβδομαδιαίως. Έχω MTB στο οποίο έβαλα ασφάλτινα λάστιχα. Σκέφτομαι όμως να πάρω fitness ή road bike γιατί με 2-3 που βγαίνουμε μαζί έχουν fitness και trekking και δυσκολεύομαι να τους ακολουθήσω. Τι προτείνετε; fitness και road bike της Lombardo είδα σε πολύ καλή τιμή. To Ideal Intempo επισης σε πολύ καλή τιμή είναι (480 ευρώ). Μου άρεσε και το Cube Attain 2019. 

Τι γνώμη έχετε για την σειρά Claris της Shimano? Ορισμένοι δεν είναι ευχαριστημένοι , αυτό διαβάζω.

Αν είναι να πας για καθαρόαιμό road τότε μετά από λίγο θα σε κυνηγάνε οι υπόλοιποι στην βόλτα. :) 
Αν η ομάδα έχει αυτά που περιέγραψες καλύτερα να κινηθείς σε παρόμοιο μονοπάτι, κάτι σε fitness ανάλογα το μπάτζετ που έχεις.
Βέβαια αν οι υπόλοιποι αναβαθμιστούν και αυτοί τότε τελικά θα καταλήξετε όλοι με κούρσες.

Την Claris ξέχνα την καλύτερα, είναι η παντελώς εισαγωγική σειρά της Shimano.
Kοίτα από Sora και πάνω που προσφέρονται περισσότερες επιλογές σε αριθμό ταχυτήτων, βήμα γραναζιών κλπ.

Επίσης ξέχνα και το Lombardo, καλύτερα το Cube ή στην τελική το Intempo.

Nα ξέρεις πάντως ότι για κούρσα που θα σου μείνει, δεν θα χαλάει με το παραμικρό, θα έχει καλά περιφερειακά και σκελετό και θα είναι ποιό ξεκούραστη το safe είναι να κινηθείς κοντά στα 800+ ευρώ για κάτι ποιοτικό.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!

Θέλω να πάρω ένα ποδήλατο αλλά είμαι φοιτητής στην Αθήνα και τα πράγματα είναι πιο δύσκολα στο που μπορώ να πηγαίνω. Από μικρός είχα ποδήλατο και επειδή εμένα σε επαρχιακή πόλη είχα πολύ ελευθερία να το πηγαίνω όπου θέλω, ποτάμια, βουνά, δρόμους, πλατείες κλπ. Το πρώτο μου καλό ποδήλατο ήταν ένα mountain bike που δε θυμάμαι μάρκα, βαρέων βαρών 21 ταχυτήτων με δισκόφρενο μπροστά, το επόμενο ήταν ένα bullet Bora bike. Εμένα δύο χιλιόμετρα από την πόλη και πήγαινα για φροντιστήρια κλπ με το ποδήλατο μου, ακόμα και με χειμώνα και καταρρακτώδεις βροχές.

Μου έχει λείψει πάρα πολύ και θέλω τώρα που έχω γίνει λαπάς, να ξεκινήσω πάλι μπας και πάρω τα πάνω μου. Μένω δυτικά προάστια κοντά στο δάσος Χαϊδαρίου, διστάζω να κάνω την κίνηση καθώς δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να ξεκινάω από εδώ για ποδήλατο, μιας και τα πάντα γύρω είναι Λεωφόρος, εκτός αν πηγαίνω μόνο γύρο το δάσος. 

Θα κοιτάξω κάτι σε μεταχειρισμένο, μέχρι 150 ευρώ Μαξ, είμαι 110 κιλά και 1.87, άρα θέλω κάτι που να μην το πάρω στο χέρι και δεν με νοιάζει να είναι long-term solution γιατί δεν σκοπεύω να μείνω Ελλάδα για παραπάνω από δύο χρόνια ακόμα.

TL;DR

Αναζητώ ποδήλατο για ψηλό και βαρύ άτομο, στα 150 ευρώ Μαξ, μεταχειρισμένο. Χρήση, βόλτες για 3-4 ώρες την ημέρα, δυτικά προάστια (Χαϊδάρι)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ανεβάζω budget στα 250 γιατί από αυτά που είδα, θα προτιμούσα να πάω σε κάτι που ήταν 500 καινούργιο και να το πάρω τόσο παρά ένα που ήταν 250-300 και το δίνουν 150.

Είδα ένα ideal megisto του 17, πολύ όμορφο και φαίνεται πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω. Επίσης είδα ένα ideal hillmaster του 13 με υδραυλικά δισκόφρενα μπρος πίσω, πάλι 250. Το πρώτο είναι κοντά στη περιοχή μου και από αυτά που είδα, πρέπει να έκανε 500 αρχικά άρα πρέπει να είναι ένα καλό mid range ποδήλατο. Ίσως κανονίσω να πάω να το δω αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Τελικά ανεβάζω budget στα 250 γιατί από αυτά που είδα, θα προτιμούσα να πάω σε κάτι που ήταν 500 καινούργιο και να το πάρω τόσο παρά ένα που ήταν 250-300 και το δίνουν 150.

Είδα ένα ideal megisto του 17, πολύ όμορφο και φαίνεται πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω. Επίσης είδα ένα ideal hillmaster του 13 με υδραυλικά δισκόφρενα μπρος πίσω, πάλι 250. Το πρώτο είναι κοντά στη περιοχή μου και από αυτά που είδα, πρέπει να έκανε 500 αρχικά άρα πρέπει να είναι ένα καλό mid range ποδήλατο. Ίσως κανονίσω να πάω να το δω αν αξίζει.

Mια χαρά είναι το Megisto για την πόλη αλλά δεν είναι, ούτε ήταν ποτέ του 500ρικου ποδήλατο.
Πάντως αξίζει για την δουλειά που το θέλεις αλλά κοίταξε το να μην είναι ταλαιπωρημένο.

Το hillmaster είναι 27,5ρι ποδήλατο βουνού (λέμε τώρα), άστω καλύτερα.

Kοντά σε σένα, στο Περιστέρι νομίζω υπάρχει ποδηλατοομάδα για να ξεκινήσεις τις βόλτες με παρέα.
https://www.facebook.com/podilates.peristeriou

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dpolal είπε

Mια χαρά είναι το Megisto για την πόλη αλλά δεν είναι, ούτε ήταν ποτέ του 500ρικου ποδήλατο.
Πάντως αξίζει για την δουλειά που το θέλεις αλλά κοίταξε το να μην είναι ταλαιπωρημένο.

Το hillmaster είναι 27,5ρι ποδήλατο βουνού (λέμε τώρα), άστω καλύτερα.

Kοντά σε σένα, στο Περιστέρι νομίζω υπάρχει ποδηλατοομάδα για να ξεκινήσεις τις βόλτες με παρέα.
https://www.facebook.com/podilates.peristeriou

Έχεις να προτείνεις κάποια μοντέλα που μπορώ να κοιτάξω εκτός του Megisto; Πολύ ωραίο φαίνεται αλλά ίσως υπάρχει κάτι πιο vfm;

Να το megisto που λέω https://www.car.gr/23582165-ideal-magisto#modal

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, κοίτα στις αγγελίες και αν μπορείς περίμενε να εμφανιστεί κάποια ευκαιρία.
Προτίμησε ποδήλατο χωρίς ανάρτηση καθώς σε αυτήν την κατηγορία ποιό πολύ βάρος προσθέτουν και τίποτε άλλο.
(πάντα να κοιτάς αν το μέγεθος του ποδηλάτου είναι στα μέτρα σου)

Π.Χ.
https://www.car.gr/23715653-ideal-cityrun
https://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/23719999/

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dpolal είπε

Στα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, κοίτα στις αγγελίες και αν μπορείς περίμενε να εμφανιστεί κάποια ευκαιρία.
Προτίμησε ποδήλατο χωρίς ανάρτηση καθώς σε αυτήν την κατηγορία ποιό πολύ βάρος προσθέτουν και τίποτε άλλο.
(πάντα να κοιτάς αν το μέγεθος του ποδηλάτου είναι στα μέτρα σου)

Π.Χ.
https://www.car.gr/23715653-ideal-cityrun
https://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/23719999/

Ωραίο το πρώτο, το δεύτερο είναι σίγουρα πολύ μικρό.

Αυτά έχω διαβάσει στο topic, να έχει μπροστά ανάρτηση αλλά όχι πίσω σε τέτοια λεφτά. 

Είναι λίγο και θέμα περιοχής, Αττική Αττική αλλά αν είναι στην Βραυρώνα ή Παλλήνη ή Ματαμορφωση, δύσκολο πράγμα να βρω τόσες ώρες να πάω να το δω και πόσο μάλλον αν το αγοράσω, να το γυρίσω σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...