Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από vickmall έχουν αρχίσει να με εκνευρίζουν. Τόσο καιρό δεν ήξεραν πότε θα έφερναν το λευκό THL T6s και τώρα που το έφεραν μου λένε ότι δεν γίνεται root γιατί είναι android 4.4... Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Ισχύει πως είναι πολύ νέο οπότε δεν το υποστηρίζουν ακόμη τα framaroot, vroot κλπ. To ότι είναι 4.4 δεν παίζει κανα ρόλο.

 

Άποψή μου ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Πάρτε το κινητό και κάντε root μετά ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ. Οι μέθοδοι πλέον έχουν γίνει τόσο εύκολοι όσο 1 κλικ. Γιατί να περιμένετε 2 βδομάδες ή 2 μήνες να το παραγγείλετε μόνο και μόνο για το root. Μέχρι να έρθει από Κίνα θα έχει βγεί και μεθοδος για να το rootάρει ο καθένας.

 

Πλέον έχει πολύ πράμα σε αυτή τη κατηγορία.

Leagoo Lead 3 και Jiayu G2F σε μικρά και Doogee DG310 ή THL T6s για ακόμη πιο φθηνά στις 5 ιντσες (προσοχή στις μπαταρίες τους είναι μικρές για 5" !!!!). 

Σε μεγαλο 5.5 βλέπω Doogee DG580 ολοκαίνουργιο και το πανέμορφο Leagoo Lead 1 αλλά ξεφεύγει λίγο

 

Το συγκεκριμένο (DG800) κυκλοφορεί στο σπίτι εδώ και 2μήνες.

 

Δεν έχω παράπονο όλα τέλεια με 1ο αρνητικό το όχι τόσο δυνατό wifi(βέβαια με λίιιιγο αλουμινόχαρτο κολλημένο στη κεραία και κρυμένο από το καπάκι πλέον πάει σφαίρα) και 2ο όσο σερφάρεις με 3G ρουφαει τα πάντα όλα. Μάλλον βέβαια δεν είναι αρνητικό μιας και όλα το ίδιο κάνουν.

 

Το backtouch αν και το χαίρεσαι μερικές μέρες, μετά γίνεται ενοχλητικό. Με το που πας να πιάσεις το τηλέφωνο κουνάς πέρα δώθε ότι βλέπεις στην οθόνη (ακουμπάν τα χέρια σου ασυναίσθητα). Φυσικά μπορεί να απενεργοποιηθεί ή να βάλεις την 2η θήκη που δίνουν. Καλά έχω ρίξει γέλιο με τον κοσμάκι που του λέω πως κουνάω την οθόνη με τη φωνή ή το "μυαλό!!!" και από πίσω το δάχτυλο κάνει δουλειά. ΧΑΧΑΧΑ

 

Το2cminideal και vickmall βλέπω το δίνουν με δωράκια (screen protector και την δερμάτινη fliptop θήκη)

Επεξ/σία από kamui
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ισχύει πως είναι πολύ νέο οπότε δεν το υποστηρίζουν ακόμη τα framaroot, vroot κλπ. To ότι είναι 4.4 δεν παίζει κανα ρόλο.

 

Άποψή μου ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Πάρτε το κ%$#@κινητό και κάντε root μετά ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ. Οι μέθοδοι πλέον έχουν γίνει τόσο εύκολοι όσο 1 κλικ. Γιατί να περιμένετε 2 βδομάδες ή 2 μήνες να το παραγγείλετε μόνο και μόνο για το root. Μέχρι να έρθει από Κίνα θα έχει βγεί και μεθοδος για να το rootάρει ο καθένας.

 

Αυτό λέω να κάνω φίλε kamui. Να το αγοράσω έτσι και μέχρι τέλη Σεπτέμβρη θα έχει βρεθεί λύση να το κάνω μόνος μου..

Πριν λίγο είδα δε ότι στην ιστοσελίδα τους έχουν βάλει επιλογή για root +2$ ( lol )...

Αν δεν είχα διαβάσει τόσο καλά λόγια τον τελευταίο καιρό για το vickmall και το after sales τους, θα τους είχα μαυρίσει γιατί με έχουν εκνευρίσει!

 

Μαζί με την παραγγελία λες να πάρω δεύτερη μπαταρία με +7$ ή να πάρω το power bank της Xiaomi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 4.3 και πανω κατι έχει αλλάξει και δεν επιτρεπει το ρουταρισμα με τους παραδοσιακους τροπους. οποτε λογικό ειναι για νέα μοντέλα ειδικα να υπάρχει θέμα μέχρι να βρεθει μονιμος τρόπος ρουταρισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω να κάνω φίλε kamui. Να το αγοράσω έτσι και μέχρι τέλη Σεπτέμβρη θα έχει βρεθεί λύση να το κάνω μόνος μου..

Πριν λίγο είδα δε ότι στην ιστοσελίδα τους έχουν βάλει επιλογή για root +2$ ( lol )...

Αν δεν είχα διαβάσει τόσο καλά λόγια τον τελευταίο καιρό για το vickmall και το after sales τους, θα τους είχα μαυρίσει γιατί με έχουν εκνευρίσει!

 

Μαζί με την παραγγελία λες να πάρω δεύτερη μπαταρία με +7$ ή να πάρω το power bank της Xiaomi?

 

Εδώ εγώ συνήθως ρωτάω αν ο ενδιαφερόμενος κυκλοφοράει με τσάντα. Πχ εμένα μιά ζωή με μία τσάντα πλάτης θα με δεις, οπότε και πάω (πήγα μάλλον) βουρ για powerbank. Η 2η μπαταρία νομίζω ότι μπορεί να μπει εύκολα και σε μία τσέπη.

 

Τώρα δές και την λύση του μίκρου powerbank της Xiaomi (5200mah). Σαφως για τα λεφτά αξίζει το μεγάλο αλλά αν είναι να το κουβαλάς στις τσέπες το μικρό νομίζω θα είναι πιο πρακτικό.

 

 

Στο 4.3 και πανω κατι έχει αλλάξει και δεν επιτρεπει το ρουταρισμα με τους παραδοσιακους τροπους. οποτε λογικό ειναι για νέα μοντέλα ειδικα να υπάρχει θέμα μέχρι να βρεθει μονιμος τρόπος ρουταρισματος.

 

4.3 Android δεν νομίζω πως βγήκε ποτέ. Από 4.2.Χ πήγε 4.4.Χ. Το 4.3 νομίζω είναι ένα χαζό κινέζικο κόλπο μάρκετινγκ (βλέπε Kingzone K1 4.3.9 :P). Το DG800 4.4.2 τρέχει αν δεν κάνω λάθος και μια χαρά το rootάρα. Απλώς κάθε συσκευή θέλει το χρόνο της για να υποστηριχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ εγώ συνήθως ρωτάω αν ο ενδιαφερόμενος κυκλοφοράει με τσάντα. Πχ εμένα μιά ζωή με μία τσάντα πλάτης θα με δεις, οπότε και πάω (πήγα μάλλον) βουρ για powerbank. Η 2η μπαταρία νομίζω ότι μπορεί να μπει εύκολα και σε μία τσέπη.

 

Τώρα δές και την λύση του μίκρου powerbank της Xiaomi (5200mah). Σαφως για τα λεφτά αξίζει το μεγάλο αλλά αν είναι να το κουβαλάς στις τσέπες το μικρό νομίζω θα είναι πιο πρακτικό.

 

Και εγώ σχεδόν πάντα με τσάντα είμαι, επομένως, πάω καρφί και για το Xiaomi το μεγάλο.

 

One last question.

Επειδή στο vickmall έχει επιλογή για NL Post και SG Post, ποιο λες/λέτε να προτιμήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.3 Android δεν νομίζω πως βγήκε ποτέ. Από 4.2.Χ πήγε 4.4.Χ. Το 4.3 νομίζω είναι ένα χαζό κινέζικο κόλπο μάρκετινγκ (βλέπε Kingzone K1 4.3.9 :P). Το DG800 4.4.2 τρέχει αν δεν κάνω λάθος και μια χαρά το rootάρα. Απλώς κάθε συσκευή θέλει το χρόνο της για να υποστηριχτεί.

Βγήκε, αλλά σε λίγες συσκευές. Σίγουρα το έχουν κάποια με επεξεργαστή Qualcomm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

One last question.

Επειδή στο vickmall έχει επιλογή για NL Post και SG Post, ποιο λες/λέτε να προτιμήσω?

 

NL Post χρησιμοποιούν όταν στέλνουν εξτρά μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kamui για πες οδηγίες για root σε DG800 αν μπορείς, γιατί άκρη δεν έχω βγάλει ακόμα.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2771383Εδώ ακολούθησα τα παλικάρια.

 

Βέβαια μόλις είδα πως βγήκε και αυτό http://www.needrom.com/download/doogee-dg800-kitkat-next/που σε μία ROM έχει έτοιμα ότι θες.

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε, αλλά σε λίγες συσκευές. Σίγουρα το έχουν κάποια με επεξεργαστή Qualcomm.

Για την ακρίβεια ,

Google released Jelly Bean 4.3 under the slogan "An even sweeter Jelly Bean" on July 24, 2013 during an event in San Francisco called "Breakfast with Sundar Pichai". Most Nexus devices received the update within a week, although the 2nd generation Nexus 7 tablet was the first device to officially ship with it. A minor bugfixing update was released on August 22, 2013.

 

πηγή  http://en.wikipedia.org/wiki/Android_version_history

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.3 Android δεν νομίζω πως βγήκε ποτέ. Από 4.2.Χ πήγε 4.4.Χ. Το 4.3 νομίζω είναι ένα χαζό κινέζικο κόλπο μάρκετινγκ (βλέπε Kingzone K1 4.3.9 :P). Το DG800 4.4.2 τρέχει αν δεν κάνω λάθος και μια χαρά το rootάρα. Απλώς κάθε συσκευή θέλει το χρόνο της για να υποστηριχτεί.

 

Μια χαρά κυκλοφόρησε το Android 4.3. Το πρόβλημα το έχει η MTK, όχι το Android. Εάν δεν κάνω λάθος, επειδή μιας και δεν με ενδιαφέρει δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, η MTK δεν ενδιαφέρθηκε να κυκλοφορήσει kernel για Android 4.3, ίσως λόγω των αλλαγών στη δομή του σε σχέση με τα προηγούμενα Android, οπότε οι περισσότερες "κινέζικες" συσκευές, επειδή χρησιμοποιούν επεξεργαστές της MTK, κόλλησαν στο Android 4.2. Δεν φταίνε οι κατασκευαστές, αλλά η MTK. Όλες οι συσκευές που χρησιμοποιούν επεξεργαστές άλλων εταιρειών πήραν κανονικά Android 4.3.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες υπάρχει κανένα 7άρι τάμπλετ με dual sim (και phone support) γύρω στα 100 ευρώ;

Είχα δει κάτι προσφορές στο pandawill για πάνω από 6 ίντσες. Στα τηλέφωνα κοίτα μήπως υπάρχει ακόμη κάτι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...