Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λετε οτι το vickmall ειναι το καλυτερο μαγαζι αλλα οχι μονο μου βγαλαν το κ***** για να μου στειλουν το κινητο αλλα μου το στειλαν αρουταριστο...

 

be warned

Για ποιο κινητο μιλας?Οταν λες,σου βγαλαν τον κ******?Προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχουμε κανει το rootαρισμα,Νο1 ζητημα σε καθε παραγγελια?Ειναι θεμα 1 λεπτου.Και μην μου λετε οτι υπαρχουν ατομα που δεν ψαχνονται και θελουν το κινητο να δουλευει στην εντελεια μολις βγει απ το κουτι,απειραχτο.Αν δεν ψαχνονταν δεν θα ψωνιζαν Κινεζικο.Το μαγαζι ειναι εξαιρετικο σε ολα.Εξυπηρετηση,αποστολη,τα παντα.Λογικο ειναι να υπαρχουν και καποιοι δυσαρεστημενοι πελατες.Τωρα αν για εσας ειναι τραγικο περιστατικο,αξιο ωστε να το αποριψετε,τι να πω?Δεν κανω διαφημιση στο μαγαζι,ουτε καποιο κερδος εχω.Τωρα τελευταια εχω 4-5 παραγγελιες αξιας πολλων $ και ουτε δωρα δεν ζητησα...Απλα επειδη εχω μπλεξει με απατεωνες,βλεπω το vickmall σαν διαμαντι

Φιλικα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα θελω να κανω μια αγορα απο κινα με Paypal, αλλα οταν παω να αγορασω το κινητο και παταω pay with paypal μου βγαζει 84 ευρω να πληρωσω, ενω το site στην προκειμενη περιπτωση το minideal μου βγαζει 80 ευρω. τι παιζει με τις μετατροπες και πως μπορω να πληρωσω 80 αντι για 84. επισης τωρα εκανα account στο paypal χρειαζεται να παω στην τραπεζα να παρω καποιον κωδικο για να αγορασω κατι γιατι κατι τετοιο ακουσα. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να κανω μια αγορα απο κινα με Paypal, αλλα οταν παω να αγορασω το κινητο και παταω pay with paypal μου βγαζει 84 ευρω να πληρωσω, ενω το site στην προκειμενη περιπτωση το minideal μου βγαζει 80 ευρω. τι παιζει με τις μετατροπες και πως μπορω να πληρωσω 80 αντι για 84. επισης τωρα εκανα account στο paypal χρειαζεται να παω στην τραπεζα να παρω καποιον κωδικο για να αγορασω κατι γιατι κατι τετοιο ακουσα. ευχαριστω

για να πληρωσεις 84 θα πρεπει να πληρωσεις απευθειας με την καρτα σου στο σαιτ με τα οποια ρισκα.

Τα + 4$ του paypal ειναι το νταβατζιλικι που κανει στη μετατροπη υπέρ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πληρωσεις 84 θα πρεπει να πληρωσεις απευθειας με την καρτα σου στο σαιτ με τα οποια ρισκα.

Τα + 4$ του paypal ειναι το νταβατζιλικι που κανει στη μετατροπη υπέρ του.

 

Αυτό δεν ισχύει. Όταν αγοράζεις απευθείας σε ευρώ μέσω του PayPal, τότε το PayPal δεν χρεώνει τίποτα. Επίσης, όταν αγοράζεις σε συνάλλαγμα μέσω του PayPal, μπορείς εάν θέλεις να επιλέξεις να γίνει η μετατροπή συναλλάγματος από την τράπεζά σου και όχι από το PayPal. Άρα δεν υποχρεούσαι σε καμία περίπτωση να πληρώσεις νταβατζιλίκι στο PayPal.

 

καλησπερα θελω να κανω μια αγορα απο κινα με Paypal, αλλα οταν παω να αγορασω το κινητο και παταω pay with paypal μου βγαζει 84 ευρω να πληρωσω, ενω το site στην προκειμενη περιπτωση το minideal μου βγαζει 80 ευρω. τι παιζει με τις μετατροπες και πως μπορω να πληρωσω 80 αντι για 84. επισης τωρα εκανα account στο paypal χρειαζεται να παω στην τραπεζα να παρω καποιον κωδικο για να αγορασω κατι γιατι κατι τετοιο ακουσα. ευχαριστω

 

Σε πολλά site η τιμή σε ευρώ είναι ενδεικτική και η αγορά γίνεται πάντα σε δολάρια. Εάν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς είτε σε δολάρια είτε σε ευρώ, ίσως να συμφέρει να επιλέξεις αγορά απευθείας σε ευρώ. Πρέπει όμως να ελέγξεις την ισοτιμία συναλλαγής που χρησιμοποιεί το κατάστημα, γιατί μπορεί να συμφέρει να αγοράσεις σε δολάρια.

 

Εάν λοιπόν πραγματοποιείς αγορά σε δολάρια και έχεις επιλέξει (είναι συνήθως προεπιλεγμένο) στις ρυθμίσεις του PayPal να γίνεται αυτόματη μετατροπή συναλλάγματος από το PayPal, η οποία γίνεται πάντα με μη συμφέρουσα ισοτιμία, πρέπει να επιλέξεις για τη συγκεκριμένη συναλλαγή (πατώντας στην αντίστοιχη επιλογή πριν την ολοκλήρωση της μεμονωμένης συναλλαγής) να κάνει τη μετατροπή η τράπεζά σου ώστε να χρεωθείς μέσω του PayPal το ποσό σε δολάρια. Το πόσο θα χρεωθείς ακριβώς για τη μετατροπή συναλλάγματος από την τράπεζά σου, θα το μάθεις μετά τη συναλλαγή, αλλά θα είναι λιγότερο από ό,τι συνήθως χρεώνει το PayPal.

 

Όσον αφορά τη χρήση του PayPal, υπάρχουν αμέτρητα σχετικά θέματα. Εάν δεν θέλεις να συνδέσεις μόνιμα μια κάρτα σου στο λογαριασμό σου στο PayPal, ώστε να μπορείς να πραγματοποιείς οποτεδήποτε αγορές που θα χρεώνονται αυτόματα στην κάρτα σου, μπορείς σε κάθε μεμονωμένη συναλλαγή να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε μη συνδεδεμένη κάρτα, αρκεί να πληκτρολογείς κάθε φορά όλα τα στοιχεία σου. Επειδή αυτή η διαδικασία δεν είναι πρακτική, βολεύει να συνδέσεις την κάρτα σου στο λογαριασμό σου, ώστε να γίνεται αυτόματα η χρέωση. Εάν πρόκειται να πραγματοποιήσεις μόνο μία ή δύο συναλλαγές, τότε δεν χρειάζεται να μπεις στον κόπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε φιλε εγραψες 100 σειρες κειμενο αλλα στην προκειμενη περιπτωση τα +4 $ ειναι το νταβατζιλικι που κανει το paypal στη μετατροπη απο δολλαριο σε ευρω. Και λες και οτι δεν ισχυει αυτο που λεω ενω στην προκειμενη περιπτωση ειναι 100% αυτο που συμβαινει και ενημερωνω το φιλο σχετικα.

Κατα τα αλλα εισαι πολυ σωστος σε οτι λες και καλως τα λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σαν μπούσουλα πριν τις αγορές να πηγαίνετε στο currency converter του paypal να βλέπετε πόσο πάει η αναλογία δολλάριο/ευρώ(τώρα πχ είναι 1 EUR = 1.26954 USD που αν το πας ανάποδα σημαίνει πως το paypal για $1 σε χρεώνει 0.7877 ευρώ περίπου). Έτσι υπολογίζετε πόσα θα δώσετε αν πληρώσετε με μετατροπή από paypal.

 

Αν ξέρεις την ισοτιμία της τράπεζάς σου έχει καλώς, αλλιώς γενικά να υπολογίζεται ότι θα σας βγει 1 με 2 λεπτά κάτω συγκριτικά με το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λέγε ονόματα να ενημερωνόμαστε... Για λέγε...

Δεν ειναι αγνωστα.Οι 2 πιο γνωστοι απατεωνες που κοροιδεψαν πολλους προσφατα,ibuymi και hotinbuy οπου την πατησα οπως πολλοι.Ενω και απο το Pandawill μου εχουν ερθει συσκευες με ψεγαδια.(αγορασμενες απο προσφορα).

 

για να πληρωσεις 84 θα πρεπει να πληρωσεις απευθειας με την καρτα σου στο σαιτ με τα οποια ρισκα.

Τα + 4$ του paypal ειναι το νταβατζιλικι που κανει στη μετατροπη υπέρ του.

Και το Paypal ρε φιλε πως θα ζησει και θα μπορεσει να σου επιστρεψει εσενα τα χρηματα σου αν εχεις δικιο σε καποια αγοραπωλησια?Κλεφτες θα γινουν?Ακου εκει νταβαντζιλικι.Εταιρεια ειναι που προσφερει υπηρεσια κορυφαιων προδιαγραφων.Δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πληρωσεις 84 θα πρεπει να πληρωσεις απευθειας με την καρτα σου στο σαιτ με τα οποια ρισκα.

Τα + 4$ του paypal ειναι το νταβατζιλικι που κανει στη μετατροπη υπέρ του.

 

βρε φιλε εγραψες 100 σειρες κειμενο αλλα στην προκειμενη περιπτωση τα +4 $ ειναι το νταβατζιλικι που κανει το paypal στη μετατροπη απο δολλαριο σε ευρω. Και λες και οτι δεν ισχυει αυτο που λεω ενω στην προκειμενη περιπτωση ειναι 100% αυτο που συμβαινει και ενημερωνω το φιλο σχετικα.

Κατα τα αλλα εισαι πολυ σωστος σε οτι λες και καλως τα λες

 

Παρανόησες ελαφρώς την απάντησή μου, αλλά για αυτό είμαστε εδώ, για να λέμε την άποψη μας, ώστε να καταλήγουμε σε πιο σωστά συμπεράσματα. Όταν είπα ότι αυτό που λες δεν ισχύει, προφανώς δεν εννοούσα ότι δεν ισχύει ότι η διαφορά 80 με 84 ευρώ οφείλεται στην προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος από το PayPal. Αυτό είναι προφανές, αφού το εξήγησα παρακάτω αναλυτικά. Εννοούσα ότι δεν ισχύει αυτό που προτείνεις, ότι για να μην πληρώσεις το νταβατζιλίκι του PayPal θα πρέπει να πληρώσεις απευθείας με την κάρτα σου στο site με τα όποια ρίσκα.

 

Δηλαδή, συμβούλεψα το φίλο να χρησιμοποιήσει έτσι και αλλιώς PayPal, και να μην νομίζει βάσει αυτού που είχες απαντήσει ότι πληρώνοντας απευθείας στο site με κάρτα θα έχει καλύτερη τελική τιμή. Ίδια τιμή θα έχει, και χωρίς την προστασία του PayPal.

 

Γενικά σαν μπούσουλα πριν τις αγορές να πηγαίνετε στο currency converter του paypal να βλέπετε πόσο πάει η αναλογία δολλάριο/ευρώ(τώρα πχ είναι 1 EUR = 1.26954 USD που αν το πας ανάποδα σημαίνει πως το paypal για $1 σε χρεώνει 0.7877 ευρώ περίπου). Έτσι υπολογίζετε πόσα θα δώσετε αν πληρώσετε με μετατροπή από paypal.

 

Το PayPal χρησιμοποιεί προμήθεια 4% επί της αρχικής του ισοτιμίας. Χρειάζεται αρκετή προσοχή στο πως εννοείται το ανάποδα στη μετατροπή. Επειδή οι ισοτιμίες του PayPal έχουν ενσωματωμένη την προμήθεια, και μεταξύ δυο νομισμάτων μπορείς να πραγματοποιήσεις αγορές, πωλήσεις, μετατροπές κλπ, πρέπει να προσέξεις ποια από όλες τις ισοτιμίες θα επιλέξεις. Κατά την αγορά, θα εμφανιστεί το τελικό ποσό, οπότε εκεί μπορεί να γίνει έμμεσα ένας τελικός έλεγχος της χρησιμοποιούμενης ισοτιμίας. Σε τελική ανάλυση, οι ισοτιμίες του PayPal είναι ασύμφορες στο 99% των περιπτώσεων, οπότε δεν αξίζει να ασχολείσαι.

 

Αν ξέρεις την ισοτιμία της τράπεζάς σου έχει καλώς, αλλιώς γενικά να υπολογίζεται ότι θα σας βγει 1 με 2 λεπτά κάτω συγκριτικά με το paypal.

 

Δεν χρειάζεται να ξέρεις την ισοτιμία της τράπεζάς σου, αλλά το ποσό της προμήθειας μετατροπής συναλλάγματος της τράπεζάς σου. Οι ισοτιμίες στην Ευρωπαϊκή Ένωση καθορίζονται από την Ευρωπαϊκής Κεντρική Τράπεζα.

 

Πηγαίνεις στο site της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και βλέπεις τη σημερινή ισοτιμία.

ECB: Euro foreign exchange reference rates

 

Πατώντας στα Carts, βλέπεις και τη διακύμανση της ισοτιμίας τον τελευταίο καιρό.

ECB: Euro exchange rates USD

 

Η ισοτιμία αυτή δεν περιέχει προμήθειες. Δηλαδή η ισοτιμία EUR/USD = 1/(USD/EUR).

 

Μετά, υπολογίζεις μια τραπεζική προμήθεια 2% ή 3% επί αυτής της τιμής (ανάλογα με την τράπεζα). Δηλαδή μειώνεις την αρχική τιμή της ισοτιμίας κατά το ποσοστό προμήθειας, πολλαπλασιάζοντας με μειωτικό συντελεστή (1 - % ποσοτό προμήθειας), δηλαδή 0.98 ή 0.97 αντίστοιχα. Δηλαδή υπολογίζεις την τιμή "ισοτιμία x 0.98" ή "ισοτιμία x 0.97" στη χειρότερη περίπτωση. Το PayPal συνήθως χρησιμοποιεί προμήθεια 4%, δηλαδή την τιμή "ισοτιμία x 0.96", αλλά με αρχική τιμή όχι ακριβώς αυτή της ECB, αλλά κάποια παραπλήσια.

 

Μετά, διαιρείς την τιμή αγοράς σε δολάρια, με την τελική ισοτιμία που μόλις έχεις υπολογίσει. Έτσι ξέρεις τι θα χρεωθείς.

 

Και το Paypal ρε φιλε πως θα ζησει και θα μπορεσει να σου επιστρεψει εσενα τα χρηματα σου αν εχεις δικιο σε καποια αγοραπωλησια?Κλεφτες θα γινουν?Ακου εκει νταβαντζιλικι.Εταιρεια ειναι που προσφερει υπηρεσια κορυφαιων προδιαγραφων.Δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα.

 

Το πως θα ζήσει το PayPal, μια ιδιωτική επιχείρηση, η οποία μάλιστα έχει τεράστια κερδοφορία, είναι δικό του πρόβλημα, όχι δικό μας. Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, ισχύει όπως το λες, αλλά εννοώντας το εντελώς αντίθετα. Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα ώστε να αναμένει τη στήριξή μας, πόσο μάλλον αφού έχει τεράστια κερδοφορία. Επίσης, δεν υποχρεούμαστε ως πελάτες του να πραγματοποιούμε τις μετατροπές συναλλάγματος σε αυτό ώστε να μας γδέρνει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αλλα εγω μπορω να πληρωσω το κινητο με βαση την ισοτιμια του καταστηματος τελικα δηλαδη 80 ευρω η πρεπει να υποστω αυτα τα 4 ευρω παραπανω του paypal. Επισης θα θελα να μου απαντησει καποιος αν χρειαζεται να παρω καποιο κωδικο απο την τραπεζα μου για να πραγματοποιησω συναλλαγες ή μπορω απευθειας να αρχισω τις αγορες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρωσε σε δολάρια μεσω paypal. Kαι άσε την τράπεζα σου να κάνει την μετατροπη. τις περισσότερες των περιπτώσεων η ισοτιμιας της τραπεζας σου ειναι πιο συμφερουσα απο αυτη του paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αλλα εγω μπορω να πληρωσω το κινητο με βαση την ισοτιμια του καταστηματος τελικα δηλαδη 80 ευρω η πρεπει να υποστω αυτα τα 4 ευρω παραπανω του paypal. Επισης θα θελα να μου απαντησει καποιος αν χρειαζεται να παρω καποιο κωδικο απο την τραπεζα μου για να πραγματοποιησω συναλλαγες ή μπορω απευθειας να αρχισω τις αγορες μου

Διάβασε το post #2086 http://www.insomnia.gr/topic/165639-paypal/page-140

Αν η ισοτιμία του καταστήματος είναι καλύτερη απο την ισοτιμία της ημέρας, αγόρασε το προιόν σου σε ευρώ, αν όχι, αγόρασε σε δολλάρια, αφού πρώτα κάνεις την ρύθμιση που θα διαβάσεις στο link που σου έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από vickmall έχουν αρχίσει να με εκνευρίζουν. Τόσο καιρό δεν ήξεραν πότε θα έφερναν το λευκό THL T6s και τώρα που το έφεραν μου λένε ότι δεν γίνεται root γιατί είναι android 4.4... Ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...